748

 
 

به نام حضرت دوست، که هر چه بر سر ما مي رود عنايت اوست

مجله الکترونيکي روزانه :: شماره 748 :: سه شنبه 22 خرداد 1386

Mobin_s2004@yahoo.com

گالري سايت

سلام!
باطلاع دوستان عزيز مي رسونم، از امروز قسمت گالري  در سايت گروه (www.mobin-group.com) افتتاح شده که مي تونيد با کليک روي اين لينک اين قسمت را مشاهده نمائيد.
در اينجا لازم هست از زحمات دوست و برادر بسيار عزيزم آقا ايمان (گير3پيچ) که زحمت راه اندازي گالري سايت به عهده ايشان بود تشکر و قدرداني ويژه اي داشته باشم. آقا ايمان (mr_gir3pich@yahoo.com) يکي از دوستان بسيار خوش فکري هستند که انصافا تا به امروز براي گروه و مجله زحمات زيادي کشيده اند، که ايشالا سايه شون از سر مجله و گروه کم نشه.
راستي در شماره امروز، در قسمت «هديه روزانه» فيلمي نسبتا کم حجم از هنرنمائيهاي رونالدينهو را براي دانلود گذاشته ام، حتما ببينيدش!

گالري سايت:  http://www.mobin-group.com/modules.php?name=Gallery

 

آرشيو روزانه

براي مشاهده شماره ديروز «روزانه» (747) اينجا را کليک کنيد


عناوين برخي از  مطالب شماره امروز مجله الکترونيکي «روزانه»

 • سلام دبي
 • عکس های جالبی از مراسم Webby Awards
 • نامه 57 تن از اقتصادانان به رييس جمهور
 • معرفي و دانلود فيلم : تفنگدار دريايي
 • دانلود انيميشن : South Park: Bigger, Longer, & Uncut
 • دانلود آلبوم: بي بي جان با صداي رسول نجفيان
 • آهنگ زيباي دايني (مي داني) با صدای كورش اسدپور
 • CD-Lock v07.03.2 نرم افزاری برای قفل گذاری بر روی CD و DVD و سایر حافظه ها
 • Resco Photo Viewer (برنامه ویرایش عکس)
 • دکتر عماد افروغ از صعود تا سقوط
 • مطالب و لینک‌های پراکنده
 • خروج از غار پس از 8 سال!!!
 • كسي «هاشمي رفسنجاني» را كنترل كند!
 • Ronaldinho Show
 • جديدترين شماره از ماهنامه SIGNAL
 • شوخي طبيعت
 • برنامه ورزشي ساعت شني براي تناسب اندام
 • اوبونتو (ubuntu)
 • زرد نويسي در رسانه‌ها
 • و ....

 


 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

  

 


Mobin_s2004@yahoo.com

سلام دبي
نخستين وب سايت توريستی دبی به زبان فارسی
عکس های جالبی از مراسم Webby Awards
فرم درخواست شرکت در طرح ختم صلوات گل نرگس
50 چیز که باید در 50 سالگی بدانید
در این سایت یادداشت ناشناس بگذارید و یاداشت های بقیه را بخوانید
نامه 57 تن از اقتصادانان به رييس جمهور

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

دولت به طور رسمي اعلام كرد:
سهميه‌بندي بنزين خودروهاي دولتي از پنج‌شنبه با روزانه 10ليتر آغاز مي‌‌شود

رئيس ستاد طرحهاي ويژه دولت گفت: در اجراي قانون بودجه مجلس شوراي اسلامي، شروع مرحله اول سهميه بندي تنها براي خودروهاي دولت از ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ 23/3/1386 آغاز خواهد شد.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت، علي اكبر محرابيان با اعلام اين خبر افزود: سهميه هر خودرو دولتي پس از آغاز سهميه بندي روزانه حداكثر 10 ليتر است.
وي اضافه كرد: از آنجا كه طبق قانون يارانه اي به بنزين خودروهاي دولتي تعلق نمي گيرد دارندگان خودرو 100 تومان از نرخ بنزين خود را در جايگاه به متصديان جايگاه ارائه نموده و مابه التفاوت قيمت را وزارت نفت در هر دوره با اعلام به دستگاه مربوطه دريافت خواهد كرد.
رئيس ستاد طرحهاي ويژه دولت اضافه كرد: آمار مصرف بنزين تاكنون براساس اطلاعات ميدانى و گمانه زنى بود اما با استفاده از كارت هوشمند سوخت آمار واقعى مصرف براى تصميم گيرى هاى كارشناسى در دسترس دولت قرار گرفت و دولت زمينه مهار مصرف بنزين را فراهم كرد.
اين مقام مسئول تاكيد كرد: با توجه به شايعات و مطالبي كه در خصوص زمان آغاز مرحله بعدي و ميزان سهميه بندي اعلام مي شود صرفاً مطالبي كه به صورت رسمي از سوي دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت به اطلاع مردم مي رسد در اين رابطه معتبر مي باشد.

  


 

Mobin_s2004@yahoo.com

معرفي و دانلود فيلم

تفنگدار دريايي
The Marine
 


 

کارگردان: جان بونيتو. فيلمنامه: مايکل گالاگر، آلن بي. مک الروي. موسيقي: دان ديويس. مدير فيلمبرداري: ديويد اگباي. تدوين: دالاس پيوت. طراح صحنه: هربرت پينتر. بازيگران: جان کنا[جان ترايتن]، رابرت پاتريک[رم]، کلي کارلسون[کيت ترايتن]، آنتوني ر پارکر[مورگان]، ابيگيل بيانکا[آنجلا]، جروم الرز[وان بروئن]، مانو بنت[بنت]، ديمن گيبسون[وسکرا]، درو پاول[جو]، فرانک کارلوپيو[فرانک]. ٩٠ و ٩٣ دقيقه. محصول ٢٠٠٦ آمريکا.
جان ترايتن، تفنگدار دريايي آمريکايي بعد از انجام ماموريتي موفق براي نجات سربازان آمريکايي اسير در چنگ القاعده در عراق، به دليل خودسري اخراج مي شود. همسرش کيت از بازگشت وي به خانه خوشحال است، اما جان که به زندگي نظامي خو کرده، نمي تواند با شغل هايي چون حراست از ساختمان ها کنار بيايد. آن دو به پيشنهاد کيت عازم سفري تفريحي مي شوند تا جان بتواند اندکي روحيه لازم به دست آورد. همزمان سرقتي بزرگ در شهر رخ مي دهد و ١٢ ميليون دلار الماس از يک جواهرفروشي بزرگ به سرقت مي رود. گروه سارقين که عازم محل ملاقات با خريدار الماس ها هستند، در ميان راه براي بنزين گيري توقف مي کنند. جان و کيت نيز در همين پمپ بنزين سرگرم سوخت گيري اتومبيل شان هستند، که از راه رسيدن گشت پليس باعث درگيري ميان سارقين و مامورين پليس مي شود. سارقين کيت را گروگان گرفته و پمپ بنزين را منفجر کرده و مي گريزند. اما جان نجات يافته و با وجود مخالفت پليس تصميم مي گيرد تا همسرش را قبل از اين که دير شود، خود نجات دهد...

چرا بايد ديد؟
اولين فيلم جان مونيتو که با هزينه ١٥ ميليون دلار ساخته شده، فيلمي کهنه و نخ نماست. سينماروي حرفه اي که در طول دو دهه گذشته سينماي آمريکا را دنبال کرده باشد، خود را با بازسازي فيلم هاي دهه هشتادي آمريکايي چون کماندو و راکي ٤ روبرو مي بيند. فيلم هايي که اغازگر حضور قهرمانان عضلاني و عمل گرايي بود که در دوران جنگ سرد به مصاف اردوگاه کمونيسم مي رفتند يا بعد از بازگشت از ميدان نبرد، همان ترفندها را براي محافظت از اعضاي خانواده خود در برابر دشمنان جامعه به کار مي بستند. کماندو به سهم خود تاثيري فراوان بر موج فيلم هاي اين چنيني گذاشت و بيشترين سهم را در حمايت از سياست هاي کساني چون رونالد ريگان داشت که عمل گرايي به موقع توام با خشونت را تنها راه چاره آمريکا در سياست خارجي خود با دول ديگر مي دانست. اين موج باعث به شهرت رسيدن آرنولد شوارتزنگر، سيلوستر استالونه، دلف لانگرن، ژان کلود وندام و چاک نوريس شد. شوراتزنگر، وندام و لانگرن بخت آن را يافتند که در فيلم هاي آينده نگرانه جدي تر اين موج مانند نابودگر و سرباز همه فن حريف ظاهر شوند. کمتر فيلمي از اين موج توانست جايگاهي ارزشمند در تاريخ سينما بيابد، اما ستاره هاي تازه اي را معرفي کرد يا به شهرتي بيشتر رساند. تفنگدار دريايي نيز متعلق به همين دسته است که در دوره سياست هاي عمل گرايانه بوش به مدد شعار مبارزه با تروريسم جهاني بايد مدافع اقدام خشن و به موقع بوده و جان کنا را نيز به عنوان قهرمان جديد و عضلاني اين گونه معرفي کند[ جان کنا همچون پيشنيان خود ورزشکار است و تفنگدار اولين حضور وي در مقابل دوربين به شمار مي رود]. اما قصه کهنه و تکراري فيلم با وجود حضور يکي از بهترين بدمن هاي دهه نود[رابرت پاتريک T-١٠٠٠ در نابودگر ٢] عامل اصلي رم کردن تماشاگر است. تفنگدار دريايي در گيشه آمريکاي شمالي معادل ١٨ ميليون دلار عايدات داشته، که رقم دندان گيري نيست. تفنگدار دريايي يکي از آن محصولاتي است که بر خلاف ظاهر بي آزارش مي تواند از فيلم هايي چون ٣٠٠ خطرناک تر باشد. جوان آمريکايي عد از تماشاي آن بيشتر تشويق به حضور در ارتش آمريکا مي شود که قرار است نقش منجي دنيا را در قرن بيست و يکم بازي کند. فيلم هايي که کشتن را به مثابه تنها راه حل ارائه مي کنند، راه حلي که مي تواند غرور آفرين و لذت بخش هم باشد. پس مواظب باشيد!
ژانر: اکشن، درام، مهيج.

براي مشاهده عکسهايي از اين فيلم اينجا را کليک کنيد


لينکهاي دانلود
http://rapidshare.com/files/32914755/TM-AaRGeE.part1.rar 
http://rapidshare.com/files/32918638/TM-AaRGeE.part2.rar 
http://rapidshare.com/files/32922895/TM-AaRGeE.part3.rar 
http://rapidshare.com/files/32927086/TM-AaRGeE.part4.rar 
http://rapidshare.com/files/32931407/TM-AaRGeE.part5.rar 
http://rapidshare.com/files/32952146/TM-AaRGeE.part6.rar 
http://rapidshare.com/files/32957266/TM-AaRGeE.part7.rar 
http://rapidshare.com/files/32958583/TM-AaRGeE.part8.rar

رمز فايل: AaRGeE

لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد
 

دانلود انيميشن

South Park: Bigger, Longer, & Uncut


 

South Park (International: English title) (short title)
South Park Saves the World (USA) (working title)
South Park: All Hell Breaks Loose (USA) (working title)
South Park: BLU (USA) (promotional abbreviation)
South Park: Bigger, Longer & Uncut (USA) (closing credits title)
The South Park Movie (USA) (working title)
more
MPAA:Rated R for pervasive vulgar language and crude sexual humor, and for some violent images.
Runtime:81 min
Country:USA
Language:English
Color:Color (DeLuxe)
Aspect Ratio:1.85 : 1 more
Sound Mix:DTS / Dolby Digital
Certification:Brazil:14 (edited version) / Iceland:12 / France:-12 / Iran:(Banned) / Hungary:18 / Sweden:7 / Australia:MA / Brazil:18 (original rating) / Canada:13+ (Quebec) / Canada:14A / Canada:14 (Nova Scotia) / Chile:18 / Denmark:7 / Finland:K-12 / Germany:16 / Hong Kong:IIB / Iraq:(Banned) / Ireland:18 / Israel:16 / Italy:T / Japan:R-15 / Malaysia:(Banned) / Netherlands:16 (video rating) / New Zealand:R16 / Norway:11 (original rating) / Portugal:M/12 / South Korea:18 / Spain:13 / Taiwan:R-12 / UK:15 / USA:R / Argentina:16
Company:Comedy Partners


براي مشاهده عکسهايي از اين کارتون اينجا را کليک کنيد

لينکهاي دانلود

South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part1.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part2.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part3.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part4.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part5.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part6.rar
South_Park_-_Bigger_Longer___Uncut.part7.rar

رمز فايل: ندارد

لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد

 

----------------------------------------------------------------------

قابل توجه شما ایرانیان عزیز خارج از کشور !
با همکاری دوست بسیار عزیزم «benz223@gmail.com» هر هفته، روزهاي جمعه يک فيلم سينمائي ايراني براي مشاهده آنلاین (و یا دانلود) تقدیم می گردد.

 

 


 

Mobin_s2004@yahoo.com

دانلود آلبوم: فارسي

بي بي جان
با صداي رسول نجفيان

 

دانلود

آهوي زخمي

دانلود

بي بي جان

دانلود

قدر يکديگر

دانلود

رسم زمونه

دانلود

شبهاي گلوبندک

دانلود

يادگاري


آلبوم بسيار زیبای رسول نجفيان به نام «بي بي جان»

 

براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.
 

تک موزیک

آهنگ زيباي دايني (مي داني)
با صدای كورش اسدپور

لينک دانلود
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

نرم افزار PC

CD-Lock v07.03.2 نرم افزاری برای قفل گذاری
بر روی CD و DVD و سایر حافظه ها

 

برای محافظت کردن از اطلاعات ارزشمند خود مخصوصا اطلاعات روی CD وDVD و فلاپی و سایر حافظه های جانبی چه می کنید ؟ آیا دنبال راهی برای قفل گذاری و غیر قابل دسترسی کردن آنها نیستید ؟
CD-Lock نام نرم افزار امنیتی جدید و کوچک و بسیار مفیدیست که امنیت هر نوع حافظه ی جانبی جدا شدنی شما را با کدگذاری آنها توسط تکنولوژی Blowfish تامین می کند . این نرم افزار که با ویندوز های 2000 و Xp سازگاری دارد , تمامی نام ها و فایلهای موجود در دیسک را کدگذاری می نماید و تنها یک پسورد کلی به شما می دهد که وقتی CD یا DVD را قرار در درایو مربوطه قرار می دهد از شما یک پسورد می خواهد و در صورت درست وارد نمودن آن شما قادر به دسترسی به اطلاعات آن خواهید بود ! این کار به گونه ای مشابه برای انواع دیگر حافظه های جانبی نیز موثر خواهد بود ! فلاپی دیسک ها و فلش دیسک های USB از این دسته اند .
برای کار با نرم افزار تنها لازم است که اطلاعاتی را که مایل به رایت آنها می باشید را در درایو CD-Writer و یا DVD-Writer خود کپی نمایید و سپس از داخل محیط CD-Lock اطلاعات را کد گذاری و سپس دستور رایت را به ویندوز بدهید ! این نرم افزار توسط Burning Wizard ویندوز به رایت محافظت شده ی اطلاعات می پردازد !
 

 

لينک دانلود (حجم فايل 1 مگابايت مي باشد، کرک برنامه در داخل فايل zip قرار داده شده است)

لينک دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد
 

دنياي موبايل

Resco Photo Viewer
(برنامه ویرایش عکس)

این برنامه قابلیت نشان دادن عکس ها به صورت Slide Show را دارد .

لينک دانلود
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.

نکته: فایل مورد نظر بصورت فشرده با پسوند های Zip یا Rar میباشد . لذا بعد از دریافت فایل ، آن را از حالت فشرده خارج و سپس با استفاده از دستگاه بلوتوث یا کابل و یا دستگاه کارت ریدر برروی گوشی موبایل خود Install نمایید .

