823

 
 

به نام حضرت دوست، که هر چه بر سر ما مي رود عنايت اوست

مجله الکترونيکي روزانه :: شماره 823 :: جمعه 27 مهر 1386

Mobin_s2004@yahoo.com

جستجو در فضاي باز


عليک سلام
روز آدينتون بخير و خوشي!

oSkope يك جستجوگر فضايی است كه شما را در فضای بی كران وب، بدونه هيچ محدوديتی راهنمای می كند. اين جستجوگر فعلا امكان جستجو در بين فايل های چهار سايت بزرگ وب يعنی Amazon, ebay, Flickr, youtube را به شما می دهد و شما می توانيد فارغ از هرگونه محدوديت و سانسوری فايل های مورد نظر خود را به صورت های گوناگونی مشاهده كنيد.
در oSkope ديگر لازم نيست از اين صفحه به صفحه ديگر برويد. زيرا همه چيز تنها در يك صفحه رخ می دهد و شما می توانيد به همه نياز های خود در همان صفحه پاسخ دهيد. برای مثال وقتی فايل ويديوی را در بخش يوتوب جستجو می كنيد ديگر لازم نيست برای مشاهده ويديو سايت را ترك كنيد و به سايت يوتوب برويد فقط لازم است روی ويديوی موردنظرتون كليك كنيد و منتظر لود آن شويد و به همين راحتی می تونيد ويديو را به طور مستقيم تماشا كنيد. در مورد فايل های فليكر هم همن موضوع صدق می كند و شما می توانيد به راحتی اصل عكس را به همراه توضيحات و عكاس آن تماشا كنيد.
شما می توانيد نتايج جستجو را در به دلخواه خودتان به پنچ طريق متفاوت تماشا كنيد. به طور مثال اگر گزينه گراف را انخاب كرده باشيد و در سايت آمازون دنبال كتاب های نويسنده ای باشيد بعد از جستجو شاهد خواهيد بود كه كتاب های نويسنده ی مورد نظرتون روی محور x ها نمايش داده می شه و قيمت اونها هم به ترتيب بر روی محور Y ها نمايش داده می شه. علاوه بر اين ها منحصر به فرد ترين قابليت oSkope اين است كه به شما اين امكان را می دهد تا هر كدام از نتايج جستجو يتان را كه خواستيد در قالب پوشه ای برای خودتان ذخيره كنيد. و اين كار هم به آسانی سر كشيدن يك ليوان آب است به طوری كه فقط كافی است فايل مورد نظر خودتون رو حالا فرق نمی كنه چه تصوير باشه و چه ويديو تنها شما بايد بكشيدش و بياريد بندازيد توی My Folder خودتون كه در پايين صفحه جا خوش كرده.
بد نيست بدونيد پشت پرده اين امكانات كسانی نيستند جز Ajax و Flash كه به برنامه نويس های اين سايت اجازه ايجاد همچين امكاناتی رو دادن و از همين جا بهتون قول می دم از اين به بعد خيلی بيشتر از اين ها درباره ی يه همچين سايت های كه الان هم تعدادشون كم نيست خواهيد شنيد. در آخر بعد نيست اين ويديو رو كه در باره ی سايت oSkope توی يوتوب منتشر شده ببينيد تا هم فال باشه و هم تماشا.

 

آرشيو روزانه

براي مشاهده شماره ديروز «روزانه» (822) اينجا را کليک کنيد


عناوين برخي از  مطالب شماره امروز مجله الکترونيکي «روزانه»

 • رقابت بزرگترین کدوهای جهان در کالیفرنیا
 • تماس تلفنی و SMS رایگان به بیش از 30 کشور جهان
 • معرفي و دانلود فيلم : پیشنهاد بی شرمانه به نقاش مرده
 • دانلود انيميشن : Afro Samurai
 • آلبوم جدید و زیبای علی ترکپور به نام آه مظلوم
 • آهنگ زیبای رؤياي من باصداي بهرام حصيري 
 • حذف و نابود سازی جاسوس افزار ها با Spyware Doctor 5.1.0.271
 • نرم افزار WinRar برای موبایل شما با زبان فارسی!
 • یک تذکر کوچک به آقا بخشی و دوستان
 • مهدی منتظَر در نهج البلاغه
 • پزشکان و سکند لایف
 • فقط کاش دختر نباشی
 • بیست و سه نکته برای اینکه صبح زود بیدار شویم
 • چرا با حقوق بشر مخالفم؟
 • جديدترين شماره از ماهنامه Computer Graphics World
 • می توانید با موبایل خود شنا کنید 
 • آنچه خوبان همه دارند ما تنها داریم!
 • فاكتورهاي چاقي
 • چطور افسرده می‌شویم؟
 • تئوری پايه گذاری Cyberlove
 • «بني‌اسرائيل» به روايت قرآن
 • و ....

 


 

 

Mobin_s2004@yahoo.com


  

 


Mobin_s2004@yahoo.com

رقابت بزرگترین کدوهای جهان در کالیفرنیا
بهترين عكس هاي ميكروسكوپي سال 2007
تصاویری از اکیهابارا شهر کمیک های مانگا و بازی های کامپیوتری در ژاپن
احمدی‌نژاد زبان مردم ستمدیده‌ی جهان است
لينک از الجزيره (انگليسي) نويسنده: مارک لوین
سايت اندازه گيری سرعت اينترنت
این سایت سرعت دقیق اینترنت شما را بر اساس دانلود و آپلود مشخص میکند
تماس تلفنی و SMS رایگان به بیش از 30 کشور جهان
با استفاده از نرم افزار FreeCall می تونید با خیلی از کشور ها رایگان صحبت کنید و SMS ارسال کنید. در این نرم افزار شما شما با PC صحبت می کنید اما طرف مقابل تلفنش زنگ میخوره. اگر شما در یکی از این کشور ها باشید میتونید شماره خودتون رو هم بدید تا تلفن هر دو طرف زنگ بخوره و کاملا با تلفن صحبت کنید.

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

برنده جايزه نوبل فيزيك در گفت‌وگو با ايسنا:
انتظار چنين پيشرفت‌هاي علمي را در ايران نداشتم

برنده جايزه نوبل فيزيك 1993 با تحسين پيشرفت‌هاي علمي ايران اظهار داشت: دولت‌ها بايد علم را به عنوان يك زبان جهاني بدانند كه به وسيله آن مي‌توانند انسان‌هاي مختلف با تفكرات گوناگون را گرد هم آورند و از اين منظر علم بسيار حائز اهميت است و بسيار خوشبين هستم كه اين اتفاق در آينده بيفتد.
دكتر جوزف تيلور كه به همراه هياتي از دانشگران عضو فرهنگستان‌هاي ملي علوم و مهندسي آمريكا به ايران آمده است، در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به بازديدهاي خود از مراكز علمي ايران اظهار كرد: من با مشاهده پيشرفت‌هاي علمي ايران در پارك فن‌آوري پرديس بسيار تحت تاثير پيشرفت‌هاي ايران قرار گرفتم و از اين كه چنين ساختمان‌هاي صنعتي جديدي در كشوري نظير ايران ساخته شده و بسيار عالي كار خود را انجام مي‌دهند، حيرت زده شدم.
وي افزود: نظر من درباره ايران همواره مثبت بود اما بيشتر اطلاعاتم از شنيده‌ها و خوانده‌هايم بود و تا به حال از ايران ديدن نكرده بودم.
تيلور در پايان با تاكيد بر ضرورت همكاري علمي ميان ايران و آمريكا اظهار كرد: نسبت به برقراري ارتباط علمي ميان دانشمندان ايراني و آمريكايي خوشبين هستم و خواستار برقراري اين رابطه به بهترين نحو ممكن مي‌باشم.
گفتني است، دكتر جوزف‌ تيلور در سال 1993 به‌ همراه‌ همكارش‌ «هالس» به‌ پاس اثبات‌ عملي‌ يكي‌ از نظريات‌ انيشتين‌ جايزه نوبل‌ فيزيك‌ را دريافت‌ كرد.
تيلور در سال‌ 1941 در فيلادلفيا متولد شد و ليسانس‌ فيزيك‌ را از دانشگاه‌ هاورفورد وPhD ستاره‌شناسي‌ را در سال‌ 1968 از هاروارد گرفت.
وي پس‌ از مدتي‌ به‌ ماساچوست‌ رفت‌ و در آنجا به‌ عنوان‌ استاد ستاره‌ شناسي‌ و مدير رصدخانه‌ي‌ راديويي‌ مشغول‌ به‌ فعاليت‌ شد. او پس‌ از مدتي‌ به‌ رصدخانه‌ ملي‌ راديويي‌ در ويرجينياي‌ غربي‌ رفت‌ و در كشف‌ اولين‌ پولسار همكاري‌ كرد.
پولسارها نوعي‌ خاص‌ از ستاره‌هاي‌ نوتروني‌ دوار شديدا مغناطيسي‌ شده‌ هستند كه‌ تشعشع‌ راديويي‌ قابل‌ شناسايي‌ خاصي‌ از خود متصاعد مي‌كنند.
در سال‌ 1974، تيلور و همكارش‌ هالس، اولين‌ پولسار را در يك‌ سيستم‌ دوتايي‌ كشف‌ كردند كه‌ در حال‌ حاضر به‌ آن‌ها پولسارهاي‌ بازيافت‌ شده‌ مي‌گويند.
گردش‌ اين‌ سيستم‌ دوتايي‌ به‌ دليل‌ انتشار تشعشعات‌ گرانشي‌ كاهش‌ مي‌يابد و سرعت‌ اين‌ كاهش‌ به‌طور دقيق‌ از نظريه‌ انيشتين‌ محاسبه‌ مي‌شود و براي‌ مدت‌ بيش‌ از سي‌ سال، تيلور و همكارانش‌ با اندازه‌گيري‌هاي‌ خود به‌ مقادير پيش‌بيني‌ شده‌ انيشتين‌ نزديك‌ شدند.
تيلور از اين‌ سيستم‌ باينري‌ پولسار براي‌ آزمايش‌ بسيار دقيق‌ نظريه‌ نسبيت‌ عام‌ انيشتين‌ استفاده‌ كرد.
وي‌ با رصد پولساري‌ كه‌ خود كشف‌ كرده‌ بود، وجود تشعشعات‌ گرانشي‌ را اثبات‌ كرد و مقدار و خواص‌ آن‌ها را كه‌ توسط‌ انيشتين‌ پيش‌بيني‌ شده‌ بود نشان‌ داد.
به گزارش ايسنا، تيلور علاوه‌ بر نوبل، جوايز بسياري‌ به‌ خاطر فعاليت‌هاي‌ علمي‌ تحقيقاتي‌ خود گرفته‌ است كه از جمله آنها نخستين‌ جايزه‌ «هيمن» انجمن‌ نجوم‌ آمريكا، مدال‌ هنري‌ دراپر فرهنگستان‌ علوم‌ آمريكا، مدال‌ آلبرت‌ انيشتين، جايزه‌ي‌ ولف‌ فيزيك‌ است.
تيلور در زمينه‌ مخابرات‌ راديويي‌ آماتوري‌ نيز فردي‌ شناخته‌ شده‌ است.

  


 

Mobin_s2004@yahoo.com

معرفي و دانلود فيلم

پیشنهاد بی شرمانه به نقاش مرده
لينکهاي دانلود
قسمت 1    سرور 1    سرور 2    سرور 3     سرور 4    سرور 5    سرور 6    سرور 7

قسمت 2    سرور 1    سرور 2    سرور 3     سرور 4    سرور 5    سرور 6    سرور 7

رمز فايل: ندارد


لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد
. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد

 

دانلود انيميشن

Afro Samurai

 


محصول: May 22, 2007
کارگردان: Fuminori Kizaki
زانر: Adventure, Science Fiction
تعداد قسمتها: 5
زمان هر قسمت: 25 دقيقه
زبان: انگليسي
حجم فايل: 850 مگابايت

خلاصه کارتون:

Plot Summary: On the dark path of swordsmanship in a _Futuristic_ yet Feudal Japan, it is said that the one who becomes No.1 will rule the world. But the only rule in this world is that only the No. 2 is allowed to fight the No. 1. The No. 2, the Afro Samurai, travels the road looking for revenge on the man who murdered his father in front of him when he was just a boy, a three-armed gunman who is the lord of the dark swordsman's road and the current No. 1.
 

لينکهاي دانلود (نسخه اورجينال و به زبان انگليسي)
http://rapidshare.com/files/48255614/as.part01.rar
http://rapidshare.com/files/48263763/as.part02.rar
http://rapidshare.com/files/48273089/as.part03.rar
http://rapidshare.com/files/48283935/as.part04.rar
http://rapidshare.com/files/48296378/as.part05.rar
http://rapidshare.com/files/48310849/as.part06.rar
http://rapidshare.com/files/48326372/as.part07.rar
http://rapidshare.com/files/48342969/as.part08.rar
http://rapidshare.com/files/48358612/as.part09.rar
http://rapidshare.com/files/48395083/as.part09.rar
http://rapidshare.com/files/48399668/as.part10.rar

رمز فايل: ندارد


لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد
.
براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد

----------------------------------------------------------------------

قابل توجه شما ایرانیان عزیز خارج از کشور !
هر هفته، روزهاي جمعه يک فيلم سينمائي ايراني براي مشاهده آنلاین
(و یا دانلود) تقدیم می گردد.

 

 


 

Mobin_s2004@yahoo.com

دانلود آلبوم: فارسي

آه مظلوم
باصداي علي ترکپور 

آلبوم جدید و زیبای علی ترکپور به نام آه مظلوم با دو کيفيت
 

براي دانلود، روي لينکهاي بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.
 

تک موزیک

آهنگ زیبای رؤياي من باصداي بهرام حصيري 


لينک دانلود
براي دانلود، روي لينکهاي بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

نرم افزار PC

حذف و نابود سازی جاسوس افزار ها با
Spyware Doctor 5.1.0.271

 

 

بر اساس گزارشی از شركت مایكروسافت ، جاسوس افزارها دلیل اصلی از كار افتادن یك سوم كامپیوتر های جهان, در طول سال گذشته بوده اند. از آن جا كه این مسئله بسیار جدید و هنوز هم در حال تحول و گسترش است، بسیاری از كاربران كامپیوتر ها، هنوز جاسوس افزارها را نمی شناسند به طوری كه اكثر جاسوس افزارها بر اثر بی احتیاطی و یا بی اطلاعی كاربران به سیستم ها نفوذ كرده و به جمع آوری و ارسال اطلاعات شخصی آنها به هكر ها می پردازند. برخلاف ویروسها كه اغلب به صورت مخفی و در پشت صحنه و به دور از چشم كاربر عمل میكنند، جاسوس افزارها علناً علائمی را از وجودشان به روی كامپیوتر كاربر نشان میدهند.