 

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com


ای در رخ تو پیدا انوار پادشاهی

ای در رخ تو پیدا انوار پادشاهی
کلک تو بارک الله بر ملک و دین گشاده
بر اهرمن نتابد انوار اسم اعظم
در حکمت سلیمان هر کس که شک نماید
باز ار چه گاه گاهی بر سر نهد کلاهی
تیغی که آسمانش از فیض خود دهد آب
کلک تو خوش نویسد در شان یار و اغیار
ای عنصر تو مخلوق از کیمیای عزت
ساقی بیار آبی از چشمه خرابات
عمریست پادشاها کز می تهیست جامم
گر پرتوی ز تیغت بر کان و معدن افتد
دانم دلت ببخشد بر عجز شب نشینان
جایی که برق عصیان بر آدم صفی زد
حافظ چو پادشاهت گه گاه می​برد نام

 

در فکرت تو پنهان صد حکمت الهی
صد چشمه آب حیوان از قطره سیاهی
ملک آن توست وخاتم فرمای هر چه خواهی
بر عقل و دانش او خندند مرغ و ماهی
مرغان قاف دانند آیین پادشاهی
تنها جهان بگیرد بی منت سپاهی
تعویذ جان فزایی افسون عمر کاهی
و ای دولت تو ایمن از وصمت تباهی
تا خرقه​ها بشوییم از عجب خانقاهی
اینک ز بنده دعوی و از محتسب گواهی
یاقوت سرخ رو را بخشند رنگ کاهی
گر حال بنده پرسی از باد صبحگاهی
ما را چگونه زیبد دعوی بی​گناهی
رنجش ز بخت منما بازآ به عذرخواهی

 
 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

بخش اول

مطالب ارسالی نویسندگان ثابت «روزانه»
 

 

 

جمله روزانه
saheledoosti@yahoo.com

23 خرداد
از تمام وسایل زندگیت به خوبی استفاده کن. به چیزهایی که بابت آن پول زیاد دادی و دلت نمیاد ازشان استفاده کنی، محکم نچسب. چونکه هر موقع به شان نیاز داری، آنها راه خودشان را برایت باز می کنند.
جولی مورگن استرن

 

 
 

حديث روزانه
arash_new2001@yahoo.com

رُويَ أنَّ اللهَ تَعالى يَقولُ في بَعضِ كُتُبِهِ : يَابنَ آدمَ، أنا حَىٌّ لا أمُوتُ، أطِعني فيما أمَرتُكَ حَتّى أجعَلَكَ حَيّاً لا تَموتُ، يَابنَ آدمَ، أنا أقولُ لِلشَّيءِ : كُنْ فَيَكونُ، أطِعني فيما أمَرتُكَ أجعَلكَ تَقولُ لِلشَّيءِ : كُنْ فَيَكونُ .
روايت شده كه خداى تعالى در يكى از كتاب هاى خود مى فرمايد : اى فرزند آدم! من زنده اى هستم كه هرگز نمى ميرم ; از فرمان هاى من اطاعت كن تا تو را زنده اى قرار دهم كه هرگز نميرى. اى فرزند آدم! من به هر چه بگويم : هست شو، هست مى شود. از فرمان هاى من اطاعت كن تا تو را چنان قرار دهم كه به هر چه بگويى : هست شو، هست شود.
(مستدرك الوسائل : 11 / 258 / 12928)

 

 

يک لبخند
toraj_fal@yahoo.com

اولی : باید قبول کرد که استعمال مشروب ایجاد فاجعه می کند ، و باعث بدبختی جوامع بشری میشود .
دومی : کاملا صحیح است ، من با نظر شما صد در صد موافقم و در این راه ضربه هولناکی نیز خورده ام .
اولی : از اینکه شما با من هم عقیده هستید خیلی خوشحالم ، ولی آیا ممکن است بگوئید شما در این باره تجربیاتی هم دارید یا نه ؟ منظورم اینست که شما قبلا الکلیک بوده اید ؟
دومی : من نه !! ولی شوهر اول زنم الکلیک بود و مرگ آن احمق ایجاد فاجعه ای کرد و من احمق تر از او همسر او را بزنی گرفتم !!!!!!!!


ماه عسل تمام شده و شیرینی های ازدواج ته کشیده بود . آقا دست خانم را روی عادت در دست گرفت و گفت : عزیزم ، حال که زن و شوهر هستیم و زندگی خوش خودمان را قرار است شروع کنیم ، خوب است تو را به چند عیب جزئی که داری آشنا کنم تا آن عیوب را رفع کنی .
عروس دستش را از دست داماد بیرون کشید و ابروها را بالا انداخت و گفت : اشتباه نکن ، به علت همان عیبها بود که شوهری از تو بهتر نصیبم نشد !!!

 

 

آرايشي-بهداشتي
amoozesh_v_sh@yahoo.com

ويتيليگو (برص)
اگر يك روز از شما بخواهند يك بيماري صعب‌العلاج پوستي را نام ببريد، احتمالا چيزي به غير از <برص> به ذهنتان نمي‌رسد. برص يا ويتيليگو يك بيماري پوستي است كه در اثر عدم وجود ملانوسيت‌ها (سلول‌هاي توليدكننده ملانين كه رنگدانه پوست است و رنگ پوست را تعيين مي‌كند) در نقاط خاصي از پوست به‌وجود مي‌آيد. در نتيجه، لكه‌هاي بسيار كم‌رنگ‌تر از رنگ معمول پوست با حاشيه مشخص روي پوست بيمار ايجاد مي‌شود. اين لكه‌ها روي پوست‌هاي تيره واضح‌تر هستند و معمولا اطراف چشم و دهان را درگير مي‌كنند. در حال حاضر براي درمان اين بيماران از كرم‌هاي موضعي و داروهاي خوراكي استفاده مي‌شود كه معمولا نتيجه، رضايت‌بخش نيست. استفاده از اشعه ماوراءبنفش هم روش نه‌چندان موثر ديگري است كه براي مشاهده اثر آن، بيمار بايد چند بار در هفته و دست‌كم به مدت يك سال به پزشك مراجعه كند تا تحت درمان قرار گيرد. اما در اين مورد هم، ليزر كارايي خود را نشان داده است. در يك مطالعه، پژوهشگران 29 ضايعه پوستي برص را در افراد مختلف با ليزر اكسايمر تحت درمان قرار دادند. نتيجه اين بود كه در 57 درصد موارد پس از شش جلسه درمان، بهبودي ضايعات مشاهده شد و 82 درصد موارد باقي‌مانده پس از انجام 12 جلسه درمان، بهبود يافتند. به‌دنبال اين يافته‌ها پژوهشگران تصميم گرفتند تاثير ليزر را بر روي آثار بر جاي مانده از برش‌هاي حين عمل جراحي بررسي كنند. معمولا محل برش جراحي، به‌صورت يك خط كه كم‌رنگ‌تر از پوست اطرافش است، مشاهده مي‌شود. در اين مورد هم ليزر كارايي خود را به‌خوبي نشان داد.

 

 

فردوسي طوسي
baran432002@yahoo.no

 زُروان خواهان اهريمن و نبردش با هرمزد نبود، فريدون
نيز دشمنى‏سلم و تور با ايرج را بر نمى‏تافت و چون از
برادركشى آنها باخبر شد «بيفتاد ز اسپ آفريدون به‏خاك.

زُروان براى شكست و مرگ اهريمن، زمان كرانمند را از
خود پديد آورد، فريدون نيز، به‏كين‏خواهى، ايرج، منوچهر
را برانگيخت و از پاى ننشست تا برادركشان كشته شدند.

چون اين كرده شد روز برگشت و بخت‏
بپژمرد برگ كيانى درخت‏
فريدون بشد نام او ماند باز
بر آمد چنين روزگارى دراز

پس از نابودى ضحّاك بيدادگر، اينك با كشتن سلم و تور،
ديگر خويشكارى فريدون دادگرپايان مى‏يابد و زمان او به
سر مى‏رسد.

زُروان و هرمزد (در سنّت زردشتى) فرمانرواى بخت خود نيستند، در هر دو افسانه وجوداهريمن ناخواسته بود.

فريدون نيز، كه نام و «نيكوئى او به داد و دهش» بود،
پيش از ايرج، داراى‏فرزندانى شد - درست به خلاف
گوهر و سرشت پدر، هم بيدادگر و هم آزمند!

جز آنكه دو گانه‏ هرمزد و اهريمن كه نماد ثنويت و دوبُنى
جهان‏بينى ماست - در اينجا سه گانه شد؛ فريدون سه‏پسر
داشت، ايرج خردمند و با فرهى، تور زود خشم و
پرخاشجو و سلم كه
از گوهر خاك بود وخواهان آرامش

ادامه دارد ...

 

 

مصحف
hamed.1360@yahoo.com

هر روز چند آيه قرآن بخوانيم

« براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد »

سوره: سورة الأعراف آيات: 206 محل نزول: مکه

 
وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ وَلَـكِن كَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ 96 أَفَأَمِنَ أَهْلُ الْقُرَى أَن يَأْتِيَهُمْ بَأْسُنَا بَيَاتاً وَهُمْ نَآئِمُونَ 97 أَوَ أَمِنَ أَهْلُ الْقُرَى أَن يَأْتِيَهُمْ بَأْسُنَا ضُحًى وَهُمْ يَلْعَبُونَ 98 أَفَأَمِنُواْ مَكْرَ اللّهِ فَلاَ يَأْمَنُ مَكْرَ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخَاسِرُونَ 99 أَوَلَمْ يَهْدِ لِلَّذِينَ يَرِثُونَ الأَرْضَ مِن بَعْدِ أَهْلِهَا أَن لَّوْ نَشَاء أَصَبْنَاهُم بِذُنُوبِهِمْ وَنَطْبَعُ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لاَ يَسْمَعُونَ 100 تِلْكَ الْقُرَى نَقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنبَآئِهَا وَلَقَدْ جَاءتْهُمْ رُسُلُهُم بِالْبَيِّنَاتِ فَمَا كَانُواْ لِيُؤْمِنُواْ بِمَا كَذَّبُواْ مِن قَبْلُ كَذَلِكَ يَطْبَعُ اللّهُ عَلَىَ قُلُوبِ الْكَافِرِينَ 101 وَمَا وَجَدْنَا لأَكْثَرِهِم مِّنْ عَهْدٍ وَإِن وَجَدْنَا أَكْثَرَهُمْ لَفَاسِقِينَ 102 ثُمَّ بَعَثْنَا مِن بَعْدِهِم مُّوسَى بِآيَاتِنَا إِلَى فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِ فَظَلَمُواْ بِهَا فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُفْسِدِينَ 103 وَقَالَ مُوسَى يَا فِرْعَوْنُ إِنِّي رَسُولٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ 104

 

ترجمه فارسي مکارم

و اگر اهل شهرها و آباديها، ايمان مى‏آوردند و تقوا پيشه مى‏كردند، بركات آسمان و زمين را بر آنها مى‏گشوديم; ولى (آنها حق را) تكذيب كردند; ما هم آنان را به كيفر اعمالشان مجازات كرديم «96» آيا اهل اين آباديها، از اين ايمنند كه عذاب ما شبانه به سراغ آنها بيايد در حالى كه در خواب باشند؟! «97» آيا اهل اين آباديها، از اين ايمنند كه عذاب ما هنگام روز به سراغشان بيايد در حالى كه سرگرم بازى هستند؟! «98» آيا آنها خود را از مكر الهى در امان مى‏دانند؟! در حالى كه جز زيانكاران، خود را از مكر (و مجازات) خدا ايمن نمى‏دانند! «99» آيا كسانى كه وارث روى زمين بعد از صاحبان آن مى‏شوند، عبرت نمى‏گيرند كه اگر بخواهيم، آنها را نيز به گناهانشان هلاك مى‏كنيم، و بر دلهايشان مهر مى‏نهيم تا (صداى حق را) نشنوند؟! «100» اينها، شهرها و آباديهايى است كه قسمتى از اخبار آن را براى تو شرح مى‏دهيم; پيامبرانشان دلايل روشن براى آنان آوردند; (ولى آنها چنان لجوج بودند كه) به آنچه قبلا تكذيب كرده بودند، ايمان نمى‏آوردند! اين‏گونه خداوند بر دلهاى كافران مهر مى‏نهد (و بر اثر لجاجت و ادامه گناه، حس تشخيصشان را سلب مى‏كند)! «101» و بيشتر آنها را بر سر پيمان خود نيافتيم; (بلكه) اكثر آنها را فاسق و گنهكار يافتيم! «102» سپس بدنبال آنها ( پيامبران پيشين) موسى را با آيات خويش به سوى فرعون و اطرافيان او فرستاديم; اما آنها (با عدم پذيرش)، به آن (آيات) ظلم كردند ببين عاقبت مفسدان چگونه بود! «103» و موسى گفت: «اى فرعون! من فرستاده‏اى از سوى پروردگار جهانيانم «104»

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید


توضيح:
هر روز مي خواهيم يک صفحه از قرآن را با هم بخوانيم (به همراه معني آن. هر روز چند دقيقه وقت مي ذاريم، بعد از يه مدت مي بينيم کل قرآن را ختم کرده ايم، به همين راحتي.
فرمايش امام صادق (عليه السلام) هم که يادمون هست: «قرآن پیمان خداست بر خلق او و برای شخص مسلمان شایسته است که بر عهد خود نگاه کند و هر روز 50 آیه بخواند.»
بيائيم فعلا حداقل با يک صفحه در روز شروع کنيم!
ياعلي مدد ... التماس دعا

 

 

بخش دوم

ديگر مطالب ارسالی

اعضا محترم گروه مي توانند مطالبشان را به آدرس
 Mobin_s2004@yahoo.com
بفرستند تا با نام خودشان در اين ستون نوشته شود.

 

sorina_007x@yahoo.com

آرزویم این است نرود اشک در چشم تو هرگز ،مگر از شوق زیاد
نرود لبخند از عمق نگاهت هرگز
و به اندازه هر روز تو
عاشق باشی

 

 

okmasoud@yahoo.com

قابل توجه بعضی ها.
نمیدونم منتشر میکنین یا نه؟ ولی واسم خیلی جالبه که امثال فاطمه رجبی ها و همین کسانی که در روزانه از او حمایت کور کورانه میکنن هیچ کس رو جزو آدمیزاد نمیدونن جز خودشون.
حالا می خواد طرف عماد افروغ و سردار رضایی اصولگرا باشه، یا هاشمی رفسنجانی و خاتمی و همه ی مدیران گذشته و . . .
این انحصارطلبی ها بالاخره کار دستشون میده.
بد نیست تو سال اتحاد ملی یه کم حفظ وحدت کنیم، تا ترویج تفرقه.!!!
خدا آخر عاقبت هممون رو ختم به خیر کنه....

 

 

helia_k48@yahoo.com

TOUNG TWISTERS(4)

12 .If one doctor doctors another doctor does the doctor who doctors the doctor doctor the doctor the way the doctor he is doctoring doctors? Or does the doctor doctor the way the doctor who doctors doctors?
"When a doctor falls ill another doctor doctor's the doctor. Does the doctor doctoring the doctor doctor the doctor in his own way or does the doctor doctoring the doctor doctors the doctor in the doctor's way"

13 .We surely shall see the sun shine shortly. Whether the weather be fine, Or whether the weather be not, Whether the weather be cold Or whether the weather be hot, We'll weather the weather Whatever the weather, Whether we like it or not. watch? Whether the weather is hot. Whether the weather is cold. Whether the weather is either or not. It is whether we like it or not.

14 .Nine nice night nurses nursing nicely.

http://olinda.blogfa.com

 

 

ashkan_bahal2004@yahoo.com

نه هیچ انسانی دشمن توست ، و نه هیچ انسانی دوست تو ، بلکه هر انسانی معلم توست. ترس تو است که شیر را درنده می کند ، بر شیر بتاز تا ناپدید

 

 

niceboy_1380@yahoo.com

دکتر عماد افروغ از صعود تا سقوط
 

از پدیده های جالب پیش آمده در دوران قبل و بعد از انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری و انتخاب دکتر احمدی نژاد ، روشن شدن غایت تفکرات و بینشهای افراد موثر در سیستم سیاسی کشور عزیزمان بود . از راست راست تا چپ چپ از حزب اللهی شدید تا فوق دموکرات همگی برای خودشون نشونه ای داشتند و بر اساس تفکراتشون جهت گیری کردند
حضور نه نفر کاندیدای متنوع الافکار تنوری را روشن کرد که در آن هر کس به تمنای کسی مشغول نیاز شد تا در جمع سیاسیون کلاهی برای خود از این پشم رسیده ببافد و عزت یافته بر صدر نشیند
کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم و صعود آقایان هاشمی و احمدی نژاد به مرحله دوم افراد متنوع السلیقه را به انتخابهایی عجیب وا داشت چونانکه در طیف اصلاح طلبان طرفداران دکتر معین که بسیاری از آنها اساسا روحانیت را به رسمیت نمی شناختند به سوی روحانی شناخته شده مملکت یعنی هاشمی رفسنجانی اقبال نمودند ( از ترس دکتر احمدی نژاد ) و از آن سو طرفدارن افرادی همچون قالیباف با تفکرات لیبرال دموکراسی اسلامی ؟!؟ به سمت احمدی نژاد چرخیدند ( به امید مقام و منصب ). اما کار دنیا طوری چرخید که نه تو مانی و نه من ( یا نه تو دانی و نه من ) . در هر حال این آغاز ماجرای خیلی ها بود و من جمله دکتر عماد افروغ
موجودی ناشناخته که در لباس اصولگرای وارد مجلس هفتم شد و به ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس تکیه زد و در عرض سه سال بزرگترین خوراک تبلیغاتی اصلاح طلبها را فراهم کرده و در عکس مسیر اولیه به تئوریزه کردن وضعیت رهبری جامعه در دو دوره مصلحت گرایی و حقیقت گرایی رسیده و از بغض احمدی نژاد به خود زنی رسید ؟!؟
آیا عملکرد اعراب بادیه نشین 1400 سال پیش در بحرانهای عظیم صدر اسلام و پس از رحلت رسول اکرم عجیب و دور از ذهن است وقتی در قرن بیست و یکم و در جمع دکترها و مهندسها و حجج اسلاام و .... چنین عملکردهایی را می بینیم

 

 

ali@alivaram.com

ماهیگیر و تاجر

 یک تاجر آمریکایی نزدیک یک روستای مکزیکی ایستاده بود.در همان موقع یک قایق کوچک ماهیگیری رد شد که داخلش چند تا ماهی بود. از ماهیگیر پرسید: چقدر طول کشید تا این چند تا ماهی رو گرفتی؟ ماهیگیر: مدت خیلی کمی. تاجر: پس چرا بیشتر صبر نکردی تا بیشتر ماهی گیرت بیاد؟
ماهیگیر: چون همین تعداد برای سیر کردن خانواده ام کافی است.
تاجر: اما بقیه وقتت رو چیکار می کنی؟
ماهیگیر: تا دیر وقت می خوابم, یه کم ماهی گیری می کنم, با بچه ها بازی میکنم بعد میرم
توی دهکده و با دوستان شروع می کنیم به گیتار زدن. خلاصه مشغولیم به این نوع زندگی.
تاجر: من تو هاروارد درس خوندم و می تونم کمکت کنم. تو باید بیشتر ماهی گیری کنی. اون وقت می تونی با پولش قایق بزرگتری بخری و با درآمد اون چند تا قایق دیگر هم بعدا اضافه میکنی.اون وقت یه عالمه قایق برای ماهیگیری داری!
ماهیگیر: خوب, بعدش چی؟
تاجر: به جای اینکه ماهی ها رو به واسطه بفروشی اونا رو مستقیــما به مشتری ها میدی و برای خودت کارو بار درست می کنی... بعدش کارخونه راه می اندازی و به تولیداتش نظارت میکنی...این دهکده کوچک رو هم ترک می کنی و می روی مکــــزیکوسیتی! بعد از اون هم لوس آنجلس! و از اونجا هم نیویورک... ;ادامه

www.alivaram.com

 

.

alirezamajidi@gmail.com

مطالب و لینک‌های پراکنده
 

1- عجیب و غریب‌تر از این کیس‌ها ، تا حالا دیده بودید؟! :

 

2- حتما دیده‌اید که بعضی از وبلاگ‌ها و سایت‌ها برای اینکه کامنت اسپم نداشته باشند ، از شما می‌خواهند اعداد و حروفی را که در یک تصویر دیده می‌شود ، بنویسید. راستش من میانه خوبی با این کار ندارم. به خصوص وقتی که از روی بی‌حوصلگی حروف و اعداد را اشتباه وارد می‌کنم ، نفرتم از این روش بیشتر می‌شود.
حالا تصور کنید ، یکی پیدا شود ، این کد را بگذارد:

 

3- عاشقان فایرفاکس هر چند وفت یک بار ، چیز تازه‌ای رو می‌کنند. یک روز تی‌شرت فایرفاکس ، یک روز فایرفاکس واقعی ، روز دیگر لوگوی فایرفاکس روی یک کشتزار و امروز هم کلوچه فایرفاکس:

 

4- مثل اینکه وسیله‌های لیزری برای حک کردن تصاویر روی لپ‌تاپ‌ها وجود دارد. بعضی‌ها هنرمندانه شکل‌های قشنگی را روی لپ‌تاپشان کشیده‌اند:

 

این هم گالری جالب این لپ‌تاپ‌ها

5- این فرنگی‌ها هر روز بیشتر و بهتر از روز قبل همه کارهایشان را تحت وب می‌کنند. نامزدهای انتخابتتشان هم از این امر مستثتنی نیستند. مثلا هیلاری کلینتون مدت‌ها است که یک کانال در یوتیوب دارد. تازه برای اینکه جلب نظر بیشتری بکند ، از طرفداران خودش و کاربران یوتیوب خواسته است ، بهترین ترانه مناسب برای تبلیغات انتخاباتی برایش ، انتخاب کنند:

 

 


دکتر عليرضا مجيدي

 

 

hiwa20062002@yahoo.com

اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم سکوت را فراموش مي کردي تمامي ذرات وجودت عشق را فرياد مي کرد
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم چشمهايم را مي شستي و اشکهايم را با دستان عاشقت به باد مي دادي
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم نگاهت را تا ابد بر من مي دوختي تا من بر سکوت نگاه تو رازهاي يک عشق
زميني را با خود به عرش خداوند ببرم
اي کاش مي دانستي
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم هرگز قلبم را نمي شکستي گر چه خانه ي شيطان شايسته ي ويراني است
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم لحظه اي مرا نمي آزردي
که اين غريبه ي تنها , جز نگاه معصومت پنجره اي و جز عشقت بهانه اي براي زيستن ندارد
اي کاش مي دانستي
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم همه چيز را فدايم مي کردي همه آن چيز ها که يک عمر بخاطرش
رنج کشيده اي و سال ها برايش گريسته اي
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم همه آن چيز ها که در بندت کشيده رها مي کردي
غرورت را ...... قلبت را ...... حرفت را
اگر مي دانستي که چقدر دوستت دارم ...دوستم مي داشتي
همچون عشق که عاشقانش را دوست مي دارد
کاش مي دانستي که چقدر دوستت دارم و مرا از اين عذاب رها مي کردي
اي کاش تمام اينها را مي دانستي
دوستت دارم
دوست داشتن همیشه گفتن نیست
گاه سکوت است و گاه نگاه
و این درد مشترک من و توست
که گاهی نمی توانیم در چشم هم نیز نگاه کنیم
دوستت دارم
تنها ترین فکر تنهایی من

هيوا از كردستان عراق

 

 

amin_f89@yahoo.com

بسمه تعالی
خروج از غار پس از 8 سال!!!

یک مرد چینی که به خاطر هفتیر کشی تحت تعقیب پلیس بود بعد از 8 سال از غاری که در پشت خانه اش قرار داشت بیرون امد. این مرد 35 ساله از اتاق خواب خود یک تونل به درون غارکنده بود و یک کمد جلوی تونل قرار داده بود تا کسی متوجه ان نشود این مرد که لیو یونگ نام دارد برای تماشای تلویزیون حمام کردن و مطالعه در طول روز به خانه می رفت و شب ها به غار برمی گشت. به گزارش چاینا دیلی او به همسرش گفته بود که از دست طلب کارها مخفی شده است در حالی که جرم او حمله به مردم با سلاح گرم بود. لیو یونگ چند روز پیش خودش را به پلیس معرفی کرد و گفت که دیگر نمی تواند این وضع را تحمل کند و تحت فشار روحی است. بعضی از همدستان وی سال ها قبل محکوم به اعدام شده و به مجازات خود نیز رسیده اند.

امین فتوتی

 

 

amir_h_r1978@yahoo.com

جالب ترين خبر در تعطيلات عيد ، ماجراي ازدواجي بود در يکي از روستاهاي فومن ! يک داماد و 2 عروس !!!
بله ، اين آقا داماد 28 ساله در راستاي اجراي سفت و محکم سنت پيامبر با يک تير 2 نشان زد و در يک عمل انتحاري 2 دختر 27 و 24 ساله رو به عقد خودش درآورد !
البته حرف و حديثهاي فراواني وجود داره که چطوري شد که اينطوري شد !!! ولي چيزي که من شنيدم به اين شکل بوده :
عروس بزرگه ( همون 27 ساله ) با اين آقا داماد ماجرا ، گويا چند مدتي دوست بودن ، پس از مدتي که خانواده محترم داماد از اين ماجرا بي خبر ( به روايتي مخالف ) بودن دختر 24 ساله اي رو انتخاب مي کنن و داماد بيچاره ! رو بر سر 2 راهي قرار مي دن .
پس از کش و قوس هاي فراوان و تهديد عروس بزرگه مبني بر خودکشي و .... اين برادر ارجمند که زياد از اين 2 راهي بدش نمي اومد حل مشکل رو بر عهده 2 تا عروس خانوم مي ذاره تا با هم به توافق برسند که کدومشون زن اين آقا بشه !
اون بانوان محترمه هم ، هر دو به اين نتيجه مي رسند که 2 تايي به عقد اين فرد در بيان و .... مبارک است انشاءالله !!!

http://i16.tinypic.com/2vj6fbn.jpg

 

 

mr_gir3pich@yahoo.com

گير3پيچ

دوستاي گلم سلام
اميدوارم كه حال همتون خوب باشه ..

خب .. يه ذره سرمون خلوت شد گفتيم يه كمي كابينت بگيم ..
اول از همه بريم يه ذره ميل جواب بديم ..
اما قبلش يه كمي مقدمه سرايي لازمه .. راستش توي گروه اخيرا موجودي پيدا شد كه آيديش رو جوري گذاشته بود كه معناش دشمني با من مي شد ..
بعضي دوستان تيكه بستن كه شما دو تا مثل آقا و خانوم اسميت هستين .. و من گفتم كه تا قبل از اينكه اون دستش به هفت تير يا تفنگ بخواد برسه من با شات گان معروفم دخلش رو آوردم ..
اين حرف من موج نگراني رو توي گروه راه انداخت و دوستان عزيزي محبت كردن و ميل زدن كه دست از سر كچلش بردارم .. منم گردنم از مو باريكتر گفتم چشم .. كاري به فينگيلي ندارم .. برو آبجي . برو با اون آيديت حال كن و دعا به جون ما كن .. يه كمي هم خدايي مطلب بنويس ياد بگيريم ..
اما شيخ احسان يه مقدار كنجكاويشون گل كرد و سوالي مطرح كردن كه آيا من و فينگيلي يه نفريم ؟
ولله خدا اون روز رو نياره كه من چنين آدمي باشم .. خدا به دور .. اصلا نمي تونم حتي فكرش رو بكنم ..
ولي برام خيلي جالبه ..
اون اوائل كه سر و كله ي مبارك بنده پيدا شد دوستان سياسي مي گفتن من احسانم .. احسان مي گفت من ميترام ... شيطونك مي گفت من سيريشم .. و تعدادي ديگه از دوستان مي گفتن من مبينم .. آخرش معلوم نشد كه من كيم ؟ و مي رسيم به داستان معروف پرتقال فروش ..
اما احسان جان يه چيزي رو گفتن كه ديدم بد نيست يه كم توضيح بدم راجع به اش .
اعضاي فسيل گروه يادشونه كه يه زماني توي گروه شخصي بود با آيدي مشاور كه براي ملت مطلب مي نوشت ..
اكثرا هم فكر مي كردن كه كار يه نفره ..
ولي خب . بذارين براتون يه كم از پشت پرده ي گروه مشاور بگم ..
يه زماني اون قديم قديما بنده براي گروه مطلب هاي اجتماعي و از اين جور چيزا مي نوشتم . دوست خوب و عزيزم اميد جان پيشنهاد كرد كه در قالب يه گروه كوچولو مطالب رو گسترش بديم .
به اين جمع يكي از آشناهامون به اسم نگار هم اضافه شد . ايشون از آمريكا بودن ..
خب .. گروه مشاوره مي داد تا اينكه اميد يه كم مشكل براش پيش اومد و كار گروه تق و لق شد .. و مدتي بعد ... اميد .. خب .. تصادف كرد و ......
سعي كردم بدون اون كار رو ادامه بدم ولي خب . نشد ...
اينم از داستان گروه مشاور .. پس اگه مي بينين براي گروه مشاور ميل مي زنين و جوابي براتون نمي ياد يا از گروه دعوت مي كنين كه عضو اين شبكه هاي اجتماعي بشن و خبري نمي شه به خاطر موارد بالاست ....

اما مطلب امروز . به نظرم بد نيست بعد از اينكه خوندينش يه كم تفكر كنين . و خواهشا بدون پيش داوري و قضاوت زود و چي و چي بخونين .
1- پسر جواني در جايي مشغول بود ... ايشون حس كرد به اون درجه از پختگي و رشد ذهني و عقلي و اجتماعي رسيده كه بتونه زندگي مشترك رو شروع كنه .. رشدي كه در موارد مختلف امتحان كرده و با معيارهاي مختلف سنجيده شده . به همين خاطر روي دختران جوان اطرافش حساس مي شه و موضوع رو هم با خانواده در ميون مي داره . پس از جستجوها و امتحان كردن افراد مختلف روي يكي از آشناها زووم مي كنه . يه كم كه ارتباطشون – البته در چارچوب عرف جامعه و نه بيشتر از اون – بيشتر مي شه پسرك قصه ي ما موضوع رو با خانوم مورد نظر در ميون مي ذاره .. ( كاش مي شد يه علامتي چيزي اينجا بذارم كه دكمه ي Pause داستان رو زدم تا به موضع اش )
2- داري توي خيابون مي ري ... يك دفعه چشمت مي خوره به يه گدا . يه چيزي ته دلت حرفي مي زنه .. ( اينجا هم Pause شد )
3- من مي گم آقا .. من الان درگير يه ماجراي احساسي فطير هستم .. ( اينجا هم Pause بزن )

اگه يه گريز به بچگي بزنيم و خاطرات اون موقع رو به ياد بياريم يه جوري بوديم .. خيلي چيزا برامون مهم نبود .. احساسي برخورد مي كرديم .. يا به قول معروف با دلمون تصميم مي گرفتيم .. يواش يواش كه بزرگتر شديم ديگه زياد توي تصميم گيري ها از دلمون كمك نمي گرفتيم ... احساسي نمي شديم .. سعي مي كرديم عاقل باشيم .. از ذهنمون خيلي كمك بگيريم .. وقتي يه مورد دوباره واسمون تكرار مي شد اگه براي بار سوم هم بهش بر مي خورديم سعي مي كرديم همون روشي رو در پيش بگيريم كه در دو مورد قبلي به كار بسته شده .. حالا چه توسط ما چه توسط شخص ديگه .. يه جورايي از دنيا براي خودمون نقشه ي ذهني ساختيم ... با اين نقشه با دنيا تماس مي گيريم .. نظر مي ديم .. تصميم مي گيريم و خيلي كاراي ديگه ...
1- ( دكمه ي Pause رو زدم براي ادامه ي داستان ) اينجا دختر خانوم ما نقشه ي ذهنيش اينه كه اگه پسر ازش كوچيكتر باشه پس همون اول بسم الله مردوده .. و اينجا نقشه ي ذهني اين خانوم اين قدر قوي و قدرتمند ظاهر شده كه حتي به احساسات و قلب اين خانوم اجازه نمي ده كه اين پسر رو بررسي كنن كه ايا مرد زندگي هست يا نه .. توي دور و بر من و مطمئنا شماها هستن مواردي كه خانوم از آقا كوچكتر بوده و زندگي خيلي رديفي دارن به طوري كه خيلي ها حسوديشون مي شه .. يكي از دوستاي نزديكم تعريف مي كرد زندائيش از دائيش پنج سال بزرگتره ولي زندگي دارن كه كمتر كسي داره .. اين توضيح داره .
2- نقشه ي ذهنيت مي گه اين گدا ميليارده و به پول من و تو چشم دوخته و سعي مي كنه با منحرف كردن نگات و خفه كردن احساست نظرت رو برگردونه . در حالي كه ممكنه اين گدا پيامي از سوي كائنات برات باشه كه آي انسان محترم . ممكنه تو هم روزي به سرنوشت من دچار بشي .. يا حتي ممكنه اين گدا سر راه تو سبز شده كه وقتت كمي تلف بشه و الان نري وسط خيابون كه ماشيت بزنه شل و پلت كنه .. ولي نقشه ي ذهنيت .
3- وقتي مي گم من الان دچار مسائل عاطفي شدم و هيچ چيز ديگه اي بهش اضافه نكنم مطمئنم كه اكثر شما فكر مي كنين مسئله عشقيه و تيريپ لاو و شكست عشقي و اين چيزا . اين حرفايي كه نقشه ي ذهنيتون مي گه ولي خب داستان چيز ديگه ايه ...

نقشه هاي ذهني روز به روز قوي تر مي شن و ما روز به روز برده تر .. آخرين باري كه واقعا احساسات به خرج دادي كي بوده ؟ براي كي بوده ؟ چقدر بوده ؟ چقدر طبيعي بوده ؟
كي به حرف دلت گوش دادي .. مي دونين دوستان . غمگين ترين لحظه زمانيه كه آدم شرايط موجود رو ببينه ولي به جاي اينكه توكل كنه و به نداي قلبش گوش بده نقشه ي ذهنيش به بيراهه مي كشونتش..
خب .. يه كمي ديگه موند از داستان ما ..
فعلا .

 
 

salman_yavar@yahoo.com

كسي «هاشمي رفسنجاني» را كنترل كند!