علائم جاسوس افزارها
آدرس های تغییر یافته Home Page یا صفحه خانگی مرورگرها، تغییر پیدا كردن جستجو های پیش فرض وب به سایت های ناشناخته و بمباران شدن توسط تبلیغات popup های متعدد، از علایم معمول و مرسوم وجود جاسوس افزارها در سیستم هستند، كه ضرر های خاصی نداشته و فقط به تغییرات جزیی در سیستم می پردازند. برخی دیگر از جاسوس افزارها پا را فراتر از این گذاشته و به جمع آوری و دزدیدن اطلاعات مهمتری همچون كلمات عبور یا اطلاعات كارت های اعتباری كاربر میپردازند.
انتشار جاسوس افزار ها معمولا از طریق پست الكترونیك، نرم افزار های اشتراك گذاری فایل ها، كلیك های اشتباه و وسوسه انگیز بروی تبلیغات و لینك های وب سایت و ... منتشر میشوند. برای جستجو و حذف جاسوس افزار ها از كامپیوتر، میتوان رد هر فایلی را كه از اینترنت دریافت كرده اید در كامپیوتر خود پیدا كرده و آن را به طور كامل حذف كنید. ولی این كار چندان هم ساده نیست، چرا كه جاسوس افزارها معمولا پس از نفوذ به سیستم ها از خود چند كپی دیگر ساخته و خود را در مكان های مختلف كامپیوتر تكثیر و سپس مخفی میكنند، بنابر این پیدا كردن وحذف آنها به روش دستی امری است مشكل و شاید امكان ناپذیر؟! در این سو شركت های ضد ویروس و ضد جاسوس نیز بیكار ننشسته و در جهت افزایش ضریب امنیت در كامپیوترها به تولید ابزارهای مختلف ضد جاسوس، موسوم به AntiSpy ها پرداخته اند كه وظیفه آنها جستجو و حذف اتوماتیك جاسوس افزارها میباشد. از آنجایی كه Firewall ها وAntivirus های حال حاضر توانایی شناسایی و جلوگیری از نفوذ بسیاری Spyware ها و Adware ها را ندارند این وظیفه بر عهده دیگر نرم افزار های اینكاره موسوم به AntiSpy ها میباشد. (البته بزودی شاهد ادغام جاسوس افزارها و آنتی ویروسها و ارائه هر دو با هم (مانند نرم افزارهای 2 كاره آنتی ویروس+دیواره آتش) خواهید بود ولی تا رسیدن آن زمان بهتر است از وجود حداقل یك برنامه ضد جاسوس در سیستم خود استفاده كنید)
Spyware Doctor یكی از محبوبترین برنامه های ارائه شده Spy Remover در بین کاربران است كه طبق گفته وب سایتش ركورد دانلود 500,000 بار در هر هفته و امتیاز 5.5 از سایت های CNET ,download.com را دارد.
Spyware Doctor كامپیوتر شخصی شما را اسكن نموده وبه جستجو و شناسایی هزاران فایل خطرناك در ویندوز میپردازد. Spyware Doctor جایزه های متعددی دریافت كرده است و یكی از بهترین ابزارهای كشف و حذف جاسوس افزارها و حفاظت از كامپیوتر شما در برابر هزاران برنامه و فایلهای ناشناس مخرب از جمله جاسوس افزارها,ویروسها, ثبت كننده های كیبوردی و دیگر برنامه های تهدید كننده ویندوز به شمار میرود. این نرم افزار قدرتمند پس از شناسایی برنامه های مخرب آنها را قرنطینه كرده و در بانك خود گرد هم آورده و اطلاعاتی از هویت اصلی آن ها را مشخص میكند.
معمولا پس از ورود جاسوس افزار ها با مشكلاتی از جمله: كاهش سرعت سیستم، تغییر صفحه پیش فرض مرورگر ویا سایت جستجوگر آن، افزایش تعداد پیام های بی مورد و یا تبلیغات PopUp هنگام مرور وب سایت ها در اینترنت و بسیاری دیگر مواجه خواهید شد در چنین مواقعی استفاده و نصب سریع چنین نرم افزارهایی به شما توصیه میشود.

قابلیت های كلیدی نرم افزار Spyware Doctor 5.1.0.271 :
- اسکن كامل و دقیق سیستم: كشف و حذف انواع مخربها از سیستم از جمله spyware, adware, malware
Trojans, keyloggers, spybots, adbots and trackware و نمایش كلیه حملات صورت گرفته در سیستم
- محافظت از مرور گر شما و برنامه های در حال اجرا در اینترنت و همچنین پیگیری و حذف كوكی ها به علاوه مونیتورینگ اسم آن ها به همراه وب سایت مربوطه
- محافظت از سیستم با ایجاد گارد حفاظتی, دربرابر نفوذ هكرها و جاسوس ها بعلاوه كنترل ActiveX ها كه خود منشا مشكلات در اینترنت اكسپلورر میباشند
- بلوكه و جلوگیری از اجرای تبلیغات زنجیره ای كوچك و اعصاب خورد كن موسوم به PopUp در هنگام مرور وب سایت ها
- هوشمند در جستجوهای عمیق و كشف مخرب افزارهایی كه خود را بصورت های گوناگون در سیستم و در میان پرونده های تو در تو پنهان كرده اند
- امكان بروز رسانی سریع و دریافت اطلاعات روز از اینترنت ,جهت شناسایی مخرب افزارهای جدید
- بهینه سازی تنظیمات و افزایش سرعت نرم افزار نصب به نسخه های قبلی
- استفاده از Total Spider technology جهت تشخیص سریع برنامه های جاسوسی
- قابلیت توقف و ادامه دادن مجدد جستجو
- قابلیت جستجو Drive های خارجی (مانند USB stick و ...)
- پشتیبانی از 13 زبان
- سازگار با ویندوزهای Windows XP, Me, 98, 95 and 2000
- سازگار با ویندوز ویستا

ابزارهای Spyware Doctor :
- Spyware & Adware Scanner Keylogger
- Guard Popup
- Blocker Phishing
- Protector Real Time
- Protection Browser
- Guard Spyware Cookie
- Guard Malware
- Immunizer

لينک دانلود (حجم فايل حدود 15 مگابايت مي باشد و فايل کرک در داخل فايل Zip قرار دارد)

لينک دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد


دنياي موبايل

نرم افزار WinRar برای موبایل شما با زبان فارسی! 

مسلما نرم افزار فوق العاده Winrar را می شناسید . نرم افزاری که شاید روزانه بارها و بارها و به خصوص زمان دانلود فایل از اینترنت و برای آنزیپ کردن فایل از آن استفاده می کنیم. نرم افزاری که امروز خدمتتان معرفی می کنم نرم افزار WinRar برای موبایل است . این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که فایل های Zip ، Rar ، Gz ، Tar.gz را در درون موبایل خود باز کنید و یا فایل های درون موبایل خود را به این پسوندها تبدیل نمایید . با این کار شما می توانید فضای زیادی را در مموری کارت خود ایجاد کنید.این نرم افزار ۱۶ زبان را پشتیبانی می کند که زبان فارسی هم جزو آنهاست و شما می توانید منوهای این نرم افزار را به فارسی تبدیل کنید بدون آنکه گوشی اتان زبان فارسی را پشتیبانی کند. سرعت این نرم افزار بسیار بالاست و قادر است به سرعت فایل های Zip و Rar روی گوشی اتان را پیدا و آنها را آنزیپ کند. البته پلاتفرم این نرم افزار سیمبیان می باشد و به روی تمامی گوشی های سری ۶۰ نوکیا به بالا قابل نصب است + گوشی های که سیستم عامل سیمبیان دارند. پس اگر گوشی شما سیمبیان هست حتما این نرم افزار را دانلود کنید.

لينک دانلود
براي دانلود، روي لينکهاي بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.

رمز فايل: www.mobin-group.com

 

 
 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

بخش اول

مطالب ارسالی نویسندگان ثابت «روزانه»
 

نمکدون
alimerikhi@yahoo.com

 

 

حديث روزانه
arash_new2001@yahoo.com

امام علی علیه السلام فرمودند:
الصلوة حصن من سطوات الشیطان

نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان نگاه می دارد.

(غررالحکم ، ص 56 )

 

 

يک لبخند
toraj_fal@yahoo.com

زنی دلش درد گرفت و به شوهرش گفت : (( برو دکتر بیار . )) شوهر رفت که دکتر بیاورد . زنش صدا زد که درد دلم خوب شد . ولی شوهر به حرف او گوش نداده به مطب دکتر رفت و گفت : (( زنم دلش درد می کرد . وقتی که آمدم شما را ببرم ، صدا زد : (( دل دردم آرام شد دیگر احتیاج به آمدن دکتر نیست . )) حالا من آمدم شما را خبر کنم که احتیاج به آمدن شما نیست .


دو نفر زندانی در زندان با هم مشغول صحبت بودند . یکی از آنها از دیگری پرسید : (( آیا هیچ فکر فرار را کرده ای .؟))
دومی جواب داد: (( برای چه می خواهی که من فرار کنم ؟ ))
_((به هزارو یک دلیل ،یکی از آنها اینکه پس از فرار موفق به دیدن زنت خواهی شد . ))
زندانی جواب داد : (( ولی من به جرم خفه کردن زنم زندانی شده ام .))

ادامه دارد ...

 

 

فردوسي طوسي
baran432002@yahoo.no

در یک نگرش کلی، باید گفت که نقش زنان دررابطه با حماسه که فضائی است آکنده از جنگ و دلاوری و پهلوانی وگاه دسیسه و درگیری های سیاسی، از دیرباز بیشتر درپشت میدانهای جنگ مورد پژوهش قرارگرفته وگاه، با مایه هائی ازساده نگری و کوچک بینی نیز همراه بوده است. برای نمونه، نلدکه پژوهشگر آلمانی، در کتاب حماسۀ ملی ایران می نویسد::
زنها در شاهنامه مقام مهمی را حائز نیستند. وجود آنها در منظومه یا از راه هوس و یا از راه عشق است. در حماسۀ ایرانیان نمی توان زنانی مانند پنه لوپ Penelope، اندروماخ Andromach و نائوزیکا Nausikka که در عالم زنانگی خود برابر با مردان هستند یافت نمود.
واضح است که این گفته و گفته هائی همانند آن، از اعتبارعلمی بی بهره بوده و پایه و اساس محکمی ندارند. از آنرو که زنان حتی با حفظ هویت زنانه نیزدر گسترۀ حماسه نقش های عمده ای در راه نگاهبانی از فر شاهنشهی، تداوم و بقای زنجیرۀ پهلوانان، یاوری و نجات بخشی یلان و شهریاران از گیرودارهای عجیب سیاسی وگاه عشقی وهمچنین، آموزش حکمت و فرزانگی دارند که شاید کمتر از مبارزه های مردانه در میدان جنگ نباشد.
برای نمونه، چگونه می توان نقش خردمندانۀ فرانک رادرنگاهبانی وفرهنگ آموزی به فریدون که ایران زمین را ازبیداد ضحاک نجات می بخشد، نادیده گرفت؟
چگونه میتوان
از پهلوا ن زائی و پهلوان پروری رودابه و تهمینه که دو چهرۀ عمدۀ حماسه یعنی رستم و سهراب را می آفرینند و ایشان را به کارزارهستی می فرستند، به عنوان نقشی جزئی یاد کرد؟
چگونه میتوان
به جانبازی منیژه برای نجات بخشی بیژن ازچاه افراسیاب وعشق آموزی شیرین به خسرو پرویز نه به عنوان بخشی ازتحول شخصیت یک پهلوان، بلکه به دیدۀ رخدادی در پیرامونی اشرافی نگریست؟
و یا
یاوری گلنار کنیز اردوان پنجم که اردشیر بابکان را در راه پایه گزاری شاهنشاهی ساسانی یاری می دهد، نادیده گرفت و یا همۀ ترفندهای دل افروز فرخ پای را که شاهنشاه شاپورساسانی را ازدست اسارت رومیان نجات می بخشد، جمله ای از کتابی پر برگ انگاشت؟
حتی زنانی مانند سودابه که نقش و شخصیتی منفی درجهان حماسه دارند و کارشان فریفتن پهلوانان و شهریاران است، به خاطر ایجاد انگیزه ای پرتوان برای کین خواهی که یکی از پایه ها و ساختارهای اساسی حماسه می باشد، نقشی مؤثر بازی می کنند و گردش چرخ حماسه را توانی دیگر می بخشند.

ادامه دارد ...

 

 

مصحف
hamed.1360@yahoo.com

هر روز چند آيه قرآن بخوانيم

« براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد »

سوره: سورة يوسف آيات: 111 محل نزول: مکه

 
فَلَمَّا سَمِعَتْ بِمَكْرِهِنَّ أَرْسَلَتْ إِلَيْهِنَّ وَأَعْتَدَتْ لَهُنَّ مُتَّكَأً وَآتَتْ كُلَّ وَاحِدَةٍ مِّنْهُنَّ سِكِّينًا وَقَالَتِ اخْرُجْ عَلَيْهِنَّ فَلَمَّا رَأَيْنَهُ أَكْبَرْنَهُ وَقَطَّعْنَ أَيْدِيَهُنَّ وَقُلْنَ حَاشَ لِلّهِ مَا هَـذَا بَشَرًا إِنْ هَـذَا إِلاَّ مَلَكٌ كَرِيمٌ 31 قَالَتْ فَذَلِكُنَّ الَّذِي لُمْتُنَّنِي فِيهِ وَلَقَدْ رَاوَدتُّهُ عَن نَّفْسِهِ فَاسَتَعْصَمَ وَلَئِن لَّمْ يَفْعَلْ مَا آمُرُهُ لَيُسْجَنَنَّ وَلَيَكُونًا مِّنَ الصَّاغِرِينَ 32 قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا يَدْعُونَنِي إِلَيْهِ وَإِلاَّ تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَأَكُن مِّنَ الْجَاهِلِينَ 33 فَاسْتَجَابَ لَهُ رَبُّهُ فَصَرَفَ عَنْهُ كَيْدَهُنَّ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ 34 ثُمَّ بَدَا لَهُم مِّن بَعْدِ مَا رَأَوُاْ الآيَاتِ لَيَسْجُنُنَّهُ حَتَّى حِينٍ 35 وَدَخَلَ مَعَهُ السِّجْنَ فَتَيَانَ قَالَ أَحَدُهُمَآ إِنِّي أَرَانِي أَعْصِرُ خَمْرًا وَقَالَ الآخَرُ إِنِّي أَرَانِي أَحْمِلُ فَوْقَ رَأْسِي خُبْزًا تَأْكُلُ الطَّيْرُ مِنْهُ نَبِّئْنَا بِتَأْوِيلِهِ إِنَّا نَرَاكَ مِنَ الْمُحْسِنِينَ 36 قَالَ لاَ يَأْتِيكُمَا طَعَامٌ تُرْزَقَانِهِ إِلاَّ نَبَّأْتُكُمَا بِتَأْوِيلِهِ قَبْلَ أَن يَأْتِيكُمَا ذَلِكُمَا مِمَّا عَلَّمَنِي رَبِّي إِنِّي تَرَكْتُ مِلَّةَ قَوْمٍ لاَّ يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَهُم بِالآخِرَةِ هُمْ كَافِرُونَ 37

 

ترجمه فارسي مکارم

هنگامى كه (همسر عزيز) از فكر آنها باخبر شد، به سراغشان فرستاد (و از آنها دعوت كرد); و براى آنها پشتى (گرانبها، و مجلس باشكوهى) فراهم ساخت; و به دست هر كدام، چاقويى (براى بريدن ميوه) داد; و در اين موقع (به يوسف) گفت: «وارد مجلس آنان شو!» هنگامى كه چشمشان به او افتاد، او را بسيار بزرگ (و زيبا) شمردند; و (بى‏توجه) دستهاى خود را بريدند; و گفتند: «منزه است خدا! اين بشر نيست; اين يك فرشته بزرگوار است!» «31» (همسر عزيز) گفت: «اين همان كسى است كه بخاطر (عشق) او مرا سرزنش كرديد! (آرى،) من او را به خويشتن دعوت كردم; و او خوددارى كرد! و اگر آنچه را دستور مى‏دهم انجام ندهد، به زندان خواهد افتاد; و مسلما خوار و ذليل خواهد شد!» «32» (يوسف) گفت: «پروردگارا! زندان نزد من محبوبتر است از آنچه اينها مرا بسوى آن مى‏خوانند! و اگر مكر و نيرنگ آنها را از من باز نگردانى، بسوى آنان متمايل خواهم شد و از جاهلان خواهم بود!» «33» پروردگارش دعاى او را اجابت كرد; و مكر آنان را از او بگردانيد; چرا كه او شنوا و داناست! «34» و بعد از آنكه نشانه‏هاى (پاكى يوسف) را ديدند، تصميم گرفتند او را تا مدتى زندانى كنند! «35» و دو جوان، همراه او وارد زندان شدند; يكى از آن دو گفت: «من در خواب ديدم كه (انگور براى) شراب مى‏فشارم!» و ديگرى گفت: «من در خواب ديدم كه نان بر سرم حمل مى‏كنم; و پرندگان از آن مى‏خورند; ما را از تعبير اين خواب آگاه كن كه تو را از نيكوكاران مى‏بينيم» «36» (يوسف) گفت: «پيش از آنكه جيره غذايى شما فرا رسد، شما را از تعبير خوابتان آگاه خواهم ساخت اين، از دانشى است كه پروردگارم به من آموخته است من آيين قومى را كه به خدا ايمان ندارند، و به سراى ديگر كافرند، ترك گفتم (و شايسته چنين موهبتى شدم)! «37»

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید


توضيح:
هر روز مي خواهيم يک صفحه از قرآن را با هم بخوانيم (به همراه معني آن) هر روز چند دقيقه وقت مي ذاريم، بعد از يه مدت مي بينيم کل قرآن را ختم کرده ايم، به همين راحتي.
فرمايش امام صادق (عليه السلام) هم که يادمون هست: «قرآن پیمان خداست بر خلق او و برای شخص مسلمان شایسته است که بر عهد خود نگاه کند و هر روز 50 آیه بخواند.»
بيائيم فعلا حداقل با يک صفحه در روز شروع کنيم!
ياعلي مدد ... التماس دعا

 

 

بخش دوم

ديگر مطالب ارسالی

اعضا محترم گروه مي توانند مطالبشان را به آدرس
 Mobin_s2004@yahoo.com
بفرستند تا با نام خودشان در اين ستون نوشته شود.