«هاشمي رفسنجاني» كه با انديشه قدرتمداري مادام‌العمر هم در همه‌ي عرصه‌هاي حكومت هميشه حاكم بوده، امروز با اخراج از قوه‌ي مجريه، شديداً كنترل خود را از دست داده است. گرچه آراي بي‌شمار!! دخترانش براي او در خبرگان كسب آبرو كرد، ولي گويا وي بيش از همه به بي‌مبنايي و غيرواقعي بودن اين آراء آگاه است. اگر چنين نبود، اين‌گونه «بدون كنترل» از طريق صدا و سيماي ضرغامي، روزنامه‌ي جمهوري ـ كارگزاري قيصر ـ و ديگر ابزارهاي اجير خود، وارد ميدان نمي‌شود. آيا در كمال حيرت و نفرت ملي و به گونه‌ي مضحك، او قصد دارد با اين «عدم كنترل» فكري، اعتقادي و سياسي بار ديگر خود را به محك آراي ملي بگذارد؟!
پس از قرآن‌پژوهي انحرافي، تحريفي و بدعتگزارانه‌ي هاشمي، و بعد از افشاي باطن عقيدتي او پيرامون «ولايت اميرمؤمنان» مي‌توان به نكات ديگر توجه نمود، تا بيش از پيش «نيازمندي هاشمي را به ياري ديگران در «كنترل شدن» دريافت. نمونه‌هاي زير شاهد اين مدعاست:

1. «پس از رحلت آيت‌ الله بروجردي، شاه تلاش كرد حوزه قم، ملوك الطوايفي و مرجعيت شيعه هم به نجف منتقل شود» اين اهانت بزرگ به روحانيت عظيم‌الشأن توسط هاشمي را علاوه بر از دست رفتن كنترل او در بيان و عقايد مي‌توان به «نگاه شاهانه‌ي وي» نسبت داد. و گر نه چه كسي تاكنون «ملوك الطوايفي شدن حوزه» را حتي اشاره داشته است؟

2. «امام وارد مسايل جزيي نمي‌شد و اختيارات را به قوا داده بود و وارد مسايل تخصصي و اجرايي نمي‌شدند.» پناه بر خدا بايد برد! يا هاشمي به فراموشي ذهن دچار شده است و يا تشنگي قدرت به معناي كامل كنترل او را سلب كرده است.» واقعيت آن است كه حضرت امام سلام الله عليه در پياده كردن «ولايت مطلقه فقيه» در هر زمان و هر موضوع كه صلاح مي‌ديدند وارد عرصه مي‌شدند. اگر هاشمي فراموش كرده يا تعمداً به تحريف‌گري مي‌پردازد، بسياري به ياد دارند كه حضرت امام رحمت الله عليه در انتخاب نخست‌وزير به مجلس چنان رهنمود دادند كه برخي «وكلاي بي‌‌فرهنگ» نخبه‌گرايانه!؟ در مقابل آن موضع‌گيري نمودند. هم‌چنين است ورود آن حضرت به مسأله‌ي انتخابات مجلس سوم، و موضع‌گيري بلافاصله و مستقيم نسبت به يك نطق پيش از دستور، و ده‌ها مورد ديگر!

3. «در شرايط كنوني كه دشمنان براي ما خط و نشان مي‌كشند و هر روز تهديد و تحريم جدي دارند.» اين هم يك شگرد ديگر از فتنه‌هاي هاشمي در راستاي «ارعاب و تهديد» 2 سال گذشته! واقعاً چه كسي بيش از هاشمي و البته دستگاه‌هاي اجير او اين‌گونه مي‌تواند، ملت را از ايستادگي در برابر دشمنان باز دارد؟ خداوند را سپاس كه ملت براي تحليل‌ها يا تهديدهاي هاشمي و اياديش ارزشي قايل نيست.

4. در يادواره شهداي 15 خرداد، هاشمي «منِ» خويش را نقطه‌ي عطف 15 خرداد اعلام كرده است، مثل هميشه! «من شاهد خوبي براي قيام 15 خرداد هستم». «من در متن مسايل 15 خرداد بوده‌ام.» «اين جانب به همراه 50 طلبه به سربازي اعزام شديم.» البته جمله آخر «لطف هاشمي» را نشان مي‌دهد كه ديگران را هم سهم ناچيزي داده است.

5. هاشمي در ديدار زندانيان پيش از انقلاب هم سخناني شنيدني، خنده‌آور، و نيازمند به كنترل دارد. او گفته است: «شما در اين 2 سال مشاهده كرده‌ايد كه بمباران تبليغاتي روي دانشجويان دانشگاه آزاد وجود دارد، و مي‌خواهند آن‌ها را به اسم شهريه و امثالهم ناراحت و مسأله درست كنند». واقعاً آفرين به «درك و همدردي و همدلي مردمي» اين سردار خود ساخته سازندگي!
- اولاً كسي جز «هاشمي» توان «بمباران» ندارد. بمباران ملت در 8 سال توسعه و لِه كردن ملت زير چرخ‌هاي خويشاوندسالاري، غارتگري، توسعه‌داري و فرزندسالاري هاشمي كه تا حريم‌شكني ديني پيش رفت.
- ثانياً قشرهاي زيادي از ملت زير فشار شهريه «زورگويانه»‌ي دانشگاه آزاد هاشمي در هم شكسته شده‌اند ولي او كه در تمام اين مدت كشور و منابع و امكانات را به عنوان چهارديواريِ اختياري مي‌بيند، در اين 2 سال از اين كه رئيس‌جمهور بلندگوي «دردمندي ملت شده» كلافه گشته است. علاوه بر اين كه كينه‌ورزي هاشمي با مفهوم «عدالت» جز اين ثمرات را نخواهد داشت.

6. «در دانشگاه آزاد يك مورد اعتراض، جز اظهار لطف و وفا و صميميت از دانشگاه نديدم از لحظه ورود تا خروج، من در محاصره دانشجويان بودم و آن‌ها در سخنراني و بازديد، دائماً من را همراهي مي‌كردند البته من در بسياري از دانشگاه‌ها در بين دانشجويان رفته بودم، اما اين قدر مخلوط با دانشجويان نبوده‌ام. عجيب است در دانشگاهي كه دانشجويان با شهريه خود درس مي‌خوانند و جاي تأثير تبليغاتي وجود دارد، يك مورد اعتراض نديدم. فضاي دانشگاه با آن شرايط براي من جالب بود.»
واقعيت آن است كه كه «ناتواني هاشمي در كنترل فكري ـ سياسي و بياني را بايد بيش از اندازه ديد». چگونه پيرمردي هفتاد و چند ساله، اگر صرفاً «لباس روحاني» را هم در نظر بگيرد، تا اين حد با «چشم بسته» و «خودمحورانه» مي‌نگرد و سخن مي‌گويد!
چگونه مثل يك نوجوان سطحي‌نگر از ديدن چند دختر و پسر «اجير شده» احساساتي مي‌شود؟ «هاشمي» مشخص كند آيا اين دانشجويان از همان قشر دختران اسكي‌باز مانور دهنده در خيابان‌هاي تهران براي تبليغاتش نبودند؟ آيا پسران و دختران مورد نظر او غير از بازيگران فيلم تبليغاتي وي در انتخابات 84 بودند؟ آيا آن‌ها همان اراذل و اوباشي بوده‌اند كه «هاشمي 2005» را در راستاي استمرار اخلاق‌ستيزي و اوباش‌گري تبليغ مي‌نمودند؟ و آيا...
در هر صورت «هاشمي» بايد بداند اين حركات كودكانه، و اين نمايش‌هاي سياسي خنده‌آور جايگاه او را هرچه بيشتر تنزل مي‌دهد، و ماهيتش را با پشتوانه‌هاي سياسي و مالي مانند دانشگاه آزاد بيش از گذشته افشا مي‌كند.

7. فاجعه‌بارتر آن كه «هاشمي» كه هرگز به ميان «مردم» نرفته، و هيچ‌گاه «حضور مردمي» را لمس نكرده، با شعف گفته است: «كاش فيلم‌هايي كه از اين ديدار گرفته شده، پخش مي‌شد.» نكته‌ي اول آنكه صدا و سيماي ضرغامي به اندازه «تمام وقت» از هاشمي و مردم هوادار او!!؟ فيلم و سريال و غيره پخش مي‌كند. نكته دوم هم اين است كه «هاشمي واقعاً به كنترل نياز دارد» و «كسي بايد او را كنترل كند.»
نكته سوم در مورد «تاريخ‌گويي و تاريخ‌نويسي هاشمي» است كه جز «منِ» او را شامل نمي‌شود. خوب! اين مورد هم به ديگر موارد «تاريخ هاشمي» افزوده شود! آيا «تاريخ و نسل‌هاي آن»، «هاشمي» را به دليل فكري، سياسي و كاركردي تبرئه خواهند كرد؟

8. خنده‌آورتر از هر مطلب ديگر، نوشته‌اي از روزنامه‌ي جمهوري ـ كارگزاري قيصر» است. توجه شود به اين مطالب از آن روزنامه كه: «جمع زيادي از مردم منطقه 15 تهران پس از آنكه متوجه شوند آيت‌ الله هاشمي در مسجد سخنراني خواهد كرد در اطراف حضور يافتند و پس از مشاهده او ابراز احساسات كردند. اين مردم ساعتي را در زير باران منتظر ماندند تا پس از پايان سخنانش آيت ‌الله هاشمي هنگام خروج وي از مسجد نيز به ابراز احساسات بپردازند، آيت ‌الله هاشمي نيز پس از پايان سخنان خود در اين مسجد حضور يافت و به ابراز احساسات آن‌ها پاسخ داد.»
خيلي جالب و خنده‌آور است! آيا روزنامه‌ي جمهوري هم مانند «سيماي ضرغامي»، فيلم‌ساز شده است؟ آيا «مردم» در نظر اين «بازيگران فتنه‌گر» تا اين حد «حقير» هستند!؟ پيشنهاد مي‌شود «براي يك لحظه» در «يك نقطه از ايران اسلامي»، «يك بار» هاشمي حاضر شود، بدون اسكورت شاهانه، و واقعاً در ميان «مردم واقعي». آن وقت هم «روزنامه‌ي كارگزار او ـ جمهوري» و هم «تاريخ هاشمي» و هم «سيماي ضرغامي» مي‌توانند صحنه‌هاي فاجعه‌باري از «محبوبيت مردمي اين سردار خود ساخته سازندگي» ضبط كنند.

9. نقد هاشمي توسعه دانشگاه آزاد از الطاف خفيه‌ الهي خوانده است. آفرين به اين سرشاري ايمان ديني و دانش و شعور مذهبي او. واقعاً وقتي امام شهادت حاج آقا مصطفي را از الطاف خفيه‌ الهي خواندند و هاشمي دانشگاه آزاد را اين گونه مي‌نگرد، بايد معلوم شود:
الف – نسبت امام و هاشمي در دين‌داري و باورهاي ايماني چيست؟
ب – ميزان درآمد مالي سياسي دانشگاه آزاد براي هاشمي چقدر است؟
ج – اعمال پنهان و در خفاي اين منبع عظيم مالي سياسي در تخريب احمدي‌نژاد و تبليغ براي هاشمي تا چه حد مي‌باشد؟
د – و بالاخره آيا اين مسايل و گفتارها جز «الطاف شيطاني» چيز ديگري هست؟

10. در پايان: هاشمي و كارگزاران اجيرش بدانند، اسلام ناب محمدي صلي الله عليه و آله و سلم احيا شده است، ولايتمداري حقيقي اين مردم، هاشمي و ديگر تحريف‌گران و بدعتگزاران و حريم‌شكنان دين و شريعت و انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي را شناخته ‌است. «فتنه‌»ها و «ترفند»ها، «شعور ملي» را به مسلخ نخواهد برد. «هزينه سرسام‌آور» كه يك منبع آن «دانشگاه آزاد» است، نمي‌تواند در «جنگ با ملت آگاه و دين‌مدار در بازگشت مافيا» پيروز شود! پس بهتر است دلسوزان و دوستداران مافيايي «هاشمي» وي را كنترل كنند. او واقعاً نيازمند اين مهم گرديده است.

فاطمه رجبي

 

 

aliakbar_313@yahoo.com


 

 

 

ام ابیها؛ تسلّی ‌بخش پیغمبر(ص)


تا قبل از ازدواج كه دختركى بود، با آن پدرِ به اين عظمت كارى كرد كه كنيه‏اش را امّ‏ابيها - مادرِ پدر - گذاشتند. در آن زمان، پيامبر رحمت و نور، پديدآورنده دنياى نو و رهبر و فرمانده عظيم آن انقلاب جهانى - انقلابى كه بايد تا ابد بماند - در حال برافراشتن پرچم اسلام بود. بى‏خود كه نمى‏گويند امّ‏ابيها! ناميدن آن حضرت به اين كنيه، به دليل خدمت و كار و مجاهدت و تلاش اوست. آن حضرت چه در دوران مكّه، چه در دوران شعب‏ابي‌طالب - با آن‏همه سختيهاكه داشت - و چه آن هنگام كه مادرش خديجه از دنيا رفت و پيغمبر را تنها گذاشت، در كنار و غمخوارِ پدر بود. دلِ پيغمبر در مدّت كوتاهى با دو حادثه وفات خديجه و وفات ابي‌طالب شكست. به فاصله كمى اين دو شخصيّت از دست پيغمبر رفتند و پيغمبر احساس تنهايى كرد. فاطمه زهرا سلام‏اللَّه‏عليها در آن روزها قدبرافراشت و با دستهاى كوچك خود غبار محنت را از چهره پيغمبر زدود. امّ‏ابيها؛ تسلّى بخش پيغمبر. اين كُنيت از آن ايام نشأت گرفت.
شما ببينيد اين درياى شخصيت و مجاهدت چه درياى عظيمى است! بعد رسيد به دوران اسلام. بعد رسيد به ازدواج با على‏بن‏ابي‌طالب عليه‏السّلام؛ همان على‏بن ابي‌طالب كه مصداق كامل يك بسيجىِ فداكار انقلاب است. ... بسيجى يعنى اين. يعنى همه وجودش وقف اسلام است. وقف است براى آنچه پيغمبر مى‏خواهد و خدا را خشنود مى‏كند. اميرالمؤمنين عليه‏الصّلاة و السّلام هيچ مايه‏اى براى شخص خود نگذاشت. در آن ده سال - ده سال حيات پيغمبر - اميرالمؤمنين عليه‏الصّلاةوالسّلام هر كارى كه كرد، براى پيشرفت اسلام بود. اين كه مى‏بينيد مى‏گفتند فاطمه زهرا و اميرالمؤمنين و فرزندانشان گرسنه ماندند، علّتش همين است. والّا اين جوان اگر به فكر كاسبى بود، مى‏توانست بهتر از هر كاسبى، به كسب بپردازد. اين همان على است كه بعدها در دوران پيرى‏اش چاه مى‏كنْد؛ چاهى كه مثل گردن شتر، آب از آن بيرون مى‏زد. آن‏وقت، هنوز دست و رويش را از گرد و غبار كار نشُسته، مى‏نشست و وقف نامه چاه را مى‏نوشت! آن حضرت از اين كارها زياد كرده است. چقدر نخلستانها آباد كرده بود. چرا بايد اميرالمؤمنين عليه‏الصّلاة و السّلام، در جوانى گرسنه بماند؟ در روايت است كه فاطمه زهرا سلام‏اللَّه‏عليها خدمت پيغمبر رفت.آن‏قدر گرسنگى كشيده بود كه پيغمبر زردى گرسنگى را در صورت او مشاهده كرد؛ دل پيغمبر سوخت و براى دخترش دعا فرمود. همه تلاش اميرالمؤمنين عليه‏الصّلاةوالسّلام در راه خدا و براى پيشرفت اسلام بود. آن حضرت براى خودش كارى نمى ‏كرد...

فرازی از بیانات مقام عظماي ولايت حضرت آيت الله خامنه اي
‌در ديدار مدّاحان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) 3/9/73-----------------------------------

حديث فاطمي:

قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء ( سلام الله عليها) :
جَعَلَ اللّهُ الاْيمانَ تَطْهيراً لَكُمْ مِنَ الشّـِرْكِ، وَ الصَّلاةَ تَنْزيهاً لَكُمْ مِنَ الْكِبْرِ، وَ الزَّكاةَ تَزْكِيَةً لِلنَّفْسِ، وَ نِماءً فِى الرِّزقِ، وَ الصِّيامَ تَثْبيتاً لِلاْخْلاصِ، وَ الْحَّجَ تَشْييداً لِلدّينِ.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) مي فرمايند:
خداوند سبحان، ايمان و اعتقاد را براى طهارت از شرك و نجات از گمراهى ها و شقاوت ها قرار داد. و نماز را براى خضوع و فروتنى و پاكى از هر نوع تكّبر، مقرّر نمود. و زكات (و خمس) را براى تزكيه نفس و توسعه روزى تعيين نمود. و روزه را براى استقامت و اخلاص در اراده، لازم دانست. و حجّ را براى استحكام أساس شريعت و بناء دين اسلام واجب نمود.

رياحين الشّريعة: ج 1، ص 312، فاطمة الزّهراء (عليها السلام): ص 360، قطعه اى از خطبه طولانى و معروف آن مظلومه در جمع مهاجرين و انصار.


 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

 •  براي دريافت مداوم مجله الکترونيکي «روزانه» بصورت ايميل، مي توانيد عضو گروه اختصاصي «مبين» شود. براي عضو شدن اينجا را کليک کنيد.

 •     دوست عزيزم اگر شما هر مطلب، دل نوشته، شعر، خبر، داستان، جوک و... داري و فکر مي کني براي اعضا گروه جالب باشه را مي توني به آدرس من (mobin_s2004@yahoo.com) بفرستي تا با نام خودت در  بخش از «مطالب ارسالي اعضا» نوشته بشه.

 •    از همه دوستان عزيزي که لطف مي کنند و براي «روزانه» مطلب مي فرستند بينهايت متشکرم. همه ايميلهايي که براي من مي فرستيد به دستم مي رسند و حتما با نام خود شما در «روزانه» نوشته خواهند شد. فقط بخاطر اينکه حجم مطالب ارسالي از طرف اعضا بسيار زياد هست، و از طرفي در نوشتن مطالب (از نظر تعداد) محدوديت دارم، لذا مطالب دريافتي در نوبت قرار گرفته و به مرور نوشته خواهند شد. اين را گفتم تا اگر مطلب شما دوست خوبم با چند روز تاخير نوشته شد، علتش را بدانيد.

 •    منتظر پيشنهادات، نظرات و خدايي نکرده انتقادادتان در مورد مجله الکترونيکي «روزانه» هستم!

 •    دوباره تاکيد مي کنم که هر مطلب و حرفي داشتيد، لطفا (!) فقط به آدرس شخصي من ارسال کنيد، مرسي! 

باقي بقايتان!

 

Copyright © 2005-2006  mobin_s2004@yahoo.com
All Right Reserved © www.mobin-group.com

Mobin_s2004@yahoo.com

Mobin_s2004@yahoo.com

 

22 خرداد / 12 ژوئن / 26 جمادي الاول

Mobin_s2004@yahoo.com
22 خرداد ماه هجري خورشيدي
Mobin_s2004@yahoo.com
روزي كه «همدان» پايتخت ايران شد

 استر بانوي خشايارشا

استر بانوي خشايارشا

تاريخنگاران دوران معاصر بر پايه نوشته هاي مورخان عهد باستان و اسناد باقي مانده از آن عهد و محاسبات تقويمي، 12 ژوئن در سال 625 پيش از ميلاد را روزي دانسته اند كه هوخشتره (كياكزار = سياخارس = سياخريس) «همدان» را پايتخت ايران كرد. همدان كه مورخان يوناني آن را «اكباتانا» نوشته اند قبلا در تابستانها محل «همايي» و نشست سران بود و احتمالا نام آن به همين دليل انتخاب شده است. هوخشتره در آن زمان رهبر ايرانيان از طايقه ماد بود كه پارس ها (طبق تلفظ آشوري ها و بنا به تلفظ آنان پارسوا ها) نيز از او اطاعت مي كردند. هم او بود كه با پادشاه بابل متحد شد و امپراتوري ستمگر آشور را براي هميشه نابود كرد. در سال 612 پيش از ميلاد و پس از تصرف و ويراني شهر نينوا و در زمان هوخشتره بود كه نخستين تقسيم سرزمين ها ميان قدرت هاي وقت انجام شد كه اين بدعت باقي مانده است. در آن سال آشور و متصرفات آن ميان ايران، بابل و مصر تقسيم شدند. همدان كه امروز از پايتخت شدنش دو هزار و 631 سال مي گذرد در زمان هخامنشيان نيز يكي از دو پايتخت اداري ايران بود (زمستان: شوش و تابستان: همدان). همدان در عين حال صحنه يكي از تاريخسازترين نبردهاي استقلال ايران بود كه آن هم 12 ژوئن روي داد كه شرحش جداگانه در زير مي آيد. «استر» زن خشاريارشا و ابوعلي سينا نيز در همدان مدفونند.
    

 

قاطعترين نبرد استقلال ايران

12 ژوئن سال 813 ميلادي 30 هزار داوطلب ايراني كه از خراسان به حركت آمده بودند تا مأمون حاكم خراسان را خليفه عباسيان كنند كه از جانب مادر، ايراني بود در نبرد همدان بر سپاه انبوه عباسيان قاطعانه پيروز شدند. اين داوطلبان كه توسط شبكه هاي زيرزميني ايراندوستان آماده شده بودند قبلا در محل تهران امروز (شمال غربي شهر ري) سپاه خليفه را كه از لحاظ شمار سه برابر آنان بود درهم شكسته و فراري داده بودند. انگيزه واقعي اين داوطلبان كسب استقلال وطن بود.
     در نبرد همدان (مورخ 12 ژوئن 813 ميلادي) علي بن عيسي بن ماهان فرمانده ارتش عرب كشته و اين سپاه تارو مار شد. استقلال طلبان ايراني 25 سپتامبر سال 813، بغداد را نيز تصرف و امين خليفه وقت (برادر مامون از مادر عرب) را كه در حال فرار بود دستگير كردند و سر او را براي مأمون به خراسان فرستادند و به اين ترتيب مأمون خليفه شد و ايرانيان بيش از گذشته وارد دستگاه عباسيان شدند، مناطق كشور استقلال بيشتري به دست آوردند و اين فرصت فراهم آمد تا در گوشه و كنار بپاخيزند و استقلال وطن را تامين كنند.

 

نبرد نرماشير و فراري شدن محمد خان ياغي

12 ژوئن سال 1805 (دوران پادشاهي فتحعلي شاه) در نبرد نرماشير، نيروهاي دولتي به فرماندهي نوروزخان قاجار بر واحدهاي محمدخان حاكم ياغي بم پيروزشدند و او را به بلوچستان فراري دادند كه از آنجا به هلمند (افغانستان) رفت و مخفي شد. محمدخان پسر اعظم خان پس از اين كه متوجه سرگرمي ارتش در قفقاز شد كه روسها داشتند وجب به وجب آن را تصرف مي كردند و پيش مي آمدند، با تكيه بر استحكامات ارگ بم دست به تمرد زده، بر دولت ياغي شده و از دادن ماليات خودداري كرده بود. با وجود اين، محمد خان پس از نزديك نيروي اعزامي دولت ترجيح داد كه جنگ در نرماشير صورت گيرد و ساختمان ارگ بم براثر شليك توپهاي دولت ويران نشود. در نبرد نرماشير چون محمدخان فاقد توپخانه موثر بود شكست خورد و با اين كه دولت آماده دادن امان به او بود به بلوچستان فرار كرد.

 

وقايع جنگ هشت ساله در چنين روزي

22/03/58
سخنان استاندار خوزستان در ديدار با نمايندگان عشاير عرب منطقه درباره تقسيم عادلانه اراضي ، رفع ستم‌هاي گذشته ، مبارزه با قاچاق اسلحه ، خلع سلاح عمومي و …

برگزاري پنجمين و ششمين جلسه كنفرانس خودمختاري كردستان در سنندج و ادامه مباحث نمايندگان كُردهاي بخش‌هاي مختلف ؛ صدور قطعنامه پاياني 15 ماده‌اي و تأكيد بر رعايت شأن برابر تشيع و تسنن در قانون اساسي ، تأمين خودمختاري خلق‌هاي ايران در چارچوب حكومت اسلامي و …
لغو راهپيمايي اعلام شده حزب جمهوري اسلامي خلق مسلمان ايران به دستور آيت الله شريعتمداري ؛ اطلاعيه حزب : آيت الله شريعتمداري اعلام نمودند به لحاظ احتياط در مسائل مملكتي و مساعد نبودن شرايط فعلي اين تظاهرات برگزار نخواهد شد .

صدور احكام اعضاي ستاد فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اهواز و آبادان ؛ اعلام اسامي و مسئوليت هر يك از اعضا .
برگزاري كنفرانس مطبوعاتي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي براي ارائه توضيح درباره تشكيلات ، اهداف و نقش سياسي ـ نظامي و امنيتي سپاه با شركت حجت الاسلام لاهوتي نماينده امام ، فروتن مسئول روابط عمومي و ابوشريف مسئول عمليات سپاه .

بيانات امام خميني در جمع وزير امور خارجه و سفراي ايران در كشورهاي خارجي : با كمال استقلال عمل كنيد … محكم بايستيد در مقابلشان ، مسائل را بطور جدي و به طور اينكه يك ابرقدرت با يك ابرقدرت دارد صحبت مي‌كند نه يك ضعيف با يك قوي ، … سفارتخانه‌هايتان را رنگ اسلامي بدهيد … اگر شما يك قدم عقب برويد آنها جلوتر مي‌آيند …
ملاقات سفير شوروي با امام خميني در قم و تأكيد امام بر علاقه ايران به داشتن روابط دوستانه با شوروي و لزوم تلاش مسكو در جلوگيري از قاچاق اسلحه به ايران و عدم مداخله در امور افغانستان .

اظهارات فرماندار سردشت درباره حمله هواپيماهاي عراقي به خاك ايران و ميزان تلفات و خسارات وارده و نوع بمب‌هاي به كار گرفته شده .
عذرخواهي رسمي السامرايي سفير عراق در تهران از بمباران چند روز گذشته مناطق مرزي ايران در ملاقات با مهندس بازرگان و دكتر يزدي ؛ تشديد جنگ تبليغاتي روزنامه الثوره ارگان حزب بعث عراق و راديو صوت الجماهير عليه انقلاب و هشدار به رهبران جمهوري اسلامي ايران به پرهيز از بازي با آتش .

بازتاب گسترده خبر دستگيري آيت الله سيد محمد باقر صدر توسط نيروهاي امنيتي عراق در محافل سياسي ـ مذهبي و رسانه‌هاي گروهي ايران ؛ تلگرام آيت الله سيد عبدالله شيرازي از مشهد براي آيت الله خويي در محكوميت دستگيري آيت الله صدر ؛ انتشار اطلاعيه سيد محمد شيرازي در اين باره ؛ اجتماع علما و طلاب خارجي مقيم قم در منزل آيت الله گلپايگاني و سخنراني ايشان ؛ سخنان آيت الله شريعتمداري ؛ تلگرام آيت الله مرعشي به آيت الله خويي ؛ گزارش راديو لندن از تظاهرات شيعيان عراق در اعتراض به اين دستگيري .
وزير خارجه آمريكا ، هيچ نشانه‌اي از اينكه عراق قصد مداخله مستقيم در امور ايران را داشته باشد ، مشاهده نمي‌شود .

تفسير رويتر از ملاقات قريب الوقوع حافظ اسد رئيس جمهوري سوريه و احمد حسن البكر رئيس جمهوري عراق براي مذاكره درباره تصويب فرمول قانون اساسي براي اتحاد دو كشور .
اظهارات سخنگوي كاخ سفيد درباره اختلاف آمريكا و عربستان در مورد مذاكرات صلح خاورميانه ؛ تأكيد وي بر ادامه ساخت پايگاه نظامي در عربستان ؛ گزارش آسوشيتدپرس از متوقف شدن فشار آمريكا بر عربستان براي حمايت از پيمان صلح مصر و اسرائيل .

22/03/66
استقبال ايران از پيشنهاد سران هفت كشور صنعتي براي كوشش شوراي امنيت جهت پايان دادن به جنگ خليج فارس
22/03/67
حمله ايران به يك نفتكش انگليسي در سواحل عربستان همزمان با اجلاي اوپك
عمليات بيت‌المقدس 7

 

 

 دستگيري آيت الله سيد محمد باقرصدر

22 خرداد 1358 - رژيم بعثي عراق اقدام به دستگيري آيت الله سيد محمد باقرصدر نمود. زيرا وجود وي را خطر جدي براي بقاي خود مي دانست. به دنبال اين اقدام رژيم بعثي عراق، گروه كثيري از طلاب و مردم شهرهاي مختلف عراق در صحن مطهر حرم حضرت علي(ع) اجتماع كرده به اين عمل غيرانساني حكومت بعثي ـ صهيونيستي عراق شديداً اعتراض كردند.

 

 سـالروز ارتـحـال زن مـجـتـهـده بـانـو نـصرت امين اصفهانى

22 خرداد 1362 - بـانـو نـصـرت امـيـن در سال 1265 هجرى شمسى در شهر اصفهان ديـده به جهان گشود از چهار سالگى به مكتب خانه رفت و در 15سـالگـى بـا پـسـر عـمـويـش ازدواج نمود آن چنان در جهت كسب علوم ديـنـى از خـود جـديـت نـشـان داد كـه موافقت و مساعدت همسر خويش رابـراى ادامـه تـحـصـيـل در عـلوم ديـنـى و (فـقـه واصـول ) و زبـان عـربـى بـه دست آورد. در اين زمان او بيست ساله بود.
مهمترين استاد ايشان كه فقه و اصول و حكمت را به وى آموخت ، آيتللّه نـجـف آبـادى بـود. در حـيـن تـحـصـيل حكمت به كشف و شهود نيزنـائل گـرديـد. در ايـن رابـطـه بهترين گواه آثار تفسيرى ايشان كتاب اربعين اربعين ام ها شميه و نيز نفحات الرحمانيه است .
در پى تفسير كتاب اربعين ام ها شميه در سن 40 سالگى از سوى حـضـرت آيـات حـائرى يـزدى ، مـحـمـد كـاظـم يـزدى ، آقـا مـيـرزااصطحباناتى شيرازى درجه اجتهاد گرفت و در آزمون علما و مراجع تـقـليد وقت (آيت الله حاج شيخ عبدالكريم قمى و آيت الله آقا سيدمـحـمد كاظم شيرازى ، كه شامل سؤ الها و پاسخ ‌هاى فراوان بود.كـه كـامـل آن در كـتـاب ((جـامـع الشتات )) آمده است از طرف آن آيات عـظـام ، درجـه اجـتـهاد و قدرت استنباط احكام شرع را دريافت كرد واولين بانوى مجتهده در جهان اسلام گرديد.
ديگر تاءليفات ايشان
1 ـ معاد يا آخرين سير بشر 2 ـ مخزن اللثالى 3 ـ سير و سلوك 4ـ يـك دوره تـفـسـيـر قـرآن ((مـخـزن العرفان )) در 15 جلد 5 ـ روش خوشبختى 6 ـ ترجمه اخلاق ابن مسكويه
سـرانـجـام ايـن بـانـوى مـكـرمـه در سن 97 سالگى در آخر شعبان1403 ه‍ ق مـطـابق با 22 خرداد 1362 جان به جان آفرين تسليم كرد.

Mobin_s2004@yahoo.com
12 ژوئن ميلادي
Mobin_s2004@yahoo.com
روزي كه ژاندارك فرماندهي فرانسويان را به دست گرفت

12 ژوئن 1429 و در جريان جنگهاي 116 ساله انگلستان و فرانسه (در تاريخ، معروف به جنگهاي صد ساله)، فرانسويان كه ژاندارك جوان را از روز پيش از آن كار فرماندهي آنان برعهده گرفته بود براي نخستين بار بر انگليسي ها پيروزشدند و ويليام لاپل امير سافولك فرمانده نيروي انگليسي را به اسارت گرفتند. قبلا ژاندارك تنها در جريان نبرد، فرانسويان نااميد و فرسوده را تشويق به ادامه محاربه مي كرد كه از11 ژوئن كار فرماندهي را مستقيما به دست گرفته بود. جنگهاي انگلستان و فرانسه كه ازسال 1337 آغاز شده بود تا 1453 ادامه يافت. اينك اين دو كشور در اتحاديه اروپا با هم متحد شده اند!.

 

108 سال پس از استقرار تفنگداران آمريكا در گوانتانامو (كوبا)

روز ورود تفنگداران آمريکايي به گوانتانامو در ژوئن 1898

روز ورود تفنگداران آمريکايي به گوانتانامو در ژوئن 1898

12 ژوئن سال 1898 چند واحد ازسپاه تفنگداران دريايي آمريكا (نيروي دريابرد) در خليج گوانتانامو در كوبا مستقر شدند كه هنوز در اين منطقه باقي هستند. اين واحدها يازدهم ژوئن 1898 در خليج گوانتانامو پياده شده بودند تا به حمايت از استقلال طلبان كوبايي، اسپانيا را از آنجا برانند. اسپانيا از 1492 كه كريستف كلمب در سفر دريايي اول خود به قاره آمريكا به كوبا رسيد اين جزيره را از آن خود مي دانست و در طول چهار قرن و اندي مالكيت، مهاجران فراوان به آنجا فرستاده بود كه همچنان به زبان اسپانيايي تكلم مي كنند، فرهنگ اسپانيايي دارند و كاتوليك مذهب هستند. با وجود خروج اسپانيا از كوبا، دولت آمريكا پايگاه خود را در گوانتانامو (البته با پرداخت اجاره آن به دولت كوبا) همچنان حفظ كرده و از سال 2002 آن را به بازداشتگاه مظنونين به همكاري با القاعده مبدل ساخته كه دهم ژوئن 2006سه تن از آنان (دو تبعه سعودي و يک يماني) با حلق آويز کردن، خودكشي كردند. اين خودكشي ها سبب شده است كه در سال 2006رسانه ها توجه بيشتري به سالروز تصرف گوانتانامو كنند. در ژوئن 2006 هنوز چهارصد و شصت مظنون در گوانتانامو بازداشت بودند که تنها ده تن از آنان رسما متهم شده اند. به نوشته مطبوعات، اين بازداشتي ها براي دولت آمريکا در سطح جهان سبب انتقاد شده اند.
    