 

eshge.mahdi@gmail.com

جمعه یعنی یک غروب وعده دار
وعده ی ترمیم قلب یاس زار

جمعه یعنی مادر چشم انتظار
در هوای دیدن روی نگار

جمعه یعنی یک سماء دلواپسی
کی شود مولا به داد ما رسی؟


 

 

behinamno@yahoo.com

روزها گذشت و گنجشک با خدا هیچ نگفت
فرشتگان سراغش را از خدا می گرفتند و خدا هر بار به فرشتگان این گونه می گفت : می آ ید، من تنها گوشی هستم که غصه هایش را می شنود و یگانه قلبی ام که درد هایش را در خود نگه می دارد
و سرانجام گنجشک روی شاخه ای از درخت دنیا نشست
فرشتگان چشم به لب ها یش دوختند ، گنجشک هیچ نگفت و خدا لب به سخن گشود
با من بگو از آن چه سنگینی سینه توست ". گنجشک گفت : لانه کوچکی داشتم ، آرامگاه خستگی هایم بود و سر پناه بی کسی ام ، تو همان را هم از من گرفتی . این توفان بی موقع چه بود؟ چه می خواستی از لانه محقرم کجای دنیا را گرفته بود ؟ و سنگینی بغضی راه بر کلامش بست
سکوتی در عرش طنین انداز شد . فرشتگان همه سر به زیر انداختند
خدا گفت : ماری در راه لانه ات بود . خواب بودی . باد را گفتم تا لانه ات را واژگون کند . آن گاه تو از کمین مار پر گشودی
گنجشک خیره در خدایی خدا مانده بود
.خدا گفت : و چه بسیار بلاها که به واسطه محبتم از تو دور کردم و تو ندانسته به دشمنی ام بر خواستی

. اشک در دیدگان گنجشک نشسته بود . ناگاه چیزی در درونش فرو ریخت
. های های گریه هایش ملکوت خدا را پر کرد

 

 

raven_pourian@yahoo.com

یک تذکر کوچک به آقا بخشی و دوستان

آقای bakhshi2020 شما چگونه به خودتون اجازه میدهید در مورد رابطه مردم و رییس جمهور اظهار نظر کنید در حالیکه انگار شما در ایران زندگی نمیکنید....
از شما میخوام سکوت مردم و ناتوانی مردم در برگزیدن درست کسی که بتونه اونها رو از این فلاکت نجات بده رو به راضی بودنشون از وضع حاکم قلمداد نکنید
اگر نظر خودتون رو میخواهید بگید لطفا جمع نبندید و مردم رو به این صورت نظرشون رو وارونه نشون ندید....میخواهید امتحان کنید؟؟ برید در یک اتوبوس پر از همین مردم و از رییس جمهورتون باصدای بلند تعریف کنید و تمجید... امیدوارم که مشکلی براتون پیش نیاد.باقی سخن شما هم چنان اهمیتی نداشت که لازم باشه کسی پاسخی یا ایده ای داشته باشه براش
پس خودتون هم همسو با سخنانتون از انجام کارهای شبیه این آقا بشدت خودداری کنید و بگذارید بزرگتران تصمیم بگیرند

 

 

hamed.1360@yahoo.com

مهدی منتظَر در نهج البلاغه

خطبه 100:
«و خلَّف فینا رایةَ الحقِّ، مَن تَقدَّمها مَرق، و مَن تَخلَّف عَنها زَهق، و مَن لَزِمها لَحَق، دلیلُها مَكیثُ الكَـلام، بَطـِىءُ القِیام، سَریعٌ إذا قَام، فإذا أنتُم أَلَنتم لَه رِقابَكم، و أَشَرتم إلیه بِـأَصابِعِكم جاءَهُ المَوتُ فذَهَب بِه فَلَبِثتُم بَعدَه ماشاءَ اللهُ، حتَّى یُطلِعَ اللهُ لَكم مَن یَجمَعُكم، و یَضُـمُّ نَشرَكم ، فلاتَطمَعوا فِى غَیرِ مُقبِل، و لاتَیأَسُوا مِن مُدْبِر ، فإنَّ المُدْبرَ عَسى أن تَزِلَّ بِهِ إِحدَى قائِمَتَـیْهِ، و تَثبُتَ الأُخرَى، فَتَرجِعَا حتَّى تَثْبُـتا جَمِیعاً »

او ( پیامبر ) پرچم حق را برافراشت و در میان ما به یادگار گذارد; آن كس كه از زیر سایه این پرچم پاى پیش نهد از شریعت اسلام خارج گردد; و آن كس كه از پیرویش سر باز زند به هلاكت رسد; و سرانجام كسیكه زیر سایه این پرچم به پیش رود راه سعادت پیموده و به آن دست یابد.
پرچمدار این پرچم با شكیبائى و آرامش سخن گوید; و با كندى و تأنى در اجراى كارها بپا خیزد; امّا چون بپا خواست بسى شتاب كند تا به پیروزى نهائى رسد; پس آنگاه كه سر در گرو فرمانش نهادید ، و با سرانگشت به سویش اشاره كردید ، دوران او سپرى شده و مرگش فرارسد.
از آن پس ناگزیر مدتى كه مشیت الهى اقتضاء كند در انتظار بسر برید ، آنگاه خداوند شخصیتى را برانگیزد تا شما را ( كه به اختـلاف و جـدائى گرائیده اید ) جمع كند و پراكندگى شما را سر و سامان بخشد. پس به كسیكه ( چیزیكه ) رو نكرده دل مبندید; و از آن كه رو گردانده ناامید مشوید.
آگاه باشید كه آل محمّد صلَّى الله علیه و آله همانند ستارگان این گنبد مینا باشند; آن هنگام كه یكى از آنها غروب كند دیگرى بدرخشد.
گوئى چنان است كه در پرتو آل محمد(ص) نعمتهاى الهى را بر شما فراوان و تمام شده مى بینم; و آنچه را كه آرزویش را در دل مى پروراندید بدان دست یافتید.
ابن ابى الحدید مى نویسد:امام این خطبه را در سومین جمعه زمامدارى خود ایراد فرمود; و ضمن آن به مطالبى پیرامون احوال خود اشاره كرد.
سپس همچون دیگر شارحان ، بى چون و چرا هدف از ایراد این خطبـه را پیشگـوئى از مهـدى و توصیف آن حضرت دانسته و مى گوید: شخصى را كه خدا برمى انگیزد از اهل بیت است; و این سخن اشاره به مهـدى آخرالزمان مى باشد و در نزد ما ( اهل تسنن ) غیر موجود است و از این پس وجود پیدا خواهد كرد; و به عقیده امامیه اكنون موجود مى باشد.
اكنون لازم است كه درباره « و لاتَیأَسُوا مِن مُدْبِر » توضیح دهیم كه معنى آن این است كه از كسیكه روگردانده مأیوس و ناامید مشوید; و مصداق آن غیبت حضرت مهدى(ع) و روگردانى آن حضرت از تصدّى ریاست و زعامت ظاهرى باشد ، تا هنگام ظهور.
ولى ابن ابى الحدید به خاطر فرار از رفتن زیر بار ولادت آن بزرگوار و غیبتش به دست و پا افتاده ، و خواسته است وانمود كند لازمه « مُدْبِر » بودن ، موجود بودن است ، و در صورت عدم تولّد و موجود نبودن ، تعبیر به ادبار و روگردانى غلط است و مفهوم معقولى ندارد.
آنگاه كلمه « و لاتَیأَسُوا مِن مُدْبِر » را این چنین معنا مى كند كه هرگاه این مهدى از دنیا رفت و فرزندانش را بجانشینى برگزید و كار یكى از آنها به اضطراب و ناپایدارى گرائید ، پس مأیوس نشوید و به شكّ نیفتید و نگوئید شاید ما در پیروى اینان دچار اشتباه شده ایم ، زیرا . . .
اكنون این گونه بیراهه روى در تفسیر كلام روشن امام(ع) را ، جز به مخالفت با واقعیات وتعصب مذهبى ، بر چه چیز مى توان تطبیق كرد؟! جوابش به عهده خود خوانندگان است و نیازى به توضیح ندارد.

 

.

alirezamajidi@gmail.com

پزشکان و سکند لایف
 

0.jpg

زندگی دوم یا Second Life‏ را میتوان به معنی واقعی کلمه ‏سرزمینی نو دانست. سکند لایف ، دنیایی دقیقا به مشابه دنیایی است که ما در آن ‏زندگی ‏میکنیم ، تنها فرق آن این است که زندگی در سرزمین «سکند لایف» بصورت ‏مجازی در جریان است.‏
سکند لایف شبیه‌سازی دنیای واقعی در عالم اینترنت است ، سایت و دنیای مجازی ‏سکند لایف به وسله شرکت ‏Linden Research‏ بنا نهاده شد ، در سال 2003 ورود به این ‏دنیا برای همه به سادگی یک کلیک ناقابل ، ممکن شد.‏
در لحظه‌ای که در حال نگارش این سطور هستم ، 9,972,982 ساکن این دنیای مجازی ‏هستند و ساکنان این دنیا در 24 ساعت گذشته حدود 1,166,793 دلار پول خرج کرده‌اند.‏
چیزی به 10 میلیونی شدن این جهان مجازی نمانده است.
سکونت در این دنیای مجازی مثل بازی در گیم‌ها نیست ، کسی که وارد این دنیا ‏می‌شود به معنی واقعی کلمه در ان «زندگی» و «شهروندی» می‌کند ، شما نخست در ‏این سایت «همزاد» یا «آواتاری» باید برای خود برگزینید و بعد می‌توانید شروع کنید به ‏معاشرت با مردم ، پول دراوردن ، شرکت در مهمانی‌ها ، خوردن و نوشیدن و خلاصه همه ‏کارهایی که در دنیای واقعی انجام می‌دهید.‏
سکند لایف با عنوان چالش‌برانگیزش ، توانسته تا به حال توانسته منشأ بحث‌های ‏فلسفی و مذهبی هم بشود. فیلسوفان وب‌گرد از ما می‌پرسند از کجا می‌دانید که خود ‏شما در این دنیا شمایل و آواتاری برای همزادهای واقعی خود نیستید. مطمئن هستید ‏خودتان در «دنیای واقعی» هستید!‏

پزشکان در سکند لایف  
طبیعی است که یک دنیای 10 میلیون نفری بدون پزشک و بیمارستان قابل تصور نیست! پزشکان و بیمارستان‌های مجازی پزشکان غربی از سکند لایف هم استفاده خاص پزشکی کرده‌اند. در سکند لایف ‏بیمارستان‌های مجازی زیادی می‌توان پیدا کرد. یکی از این بیمارستان‌ها که به وسیله یک ‏پزشک انگلیسی به نام دکتر جود لاندکوئیست . ‏Jude Lundquist‏ بنا نهاده شده است. او ‏در بیمارستان مجازی خود به ساکنان سکند لایف توصیه‌های رایگان پزشکی می‌کند.‏
ولی بیمارستان دکتر جود لاندکوئیست تنها بیمارستان جهان سکند لایف نیست ، در مرکز ‏پزشکی «ان مایرز» ‏Ann Myers‏ دکتر «ان بوکانن» ‏Ann Buchanan‏ مکانی را ایجاد کرده ‏است که در آن پزشکان ، اینترن‌ها و پرستاران می‌توانند بیماران مجازی را ببینند و درمان ‏کنند. دیدن یک مرکز پزشکی مجازی با اتاق‌ها و وسایل پزشکی زیاد می‌تواند برای هر ‏کسی جالب باشد. ‏

 medicine & second life.jpg

به گفته بانیان مرکز پزشکی ان مایرز ، هدف اصلی آنها از ایجاد این مرکز این نیست که از ‏پزشکان جراحان ورزیده درست کنند بلکه قصد دارند با شبیه‌سازی بیماری‌ها و ‏موقعیت‌های بحرانی به پزشکان امکان دهند که در موقعیت‌های پیچپیده سازمان‌دهی ‏پیدا کنند.‏
در مرکز آموزش مجازی نورولوژی ، دانشجویان پزشکی می‌توانند به صورت آنلاین بیماران را ‏از لحاظ نورولوژی معاینه کنند:‏

 medicine & second life (2).jpg

اما در سکند لایف پزشکان به جز تأسیس بیمارستان ، ابتکارات دیگری هم به خرج ‏داده‌اند. آنها این امکان را فراهم آورده‌اند که پزشکان بتوانند در نشست‌های مجازی ‏شرکت کنند. گرد هم آوردن پزشکان هم دشوار و هم هزینه‌بر است ، پس مسلما ‏نشست‌های مجازی آن هم با استفاده از امکانات سکند لایف کار جالبی است.‏

 medicine & second life (1).jpg

در این نشست‌های مجازی پزشکان با آواتارهای دلخواه خود شرکت می‌کنند و حتی ‏می‌توانند از پرزنتیشن هم استفاده کنند.‏
گمان نکنید که ابتکار برخی از پزشکان در سکند لایف یک چیز تفننی است ، ‌ابتکار آنها ‏مورد توجه «جامعه سرطان آمریکا» و همچنین «مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا» ‏CDC‏ قرار ‏گرفته است. ‏
پزشکان قدم‌های اولیه را برای ایجاد یک دنیای مجازی که فرصت‌های خوبی برای آموختن ‏بیشتر به آنها می‌دهد ، برداشته‌اند. به یاری سکند لایف حتی می‌توان کتابخانه و مراکز ‏داده ایجاد کرد. ‏

 

 

mohsenhaj@gmail.com

یاد خوش غیرتان بخیر ...
فرازهایی از وصیتنامه شهید 12 ساله،
شهید رضا پناهی 

یکبار، بلکه چندبار باید این وصیتنامه را بخوانیم و یا به صدایش گوش دهیم تا بفهمیم که چطور جبهه برای بعضیها دانشگاهی بود که حتی بدون گذراندن تحصیلات مقدماتی، از آن فارغ التحصیل شدند و مدرک خود را از اباعبد ا..(ع) گرفتند. و به راستی چه تفاوتی بین نوجوانان آن زمان و نوجوانان این عصر وجود دارد؟!!

صفایی ندارد ارسطو شدن
خوشا پرگشودن، پرستو شدن

سال 1349 بود که در کرج بدنیا آمد. در خانواده ای مذهبی؛ اما بیشتر از 12 سال نتوانست سنگینی تن کوچکش را بر روح بزرگش تحمل کند و به اصرار، پدر و مادر خود را راضی کرد تا سرانجام در دوازدهمین سال زندگیش ابدی شود. وصیتنامه اش را قبل از اعزام مخفیانه در نواری ضبط کرد و در گوشه ای پنهان؛ که بعد از شهادتش بدست خانواده اش رسید.


فرازهایی از وصیتنامه شهید 12 ساله، شهید رضا پناهی


بسم الله الرحمن الرحیم
مَن طَلَبَنی وَجَدَنی وَ مَن وَجَدَنی عَرَفَنی وَ مَن عَرَفَنی عَشَقَنی وَ مَن عَشَقَنی عَشَقتُهُ وَ مَن عَشَقتُهُ قَتَلتُهُ وَ مَن قَتَلتُهُ فَعَلی دِیَتُه وَ مَن عَلی دِیَتُه وَ اَنَا دِیَتُه
هرکس من را طلب می کند می یابد مرا، و کسیکه مرا یافت می شناسد مرا، و کسیکه من را دوست داشت، عاشق من می شود و کسیکه عاشق من می شود، من عاشق او می شوم و کسیکه من عاشق او بشوم، او را می کشم و کسیکه من او را بکشم، خونبهایش بر من واجب است، پس خون بهای او من هستم.
هدف من از رفتن به جبهه این است که، اولاً به ندای "هل من ناصر ینصرنی" لبیک گفته باشم و امام عزیز و اسلام را یاری کنم و آن وظیفه ای را که امام عزیزمان بارها در پیامها تکرار کرده، که هرکس که قدرت دارد واجب است که به جبهه برود، و من می روم که تا به پیام امام لبیک گفته باشم. آرزوی من پیروزی اسلام و ترویج آن در تمام جهان است و امیدوارم که روزی به یاری رزمندگان، تمام ملتهای زیر سلطه آزاد شوند و صدام بداند که اگر هزاران هزار کشور به او کمک کند او نمی تواند در مقابل نیروی اسلام مقاومت کند. من به جبهه می روم و امید آن دارم که پدر و مادرم ناراحت نباشند، حتی اگر شهید شدم، چون من هدف خود را و راه خود را تعیین کرده ام و امیدوارم که پیروز هم بشوم.
پدر و مادر مهربان من! از زحمات چندین ساله شما متشکرم. من عاشق خدا و امام زمان گشته ام و این عشق هرگز با هیچ مانعی از قلب من بیرون نمی رود، تا اینکه به معشوق خود یعنی «الله» برسم. و بحق که ما می رویم که این حسین زمان و خمینی بت شکن را یاری کنیم و بحق که خداوند به کسانی که در راه او پیکار می کنند پاداش عظیم می بخشد. من برای خدا از مادیات گذشتم و به معنویات فکر کردم، از مال و اموال و پدر و مادر و برادر و خواهر چشم پوشیدم، فقط برای هدفم یعنی الله .....