برخي ديگر از رويدادهاي 12 ژوئن

 • 1580:   يك حكمران اسپانيايي آمريكاي جنوبي شهر بوئنوس آيرس (پايتخت آرژانتين) را بناد نهاد.

 • 1665:   انگليسي ها در جريان جنگهاي خود با هلند بر سر مستعمرات، 12 ژوئن «نيوآمستردام» را در آمريکاي شمالي با اعزام چند كشتي جنگي و تفنگدار از دست هلندي هاي مهاجر خارج ساخته و آن را به «نيويورک» تغيير نام دادند که اين نام بر اين شهر همچنان باقي مانده است.

 • 1886:   يک گردباد شديد در ايالت ويسکانسين آمريکا 119 تن را کشت و 146 نفر را زخمي ساخت.

 • 1898:   در جريان جنگ آمريكا با اسپانيا، «اميليو آلينالدو» ميهندوست فيليپيني استقلال اين سرزمين را كه قرنها مستعمره اسپانيا بود و نام پادشاه اسپانيا بر آن گذاشته شده است اعلام داشت. پس از شكست اسپانيا در جنگ با آمريكا، فيليپين طبق قرارداد پاريس تا سال 1946 توسط آمريكا اداره مي شد، ولي فيليپيني ها روز 12 ژوئن را كه اميليو اعلام داشت، سالگشت استقلال خود مي دانند و مراسم برگزار مي كنند.

 • 1964:   يک دادگاه رژيم سفيد پوستان جمهوري آفريقاي جنوبي نلسون ماندلا را به حبس ابد محکوم کرد.

 • 1972:   سائول ديويد الينسکيSaul D. Alinsky نويسنده راديکال در 63 سالگي درگذشت.

 • 1990:   12 ژوئن روز ملي روسيه فدراتيو اعلام شد.

 • 1991:   يلتسين رئيس جمهور روسيه شد.

 • Mobin_s2004@yahoo.com
  26 جمادي الاول هجري قمري
  Mobin_s2004@yahoo.com
  نداريم!

   

   

   

   

   Ãاطلاعات روزانه

   

  آب و هوا

  تهران

  21
  35

  اهواز

  30
  45

  تبريز

  17
  27

  شيراز

  22
  38

  مشهد

  19
  33

  بندرعباس

  30
  38

  کرمان

  21
  36

  اصفهان

  21
  37

  يزد

  26
  40

  کرمانشاه

  15
  33

  اراک

  17
  32

  رشت

  21
  24

  دبی

  30
  38


   

  نرخ  ارز، سکه و طلا در بازار آزاد

  1250 تومان
  930 تومان
  1840 تومان
  760 تومان
  250 تومان
  254 تومان

  يورو اروپا:
  دلار آمريکا:
  پوند انگليس:
  يکصد ين ژاپن:
  ريال عربستان:
  درهم امارات:

  170000 تومان
  76500 تومان
  40000 تومان
  149200 تومان

  يک بهار آزادی:
  نيم بهار آزادی:
  ربع بهار آزادی:
  طرح جديد:


   

  اوقات شرعی (به افق تهران)

  اذان ظهر : 12.04

  اذان مغرب : 19.41

  اذان صبح فردا : 3.02

  طلوع آفتاب فردا : 4.48

   

   

   

   

   

   Ãهديه روزانه

  Ronaldinho Show

  يک فيلم نسبتا کم حجم (39 مگابايت) از هنرنمائي هاي ستاره برزيلي بارسلونا، «رونالدينهو» را آماده کرده ام که مي تونيد از طريق لينک زير دانلود کنيد. اگر حتي يه کم فوتبالي هستيد، اين فايل را از دست ندهيد!

  لينک دانلود

  لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد

   

   

  دانلود مجلات و کتب خارجي

  SIGNAL
  ماه ژوئن


   

  جديدترين شماره از ماهنامه
  SIGNAL

  تاریخ انتشار: ژوئن 2007
  تعداد صفحات مجله: 116
  حجم فایل: 8 مگابايت
  رمز فايل: www.mobin-group.com

  برای دانلود مستقيم فايل اینجا را کلیک کنید


   

   

   

   

   

   Ãتکنولوژي روزانه


  جا کلیدی Keyport برای نگهداری بدون دردسر کلید ها 


  یکی از مشکلات در حمل دسته کلید گیر کردن کلید ها در جیب لباس و پیدا کردن کلید در زمان استفاده است. Keyport این جا کلیدی را به گونه ای ساخته که کلید ها درون یک محفظه قرار میگیرند و علاوه بر این میتوان برای هر کلید جای مخصوصی در نظر گرفت. این شرکت ادعا کرده که این جا کلیدی دارای چیپ های RFID و RF هم هست تا بتواند با سیستم های اتوماتیک در باز کن کار کند.


  میز پینگ پونگ شناور
  برای بازی در استخر

  این میز پینگ پونگ ضد آب روی استخر شناور میماند تا به شما این امکان را بدهد که در آب تنیس روی میز بازی کنید. مناسب برای فصل تابستان و در سایز 54 در 27 اینچ. هرچند که این اندازه به مراتب کوچک تر از سایز میز واقعی است اما به امتحان کردنش می ارزد. این میز دارای رویه ای سخت برای بازی و حاشیه ای نرم است تا در هنگام شناور بودن آسیبی به بازیکنان نزد

   

   

   

   

   Ãکتاب روزانه


  قلاع و استحكامات نظامی
   


  نویسنده: کاظم ملازاده
  تعداد صفحات: 376
  شابک: 4-996-471-964
  نوبت چاپ: اول: 1385
  شمارگان: 1100


  معرفی کتاب: كتاب حاضر به معرفي قلاع و استحكامات نظامي و تاريخي ايران و در كل آن دسته از بناهايي كه با هدف دفاعي و جلوگيري از نفوذ و تسلط دشمن ساخته‌اند مي‌پردازد. اين گونه بناها و به عبارت كلي‌تر «معماري نظامي» از زير مجموعه‌هاي مهم معماري ايران اسلامي است كه از جهات مختلف تفاوتهايي با بخشهاي ديگر داشته و به جهت مشكلات موجود كمتر مورد مطالعه و معرفي قرار گرفته است. علي‌رغم دشواري طراحي و اجراي اين دسته از سازه‌هاي معماري كه معمولاً در مقياس وسيع و حجمهاي سنگين و اغلب در محلها و نقاط صعب‌الوصول و ناهموار صورت مي‌گيرد، شواهد و مدارك موجود نشان مي‌دهد كه معماران ايراني در اين بخش از معماري نيز شايستگيهاي خود را به اثبات رسانيده و آثار برجسته و ماندگاري از خود به يادگار گذاشته‌اند؛ هر چند با توجه به عملكرد و ماهيت وجودي امروز ما با ويرانه اين بناها روبه‌رو هستيم «الموت، لمبستر،گردكوه، قهقهه و ...» كه ارتباط نزديك با وقايع و حوادث مهم تاريخي ايران قرار مي‌گيرند و به نوعي بيانگر آن وقايع هستند. متون تاريخي و داده‌هاي باستان‌شناسي از وجود ساخت تعداد بيشماري قلعه و بناهاي دفاعي در گوشه و كنار سرزمين ايران خبر مي‌دهند كه امروزه ما تنها تعداد محدودي از آنها را مشاهده مي‌كنيم.
  بسياري از اين استحكامات امروزه به صورت ويرانه در آمده تا ويران شده‌اند و تا هنوز بازسازي نشده‌اند، كه نويسنده در كتاب حاضر به آنها به صورت مفصل پرداخته است. در اين ميان تلاش شده است از قلعه‌هاي تاريخي كه اكنون وجود ندارد و در تاريخ از آن سخن ؟ نيز به صورت پراكنده نام برده شود. كتاب حاضر تا حدود زيادي متكي بر منابع كتابخانه‌اي و به مقدار كمتري به مطالعه ؟ است. با اين حال تلاش شده از طريق درخواست مقالات و تحقيقات محلي آن را جبران نمايد. علي‌رغم كاستيهاي موجود مجلد حاضر، اولين و كاملترين مجموعه‌اي است كه در ارتباط با قلاع و استحكامات نظامي ايران منتشر شده و تا حدود زيادي مي‌تواند جوابگوي علاقمندان به اين بخش از معماري ايران باشد. خوانندگان مي‌توانند ضمن مطالعه كلياتي پيرامون تاريخچه و معماري قلاع و استحكامات نظامي در ايران با تقسيم‌بندي استاني و ترتيب الفبايي به مطالعه تك‌تك بناها بپردازند. در پايان كتاب نيز مجموعه كاملي از منابع فارسي و نيز تصاوير و نقشه‌هاي مربوط به قلاع ايران فراهم شده است. خواندن كتاب حاضر براي علاقمندان به معماري سنتي ايران خالي از لطف نيست.

   

   

   

   

   

   Ãطنز روزانه


  شوخي طبيعت

  (نوري اين داستان را زماني نوشت كه شماره‌هاي تلفن چهاررقمي بود)

  شماره تلفن اداره محترم و خوش‌قدم و فرح‌انگيز متوفيات 5320 است. شماره تلفن يكي از گاراژهاي مركز كه براي عروسي‌ها اتومبيل عروس تهيه مي‌كند 5220 مي‌باشد و به طوري كه ملاحظه مي‌فرماييد تفاوت اين دو شماره تلفن فقط يك نمره است و همين شباهت بيجا باعث شد كه چندي قبل عروسي يكنفر فلك زده با عزاي يك نفر بدبخت ديگر بي‌رحمانه در هم آميخته و تراژدي مضحك و كميك سوزاني به وقوع پيوندد.
  آقاي نااميد پس از چهاررال عاشقي و دربه‌دري و خون جگري بالاخره به وصال محبوبش سكينه رسيد. وسايل عروسي از هر حيث فراهم بود و قرار شد شب پانزده فروردين آقاي نااميد را از وصال سكينه سرمست كنند!
  در همان روزي كه خانواده عروس و داماد سرگرم فرستادن كارت دعوت و كرايه ميز و صندلي و خريد ميوه و شيريني بودند در يكي از آپارتمان‌هاي خيابان شاهرضا آقاي سرخلوتيان كه مدتها بود از فشارخون رنج مي‌برد ظاهرا آخرين دقايق حيات را طي مي‌كرد و در اثر سكته قلبي نزديك بود دار فاني را وداع كند.
  ساعت چهار بعدازظهر آقاي نااميد با خوشحالي گوشي را برداشته شماره 5220 را گرفت: الو... كجاست؟!...
  - گاراژ...
  به طوري كه عرض كردم اتومبيل عروسي را كاملا تزئين كنيد نيم ساعت ديگر مجددا تلفن خواهم كرد.
  درست در همان موقع از منزل آقاي سرخلوتيان هم يك نفر با چشمان اشك آلود گوشي تلفن را برداشته و شماره اداره متوفيات 5320 را گرفت: الو... كجاست؟!...
  - متوفيات...
  - آقا حال مريض ما خيلي سخت است. خواهشمندم اتومبيل را حاضر داشته باشيد بنده مجددا تلفن خواهد كرد! لطف عالي مزيد ولي قاري را فراموش نفرماييد.
  ساعت 5 و ربع بعدازظهر آقاي داماد ذوق‌زده براي دومين بار گوشي را برداشت و ايندفعه از شدت خوشحالي به جاي اينكه شماره تلفن 5220 را بگيرد اشتباها شماره 5320 را كه مربوط به اداره متوفيات بود گرفت: الو... سلام عليكم! آقا كار ما تمام است اتومبيل را زود بفرستيد! آدرس ما آسان است: خيابان شاه آباد، كوچه باغ سپهسالار،‌كاشي شماره.... مخصوصا سعي كنيد خيلي آبرومند باشيد چون جمعيت خيلي زياد است... لطف عالي مزيد.
  با قضا و قدر نمي‌شود پنجه در انداخت. درست در همين موقع يك نفر از منزل آقاي سرخلوتيان گوشي را برداشت و از شدت اوقات تلخي اشتباها به جاي اداره متوفيات با يك نمره اختلاف گاراژ تهيه اتومبيل عروس را گرفت: آقا... كار ما تمام شد. اتومبيل را زود بفرستيد، مخصوصا سعي كنيد خيلي موقر و سنگين باشيد. خيابان شاهرضا، كوچه روبروي حمام فارس.
  بازي مضحك طبيعت به جاي شيرين رسيده بود. بلافاصله از اداره متوفيات يك راس اتومبيل نعش‌كش مثل اجل معلق خارج شد و به سرعت به طرف منزل داماد بدبخت و بي‌خبر از همه جا روان شد.
  در حاليكه منزل آقاي نااميد مملو از جمعيت بود و موزيك با نغمات دلپذير، روح حاضرين را شاد مي‌ساخت خود داماد هم به انتظار ورود اتومبيل گل‌كاري شده قدم مي‌زد.
  هنگاميكه اتومبيل نعش‌كش به سرعت به طرف منزل عروس مي‌رفت از گاراژ تهيه اتومبيل عروسي هم يك ماشين شيك آخرين سيستم و گل‌كاري شده مانند كشتي خارج شده و به تاخت راه منزل مرحوم سرخلوتيان را پيش گرفت.
  درون اتومبيل 2 نفر كمانچه‌زن و دنبك‌زن با نغمات لوطيانه رهگذران را به هوس زن گرفتن مي‌انداختند!
  جاي حساس اين فاجعه همين جا است. خوب دقت كنيد درست سر ساعت پنج و نيم بعد ازظهر هردو اتومبيل به مقصد رسيدند ولي چه جور؟! اتومبيل نعش‌كش به جاي اينكه به منزل مرحوم سرخلوتيان برود در مقابل منزل آقاي ناايمد توقف كرده و دو نفر از پهلوي راننده پياده شدند و با چالاكي از عقب اتومبيل يك تابوت خوش‌قواره را بيرون كشيده در حاليكه يك نفر آخوند سرخ روي چاق و قدبلند مرثيه مي‌خواند به منزل عروس (و به خيال خودش به منزل مرحوم سرخلوتيان) داخل شدند: انالله و انااليه راجعون...خدا بيامرزدش... اينقدر گريه و بي‌تابي نكنيد... حضرت عباس خودش شعيع اوست...! خانواده عروس و مهمانها از ديدن تابوت و صديا حزين آخوند به كلي خود را باخته و بعضي از زنها راست يا دروغ غش كردند... عروس فلك‌زده هم جيغي كشيده و با داماد از بالاي بالكون به وسط حيات درغلطيدند. مجلس به هم ريخت و خلاصه در عرض 2 دقيقه همه چيز تغيير كرد و ميزها واژگون شد.
  شيريني‌ها به تاراج رفت. جمعيت به هم خورد، داد و فرياد و خنده و گريه بهم آميخته دارالمجانين را مجسم مي‌كرد!
  آخوند و آن دو نفري كه تابوت را حمل مي‌كردند به اشتباه خود پي برده، به تاخت خود را از منزل بيرون انداخته و سوار بر اتومبيل شدند. اتومبيل نعش‌كش ناله‌كنان به راه افتاد ولي ناگهان يك نفر از خانه داماد بيرون پريده فرياد زد: آهاي نگهدار... نگهدار، داماد سكته كرد. بيچاره به جاي شراب وصل، ريق رحمت را سركشيد... نگهدار... نگهدار... سر به تنت نباشد... با اين دسته گلي كه به آب دادي ... نگهدار... نگهدار... زيل گل بري... نگهدار!
  حالا به سراغ اتومبيل عروس مي‌رويم ببينيم او چه دسته گلي به آب داده است! موقعي‌كه اتومبيل گل‌كاري شده مقابل منزل مرحوم سرخلوتيان ايستاد مطرب‌ها از ماشين پياده شده، رقص كنان و دنبك زنان به منزل داخل شدند. صداي گريه از يكي از اطاقها به طور بريده بريده شنيده مي‌شد و مطرب‌ها آن را گريه وداع عروس تشخيص دادند!
  يار مبارك بادا...
   