التماس دعا

 

 

farnoosh_z66@yahoo.com

فقط کاش دختر نباشی

امروز از صبح سه بار دستشویی راشستم . بار اول کاسه ی توالت را به گند کشیدم . همه ی کاسه خونی شد . خون و آب کنار هم حالم را به هم زد . دستشویی راشستم . نباید مامان می فهمید . گندش در می آمد . کتک می خوردم . بابا ، باز کمربندش را در می آورد و کبودم می کرد . هنوز دستم خوب نشده است . درد می کند . نتوانستم تمرین های ریاضی ام را بنویسم . خیلی درد می کند. از صبح مدام حالم به هم می خورد . بوی خون رفته توی دماغم . همیشه از خون بدم می آمده . چندشم می شود . اصلا از رنگ قرمز خوشم نمی آید . چند ماه پیش دوست بابا که امده بود خانه سرفه که می کرد دستمالش خونی می شد . آن جا هم حالم به هم خورد . بابا کتکم زد . گفت به دوستش برخورده ، حالا دیگر بهمان پول قرض نمی دهد . از دوستش خوشم نمی آید . وقتی بابا رفت تا منقل را بیآورد ، صدایم کرد . رفتم پیشش ، گفت کنارش بنشینم . نشستم . دامنم کمی رفت بالا . چشمان سبزش برق زدند . همیشه از رنگ سبز بدم
می آمده . حالم را به هم می زند . آب دماغم همیشه سبز است . نمی دانم داشتم به آب دماغ فکر می کردم یا به چشمان او که حالم به هم خورد . دوباره دستشویی را به گند کشیدم . استفراغم را که توی کاسه توالت ریخته بود نگاه کردم ، رنگی بین سبز و قرمز داشت . از تخم مرغ دیشب هم بود . با دیدن تخم مرغ دوباره حالم به هم خورد . کاش دیشب هم مثل هر شب شام نمی خوردم . خدا خدا کردم ، مامان صدای عق زدنم را نشنیده باشد . دو هفته است که
می گوید زرد شده ام . هیچی نمی خورم . فقط بالا می آورم . بابا به مامان گفت تحفه پس انداخت است . منظورش من بودم . جلوی دوستش هم گفت . چشمان سبز مرد برق زد . از خنده ی کجش هم بدم می آید . دوست داشتم رویش بالا بیآورم . نشد . هر چه زور زدم هیچی بیرون نیآمد . کاش تخم مرغی ، چیزی خورده بودم و چشمان سبزش را برایش خوش رنگ می کردم . هر وقت بابا می رفت منقل را بیآورد ، صدایم می کرد . چادر مامان را سرم کردم . چشمان سبزش برق نزد . وقتی رفت ، بابا موهایم را کشید و گفت حالا برای من چادر سر کن شده است . این اداهای تو اخر بدبختمان می کند . اگر بهمان پول قرض ندهد از کجا شکم تو و این کره های دیگر را سیر کنم . سرم خیلی درد گرفت . چند تا از موهایم آمد توی دست بابا . بابا دستش را به شلوار کردی اش کشید . موهایم به شلوارش چسبیدند . هنوز موهایم باید روی تشکش باشند . نمی دانم از تخم مرغ دیشب بود یا دلم برای موهایم سوخت که دوباره حالم به هم خورد . این بار کاسه دستشویی قرمز و زرد شد . چه گندی زدم . فکر نکنم پاک شود . این بار جیغ هم کشیدم . خدا را شکر که مامان رفته بود بیرون . وگرنه باز کتک می خوردم . هنوز جای لگدهای بابا درد می کند . از دوستش بدم
می آید . توی همان اتاق همیشگی برایش جا پهن کرده بودند . بابا سینی چای را داد دستم و گفت برایش ببرم . چادر مامان را سرم کردم . دم اتاق که رسیدم ، بابا چادر را از سرم کشید . نگاهش نکردم . ترسیدم باز توی دهانم بزند . چای را که بردم ، بابا در اتاق را قفل کرد . چشمان سبز دوستش برق زد . حالم از چشمان سبزش و دستان پر مویش به هم می خورد . تنش بوی گند سیگار می داد . وای دوباره دارد حالم به هم می خورد .
.
.
.
.
باز هم دستشویی را به گند کشیدم . خون کف دستشویی را پر کرد . روی زمین که نشستم ، دیدمت . ترسیدم . به خدا از قصد نبود . نمی خواستم بیاندازمت توی کاسه . راستی یادم رفت نگاه کنم ببینم دختری یا پسر . فقط کاش دختر نباشی .

فرنوش زنگوئی
مهر 86

 

 

gwmorteza@yahoo.com

بیست و سه نکته برای اینکه صبح زود بیدار شویم

خوب به سلامتی از فردا تقریبا محیط های آموزشی رونق خواهند گرفت هر چند که روزهای اول در مملکت ما چندان وضعیت این محیط ها دارای ثبات نیست. من در تمام طول تحصیلم یک مصیبت بزرگ داشتم آن هم اینکه همیشه صبح زود از خواب بلند شدن برایم عذاب آورد بود فرقی هم نمی کرد که شبش کی خوابیده باشم کلا نمی توانستم صبح های زود بلند شوم. چند روزه گذشته مقاله ای را در اینترنت دیدم که در آن گفته شده بود صبح زود از خواب بلند شدن برای اکثریت انسان ها دشوار است و کلا کسانی که صبح زود از خواب بلند می شوند آن را به صورت یک عادت برای خود تبدیل کرده اند و برای همین است که می توانند هر صبح سحر خیز باشند و در اصل سحر خیزی یک مهارت نیست و کافی است آن را به صورت یک عادت روتین برای بدن خود تبدیل کنید.
در ادامه ی این مقاله 23 نکته برای رسیدن به این عادت ذکر شده بود که در نوع خودشان جالب هستند و به نظرم اگر کسی اراده کافی داشته باشد می تواند به این نکات این عادت بسیار خوب و مفید را در خود ایجاد کند:
1- محیط خوابتان را برای بیدار شدن مساعد کنید: جایی که در آن می خوابید و صبح قرار است در آن بیدار شوید خودش می تواند یک عامل برای سحر خیزی باشد هر چند این عامل در افراد مختلف متغیر است اما مثلا داشتن یک اتاق خواب منظم و مرتب و تمیز می تواند بسیار در سحرخیز بودن شما موثر باشد و نظم این اتاق سبب شود که شما احساس کنید سر زمانی که با خود قرار گذاشته اید باید از خواب بیدار شوید.
2- به اندازه کافی بخوابید: این یکی از عوامل اصلی است که سبب می شود افراد با زود از خواب بیدار شدن مشکل داشته باشند، در اصل داشتن خواب کافی زود بیدار شدن از خواب را چندین بار آسان تر میکند.
این بدان معنی است که بایستی کمی با خودتان برای رفتن به موقع به رختخواب جدال کنید و سعی کنید بر نگرانی از دست دادن ساعات انتهایی شب و بعضا نیمه شب پایان دهید و البته جای نگرانی هم نیست می توانید این ساعات را با سحر خیزی در فردا صبح به دست بیاورید.
3- کارهای روز بعدتان را در شب قبلش مشخص کنید: نوشتن و یادداشت کردن کارهای مهمی که قرار است صبح بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید می تواند اراده شما را در سحرخیزی و شروع بی درنگ روزمرگی تان محکم تر کند. هر چه اراده قوی تری داشته باشید راحت تر می توانید سحر خیز شوید.
4- در رختخواب مطالعه نکنید: گذارندان چندین دقیقه در رختخواب و سعی در آرام کردن فکرتان و بدنتان بدن شما را متوجه میسازد که زمان خواب فرا رسیده است، با تمرین در این زمینه می توانید کم کم با ورود به رختخواب در کمتر از 10 دقیقه به خواب بروید که البته هدف اصلی هم همین است پرداختن به کارهای جنبی مثل کتاب خواندن و غیره بیشتر باعث به هم ریختگی فکر و طولانی شدن زمان فرو رفتن به خواب خواهند شد.
5- بلافاصله قبل از خواب چیزی نخورید: اگر در فاصله ی زمانی کمتر از دو ساعت به خوابیدن چیزی بخورید و بعد به رختخواب بروید بدن شما درگیر هضم غذا خواهد بود و این امر می تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند و یا اصلا زمان به خواب رفتنتان را طولانی کند.
6- استرس را در خودتان از بین ببرید: استرس یکی از مواردی هست که همیشه سبب کم خوابی می شود، می توان استرس را با تمرینات ویژه ی یوگا یا سعی بر کنترل نحوه ی تنفس و سایر موارد قبل از رفتن به رختخواب کاهش داد.
7- به خودتان جایزه بدهید: همیشه قرار نیست با این تفکر از خواب بیدار شوید که مثلا کلی کار دارید، می توانید برای خودتان در صورتی که زود از خواب بیدار شوید مواردی را به عنوان جایزه تعیین کنید، مثلا دیدن یک برنامه ی تلویزیونی صبحگاهی مورد علاقه، خوردن صبحانه یی خاص یا خوردن یک بستنی در شروع صبح یا هر چیز دیگری که می تواند برای بیدار شدن و ترک سریع رختخواب در صبح زود به شما انگیزه بدهد.
8- نرمش های صبحگاهی: قدری نرمش و یا ورزش خاص در شروع صبح میتواند بسیار مفید باشد، سبب گردش بهتر خون در بدن شود شما را در شروع صبح شاداب تر نماید و در نهایت روزتان را به بهترین شکل ممکن شروع کنید.
9- در رختخواب به خودتان برای بیدار شدن دروغ نگوئید: همیشه سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن رختخواب خودتان را ترک کنید، اینکه مثلا 10 یا 20 دقیقه ی دیگر از جایم بلند خواهم شد در حالی که بیدار شده اید اصلا به شما کمکی نخواهد کرد و هر چه بیشتر در زمانی که بیدار شده اید در رختخواب بمانید بدنتان تمایلش برای بازگشت به خواب عمیق بیشتر می شود.
10- با پنجره های باز بخوابید: هوای تازه برای همه ی ما خوب است و سبب می شود تا خواب عمیق تر و آرام تری داشته باشیم.
11- سعی کنید با طلوع خورشید بیدار شوید: بیدار شدن با طلوع خورشید از نظر روانشناسی باعث می شود در شروع روز بسیار سر حال تر باشید و بدنتان نیز کم کم برای بیدار شدن در این زمان خاص تبدیل به ساعت می شود.
12- بر تمرین دادن بدن اصرار داشته باشید: سعی کنید همیشه راس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید بیدار شدن از خواب در یک ساعت خاص می تواند سبب ایجاد عادت برای بیداری در آن ساعت در بدن شود و فراموش نکنید سحرخیزی تنها یک عادت است.
14- به بدن خود گوش دهید: بدن شما خیلی خوب می تواند احتیاجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید هنوز احساس خستگی میکنید سعی کنید شبها زودتر به رختخواب بروید بدن شما کم کم یک الگوی معین برای خوابیدن و بیدار شدن پیدا میکند و کاملا بر آن منطبق خواهد بود.
15- زنگ ساعت خود را تغییر دهید: اجازه ندهید هر روز با یک زنگ خاص و همیشگی بیدار شوید، علاوه بر اینکه این روند برای خودتان خوشایند نخواهد بود بعد از مدتی زنگ ساعتتان دیگر شما را نمی تواند بیدار کند.
16- برای فردا صبح آماده باشید: سعی کنید چیزهایی که برای فردا صبح احتیاج دارید را شب قبل آماده کنید، مثلا کیف وسائل تان، لباس هایتان و یا وسیله ی خاصی که باید همراه داشته باشید و .... در این شرایط دیگر نیازی ندارید در رختخواب به این موارد و آماده سازیشان فکر کنید.
17- با رادیو بیدار شوید: استفاده از رادیو به جای زنگ ساعت علاوه بر تنوع می تواند در بسیاری از افراد سبب ایجاد انگیزه در ترک رختخواب شود.
18- از ساعات اضافی صبح بهره ببرید: هدف از صبح زود بیدار شدن چیست؟ وقتی هر صبح زود از خواب بلند شوید مسلما در شروع بسیاری از روزهایتان یکی دو ساعت وقت آزاد و اضافی خواهید داشت که مغزتان در آن هنگام از صبح شاداب ترین ساعات و آماده ترین ساعتش را میگذارند می توانید از این ساعات استفاده ی بسیار مفیدی بکنید و بهتر است برای این ساعات برنامه ی خاصی داشته باشید در غیر اینصورت کم کم در سحرخیزی بی انگیزه می شوید.
19- قرارهای مهم خود را در صبح بگذارید: داشتن قرارهای ملاقات مهم در صبح می تواند انگیزه ی کافی به هر فردی برای بیدار شدن در صبح زود را بدهد.
20- برای خودتان یک شریک مشابه پیدا کنید: راستش در برخی موارد بد نیست برای سحر خیز شدن با یکی مثل خودتان که دوست دارد سحرخیز باشد ولی فکر میکند نمی تواند همراه شوید در این شرایط اگر هر دو واقعا برای بیدار شدن در صبح زود تصمیم گرفته باشید می توانید دراستواری بر این تصمیم در یکدیگر موثر باشید.
21- به دیگران راجع به سحر خیزی خود بگوئید: بگذارید همه ی اطرافیانتان بداند که شما صبح زود از خواب بیدار می شوید، اینکه وانمود کنید هنوز مثل گذشته هستید باعث می شوید مثل گذشته شوید!!!
22- خواب های روزانه را ترک کنید: این یک حقیقت مسلم است کسانی که در روز خواب حتی کوتاهی هم دارند برای خواب شب مشکل دارند، سعی کنید اگر به این نوع از خواب عادت دارید آن را به مرور ترک کنید چون اختلال در خواب شب یکی از علل اصلی عدم بیدار شدن در ساعت دلخواه صبح است.
23- عملکرد خود را دنبال کنید: بد نیست عملکرد خود را در زمینه ی سحرخیزی با سایتی مثل Joe's Goals دنبال کنید و تجزیه تحلیلش کنید تا ببینید آیا واقعا دارید به هدف خود یعنی سحرخیزی نزدیک می شوید یا دور.
با چندین روز تمرین و سعی به راحتی می توان عادت سحرخیزی را ایجاد کرد فقط کافی است این امر را به صورت یک عادت دائم در بدن ایجاد کرد یا این تمرینات و داشتن اراده در روزهای آتی زمان خواب و بیدار شدنتان دیگر دست شما نخواهد بود و بدنتان به خوبی در این موارد برای شما تصمیم میگیرد.

 

 

mozalem@hotmail.com

چرا با حقوق بشر مخالفم؟

لابی جهانی «حقوق بشر» عقیده دارد که نقض حقوق بشر کار غلطی است و اخلاقیات جهانی همه را ملتزم به رعایت و احترام به حقوق بشر میکند، اما از زمان تدوین «اعلامیه جهانی حقوق بشر» تا کنون مشاهده نشده که قدرتهای بوجود آورنده این اعلامیه در راه برقراری یا بخاطر احترام به حقوق بشر کشورهای خود یا همپیمانان شان را مثل یوگوسلاوی، افغانستان یا عراق بمباران کنند.
متاسفانه هر روز که میگذرد خود تئوری حقوق بشر بجای بهتر کردن شرایط برای مردم دنیا بیشتر باعث ظلم و نابرابری در جهان میشود و قدرتهای بخصوصی به اسم دفاع از این حقوق یا دفاع از تمدن غربی که بوجود آورنده این حقوق به حساب میآید دست به قتل عام و غارت کشورهای دیگر میزنند.
در تاریخ حقوق وضع شده در جوامع بشری معمولا حقوق از طرف قدرتهای موجود برای سامان بخشیدن به روابط انسانی در جوامع کوچک یا بزگ زیر تسلط خود وضع میشوند و کسانی که این حقوق برای آنها وضع شده قادر نیستند که این حقوق را رد کرده یا تغییر دهند (مثال: اعلامیه حقوق شهروندان آمریکا و رابطه مستقیم آن با جنگ داخلی آمریکا). این ایده که مردم موظف به قبول حقوق وضع شده برای خود هستند با ایده آزادیهای سیاسی مغایرت دارد. رسم حقوق بشر هیچگونه سنخیتی با حق انتخاب یا رد حقوق وضع شده ندارد. همین به تنهایی کافیست که حقوق بشر را تبدیل به مجوزی برای سرکوب آزادیهای دیگران کند.
بطور مثال در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است که هیچ دولتی حق ندارد شهروندانش را شکنجه کند. این حق بدون اینکه بتواند عملا از شکنجه مردم جلوگیری کند بطور غیر مستقیم حق جدیدی را برای سازمان ملل و قدرتهای عضو شورای امنیت بوجود آورده که آنها توسط آن میتوانند برای پیشگیری از انجام شکنجه بر علیه کشور های کوچکتر دست به اعمال تحریم اقتصادی یا جنگ بزنند.
اعلامیه جهانی حقوق بشر در دسامبر سال ۱۹۴۸ توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده و وحهه قانونی پیدا کرد. لابی حقوق بشر عقیده دارد که این حقوق بطور قانونی و اخلاقی در سرتاسر جهان قابل اجرا میباشند. کسی نیست بپرسد که بر مبنای چه منطقی این حقوق به چنین جایگاه والا و غیر قابل سوالی دست یافته اند؟
منشور حقوق بشر به هیچ طریق علمی یا عملی نمیتواند که توسط کل دنیا مورد تایید قرار گرفته باشد. این منشور توسط نمایندگان دیپلماتیک دولتهای عضو سازمان ملل تهیه و تصویب شده و هیچ شخص یا سازمان بخصوصی در تدوین آن دست نداشته اند. دولتهای بوجود آورنده حقوق بشر نیروهای متفقین جنگ جهانی دوم و همپیمانان آنها میباشند و تعداد این کشورها از تعداد کل دولتهای کنونی عضو سازمان ملل کمتر بوده است. حتی اگر مشکل تعداد کشورهای بوجود آورنده حقوق بشر را کنار بگذاریم، اکثر دولتهای تدوین کننده اعلامیه حقوق بشر توسط نیروهای متفقین (آمریکا، انگلیس، اتحاد جماهیر شوروی ) با استفاده از نیروی نظامی و تحت تاثیر گذاشتن نیروهای داخلی در این کشورها به قدرت رسیده بودند و حتی به اندازه یک اکثریت پارلمانی هم اعتبار نداشتند. به عبارت دیگر این دولتها حق نداشتند که به نمایندگی از طرف مردم خود زیر اعلامیه جهانی حقوق بشر را امضا کنند.
در زمان تصویب این اعلامیه چین و یونان یعنی پر جمعیت ترین کشور جهان و قدیمی ترین دمکراسی دنیا شعله ور در جنگ داخلی بودند. بعضی از این کشورها مانند ایران، عراق و مصر تحت حمایت دولتهای خارجی بودند. بعضی دیگر با وجود استقلال سیاسی بدلیل سفید پوست و مستعمره بودن مثل استرالیا، کانادا و آفریقای جنوبی نمیتوانستند از طرف مردم بومی برای آنها حقوق لاینکف وضع کنند.
آلمان و ژاپن، دو دولت اصلی دشمن در جنگ جهانی دوم بخاطر باختن جنگ واشغال بیگانه از عضویت و حق رای درباره حقوق بشر عاجز بودند. در عمل پنج کشور با دولتهایی «قانونی» و مختار در این رای گیری شرکت کردند: آمریکا، شوروی، انگلیس، سوئد و مکزیک. متن این حقوق بر اساس توافقهایی تهیه شده بود که بین دو دولت آمریکا به عنوان پیشنهاد دهنده (از لحاظ نظامی تهاجمی) و کشور شوروی به عنوان محترم به حساب آورده این حقوق (تدافعی) انجام شده بود. علامیه جهانی حقوق بشر در حقیقت جرقه همان جنگ سردی بود که چند دهه بعد با پیروزی نیروی مهاجم یعنی کشورهای مدافع حقوق بشر و کم و بیش بر اساس آرمانهای این حقوق با سرنگونی کمونیزم (مدافع استقلال و خودمختاری اما ناقض حقوق بشر) به پایان رسید.اسطوره بوجود آمده توسط لابی حقوق بشر تلوین میکند که سازمان ملل این حقوق را بطور جهانی به بنی آدم اعطا کرده، در حالیکه این حقوق توسط قدرتهای نظامی پیروز در جنگ جهانی اعلام شده و بطور سیاسی و نظامی توسط آنها به اجرا درآمده است.
خطر اصلی اعلامیه جهانی حقوق بشر در این است که این حقوق بالاترین منشا قانونی سازمان ملل به حساب آمده و حتی از منشور سازمان ملل که در آن حق خود مختاری کشورها به رسمیت شناخته شده نیز معتبر تر میباشد. حقوق بشر قدرت و نفوذ آنرا دارند که آمریکا، یا هر قدرت یا اعتلاف جدید جهانی را در آینده به اشغال کامل افریقا، چین روسیه یا دنیای اسلام ترغیب کنند.
حقوق بشر به عنوان تنها مرجع اخلاقی ،قانونی میتواند به تسخیر دنیا و بوجود آمدن قدرت واحد و دیکتاتوری جهانی بیانجامد.
حقوق بشر آنقدرها هم غربی یا اروپایی نبوده و در تاریخ علوم سیاسی بیشتر مرکز توجه متفکرین لیبرال دمکرات انگلو ساکسون قرار داشته است. حقوق بشر نه تنها جهانی نبوده بلکه اساسا اروپایی یا غربی هم نیستند و بسیاری از متفکرین و مبلغین مذهبی یا غیر مذهبی غرب این حقوق را به رسمیت نمیشناسند. به عبارت دیگر حقوق بشر مختصات فرهنگی نبوده بلکه مختصات سیاسی یک سیستم سیاسی، نظامی مشخص میباشند. اعمال قوانین حقوق بشر در دنیا نشانه حکمفرمایی یک ایدئولوژی سیاسی بخصوص بر نوع بشر به حساب میآید. دکترین حقوق بشر چیزی جز یک ایدئولوژی سیاسی کلاسیک نیست. مدافعین حقوق بشر در عین حال از اقتصاد آزاد، دمکراسی، جامعه آزاد و بازار آزاد پشتیبانی میکنند. کلیه تهاجمات نظامی سازمان ملل یا ناتو در دنیا منجر به برقراری نوعی بازار آزاد در آن کشور یا منطقه شده (تیمور شرقی، یوگوسلاوی، بوسنیا، کوسوو، افغانستان و عراق). در سازمان ملل و ناتو کلمات «حقوق بشر» «دمکراسی» و «بازار آزاد» با هم قابل تعویض بوده و آرام آرام به ستونهای اصلی جنگ ایدئولوژیک برای تصاحب دنیا توسط عده کمی از دولتهای دمکراتیک و لیبرال تبدیل شده اند.
امیدوارم از من انتظار ندارید که برای مخالفتم با حقوق بشر بیشتر دلیل بیاورم.

 

 

ca_ehsan@yahoo.com

برخی از رازهای الف.لام.میم در قرآن

قسمت دوم و پاياني
 

● یک طراحی بسیار زیبا
به آیه دوم سوره بقره و آیه دوم سوره سجده اگر نگاهی بیاندازیم می بینیم که کلمه الکتاب بدون الف استفاده شده است یعنی به صورت الْکِتَبِ است. حال متوجه می شوید که اگر این کلمه با الف نوشته می شد آن وقت نه تنها این رابطه ، بلکه تمامی قرآن به هم می ریخت. حتی اگر کاتبان قرآن هم اشتباهی به این سادگی می کردند، کل قرآن به هم می خورد.

● تکرار اعجاب برانگیز حروف
اگر حروف و کلمات قرآن را بررسی کنیم به همین نتیجه می رسیم. یعنی نظمی پیچیده و مستتر. اگر تعداد این سه حرف مخصوص را در آیه شریفه بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ بشماریم به نتیجه زیر می رسیم.
تعداد حرف میم: ۳
تعداد حروف لام: ۴
تعداد حروف میم: ۳
این سه عدد را اگر در کنار هم قرار دهیم باز هم مضربی از عدد ۷ است آن هم به چه زیبایی:
۳۴۳=۷*۷*۷
آخرین عدد، ۱ است و شماره این آیه نیز ۱ است و آیه اول نیز می باشد. آیا این روابط اثباتی در یگانه بودن کتاب خداوند نیست؟
هنوز این سوال برایم مطرح بود که چرا این سه حرف در ابتدای ۶ سوره آمده است؟ و علت انتخاب سوره هایی خاص که با این حروف انتخاب شده اند چیست؟
اجازه دهید تمامی سوره هایی که با این حروف آغاز می شوند را بنویسیم. چیدمانی حیرت انگیز از سوره هایی که با سه حرف الف لام میم شروع می شوند:
همانطور که گفتیم در قرآن ۶ سوره هستند که با این حروف آغاز می شوند. حال آیا ساختاری بر اساس عدد ۷ وجود دارد؟
خداوند والا و بلند مرتبه سیستمی برای سوره هایی که با این حروف آغاز می شوند قرار داده است. حال این ما هستیم که باید به دنبال آن برویم. چرا برخی از این سوره ها طولانی و برخی کوتاه هستند؟ چرا چهار تای این سوره ها در مکه ( سوره های عنکبوت، روم، لقمان و سجده) و ۲ تا در مدینه ( سوره های بقره و آل عمران) نازل شده اند؟
ما این سوالات را با دلایلی ریاضی و علمی ثابت می کنیم.

▪ حقیقت اول
چرا سه حرف الف لام میم در ابتدای سوره آمده اند و شماره آیه آن ها ۱ است؟ علت این کار به عدد هفت برمی گردد.
اگر عدد ۱ را شش بار( به تعداد سوره ها) در کنار هم قرار دهیم به عدد ۱۱۱۱۱۱ می رسیم که مضربی از ۷ است:
۱۱۱۱۱۱=۱۵۸۷۳*۷
▪ حقیقت دوم
سوره هایی که دارای این سه حرف الف لام میم هستند توسط خداوند علیم به گونه ای زیبا در بین ۲۹ سوره ای که دارای حروف مخصوص هستند چیده شده است به طوری که وقتی این اعداد را در کنار هم قرار دهیم باز هم مضربی از عدد ۷ می شود.
سوره بقره: ۱
سوره آل عمران:۲
سوره عنکبوت: ۱۵
سوره روم: ۱۶
سوره لقمان: ۱۷
سوره سجده: ۱۸
اگر اعداد را در کنار هم قرار دهیم عدد ۱۸۱۷۱۶۱۵۲۱ به دست می آید به گونه زیبایی مضربی از ۷ است:
۵۲۹۷۸۴۷*۷*۷*۷=۲۱ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸
حتی عدد آخر که ۵۲۹۷۸۴۷ می باشد ترکیبی از عدد هفت به صورت زیر است:
۶*۷ = ۴۲ = ۷+۴+۸+۷+۹+۲+۵
خواننده عزیز فراموش نکنید که عدد ۶ آخری بی جهت نیست. بلکه اگر به یاد داشته باشید تعداد سوره هایی که با حروف الف لام میم شروع می شود ۶ است.

▪ حقیقت سوم
دو سوره ای که بر پیامبر اکرم در مدینه نازل شد، سوره های بقره و آل عمران موقعیت های ۱ و ۲ را به ترتیب دارند. ۲ در کنار عدد یک می شود ۲۱ که مضربی از عدد ۷ است:
۲۱=۷*۳
در مورد سوره های دیگر که با این حروف آغاز می شوند چه طور؟ سوره های دیگر که در مکه نازل شده اند به ترتیب ۱۵، ۱۶،۱۷ و ۱۸ هستند که این عدد نیز مضربی از عدد ۷ است:
۲۵۹۵۹۴۵*۷=۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸
هر دو نوع این سوره ها با عدد هفت در ارتباط هستند. علاوه بر این اگر به قرآن نگاه بیاندازیم، دو نوع از سوره ها را می بینیم که با حروف مخصوص الف لام میم آغاز شده اند. دو تا از آن ها که بقره و آل عمران هستند پشت سر هم هستند و ۴ تا از آن ها نیز پشت سر هم هستند که سوره های عنکبوت، روم،لقمان و سجده هستند. اگر دو عدد ۴ و ۲ را نیز در کنار هم قرار دهیم نیز مضربی از عدد ۷ هستند.
گروه اول: ۴
گروه دوم: ۲
۶*۷=۴۲
باز هم می بینید که عدد ۶ بی جهت این جا نیامده است و تعداد سوره هایی که با حروف الف لام میم آغاز شده اند شش است.
▪ حقیقت چهارم
حال محاسباتمان را با تعداد آیه های سوره ها ادامه می دهیم و می نویسیم:
بقره:۲۸۶
آل عمران: ۲۰۰
عنکبوت:۶۹
روم:۶۰
لقمان :۳۴
سجده: ۳۰
اگر این اعدا را به ترتیب زیر بچینیم باز هم مضربی از عدد هفت است:
۴۳۳۵۱۵۲۷۴۲۸۹۸*۷=۲۸۶ ۲۰۰ ۶۹ ۶۰ ۳۴ ۳۰
اگر اعداد این آیه ها را با هم جمع بزنیم باز هم مضربی از عدد هفت است:
۹۷*۷=۶۷۹=۲۸۶+۲۰۰+۶۹+۶۰+۳۴+۳۰
حال اگر تک تک اعداد را با هم جمع بزنیم باز هم مضربی از عدد ۷ است:
۷*۷=۴۹=۶+۸+۲+۰+۰+۲+۹+۶+۰+۶+۴+۳+۰+۳
خواننده عزیز توجه کنید که عملیات ریاضی ما به مضربی از دو عدد ۷ پشت سر هم خاتمه یافت. آیا بشر قادر به ایجاد چنین نظمی است؟

● بیشتر چه؟
بعد از بیش از ۲۰ عملیات ریاضی باز هم چیز های زیادی برای یافتن وجود دارد.
من می خواهم از کسانی که یکتایی قرآن را زیر سوال می برند بپرسم که: آیا حضرت محمد(ص) متخصص ریاضی و اعداد بوده است؟ آیا وسیله ای برای محاسبه این عملیات در اختیار داشته است؟ یا اینکه خداوند این نظم را قرار داده است؟
اگر فقط و فقط یک حرف در قرآن کم می شد،‌ سوره ای جابجا می شد، آیه ای جابجا می شد، این نظم به کلی از بین می رفت. آیا این یافته ها اثباتی محکم برای آسمانی بودن این کتاب در دوره ماتریالیسم ما نیست؟
▪ علت انتخاب این حروف برای شروع سوره ها چیست؟
ممکن است بگوییم که شاید این کار خودش نوعی معجزه باشد. معجزه این حروف اثباتی برای یکتایی قرآن است و هیچ کس نمی تواند چنین کتابی بنویسد. همچنین ثابت می کند که این کتاب از طرف خداوند نازل شده است. کسی نمی تواند کتابی بنویسد که ترتیب حروف آن را تحت کنترل داشته باشد و همه آن با یک عدد در ارتباط باشند. یک علت دیگر برای استفاده از این حروف آن است که عدم تحریف قرآن ثابت شود.
▪ چرا بعضی از حروف تکرار شده اند و برخی دیگر نه؟
بعضی از حروف تکرار شده اند و برخی دیگر ظاهرا دارای معجزه نیستند،( منظور نویسنده آن است که برخی از حروف را خداوند عمدا این گونه در ابتدای برخی سوره ها قرار داده اند تا ما به دنبال علت این کار برویم و در نتیجه آن به معجزه بودن قرآن اطمینان کنیم و در مرحله بعد به دنبال دیگر معجزات حروف و اعداد برویم. مترجم) همان طور که در حروف الف لام میم دیدیم.
خداوند خواستار این بوده اند که این حروف عاملی برای به اسلام گرویدن برخی از غیر مسلمانان باشد که در عین حال خردمند و روشنفکر هستند. علاوه بر این، معجزه این حروف می تواند دلگرمی خوبی برای مسلمانان و باعث غرور و افتخار آن ها باشد که چنین کتاب و دینی دارند.
▪ آیا فقط همین بود؟
این تنها یکی از بی شمار معجزات قرآن است. من اعتقاد دارم که خداوند تمامی حروف کتابش را به همین ترتیب چیده است. نایافته های بسیاری در مورد حروف مخصوص باقی مانده است.
برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر شما خواننده عزیز می توانید کتاب " The Secrets of Alif Lam Mim’s Miracle" را مطالعه کنید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد عدد ۷ در قرآن، مطالعه کتاب" The Encyclopaedia of Numeric Miracle" توصیه می شود.