   

   

   

   

   Ãزندگي روزانه

  کار، مُد، سلامتی، خانواده، رموز موفقیت و ... (مردمان)


  برنامه ورزشي ساعت شني براي تناسب اندام

  این برنـامه تــناسب اندام برگرفته از کتاب "از اضافات اندام خود خلاص شوید" نوشته دکتر ادوارد جکاسکی است.
  افرادی کـه در این گروه قرار میگیرند، حتماً تا به حال متوجه شــــده اند که قسمت بالا و پایین بدنشان وزن بیشتری را به خود اختصاص میدهد، درست مانند یک ساعت شنی، و دور کمــرشان نــیز از سایر قسمت ها کم حجم تر است. البته این امر هم در مورد خانمها و هم درمورد آقایون صدق می کند. معمولاً ساعت شنی ها قصد دارند تا وزن خود را کاهش دهند، کم یا زیاد ترجیح می دهند این مقدار وزن هم از قسمت بالایی و هم از قسمت پایینی بدنشان کاسته شود. آنها تمایل دارند تا پاها و بازوهای خود را لاغرتر کنند. البته تعداد بسیار زیادی از خانم هایی که دارای هیکل ساعت شنی هستند، به اشتباه نام هیکل قاشقی بر روی خودشان می گذارند. آنها بیشتر بر روی سایز باسن خود تاکید دارند. در حقیقت هم نیم تنه بالایی آنها چاق می شود و هم نیم تنه پایینی، اما در این میان، نیم تنه پایینی استعداد بیشتری در جذب چربی ها دارد. این دسته از افراد باید دقت بیشتری را بر روی حرکات استقامتی که به طور مجزا برای قسمت های مختلف بدن خود انجام می دهند، داشته باشند.
  یک مزیتی که چنین هیکل هایی دارای آن می باشند این است که به همان سرعت که اضافه وزن پیدا می کنند به همان سرعت نیز می توانند وزن اضافی خود را از دست بدهند. بنابراین هر چند خیلی سریع چاق می شوید، اما به راحتی و به همان سرعت نیز می توانید وزن اضافی خود را کاهش دهید. این دسته از افراد باید تمرین های وزنه برداری را کنار بگذارند تا چربی ها به طور یکسان در سراسر قسمت های بدنشان پخش شود. به همین دلیل است که یک شخص با چربی های پخش شده در تمام قسمت های بدن خود، از یک فرد هیکل ساعت شنی با وزن مشابه، لاغر تر به نظر می رسد. تنها با رژیم غذایی نمی توان به وزن دلخواه دست پیدا کرد به ویژه اگر تنها کاهش وزن مطرح نباشد و کم شدن میلیمترها برای شما ارزش داشته باشد. از دست دادن وزن آن هم در قسمت هایی که دارای چربی بیش از اندازه هستند، نیازمند انجام تمرینات متناسب می باشد. اگر جزء یکی از افراد پر چربی هستید، ناامید نشوید. هنوز جای امیدواری باقی است. شاید یک مرتبه تبدیل به یک فرد لاغر نشوید، اما به راحتی می توانید لباس های سایز 8 را بر تن کنید. حتماً لازم نیست زمانیکه روی ترازو میروید تغییر وزن را احساس کنید، بلکه می توانید وزن فعلی خود را داشته باشید، اما فقط سایزتان را پایین بیاورید.

  نقاط مشکل زا و مشخصات آنها
  افرادی که دارای هیکل های ساعت شنی هستند، نسبت به بقیه افراد خوش شانس ترند چرا که دارای استخوان های قوی بوده و از ماهیچه های خوبی برخوردار میباشند. این افراد نسبت به سایرین کمتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند. در افراد مسن این گروه نیز شکستگی های کمتری در ناحیه استخوان ها دیده می شود. آنها برای ورزش هایی که نیازمند سرعت، و قدرت هستند، ساخته شده اند. همچنین انجام ورزش هایی که هم نیازمند تقویت عضلات بالا تنه و هم پایین تنه هستند برای این دسته از افراد راحت تر از سایرین می باشد. برای ساعت شنی هایی که لاغر هستند، پیاده روی و کوه پیمایی ورزش مناسبی به شمار می رود، اما برای سایر افراد این گروه این دو ورزش چندان مناسب نیستند. لازم به ذکر است که افرادی که دارای چنین اندامی می باشند، صاحب بدن هایی انعطاف پذیر بوده و کمتر دچار ناراحتی های مربوط به کمر می شوند چرا که عضلات شکمی آنها به طور طبیعی قدرتمند هستند. آنها پاهای لاغر و قوزک های کوچکی دارند و ساق هایشان عضلانی است. مشکل اساسی آنها در قسمت خارجی بازوها، داخلی و پشتی ران ها، و زیر باسن می باشد. برخی از آنها نیز مشکل اضافه وزن را در قسمت پایینی شکم خود دارند که سبب افزایش اندازه دور شکم آنها می شود. این دسته از افراد به راحتی و با به کارگیری حرکات نامناسب ورزشی می توانند وزن خود را افزایش دهند به همین دلیل در اجرای تمرینات استقامتی و حرکات با وزنه باید دقت بیشتری به خرج دهند.
  اگر شما جزء یکی از افراد هیکل ساعت شنی هستید به شما پیشنهاد می کنیم تا برای مدتی انجام حرکات استقامتی و بلند کردن وزنه را کنار بگذارید تا وزنتان کاهش پیدا کند و توده های چربی از بین بروند. اگر چنین اتفاقی رخ نداد می توانید دومرتبه تمرین های قبلی خود را از سر بگیرید. متاسفانه این دست افراد به دلیل انتشار نامتعادل چربی ها در بدن، در مقایسه با سایر افراد، استعداد بالاتری به جذب چربی دارند.

  بهترین حرکات برای رهایی از اندامی شبیه به ساعت شنی
  - طناب زدن با سرعت و یا اجرای حرکات دوچرخه (90 تا 120)
  - راه رفتن با سرعت بدون دویدن یا کوهپیمایی ( 5 تا 6 مایل در ساعت بدون انجام حرکات استقامتی و یا عبور از تپه)
  - دستگاه اسکی با بالاترین سرعت به همراه فشار زیاد و کم هم برای نیم تنه بالایی و هم نیم تنه پایینی ( تنها در صورتیکه بیش از اندازه اضافه وزن نداشته باشید)
  - خرک
  - بالا آوردن زانو و رساندن آن به سینه مخالف، لگد زدن به حالت L ، بیرون و تو بردن پا ها، قیچی عمودی
  - استفاده از دستگاههای وزنه برداری داخل سالنی
  - انجام ورزش های متدوال نیم تنه بالایی بدن به همراه میله 2 کیلویی ایروبیک، پرس پشت گردن، پرس سینه، تمرین عضلات دو سر و سه سر بازویی
  - بلند کردن وزنه های سبک ( یا میله خالی بدون وجود وزنه)
  - اسکات زاویه دار ( اگر بیش از اندازه اضافه وزن ندارید)
  - کشش و پیچش پاها
  - شنا برای مسافت طولانی ( فقط کرال سینه)

  ورزش هایی که باید از آنها پرهیز کنید
  - تمرین با استپ
  - حرکات ایروبیک
  - کیک بوکس
  - اسکات، پرس پا
  - تمرین های استقامتی
  - دوچرخه زدن در جا
  - کوهنوردی و دویدن به ویژه در حال حمل وزنه های سنگین
  - پرش با طناب
  - استپر یا بالا رفتن از پله به طور استقامتی
  - کلیه تمرین هایی که در آن به قوزک وزنه بسته می شود
  - کلیه حرکاتی که برای تقویت قسمت نیم تنه پایینی بدن در آن از حرکات استقامتی و یا وزنه استفاده می کنند
  - کلیه حرکاتی که برای تقویت قسمت نیم تنه بالایی بدن در آن از وزنه یا حرکات استقامتی استفاده می کنند
  - حرکات استقامتی و وزنه برداری
  - غلط خوردن روی تپه ها
  - قایقرانی استقامتی

  خلاصه
  بهترین نمونه حرکات برای افرادی که دارای اندام هایی شبیه به ساعت شنی هستند، تکرار زیاد در راندهای مختلف، استقامت کم، و وزنه های سبک هم برای قسمت بالایی و هم قسمت پایینی بدن می باشد. منظور از تکرار زیاد حداقل 25 تا 50 مرتبه برای کلیه حرکات می باشد. به محض اینکه وزن بدنتان کاهش پیدا کرد و کمی لاغرتر شدید، می توانید به تدریج تمرین های استقامتی و بلند کردن وزنه را نیز به تمرین های خود اضافه کنید. آن دسته از ساعت شنی هایی که به راحتی اضافه وزن پیدا می کنند، می توانند حرکات استقامتی و وزنه براداری را برای همیشه فراموش کنند. اگر در حال حاضر مشغول انجام هر یک از ورزش های ذکر شده هستید و تمایلی به متوقف کردن آنها ندارید، می توانید تعداد دفعات انجام آن در طول هفته را کاهش دهید. اندامتان که به تناسب برسند به راحتی می توانید تمرینات خود را به صورت روتین ادامه دهید.
   

   

   

   

   

  Ãداستانک روزانه

  ebgh_80@yahoo.com 


  طلبه 

  ساعت از سه هم گذشته . روی یک صندلی لهستانی ولو شده ام و روبرویم چند شیشه ودکای روسی خالی شده ، تصاویری را که از آنورشان پیداست را کج و مج می کنند . تمام بدنم کرخت شده ، یک نوع بی حسی لذت بخش ، بدون فکر ، بدون احساس و بدون وزن . اینکه هرچه فکر می کنم ، نمی توانم فکر کنم ، لذت مستی را چندین برابر می کند . پلکهایم سنگین شده و احساس می کنم دهانم بی حس است . درست مثل بیرون آمدن از مطب دندانپزشکی است ، وقتی که دیگر دردی نداری و صدای مته دندانپزشک اذیتت نمی کند . حال خوبی است . شناوری و روحت از جسمت پیروی نمی کند . دهانت گس است و احساس تشنگی می کنی ولی این احساس اذیتت نمی کند . اصلا در مستی هیچ چیز انسان را اذیت نمی کند . با روحت رو راست می شوی . دروغگویی و ماسکت پنهان می شود و خودت می مانی و احساسات نابت . گذشته مانند یک فیلم سینمایی جلوی چشمت رژه می رود . احساس می کنی باید تنها باشی و کسی نباشد . بی وزنی هم حال و هوای خودش را دارد . مدام ذهنت دور یک مساله می چرخد و بدون اینکه از آن مساله نتیجه بگیری ، احساس نارضایتی نمی کنی . دوست دارم به خانه بروم ، نه ! باید به خانه بروم . احساس می کنم که احتیاج دارم پتویم را روی سرم بکشم و بدون خاموش کردن چراغی که نور زرد بد رنگ از خودش تولید می کند بخوابم . صدای نفس هایم را در سکوت بشنوم و برایم لالایی شود . وقتی اولین پیک را می خوری ، احساس می کنی گرما در وجودت ، در رگ و در خونت جاری می شود . گرمای مطلق . مگر نه اینست که در کلیسا گفته اند ، خدا روشنی است ، پس هر نوری ، گرما دارد . وقتی می می خوری ، خدا می شوی ، احساس می کنی که خالصانه به او می پیوندی و جزیی از وجود لایتناهی اش می شوی . سرم گیج می رود ولی تهوع ندارم . از این حالت مستی خوشم می آید ، یک نوع سرخوشی کاذب . بی فکری مطلق و احساسات پاک . مطمینا هیچ مردی را نمی توان یافت که مست کند و لب به اعترافات عشقی اش نگشاید . زنان را نمی دانم . کاش او این جا بود تا تمام دلم را با نگاهی که از باده خمار است ، می گشودم . چشمانم سنگین شده ، همه جا را تار می بینم و این هم ، لذت الکل را در وجودم دو برابر می کند . احساس می کنم دارم سبک می شوم ، سبک تر ، سبک تر و ... .
  ***
  سه ساعت بعدتر ، جسد طلبه جوانی را که بر اثر هیجان ناشی از نویسندگی در دم سکته کرده بود را از تنها کلیسای شهر به بیرون بردند و تا به امروز همگان در آن دهکده بر این باورند که جسد مرد را هنگام حمل ، بی وزن یافته اند . همین .
   

   

   

   

   

  Ãستون آزاد

  اوبونتو (ubuntu)


  اوبونتو یک سیستم عامل کاملاً‌ آزاد و رایگان بر اساس گنو/لینوکس٬ همراه با پشتیبانی در سطح جامعه کاربران و خدمات تجاری و حرفه‌ای است. اوبونتو توسط اجتماع بزرگی از کاربران و توسعه دهندگان در سراسر دنیا توسعه داده میشود و ما از شما نیز دعوت می‌نمائیم تا به این اجتماع بپیوندید!
  اجتماع اوبونتو بر اساس ایده‌های فلسفه اوبونتو که می‌گوید: نر‌م‌افزار باید آزاد و رایگان در اختیار عموم باشد٬ همچنین ابزارهای نرم‌افزاری مختلف می‌بایست به صورت سفارشی و به زبان محلی کاربران در اختیارشان باشند و کاربران مجاز باشند نرم‌افزار را بر اساس نیازهای خود سفارشی نموده و استفاده نمایند٬ شکل گرفته است.
  این آزادیها موجب شده‌اند٬ اوبونتو اساساً با نرم افزارهای سنتیﹺ خصوصی متفاوت باشد. نه تنها ابزارها و نرم‌افزارهای مورد نیازتان رایگان هستند٬ بلکه شما مجاز خواهید بود نرم‌افزارها را مطابق نیازتان و بگونه‌ای که مایلید سفارشی نموده و استفاده نمائید.
  اوبونتو برای استفاده به عنوان رومیزی و کارگزار (سرور) مناسب است. نسخه فعلی اوبونتو از معماری‌های سخت افزاری مختلف شامل انواع PC های Intel x۸۶ و ۶۴bit و همچنین ماشین‌های UltraSPARC T۱ شرکت SUN و PowerPC شرکت Apple پشتیبانی می‌کند.
  اوبونتو دارای بیش از ۱۶۰۰۰ بسته نرم‌افزاری است و هسته اصلی آن بر روی یک سی‌دی عرضه میشود. اوبونتو دارای انواع ابزارهای نرم‌افزاری از نرم‌افزارهای کاتب و صفحه گستردهٔ اداری تا کارگزارهای اینترنتی و ابزارهای مناسب برنامه‌نویسی است.
  از جمله مزیت های اوبونتو پشتیبانی قوی از زبان فارسی و همچنین تیم پشتیبانی فارسی اوبونتو می باشد. مستندات کاربردی و بسیار مفید فارسی آن نیز از مزیت های قابل ذکر برای اوبونتو می باشد.
  سی دی هما می تواند برای استفاده راحت تر از اوبونتو شما را یاری دهد.

  لینک ها
  Ubuntu
  اوبونتوی فارسی
  اوبونتو نسخه رومیزی
  اوبونتو نسخه كارگزار (سرور)
  انجمن های فارسی اوبونتو
  مستندات
  وبکی

   

   

   

   

   

  Ãستون آزاد

  زرد نويسي در رسانه‌ها


  روزنامه نگاري زرد به آن نوع روزنامه‌نگاري گفته مي‌شود كه با استفاده از روش‌هاي مبتذل، براي جذب مخاطبان هر چه بيشتر اقدام مي‌كند.روزنامه نگاري زرد به آن نوع روزنامه‌نگاري گفته مي‌شود كه با استفاده از روش‌هاي مبتذل، براي جذب مخاطبان هر چه بيشتر اقدام مي‌كند. روزنامه‌نگاري زرد معمولا از معيارهاي روزنامه‌نگاري روشنفكرانه و علمي تبعيت نمي كند و مقياس آن به هيچ عنوان ويژگي نخبگي را متبادر نمي كند. اين نوع روزنامه‌نگاري به SENSATIONAL JOURNALISM معروف است، يعني متكي بر احساسات مخاطبان است
  نشريات زرد به دنبال تيراژ بالا و درنتيجه جلب هر چه بيشتر توده مردم هستند. آنها با غلو و بزرگ‌نمايي و در عين حال به زباني ساده و سطحي، پيام‌هاي ارتباطي را طراحي و ارسال مي‌نمايند تا مخاطبان بيشتري را به خود جذب نمايند. همين اقدام آنها منجر شده است تا به آنها لقب POPULAR JOURNALS داده شود.
  دكترمعتمدنژاد در سايت خود در مورد ظهور زمينه‌هاي روزنامه‌نگاري زرد اين گونه اشاره مي‌كند: ” از اواخر قرن نوزدهم، تحت تأثير مقتضيات و ضرورتهاي‌ اقتصادي‌ تأمين سرمايه‌ها و هزينه‌هاي‌ سنگين تأسيس و ادارة مؤسسات مطبوعاتي‌ و تمركز و انحصار فعاليتهاي‌ روزنامه‌نگاري‌ در دست سرمايه‌داران بزرگ، در حالي‌ كه روزنامه‌هاي‌ مستقل و كوچك به شدت رو به كاهش گذاشته بودند، روزنامه‌هاي‌ خبري‌ تجارتي‌ براي‌ كسب هر چه بيشتر درآمدهاي‌ ناشي‌ از آگهي‌‌هاي‌ بازرگاني‌ و جلب هر چه بيشتر خوانندگان و افزايش تيراژهاي‌ خود، به شيوه‌هاي‌ خاص جنجال‌گري‌ و هيجان‌انگيزي‌ روي‌ آوردند و با بي‌‌توجهي‌ به عينيت و بي‌‌طرفي‌ اخبار و عدم رعايت مصلحت‌هاي‌ عمومي‌، به انتشار عنوان‌ها و مطالب احساس‌انگيز و تحريك‌آميز مربوط به حوادث و جنايات و رسوايي‌‌هاي‌ زندگي‌ خصوصي‌ افراد مشهود و برخوردها و خشونتهاي‌ داخلي‌ و خارجي‌، پرداختند. نخستين نمونه‌هاي‌ اين نوع روزنامه‌نگاري‌ غيرعادي‌ و منفي‌، كه در غرب به «روزنامه‌نگاري‌ زرد» معروف شده است، در اواخر قرن نوزدهم و در دهة اول قرن بيستم در ايالات متحدة آمريكا به خودنما‌ي‌ پرداختند. نقش خاص يكي‌ از روزنامه‌هاي‌ جنجالي‌ نيويورك در برانگيختن جنگ آمريكا و اسپانيا بر سر كوبا در سال 1898، گزارشگري‌ غيرعيني‌ و داراي‌ سوگيري‌ خبرنگاران آمريكايي‌ در طول جنگ جهاني‌ اول و مخصوصاً گزارشگري‌ مغرضانة آنها در جريان انقلاب 1917 روسيه و رويدادهاي‌ بعدي‌ آن، از مثال‌هاي‌ مهم جالب توجه در اين زمينه به شمار مي‌‌روند.“

  ويژگي‌ نشريات زرد
  به طور كلي نشريات زرد داراي مشخصات زير هستند:
  مطالب خود را بسيار با اهميت طرح مي‌كنند و تاكتيك برجسته‌سازي ابزار دست آنهاست

  تيترهاي بزرگ چند ستوني دارند
  صفحه نخست آنها مملو از سوژه‌ها مختلف در ارتباط با سياست‌هاي داخلي و ملي، جنگ، ديپلماسي بين المللي، ورزش، مسائل اجتماعي و .... آن هم به شكل مختلط آن است

  اين نشريات مملو از شكل، عكس، گرافيك و نقشه‌اند
  برخي اوقات صفحه اول تنها يك مقاله با يك عكس بزرگ و خارج از اندازه هاي استاندارد را دربرمي‌گيرد
  موضوعاتي چون سينما، بازيگران، ورزش، ورزشكاران، حوادث، خشونت از جمله موضوعات هميشگي رسانه‌هاي زرد هستند
  تمايل اين نشريات در استفاده از منابع خبري متضاد بسيار بالاست و ارائه گزارش با منبع خبري خبرنگار اعزامي را بسيار مي‌پسندند.
  در مورد مخاطبان اين نشريات بايد گفت كه در اين مورد با مخاطبان پايدار روبه‌رو نيستيم. از سوي ديگر به دليل داشتن مخاطبان انبوه و توده‌اي، همه مخاطبان اين نشريات از يك جنس نيستند. مخاطبان اين رسانه‌ها داراي طيف سني، طيف فكري، طيف احساسي، طيف فرهنگي، طيف اقتصادي و طيف‌هاي مختلف ديگري هستند.
  مطبوعات زرد در اكثر كشور هاى جهان هميشه براى ادامه حيات متكى به چاپ عكس هاى تحريك آميز زنان، بدگويى يا شايعه پراكنى در مورد مشاهير و پرهيز از اخبار بيگانه بوده اند. اما اكنون يك دليل ديگر كه صاحبان اين مطبوعات به آن مى بالند، قطع اين مجله هاست. قطع تابلوئيد. آنها مى گويند مجله ها و روزنامه هايشان به قدرى كوچك و خوش دست شده اند كه خواننده بدون مزاحمت مى تواند آن را در مترو، اتوبوس يا هر وسيله نقليه عمومى در كنار ساير سرنشينان مطالعه كند.

  زردنويسي
  روزنامه‌نگاري زرد تلاش مي‌كند تا به منظور افزايش تيراژ خود از تاكتيك‌هايي مانند جنجال‌سازي خبري، تكيه بر احساسات زودگذر و تب‌دار و داستان‌پردازي‌هاي دراماتيك بهره بگيرد.
  در رسانه‌هاي زرد سوژه‌ها غالباً داراي‌ دو عنصر شگفتي‌ و كشش است. زردنويسي بر انتشار اخبار مربوط به گناهكاريها اصرار دارد و از آوردن مطالب علمي گريزان است. در واقع زردنويسي بيشتر با سوژه‌هاي ممنوع يك جامعه در ارتباط نزديك است. مسائلي مانند خشونت از جمله خوراك دائمي اين رسانه‌ها است.
  يك شرط اساسي براي پذيرش پيام زرد رسانه‌اي وجود دارد . اين شرط عبارت است از اهميت پيشامد يا شخصي كه مطرح شده و همچنين ضرورت وجود ابهامي كه آن را فرا گرفته است. به‌علاوه انگيزه‌هاي رواني مخاطبان، كه سبب پذيرش و شنوايي نسبت به آن گردد .
  به بيان ديگر روزنامه‌نگاري زرد ضريب نفوذ خود را مديون دو نكته مي‌باشد . اول ابهام در موضوع و دوم اهميت موضوع . هر چه ضريب اهميت يك موضوع بالاتر باشد ، ضريب نفوذ آن نيز به همان ميزان بالا مي‌رود . در ضمن به همان ميزان كه ابهام در قضيه افزايش مي‌يابد ، ضريب نفوذ پيام رسانه‌اي زرد نيز بالا مي‌رود .
  از جمله اولين عناصري كه در بحث يك پيام زرد رسانه‌اي مطرح است، موضوع ، مكان و زمان آن است . يك زردنويس ماهر به‌خوبي مي‌داند كه خبر وي بايد داراي موضوعي باشد كه حساسيت بالاي جامعه را در زمان و مكان مناسب به خود اختصاص مي‌دهد . البته رابطه بين موضوع ، زمان و مكان مي‌بايد در پخش يك پيام زرد رسانه‌اي به‌خوبي درك و احساس گردد . مكان پخش يك پيام زرد ‌بايد كاملا داراي مجاورتهاي معنوي و جغرافيايي باشد .
  نشريات زرد به علت آن كه بيشتر كاركرد محلى دارند در نتيجه سوژه هاى خود را از منطقه جغرافيايى خود انتخاب مى كنند . سوژه نشريات زرد از ميان بازيگران فيلم ها به خصوص سريال هاى عامه پسند، شومن ها، مدل هاى لباس ، خوانندگان و ستارگان ورزشى انتخاب مي‌شوند. نشريات زرد ابتدا ذائقه خوانندگان را مى سنجند. آنها با نظرسنجى هايى كه بيشتر از طريق تلفن صورت مى گيرد علاقه مندى هاى افكار عمومى را مى يابند سپس بر مبناى آن برنامه ريزى مى كنند.
  رسانه‌هاي زرد فكرساز نيستند. بنابراين پيش از آن كه بخواهند به «چراها» بپردازند به «چگونگي»‌ توجه مي‌‌كنند.
  همچنين روزنامه‌نگاري زرد، در يك محيط اجتماعي متجانس حركت مي‌كند و تا زماني كه اميال شخصي و قوي افرادي را كه در نقل آن شريك هستند ، به خود جلب مي‌كند به حركت خود ادامه مي‌دهد.
  يك پيام رسانه‌اي زرد در صورتي كه خوب تدوين و منتشر شود، مخاطبان توده با ميل خود آن را مي‌پذيرند . زيرا پاسخگوي نيازهاي ويژه وي در اوقات خاصي مي‌باشد .
  به طور كلي روزنامه‌نگاري زرد از تاكتيك‌هايي نظير درشت‌نمايي پيام، دست‌چين كردن پيام ، تحريف ، جنجال‌آفريني خبري ، تاكتيك مجاري مخفي ، شايعه ، نزديكي منبع پيام به مخاطب، فوريت‌بخشيدن ساختگي به خبر، استفاده از عقايد و گرايش‌هاي فكري و يا سمبل‌هاي ملي مخاطبان و همسو‌سازي پيام با مخاطبان، استفاده از عاطفه گيرندگان پيام ، به ميزان بسيار زيادي بهره مي‌گيرد.
  نوع زردنويسي با توجه به زاويه ديد آن به مسائل جامعه متغير مي‌شود. به معناي ديگر ما زردنويسي سياسي، زردنويسي اقتصادي، زرد نويسي فرهنگي، زردنويسي اجتماعي، زردنويسي هنري و .... داريم.

  روزنامه‌نگاري زرد؛ متاثر از جامعه
  روزنامه‌نگاري زرد با محيط و فرهنگ خود در ارتباط تنگاتنگ است و از آن متاثر است. حساسيت‌هاي يك جامعه چه جامعه ملي و چه جامعه قومي، جامعه قشري، جامعه سني، جامعه مذهبي و حتي جامعه جهاني، از جمله تيترهاي اين گونه نشريات هستند.
  همچنين استقبال از رسانه‌هاي زرد و شيوه‌هاي زردنويسي در رسانه‌ها، با نوع جامعه‌اي كه اين رسانه‌ها براي آنها پيام مي‌فرستند، نيز ارتباط مستقيم و كاملي دارد.
  به عنوان نمونه، تاكتيك‌هاي روزنامه‌نگاري زرد در ايران بسيار متفاوت از روزنامه‌نگاري زرد در غرب است. يك روزنامه زرد در انگلستان و كشورهاي‌ ديگري‌ كه روزنامه نگاري‌ در آنها پيشرفته تر است، كمتر دروغ مي‌ گويد و شايعه پردازي‌ در آنها كمتر است. اين روزنامه ها به دنبال اخبار جنجالي‌ مي‌ دوند. و به همين دليل و به دليل هاي‌ ديگر كه از آن جمله سطحي‌ بودن مطالب است، به زرد بودن متهم مي‌ شوند. در اين مورد نيز مي توان از مطلبي با تيتر «كاخ باكينگهام امن نيست» نام برد كه توسط رايان پري زردنويس در روزنامه زرد « ديلي‌ ميرر » انگلستان تهيه و منتشر شده است. «كاخ باكينگهام امن نيست» كليدي‌ ترين جمله گزارش هاي‌ پري‌ است. پري‌ براي‌ اين كه بتواند چنين جمله اي‌ را در روزنامه بنويسد، چند روزي‌ را به خدمتكاري‌ در كاخ باكي‌نگهام گذرانده و با خطرات بسياري‌ دست و پنجه نرم كرده است. پري‌ براي‌ نوشتن اين گزارش به داخل كاخ مي‌ رود و با جمع كردن شواهد و آنچه كه ديده است گزارش هايي‌ مي‌ نويسد كه در آنها همه اين شواهد به چشم مي‌ خورند. او از محل قرار گرفتن دوربين هاي‌ مخفي‌ و زمان عوض شدن پست نگهبان ها، جاي‌ قرار گرفتن اشيا و هزاران چيز ديگر در كاخ باكينگهام مي‌ نويسد. از اينكه محافظان كاخ براي‌ نوشيدن چاي‌ پست خود را ترك مي‌ كنند. او با كنار هم قرار دادن همين جزييات است كه نتيجه مي‌ گيرد: كاخ باكينگهام امن نيست.
  عيني‌ گرايي‌، يكي‌ از كليدي‌ ترين مبناهاي روزنامه نگاري در غرب است. روزنامه‌نگاران اين روزنامه‌ها بايد ياد بگيرند تا از به كار بردن صفت خودداري‌ كنند و به جاي‌ آن به توصيف بپردازند. و البته تا آنجا كه ممكن است ببينند، نه آنكه بشنوند. و بعد ديده هاي‌ خود را بنويسند نه آنكه شنيده ها را.

  انواع رسانه‌هاي زرد
  بايد توجه داشت كه زردنويسي در هر رسانه اي حتي در رسانه ها جهاني نيز صورت مي‌گيرد و صرفا مختص نشريات و رسانه‌هاي زرد نيست.
  از سوي ديگر زردنويسي در همه انواع رسانه ها صورت مي گيرد و طيف آن از رسانه‌ها جمعي تا به رسانه‌هاي تعاملي سايبر، از انواع رسانه نوشتاري تا رسانه ديداري - شنيداري گسترده است.
  امروزه ما با YELLOW CYBER JOURNALS ، تلويزيون‌هاي كابلي و ماهواره‌اي و راديو‌هايي روبه‌رو هستيم، كه به انتشار پيام‌هاي رسانه‌اي زرد مشغولند.
  در مورد وبلاگهاي زرد نيز مي توان از وبلاگهايي كه به افشاي اطلاعات خصوصي به ويژه زندگي خصوصي افراد مي‌پردازند و يا به وبلاگهايي كه به انتشار داستان زندگي هنرپيشگان و خواننده‌هاي مورد علاقه خود مي‌پردازند، اشاره كرد.

  آسيب‌هاي رسانه‌هاي زرد
  براى مردم عامه علاوه بر نقش هاى واقعى ستارگان زندگى بيرونى آنها نيز اهميت دارد . نشان دادن زندگي شخصي بيل گيتس، خانه او، اتومبيل او، طرز رفتار با همسرش، رفتارهاي عام‌المنفعه او و از اين قبيل از جمله زردنويسي‌هايي است كه امروزه حتي در نشريات وزين نيز آنها را مي‌بينيم. اما مرز فضاي شخصي خصوصي و فضاي شخصي كه قابليت رسانه‌اي شدن را دارد، در رسانه‌هاي زرد چيست؟
  توجه به POPULAR CULTURE و فرهنگ‌مردم‌پسند در جوامع معاصر امري لاجرم است. اما پرداختن بيش از حد به آن آسيب‌رسان است. آنچه مسلم است رسانه‌هاي زرد بيشتر آسيب‌رسان هستند تا مفيد. هتك حرمت، لمپنيسم زباني، نگاه داشتن مخاطب در سطح پايين شعور و آگاهي اجتماعي، آموزش نامناسب و.... آسيب از سوي اين رسانه‌ها متوجه جوامع مخاطب آنهاست.
  نشريات زرد از ديدگاه بالاتر ذهن فعال و سازنده را رو به عوام زدگي‌ و بي‌ تحرکي‌ مي‌ کشاند و تفکر جوان و خلاق را که مي‌ تواند مبتکرانه و هوشمندانه عمل کند با موضوعات سبک و بي‌ معنا به بيراهه مي‌ برند.
  پترسن قاضي آمريكايي در مورد پيامدهاي پرداختن به حوادث در رسانه‌ها زرد چنين نتيجه مي گيرد كه : روزنامه‌نگاري زرد به معناي آنچه كه در دنياي رسانه‌اي آمريكاي امروز انجام مي‌شود در سالهاي نه چندان دور آينده و در هزاره جديد به قضاوت و داوري زرد منتهي خواهد شد.
  پترسن به روزنامه‌هاي زرد در آمريكا اشاره مي كند كه مطالبي مانند نژادپرستي، مسائل جنسي و طبقاتي را در يك متن ويژه و در قالب كه بيشتر جنايي ـ هيجاني است، منتشر مي‌كنند و پيشنهاد مي كند كه به جاي آنكه به تحليل تاثيرات اين نوع روزنامه‌نگاري بپردازيم لازمست به اين نكته توجه كنيم كه اين گونه رسانه‌ها چگونه بايد حقايق جنائي را بيان كنند.
  درعين حال كاهش آسيب‌هاي ناشي از رسانه‌هاي زرد، راهي جز كاهش تقاضاي جامعه نسبت به اين طونه رسانه هاي زرد ندارد. ساده‌نويسي در نشريات وزين، استفاده از مطالب مختصر، استفاده از زبان عام‌فهم جملگي از شيوه‌هايي هستند كه در صورت به كارگيري در رسانه‌ها ، مي‌توان با آن از تقاضا براي رسانه‌هاي زرد در جامعه كاست.

  منبع:فصلنامه رسانه
  نوشته دكتر محمد سلطاني‌فر با اندکي تلخيص

   

   

   

   

   

  Ãتبريک روزانه

  faranegah@gmail.com 

  روز تولدتان مبارک!

  نام و نام خانوادگي

  ايميل

  محل سکونت

  روز

  ماه

  سال

  samaneh sadateh rajaie doost

  s_r_d_14221

   

  19

  3

  1365

  masoud mansouri

  mansouri_masoud

  esfahan

  20

  3

  1352

   

  saeed1177

  tehran

  20

  3

  1353

  بهاره ق

  bahareh_gh_22

  تهران

  20

  3

  1363

   

  ertebatname2007

   

  23

  3

  1361

   

  setare_yakhi_king2006

   

  23

  3

  1364

  هانيه سرپرست

  hanieh200

  تهران

  25

  3

  1353

   

  elhamm_1985

   

  25

  3

  1365

  Hassanabadi

  nazi66_pink

  shiraz

  25

  3

  1367

   

  با سلام
  يک قسمت در روزانه به عنوان تبريک روز تولد افراد و سالروز ازدواج متاهلین گرامی اضافه شده.
  بدين صورت که هم در روزانه تبريک گفته شود و هم يک پيام تبريک به ايميل افراد فرستاده شود.
  ضمنا افراد می توانند مشخصات دوستانشان را هم ارسال نمایند. لازم به ذکر است این اطلاعات اختیاری می باشد
   

  نام :

  نام خانوادگی :

  جنسیت :

  محل سکونت :

  هجری شمسی

  روز تولد :

  ماه تولد :

  سال تولد :

  میلادی

  روز تولد :

  ماه تولد :

  سال تولد :

  وضعیت تاهل :

  ID yahoo :

  Email :

  نوع فعالیت :

  عکس دوران کودکی :

   

  سالروز ازدواج

  روز :

  ماه :

  سال :

  لطفا اطلاعات را به آدرس faranegah@gmail.com ایمیل نمایید.
  با تشکر

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   گروه اینترنتی مشکان