نوشته: Abd Adaem Alkaheel

احسان اشرفی
کارشناس هوافضا
اصفهان

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

 •  براي دريافت مداوم مجله الکترونيکي «روزانه» بصورت ايميل، مي توانيد عضو گروه اختصاصي «مبين» شود. براي عضو شدن اينجا را کليک کنيد.

 •     دوست عزيزم اگر شما هر مطلب، دل نوشته، شعر، خبر، داستان، جوک و... داري و فکر مي کني براي اعضا گروه جالب باشه را مي توني به آدرس من (mobin_s2004@yahoo.com) بفرستي تا با نام خودت در  بخش از «مطالب ارسالي اعضا» نوشته بشه.

 •    از همه دوستان عزيزي که لطف مي کنند و براي «روزانه» مطلب مي فرستند بينهايت متشکرم. همه ايميلهايي که براي من مي فرستيد به دستم مي رسند و حتما با نام خود شما در «روزانه» نوشته خواهند شد. فقط بخاطر اينکه حجم مطالب ارسالي از طرف اعضا بسيار زياد هست، و از طرفي در نوشتن مطالب (از نظر تعداد) محدوديت دارم، لذا مطالب دريافتي در نوبت قرار گرفته و به مرور نوشته خواهند شد. اين را گفتم تا اگر مطلب شما دوست خوبم با چند روز تاخير نوشته شد، علتش را بدانيد.

 •    منتظر پيشنهادات، نظرات و خدايي نکرده انتقادادتان در مورد مجله الکترونيکي «روزانه» هستم!

 •    دوباره تاکيد مي کنم که هر مطلب و حرفي داشتيد، لطفا (!) فقط به آدرس شخصي من ارسال کنيد، مرسي! 

باقي بقايتان!

 

Copyright © 2005-2006  mobin_s2004@yahoo.com
All Right Reserved © www.mobin-group.com

Mobin_s2004@yahoo.com

Mobin_s2004@yahoo.com

 

27 مهر / 19 اکتبر / 7 شوال

Mobin_s2004@yahoo.com
27 مهر ماه هجري خورشيدي
Mobin_s2004@yahoo.com
اتحاد خشايارشا با كارتاژ (تونس امروز)

خشايارشا

خشايارشا

نوزدهم اكتبر سال 480 پيش از ميلاد را روزي نوشته اند كه خشايارشا رهبر وقت ايرانيان با دولت كارتاژ (تونس امروز و نواحي اطراف آن كه رو به روي جزيره سيسيل و پاشنه ايتاليا در ساحل جنوبي مديترانه قرار گرفته و آثار ابنيه باستاني آن زمان باقي است) پيمان اتحاد بست. هدف خشارياشا از اين پيمان، ايجاد سد در برابر گسترش اتحاديه يوناني ها در جهت جنوب و غرب و درگير نگهداشتن اين اتحاديه در جنگهاي دور دست بود تا به فكر تعرض به ايوني ايران نيافتد (شهرهاي يوناني زبان واقع در غرب آناتولي و جزاير شرقي درياي اژه و درياي مديترانه از جمله قبرس، ايوني خوانده مي شدند. واژه يونان كه در خاور ميانه بكار مي رود برپايه كلمه ايوني ساخته شده است). در آن زمان، يونان در جنوب ايتاليا و از جمله در جزيره سيسيل (سيچيليا) مهاجرنشين داشت كه معروفترينشان سيراكيوز (سيراکوز) است. در پي همين اتحاد و كمك مالي ايران بود كه «هاميلكار» كارتاژي به سيسيل حمله نظامي برد. ولي پس از پياده شدن در ساحل پالرموي امروز چون توفيقي به دست نياورد همانجا خودكشي كرد.
     اتحاد ايران و كارتاژ تا 70 سال بعد (سال 410 پيش از ميلاد) ادامه داشت و كارتاژ از كمك مالي ايران برخوردار بود.
    كارتاژي ها مهاجران فنيقي (لبناني ـ سوري) هستند كه نام شهر خود را (واقع در تونس امروز و ساحل درياچه تونيشيا) «كارت هاداشت» به معناي شهر تازه گذارده بودند كه رومي ها آن را كارتاژ تلفظ كردند كه چون كتب تاريخ قرون قديم عمدتا توسط رومي ها نوشته شده است به همين صورت باقي مانده است. معروفترين سردار كارتاژي، هانيبال بود كه به اسپانيا و ايتاليا لشكر كشيد و در اين لشكركشي از فيل استفاده كرده بود.

 

ديدار شاهزاده اشكاني از «رم»

نرون

تيرداد شاهزاده اشكاني 19 اكتبر سال 66 ميلادي با تشريفات ويژه اي وارد شهر «رم» شد تا با نرون امپراتور وقت روم ملاقات كند. گزارش اين ديدار را كه دولت روم براي انجام آن هزينه بسيار سنگين متحمل شده بود تاچيتوس، مورخ رومي مشروحا در كتاب خود آورده است. تيرداد از سوي بلاش ـ شاه ايران به پادشاهي ارمنستان كه آن زمان شامل همه اراضي شرقي تركيه امروز بود منصوب شده بود. تاچيتوس نوشته است كه تيرداد حاضر نشد در حضور نرون، شمشيرش را از خود دور سازد و با شمشير در كنار امپراتور روم نشست كه امري بي سابقه بود. رفت و بازگشت تيرداد به «رم» نزديك به دو سال طول كشيده بود.

 

وقايع ابتدای انقلاب و دفاع مقدس در چنين روزي

27/07/62
عمليات والفجر 4 :

درچنين روزي عمليات والفجر 4، با رمز يا الله، يا الله، يا الله ، درجبهه شمالي ـ منطقه بانه تا مريوان وبا تلاش مشترک دلاورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي وارتش جمهوري اسلامي ايران آغاز شد . درانتهاي اين عمليات پيروزمند، هجده هزارعراقي کشته وزخمي بيش از90 تانک ونفربرو200 خودرونظامي و10هواپيما و 1 بالگرد منهدم وحدود 300 کيلومترمربع ازخاک ميهن اسلامي آزاد شد . همچنين درنتيجه اين عمليات 700 کيلومترمربع ازخاک دشمن به تصرف نيروهاي خودي درآمد .
 

Mobin_s2004@yahoo.com
19 اکتبر ميلادي
Mobin_s2004@yahoo.com
ماجراي كشف استرپتومايسين
(داروي درمان بيماري سل)

19 اكتبر سال 1943 كه بيماري سل به دليل درمان ناپذير بودن در سراسر جهان كشتار مي كرد، يك دانشجوي فوق ليسانس دانشگاه راتگرز آمريكا (واقع در ايالت نيوجرزي) در رشته بيوكميست موفق به كشف استرپتومايسين و ايزوله كردن آن شد كه پس از رسيدن به ساخت انبوه، جان دهها ميليون انسان را نجات داده است. اين دارو مطلقا تزريقي است. اين دانشجو به نام آلبرت شاتس جريان كشف خود را كه در لابراتوار دانشگاه صورت گرفته بود به استاد مربوط پروفسور «واكسمان» گزارش كرد و اين استاد آن را به نام خود اعلام داشت و به همين خاطر هم برنده جايزه نوبل سال 1952 در فيزيولوژي شد. ولي آلبرت شاتس از اعتراض دست نكشيد تا سرانجام 45 سال بعد! (سال 1994) به او هم كه 74 ساله شده بود نشان راتگرز دادند!. وي 11 سال بعد (امسال) درگذشت.

هيتلر «تاريخ ناپلئون» را نخوانده بود

هيتلر و ناپلئون: اشتباه مشابه!

هيتلر و ناپلئون: اشتباه مشابه!

19اكتبر روزي است كه در سال 1812 ناپلئون با نيروهاي گرسنه و سرمازده خود عزم بازگشت بدون نتيجه از خاك روسيه را كرد. وي پيش از حمله به روسيه، اندرز آگاهان را نشنيده گرفته بود و وسعت زياد و سرماي روسيه را در نظر نگرفته بود. ماجراي شكست او و از دست دادن بهترين سربازانش به تفصيل در كتابهاي تاريخ آمده است، ولي هيتلر اين درسها را نخوانده و يا سرسري از رويشان گذشته بود كه فايده تاريخ و آگاه بودن از تجربه هاي گذشته و گذشتگان براي تكرار نكردن اشتباهات است. هيتلر بدون توجه به تجربه ناپلئون همان راه او را رفت و به همان صورت هم شكست خورد و از ميان رفت. درست يك سال پس از آهنگ بازگشت ناپلئون از مسكو، وي 19 اكتبر 1813 با نيروهاي دولتهاي اتحاديه ششم در لايپزيك رو به رو شد و شكست خورد، شكستي كه به مرگ آرزوهاي دور و درازش انجاميد. دولتهايي كه او را دشمن خود مي دانستند، با استفاده از تلفات ارتش ناپلئون از سرماي روسيه، برضد او اتحاديه ششم را تشكيل داده بودند تا پيش از آن كه وي بتواند ارتش ديگري بيارايد او را نابود كنند.

 

پايان حکومت انگلستان بر مهاجرنشينان 13 گانه اش در آمريکاي شمالي

كورنواليس

كورنواليس آخرين فرماندار انگليسي مهاجرنشينان آمريكا كه نظاميان او از نيروهاي مشترك استقلال طلبان و فرانسه در «يورك تاون» ويرجينيا شكست خورده بودند 19 اکتبر 1781 شمشير خود را به علامت تسليم نزد جورج واشنگتن فرستاد، ولي به بهانه بيماري شخصا با وي ملاقات نكرد و سپس با نيروهاي شكست خورده اش خاك آمريكا را ترك گفت. پادشاه انگلستان براي جبران تحقير كورنواليس، وي را به سمت فرماندار هند منصوب كرد و به آنجا فرستاد!.

برخي ديگر از رويدادهاي 19 اكتبر

 • 1453:   يك رشته جنگ ميان فرانسه و انگلستان كه 116 سال طول كشيد (در كتب تاريخ معروف به جنگهاي صد ساله) با امضاي يك پيمان صلح و برسميت شناخته شدن سلطه انگلستان بر منطقه «كاله» پايان يافت.

 • 1466:   جنگهاي 30 ساله اروپاي مركزي كه عمدتا ميان پروسي ها (آلماني ها) و لهستاني ها بر سر اراضي مورد ادعاي دو طرف صورت گرفته بود با ميانجيگري پاپ پايان يافت، ولي مسئله حل نشده است و يكي از انگيزه هاي جنگ جهاني دوم همان مسائل مرزي آلمان و لهستان بود.

 • 1876:   بانو «برتا لاندز» شهردار شهر سياتل آمريكا شد. وي نخستين زني است كه شهردار انتخابي يك شهر بزرگ شده است.

 • 1912:   ايتالياي متحد كه در صدد احياء امپراتوري روم و سلطه بر مديترانه بود ليبي را تصرف كرد.

 • 1918:   مجارستان اعلام استقلال كرد. اين سرزمين قبلا ضميمه اتريش بود كه نيروهاي اين امپراتوري در جنگ جهاني اول كه در اکتبر 1918 در شرف پايان بود شكست خورده بودند. مجارستان 17 اكتبر تصميم به اعلام استقلال گرفته بود و خود، آن روز را رسمي مي داند و برگزار مي کند.

 • 1983:   «بيشاپ» نخست وزير گرانادا (واقع دركارائيب) در يك كودتا بركنار شد و همن رويداد به دولت آمريكا (حكومت رونالد ريگن) بهانه داد تا لشكر بكشد و گرانادا را كه متمايل به كوبا و شوروي شده بود تصرف كند و دولت ديگري در آنجا روي كار آورد.

 • 1983:   سامورا ماشل رئيس جمهور موزامبيك و33 تن ديگر از مقامات اين كشور بر اثر سقوط هواپيما به دليل توفان كشته شدند.

 • 1987:   «ژاكلين دو پره» بهترين سليست (نوازنده سل) جهان در زمان خود درگذشت.

 • Mobin_s2004@yahoo.com
  7 شوال هجري قمري
  Mobin_s2004@yahoo.com

   « ابوعبدالله احمد بن جيهاني» دانشمند، سياستمدار و جغرافيدان عهد ساماني درگذشت

  7 شوال 306 - «ابوعبدالله احمد بن جيهاني» دانشمند، سياستمدار و جغرافيدان عهد ساماني درگذشت. اين دانشمند بزرگوار به سبب تحقيقات ارزنده و همچنين حمايت و تشويق استاد خويش كتابي درجغرافيا نوشت كه به نام« اَلمَسالِك وَ المَمالِك» مشهوراست. و شايان توجه است كه جغرافيانويسان متأخر اطلاعات خود را درباره سرزمينهاي غيراسلامي شمال و شرق ازكتاب جيهاني گرفته‎اند.

   

   «ابن قانع» محدث و شرح حال نويس صحابه بدرود حيات گفت

  7 شوال 351 - «ابن قانع» محدث و شرح حال نويس صحابه بدرود حيات گفت. نكته شايان توجه درزندگي ابن قانع سفرهاي متعدد اوست. اين سفرها فرصت كافي دراختيار او گذاشت تا ازمحضر استادان برجسته كسب علم كند. مهمترين اثرابن قانع« مُعجَم الصَّحابه» نام دارد كه او دراين كتاب اصحاب پيامبرگرامي اسلام را برشمرده و ازهريك سندي بيان كرده است.

   

   

   

   

   Ãاطلاعات روزانه

   

  آب و هوا

  تهران

  14
  23

  اهواز

  22
  37

  تبريز

  10
  21

  شيراز

  11
  27

  مشهد

  7
  21

  بندرعباس

  23
  32

  کرمان

  8
  28

  اصفهان

  7
  26

  يزد

  12
  28

  کرمانشاه

  7
  26

  اراک

  8
  23

  رشت

  15
  18

  دبی

  25
  32


   

  نرخ  ارز، سکه و طلا در بازار آزاد

  1334 تومان
  939 تومان
  1907 تومان
  795 تومان
  250 تومان
  256 تومان

  يورو اروپا:
  دلار آمريکا:
  پوند انگليس:
  يکصد ين ژاپن:
  ريال عربستان:
  درهم امارات:

  182000 تومان
  88000 تومان
  44700 تومان
  172000 تومان

  يک بهار آزادی:
  نيم بهار آزادی:
  ربع بهار آزادی:
  طرح جديد:


   

  اوقات شرعی (به افق تهران)

  اذان ظهر : 11.50

  اذان مغرب : 17.44

  اذان صبح فردا : 4.49

  طلوع آفتاب فردا : 6.13

   

   

   

   

   

  Ãهديه روزانه

  دانلود مجلات و کتب خارجي

  Computer Graphics World
  ماه سپتامبر

  جديدترين شماره از ماهنامه
  Computer Graphics World
   

  تاریخ انتشار: سپتامبر 2007
  تعداد صفحات مجله: 52
  حجم فایل: 4 مگابايت
  رمز فايل: www.mobin-group.com

  برای دانلود مستقيم مجله، اینجا را کلیک کنید


   

   

   

   

   

   Ãتکنولوژي روزانه


  ساعت تصمیم گیرنده
  برای شما انتخاب میکند


  اگر جزو کسانی هستید که همیشه یک سکه توی جیبشان دارند و برای هر تصمیم گیری اول شیر یا خط میکنند تا تصمیم بگیرند این ساعت میتواند خیلی جالبتر و با کلاس تر باشد! نام این ساعت هم "تصمیم گیرنده" انتخاب شده اگر به تصویر آن دقت کنید میبینید که عقربه های آن در هر لحظه یا روی کلمه No هستند و یا روی قسمت قرمز به معنی Yes. بنابراین در لحظه تصمیم گیری کافی است که نگاهی به ساعت خود بیاندازید تا بتوانید انتخاب کنید. البته داماد ها در روز عروسی باید مراقب باشند که عروس چنین ساعتی را به دست نکرده باشد!
   منبع
   

  می توانید با موبایل خود شنا کنید 


  شرکت Fujitsu کوچکترین موبایل ضد آب جهان را در مدل F 704i ارایه کرده است.این موبایل مدل بروز شده F 703 است.ضخامت این موبایل 1.8میلی متر است.از دیگر مشخصه های این موبایل Music Player،Micro SD،Card slot،3G،1.3-Megapixel با لرزشگیر است.می توانید با این موبایل به مدت 30 دقیقه در زیر آب صحبت کنید.این موبایل با سیسیتم مخابرات ایران نیز سازگاری دارد.
  لینک منبع

   

   

   

   

   

   Ãکتاب روزانه


  سیاست خارجی آمریكا
  پس از 11 سپتامبر

   


  تالیف: گوهري مقدم، ابوذر
  تاریخ انتشار: شهريور 1386
  تعداد صفحات: 268
  قيمت: 18000 ريال
  شابک: 4-223-419-964-978
  قطع: رقعی
  نوبت چاپ: اول
  شمارگان: 1500


  معرفی کتاب:

  در دوران جنگ سرد، آمریكا با تعریف كمونیسم به عنوان دشمن خود، همواره سعی می‌كرد از این عامل به عنوان شاخص جهت‌هی به سیاست خارجی‌اش استفاده كند كه تاریخ جنگ سرد، شاهدی بر این مدعاست. طرح پرده‌ی آهنین، درگیری در ویتنام، كره و كوبا، طرح دفاع موشكی و جنگ ستارگان ریگان و ... نمونه‌های بارزی از این مطلب می‌باشند. با فروپاشی نظام دو قطبی، عرصه‌ی روابط بین‌الملل و به تبع آن، سیاست خارجی آمریكا به عنوان ابرقدرت باقی‌مانده دچار بحران معنا و هویت گردید و رئالیسم به عنوان تئوری غالب جنگ سرد به چالش كشیده شد.
  در این هنگام برخی از متفكران آمریكایی در ارائه‌ی بدیلی برای كمونیسم به منظور جهت‌دهی سیاست خارجی این كشور سعی بسیار نمودند؛ از جمله طرح «برخورد تمدن‌های هانتینگتون»، در این راستا مطرح شد، ولی هیچ كدام از این موارد به اندازه‌ی حوادث 11 سپتامبر 2001 نتوانست جهت تبیین و مفهوم‌سازی در زمینه ی سیاست خارجی آمریكا مؤثر باشد. دولت‌مردان نو محافظه‌كار آمریكا با استفاده از این حادثه بعد از دوره‌ای سرگدرانی در سیاست خارجی و پس از فروپاشی كمونیسم، راهبرد جدیدی ارائه و آن را در سطح گسترده‌ای از جهان اعمال نمودند. كتاب حاضر به بررسی این تغییر پاردایمی در سیاست خارجی آمریكا، از مبارزه با كمونیسم به مبارزه با تروریسم می‌پردازد.
  آنچه تحقیق حاضر به دنبال پاسخ‌گویی آن می‌باشد، بررسی این مطلب است كه آیا اصولا حوادث 11 سپتامبر باعث تغییر پارادایمی در سیاست خارجی آمریكا به سوی مبارزه با تروریسم ، به جای مبارزه علیه كمونیسم در دوران جنگ سرد شده است یا خیر؟ به عبارت دیگر، این تحقیق به بررسی و مطالعه‌ی این پرسش می‌پردازد كه چه تغییر رویكردی در سیاست خارجی ایالات متحده پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 صورت گرفته است كه در این راستا عمدتا اهدافی كه دولت جرج دابلیو بوش در دوره‌ی اول ریاست جمهوری خود به دنبال آن بود، مورد بررسی قرار گرفته است.
  این كتاب مشتمل بر یك مقدمه، پنج فصل و یك نتیجه‌گیری كلی است. فصل اول این اثر كه با مقدمه‌ای مختصر از چارچوب‌ها و روند كلی سیاست خارجی آمریكا آغاز می‌شود، سعی در ارائه‌ی چارچوبی تئوریك برای بررسی سیاست خارجی آمریكا دارد. در این فصل با استفاده از مدل جیمز روزنا سعی گردیده سیاست خارجی آمریكا بر اساس پنج مقوله‌ی محیط خارجی، محیط اجتماعی كشور، منابع حكومتی، منابع فردی و منابع مربوط به نقش، تقسیم بندی شوند. لازم به ذكر است با توجه به مسئله‌ی اصلی این تحقیق، تنها دو دسته از متغیرهای مطرح شده به شكل مفصل مورد بررسی قرار گرفته‌اند كه عبارتند از: متغیرهای سیستمی و مربوط به نظام بین‌الملل و دیگری خصوصیات و ایدئولوژی حاكم بر نخبگان سیاست خارجی آمریكا.
  فصل دوم اختصاص به بررسی ریشه‌های داخلی سیاست خارجی آمریكا دارد و در واقع به بررسی منابع حكومتی مدل روزنا در جمامعه‌ی آمریكا می‌پردازد. تأكید عمده‌ی این فصل بر نقش و نحوه‌ی تفكر نو محافظه‌كاران به عنوان گروهی است كه پس از سال 2000 نقش مستقیمی در سیاست‌های ایالات متحده پیدا كرده‌اند. اصلو اعتقادی این گروه به تفصیل بیان گردیده و در این فصل نیز اشاره‌ای به متغیرهای مربوط به فرد و نقش افراد شده است. در این راستا به بررسی مختصری از شخصیت جرج دابلیو بوش و تأثیر آن بر سیاست‌های كلان ایالات متحده پرداخته شده است.
  فصل سوم به تروریسم به عنوان بازیگری جدید در عرصه‌ی روابط بین‌الملل نگریسته شده و جهان بین‌الملل پس از 11 سپتامبر توصیف گردیده و همچنین به نقش آمریكا در سیستم جدید بین‌المللی اشاره شده است. در این فصل به بحران هویت ناشی از فروپاشی كمونیسم شوروی در سیاست خارجی آمریكا و تغییر پاردایمی ناشی از حوادث 11 سپتامبر به تفصیل پرداخته شده است.
  فصل چهارم دكترین جرج دابلیو بوش تحت عنوان حمله‌ی پیشگیرانه را بررسی كرده است. این دكترین از آنجا كه باعث حمله‌ی ایالات متحده به دو كشور عراق و افغانستان شد، اهمیتی مضاعف یافته؛ لذا به طور مستقل بررسی كرده است. همچنین در این فصل، به طرح خاورمیانه‌ی بزرگ كه مدلی برای انجام اصلاحات در خاورمیانه می‌باشد نیز پرداخته است، تا اهداف واقعی حضور آمریكا در منطقه آشكارتر شود.
  فصل پنجم نیز نتایج حاصل از دكترین بوش و آموزه‌ی طرح خاورمیانه ی بزرگ را بررسی كرده است و به آثار و نتایج حملات آمریكا به افغانستان و عراق برای این كشور و نیز جمهوری اسلامی ایران اشاره كرده است این فصل پیامدهای سیاست خارجی آمریكا پس از 11 سپتامبر در ایران را به اختصار بیان كرده است.

   

   

   

   

   

   

  Ãطنز روزانه

  آنچه خوبان همه دارند ما تنها داریم!


  اعتماد السلطنه را می شناسید؟
  وی از مقربان دربار ناصر الدین شاه قاجار بود، و مدتی وزیر انطباعات شد و کتابی چند تالیف کرد

  آورده اند روزی ناصر الدین شاه از همین آقا پرسید :"در مملکت چه چیز بیش از همه داریم؟"
  گفت :" قربان پزشک ! " شاه با تعجب پرسید : دلیل این سخنت چیست؟
  اعتماد السلطنه گفت: "پاسخش را خواهم گفت". دستمالی بست و وانمود کرد دندانش درد می کند...
  یکی گفت: شلغم جوشیده بخور!
  یکی گفت: هلیله بادام علاج است
  یکی گفت: سریشم جوشیده سودمند است.
  حاصل آنکه هر کس فراخور دانش خود چیزی تجویز کرد!
  اعتماد السلطنه گفت: " قربان تنها خواستم عرضی را که یک هفته پیش کردم تاکیید کنم که در مملکت ما پزشک از همه چیز بیشتر است!"

  اگر اعتماد السلطنه امروز زنده بود می دید نه تنها پزشک فراوان است، بلکه همه چیز از همه چیز فراوان است !
  سیاستمدار، ادیب، فیلسوف، مهندس، نویسنده، شاعر، نقاش، نانوا، خیاط، آشپز، باغبان و...
  و دلیل آن دو چیز است: یکی نبودن تخصص و دیگری داشتن ادعا!
  هر ایرانی کم و بیش امروزه مانند دو هزار سال پیش یونان قدیم فیلسوف است، یعنی از هر کاری، اندکی می داند یا ادعای دانستن آن را دارد و علت عقب ماندن و عدم سرعت در کارهای مملکت، نیز همین است!
  ایرانیان ادعا دارند: هر چه خوبان همه دارند ما تنها داریم!!!
  عجب اینجاست وقتی به استخوان های پوسیده پدرانمان می نازیم، در عمل به سخنان انان از همه نادان تریم.
   

   

   

   

   

   

   

   Ãزندگي روزانه

  کار، مُد، سلامتی، خانواده، رموز موفقیت و ... (مردمان)


  فاكتورهاي چاقي


  چاقي يعني افزايش وزن بدن به نسبت قد. چاقي و عوارض ناشي از آن به دو عامل ميزان چربي اضافه بدن و همچنين به نحوه توزيع و نواحي تجمع يافته چربي بستگي دارد.

  معيارهاي چاقي:
  1- شاخص توده بدن(BMI):حاصل تقسيم وزن(برحسب كيلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) ميباشد.

  - كمتر از 18/5 : كم وزن
  - بين 24/9-18/5: وزن طبيعي
  - بين 29/9-25: اضافه وزن
  - بين 40-30: چاق (خطرناك)
  - بالاي 40: چاق (بسيار خطرناك)

  2-دور كمر(WC):شاخصي است براي پيش بيني احتمال بروز بيماريهاي قلبي و ديگر بيماريهاي مرتبط با چاقي.
  - در مردان: دور كمر بالاي 102 سانتي متر در معرض خطر ميباشند.
  - در زنان: دور كمر بالاي 88 سانتي متر در معرض خطر ميباشند.


  3- نسبت دور كمر (در باريكترين قسمت) به دور باسن (در پهن ترين قسمت)(WHR): حاصـل تقسيم دور كمر به دور بـاســن ميباشد. شاخص قابل اعتماد تري در پيش بيني احتـمال بروز بيماريهاي مرتبط با چاقي ميباشد (نظير سكته، بيماريهاي قلبي، فشار خون بالا و ديابت)

  - در مردان: 0/9 يا كمتر ايده آل است.
  - در زنان: 0/8 يا كمتر ايده آل است.
  - در مردان: از 0/96 تا 1/0 ريسك پايين.
  - در زنان: از 0/81 تا 0/85 ريسك پايين.
  - در مردان: 1 و يا بالاي 1 ريسك بالا.
  - در زنان: 0 /85 يا بيشتر ريسك بالا.


  تيپ هاي چاقي:

  1- چاقي سيبي شكل (آندروئيد=مردانه): در اين نوع چاقي، چربي در قسمتهاي مياني بدن ذخيره ميگردد.يعني قسمتهاي فوقاني شكم، قفسه سينه، گردن، صورت و بازوها. و اندامهاي دروني اي كه چربي آنها را احاطه ميكند شامل قلب، ششها، كبد و كليه ها ميباشند. از اين رو احتمال بروز بيماريهاي قلبي، ديابت، فشار خون بالا، سكته و بيماريهاي كيسه صفرا در چاقي ي سيبي شكل بيشتراز چاقي ي نوع گلابي شكل ميباشد. چاقي سيبي شكل اغلب در مردان پديد مي آيد اما زنان پس از يائسگي وتحت هورمون درماني و پس از زايمان نيز ميتوانند اين تيپ چاقي را بروز دهند.

  2- چاقي گلابي شكل (ژينوئيد=زنانه): دراين نوع چاقي، چربي در قسمتهاي تحتاني شكم، باسن و رانها ذخيره ميگردد.


  علل افزايش وزن و چاقي:
  چاقي يك اختلال پيچيده با علل تعاملي متعدد ميباشد.

  1- عدم توازن انرژي: مهمترين عامل ميباشد. زماني كه دريافت انرژي (كالري) بيشتر از مصرف انرژي (كالري) در بدن ميباشد، انرژي اضافي به شكل چربي در بدن ذخيره ميگردد. (از يك سو كم تحركي و از سوي ديگر مصرف غذاهاي پر كالري)
  2- برهم خوردن تعادل هورموني: كم كاري غده تيروئيد و افزايش و يا كاهش هورمونهاي جنسي با تغيير در سرعت متابوليسم بدن باعث چاقي ميشوند.
  3- عوامل ژنتيكي:عوامل وراثتي با تاثير بر چگونگي سوزاندن كالري توسط بدن، نحوه ذخيره چربي در بدن و كنترل اشتها ميتوانند باعث چاقي شوند.
  4- مصرف برخي داروها: مصرف داروهايي نظير قرصهاي ضد بارداري، ضد افسردگي ها و آرام بخشها ميتوانند باعث اضافه وزن گردد.
  5- مدرنيسم و شهر نشيني: با كاهش فعاليت فيزيكي (كم تحركي) در جوامع مدرن و دسترسي بيشتر به غذاهاي پر چرب، پر كالري و با قند بالا بروز چاقي را دوچندان كرده است.
  6- عوامل رواني: پرخوريهاي عصبي (در پاسخ به هيجانات منفي از قبيل بي حوصلگي، افسردگي، اندوه، خشم) و اختلالات غذايي.
  7-عادات غذايي غلط.
  8- منسوخ شدن الگوهاي غذايي مناسب و روي آوردن مردم به غذاهاي آماده و تنقلات.
  9- اعتياد به غذا: برخي غذاها باعث ترشح آندورفينها (دردكشهاي طبيعي بدن) ميشوند كه در فرد ايجاد وابستگي ميكنند.
  10- افزايش سن: با تغيير در متابوليسم و فعاليت بدني.
  11-بيماريهاي زمينه اي: نظير سندرم كوشينگ، آدم، تومور هيپوتالاموس، تومور مغزي و ديابت نوع 2.
  12- علت رواني-اجتماعي: ما گاهي اوقات براي آرامش دادن به خودمان از غذا به عنوان يك پاداش استفاده ميكنيم و با غذا خوردن ناكاميها و محروميت هاي خود را جبران مي كنيم.
  13- زايمان.
  14- مصرف الكل.


  عوارض چاقي:
  چاقي خود يك بيماري نيست اما ريشه بسياري از بيماري هاست.
  1- چاقي بروي ارگانهاي حياتي بدن نظير قلب، كليه ها، ريه ها، كبد، مفاصل و عضلات تاثيرات سوء ي بجاي ميگذارد.
  2- مفاصل بايستي وزن بيشتري را تحمل كنند، به همين خاطر روماتيسم، نقرس و آرتريت (التهاب مفاصل) در افراد چاق شايع است.
  3- چربي اضافي اطراف قلب و ريه ها را احاطه ميكند، بنابراين قلب بايستي سخت تر كار كند و از ظرفيت و كارايي قلب و ريه ها كاسته ميشود.
  4- افزايش بروز برخي سرطانها از قبيل سرطانهاي سينه، رحم، گردن رحم و تخمدانها در زنان و سرطانهاي پروستات و روده بزرگ در مردان.
  5- افزايش بروز بيماريهاي قلبي-عروقي. تصلب شرايين، حمله قلبي، پرفشاري خون، كلسترول و تري گليسيريدهاي بالا.
  6- اختلالات خواب نظير آپنه خواب (قطع مكرر تنفس در خواب) و خرخر كردن.
  7- مشكلات تنفسي مانند تنگي نفس و عفونتهاي تنفسي.
  8- استئوآرتريت (آرتروز) زانوها، مفاصل ران و مهره هاي كمر.
  9- سكته مغزي.
  10- پوكي استخوان و افزايش منوراژ (خونريزي شديد قاعدگي) و پر مويي در زنان.
  11- افزايش اختلالات زايمان (تولد نوزاد مرده، پر فشاري خون مادر، مسموميت خون،ديابت حاملگي و سزارين)
  12- ديابت نوع 2.
  13- سنگ كيسه صفرا، بواسير، يبوست مزمن، واريس و فتق هاي شكمي.
  14- ناباروري و يا ناتواني جنسي.
  15- كاهش سطح انرژي بدن.
  16- مرگ زودرس.
  17- كمر درد و زانو درد.


  فوايد كاهش وزن:
  1-پيشگيري از عوارض چاقي ي فوق الذكر.(و يا درمان آنها)
  2-بهبود اعتماد بنفس و عزت نفس.
  3-تسهيل انجام فعاليت هاي فيزيكي.
  4-رفع نگرانيها هنگام انتخاب سايز مناسب لباس.
  5-افزايش سطح انرژي بدن.


  چند مطلب جالب درباره چاقي:
  1-زنان به علل متابوليكي و توده عضلاني كمتر سريعتر از مردان دچار اضافه وزن ميشوند.
  2-حتي اگر ميزان كالري دريافتي روزانه شما تنها 2 درصد بيشتر از ميزان كالري اي باشد كه شما در طي روز مي سوزانيد، همين اختلاف به ظاهر ناچيز در دراز مدت به اضافه وزن قابل توجهي در شما منجر گردد.
  3-مصرف 200-50 كيلوكالري بيش از نياز روزانه بدن طي 4 سال، به اضافه وزن آهسته اما پيشرونده ي 2 تا 20 كيلوگرم در شما منجر خواهد شد.
  4-هر 10 كيلوگرم اضافه وزن نمايانگر 70 هزار كيلوكالري انرژي ذخيره شده ميباشد.
  5-هنگامي كه دريافت كالري كاهش مي يابد، سرعت متابوليسم كاهش يافته و ميل ناخودآگاه براي مصرف غذا در فرد افزايش مي يابد. به همين خاطر است كه اغلب رژيم هاي غذايي بي نتيجه مي مانند. براي حفظ كاهش وزن 10 كيلو گرمي، فرد بايستي براي هميشه يا 300 كيلوكالري در روز از انرژي مصرفي خود بكاهد و يا 300 كيلوكالري بيشتر كالري بسوزاند (با فعاليت بدني) .


  پيامدهاي ناشي از كاهش تنها 10 كيلوگرم از وزن:
  1-20 درصد كاهش در مرگ و مير.
  2-30 درصد كاهش در مرگ و مير ناشي از ديابت.
  3-40 درصد كاهش در مرگ و مير ناشي از سرطانهاي مرتبط با چاقي.
  4-كاهش 10 ميلي متر جيوه فشار سيستولي و 20 ميلي متر جيوه فشار دياستولي خون.
  5-كاهش 50 درصدي گلوكز ناشتا در افراد ديابتي.
  6-كاهش 10 درصدي كلسترول تام.
  7-كاهش 30 درصدي تري گليسيريدها.
  8-افزايش 8 درصدي HDL و كاهش 15 درصدي LDL.


  توصيه هايي براي كاهش وزن:
  1-لاغر بودن به معني سلامت بودن نيست. وزن ايده آل هر فرد بسته به قد، استخوان بندي و تيپ بدني (اكتومورف، مزومورف و آندومورف) متفاوت با ديگري ميباشد.
  2-تنها راه سالم كاهش وزن رژيم غذايي مناسب توام با فعاليت بدني و ورزش منظم و دايمي است.
  3-حداكثر كاهش وزن نبايد بيش از نيم كيلو تا يك كيلو گرم در هفته باشد. و يا به عبارت ديگر كاهش وزن نبايستي بيش از 1 درصد وزن بدن در هفته باشد. كاهش بيش از اين ميزان باعث از دست رفتن آب و عضلات بدن ميشود و نه چربيها. همچنين هر چه كاهش وزن آهسته تر باشد احتمال بازگشت وزن كمتر خواهد بود.
  4-به عنوان يك قاعده كلي هرگونه رژيم و يا روش لاغري اي كه نويد كاهش وزن چشمگيري در كوتاه مدت را به شما ميدهد، ناسالم، بي ثمر و غير اصولي ميباشد.
  5-به عنوان يك قاعده كلي رژيم غذايي اي سالم و اصولي ميباشد كه بتوان آن را تا آخر عمر حفظ كرد.
  6-هيچگاه وعده هاي غذايي را حذف نكنيد، بخصوص صبحانه را.حذف وعده غذايي،پرخوري در ساعت بعدي را افزايش ميدهد.
  7- غذا را آهسته و با آرامش ميل كنيد.
  8-تنها زماني غذا بخوريد كه گرسنه ميباشيد و نه هنگام عصبانيت، افسردگي، بيحوصلگي،اضطراب و خستگي.
  9-غذاهاي متنوع مصرف كنيد.
  10-مصرف ميوه جات، سبزيجات و فيبر غذايي را افزايش داده و مصرف غذاهاي پر چرب و پر كالري را محدود سازيد.
  11-تا ميتوانيد آب بنوشيد.
  12-بطور روزانه و منظم ورزش كنيد. براي افزايش تحرك كمتر از آسانسور استفاده كنيد و راه پله را جايگزين آن كنيد. تا ميتوانيد پياده روي كنيد و كمتر پاي تماشاي تلويزيون بنشينيد.
  13-از وزن كردن روزانه خود خودداري كنيد و هفته اي يكبار وزن خود را اندازه گيري كنيد.
  14-نيم كيلو چربي روزانه 2 كالري انرژي ميسوزاند، اما نيم كيلو عضله 50 كالري در روز. بنابراين هر چه بدن شما عضلاني تر باشد انرژي بيشتري مي سوزانيد. براي افزايش توده عضلاني نيز راهي جز ورزش كردن وجود ندارد.


  چگونه متابوليسم خود را افزايش دهيد؟
  1-افزايش نسبت عضله به چربي بدن متابوليسم بدن را افزايش ميدهد.
  2-افزايش فعاليت جسمي باعث افزايش سوخت و ساز بدن ميشود، اين افزايش سرعت متابوليسم حتي چندين ساعت پس از اتمام فعاليت نيزادامه مي يابد.
  3-حذف كردن وعده هاي غذايي باعث كاهش سوخت و ساز بدن ميگردد. چنانچه زنان به مدت 3 ساعت و مردان 5 ساعت غذا مصرف نكنند، بدنشان تصور ميكند ذخيره غذايي فراهم است، بنابراين متابوليسم بدنشان كاهش مي يابد. بنابراين در تمام ساعات روز چندين وعده غذاهايي سبك مصرف كنيد.
  4-مصرف ويتامينهاي گروه B و ويتامين C و مواد معدني را فراموش نكنيد.
   

   

   

   

   

   

   Ãدانش روزانه


  چطور
  افسرده می‌شویم؟


  افسردگی از شایع‌ترین بیماری‌ها در قرن ماشینی است که در آن زندگی می‌کنیم.
  کار به جایی رسیده است که هر جایی را که نگاه می‌کنیم متوجه افراد گوشه‌گیر یا افسرده‌ای می‌شویم که در اطرافمان حضور دارند. در محل کار، بین اعضای خانواده و یا حتی در اتوبوس.
  قرص‌های ضد افسردگی اولین راه درمان (پس از مشاوره با روانشناس) برای افرادی است که به بیماری موذی افسردگی دچار شده‌اند. سالانه حدود 50 بیلیون دلار پول تنها صرف خرید قرصهای ضد افسردگی می‌شود و این نشان دهنده آن است که مصرف این قرص‌ها در سراسر دنیا و به خصوص در آمریکا بسیار بالاست.
  بسیاری از پرشکان برای جلوگیری از این بیماری، مصرف این قرص‌ها را که انواع و اقسام آنها در دسترس قرار دارند را مفید می‌دانند و بسیاری دیگر معتقدند که این قرص‌ها بر اعصاب اثرهایی می‌گذارند که در طولانی مدت جبران ناپذیرند.
  اما برای بسیاری از مردم کم تحمل، تنها راه کنترل روی احساسات در زمانه‌ای که فشارهای مختلف و متفاوت از هر سو به انها هجوم می‌آورد پناه بردن به قرص‌هایی است که می‌تواند لااقل در کوتاه مدت حالشان را بهتر کند.[چطور با افسردگي مقابله كنيم؟]
  افسردگی بیماری است که در هر سنی حتی 5 سالگی نیز ممکن است بروز کند و در سنین 25 تا 44 سالگی بیشترین تاثیر خود را نشان می‌دهد.
  این بیماری شایع می‌تواند به شکل‌های مختلف در افراد بروز کند که بدترین شکل آن همان است که به خودکشی در افراد می‌انجامد.
  افسردگی نشانه‌ها فیزیکی و روحی مختلفی دارد که به شکل‌های زیر در افراد نمایان می‌شود:
  احساس ناراحتی
  از دست دادن انگیزه
  بهم خوردن خواب
  خستگی مفرط
  چاقی یا لاغری ناگهانی
  از دست دادن امکان تفکر،تمرکز و تصمصم‌گیری
  یکباره‌ به‌ گریه‌ افتادن‌ بدون‌ توضیح‌ مشخص‌

  این نشانه‌ها ممکن است علائم بیماری‌های دیگری همچون بی‌قراری، دیابت و مشکلات قلبی هم باشند و از آنجایی که برای تشخیص بیماری افسردگی هیچ آزمایش خونی نمی‌توان انجام داد در نهایت می‌توان گفت فردی که این نشانه‌ها را دارد اگر به بیماری‌های فوق مبتلا نیست مطمئنا افسردگی دارد.

  علت افسردگی چیست؟
  برای‌ بیماری‌ افسردگی‌ هیچ‌ علت‌ یگانه‌ و روشنی‌ نمی‌توان‌ متصور بود. بعضی‌ از عوامل‌ زیست‌شناختی‌ مثل‌ بیماری‌های‌ جسمی‌، اختلالات‌ هورمونی‌، یا بعضی‌ داروها می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند. عوامل‌ اجتماعی‌ و روانی‌ نیز می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند و اختلالات‌ ارثی‌هم می‌توانند مؤثر باشند.
  اما عوامل تشدید کننده این بیماری ،عصبانیت‌ یا احساس‌ دیگری‌ که‌ فرو خورده‌ شده‌ باشد،داشتن‌ شخصیتی‌ وسواسی‌، منظم‌ و جدی‌، تکامل‌گرا، یا شدیداً وابسته‌ ،سابقه‌ خانوادگی‌ افسردگی‌،مرگ‌ یا فقدان‌ یکی‌ از عزیزان‌ و یا حتی گذر از یک‌ مرحله‌ از زندگی‌ به‌ مرحله‌ای‌ دیگر، مثلاً یائسگی‌ یا بازنشستگی‌ هستند.
  محققان در مورد علل علمی این بیماری روی مواد شیمیایی خاص در بدن همچون"سروتنین" و "نورادرالین" در مغز تمرکز کرده‌اند.
  این مواد هستند که در بدن احساسات روزانه را تعیین می‌کنند و به هم خوردن آنها می تواند علت اصلی ابتلا به این بیماری باشد. نداشتن این مواد در مغز و یا حتی به هم خوردن تعادل آنها در قسمتی ار مغز علت احساسات بیگانه و غریبی است که به افسردگی می‌انجامد.

  قرص‌های ضد افسردگی
  بعضی‌ از افراد که‌ افسردگی‌ طولانی‌مدت‌ یا نسبتاً شدید دارند می‌توانند از قرص‌های ضدافسرگی استفاده کنند و لیتیم‌ برای‌ مواردی‌ که‌ دوره‌هایی‌ از سرخوشی‌ غیرطبیعی‌ و افسردگی‌ متناوباً رخ‌ می‌دهند استفاده می‌شود.
  فلوکستین نیز یکی از رایج‌ترین داروهایی است که برای پیشگیری از افسردگی حاد و احساس خوشحالی در افراد تجویز می‌شود که به گفته برخی از پرشکان عوارض بسیاری نیز در دراز مدت دارد که می‌تواند برای فرد جبران‌ناپذیر باشد.
  اما در حالت کلی قرص‌های ضد افسردگی که در انواع متنوع در بازار موجود هستند می‌توانند مقدار موجود "سروتنین" و "نورادرالین" در مغز را متعادل کرده و در نهایت فرد را به حالت عادی بازگردانند. اما عوارض زیادی هم از مصرف آنها عاید می‌شود که بالا رفتن فشار خون متداولترین آنهاست.
  علت بالا رفتن فشار خون عدم تعادل بین مواد موجود در این داروها با موادی است که در غذاهای فرد پیدا می‌شود .
  به طور مثال به افرادی که داروی ضدافسردگی قوی مصرف می‌کنند معمولا توصیه می‌شود که از غذاهایی که حاوی سوسیس پنیرهای کپک زده و سس سویا هستند پرهیز کنند زیرا عملیات شیمیایی این مواد در بدن با قرصها سبب بالا رفتن فشار خون در فرد می‌شود.
  معمول آن است که افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا علاوه بر مصرف دارو تحت مشاوره پزشکی نیز قرار می‌گیرند تا احتمال خودکشی که بسیار متداول است،در آنها کاهش پیدا کند.
  با وجود گسترگی این بیماری و عوارض بسیار بد ناشی از مصرف دارو آنچه توصیه شده است آن است که فرد به محض احساس خطر در روحیات خود به سرعت به کمک به خود بشتابد.
  دوری از محیط‌‌ های پر تنش و استرس و برخورد درست با مشکلات می‌تواند کمک بسیاری به افرادی کند که در خود احساس افسرده می‌کنند.
  آخرین تحقیقات نیز نشان‌دهنده آن است که مصرف ماهی می‌تواند بر افسردگی تاثیر داشته باشد و شاید به همین خاطر است که در کشورهایی همچون چین که مصرف روزانه ماهی بسیار بالاست تعداد مبتلایان به افسردگی از کشورهایی نظیر آمریکا بسیار کمتر است.
   

   

   

   

   

   

  Ãستون آزاد

  تئوری پايه گذاری Cyberlove   

  عوام و همچنین بسیاری از کارشناسان، روانشناسان و جامعه شناس ها معتقد اند که با گسترش بیشتر سایبر و دنیای ماشین ها عشق کم رنگ تر شده و احساسات تا حد بسیار زیادی چنان که در فیلم های تخیلی می بینیم از بین می رود و ربات ها و ماشین ها، جایگزین عواطف بشری می گردند.
  در گذشته فیلم های تخیلی انسان متمدن و نسل های آینده را در خارج از اتمسفر و ساکن سیارات دیگری تصور می کرد که با گسترش بیشتر سایبر این تئوری به سمت انقراض رفت و امروز انسان را در یک فضای سایبری تیره، خطرناک و بی روح بدون وجود سایر جانوران، باغ ها و دریاها می بینند که عشق در آن جایی ندارد. فضایی بدون آسمان آبی و زمانی که منبع انرژی خورشید به پایان رسیده است وهمه می دانند که صبح ها خورشید طلوع نمی کند!
  این نوع نگرش به عاقبت عشق، عواطف و فضای اطراف انسان ها نه تنها در ایران و جوامع شرقی که مشهور در عرفان و داستان های رمانتیک و عاشقانه هستند بلکه در جوامع کاملا مدرنی که حتی در این عصر سازه ها، دستاورد های پیشرفته هوش مصنوعی و ... در آنها جاریست مشهود است.
  تفاوتی که میان نگرش فرهنگ غرب و شرق دراین موضوع به چشم می خورد نوع نگاه و پذیریش واقعیت ها ست، به گونه ای که جوامع مدرن با آغوش باز به استقبال آنچه در انتظارش است می رود و در جوامع سنتی و شرقی وجود چنین واقعیتی انکار، تحریف و یا بعضا نفی می شود.
  همانگونه که در فیلم های تخیلی هم نیز دیده می شود ترس موجود از بی هویتی عشق، ماشینی و روزمره شدن حیات بشر و یا حتی سلطه ربات ها بر انسان است که به نظر من این نظریه ها و ترس از عواقب پیش رو بی اساس و دلیل است چرا که معتقدم با پیشرفت مهار نشدنی تکنولوژی و قدرت تخیل بشری افق های روشنی به روی ارتباطات و نوع جدیدی از تماس ها بین افراد گشوده خواهد شد. عصر آینده که انتظار می رود به سه بعدی سازی در سایبر پیش برود بر خلاف تصور عموم می توانند دوره شکوفایی عشق به وسیله اطلاعات فراوان و ارتباطات سهل باشد.
  شاید شنیدن واژه Cyberlove هیچ مفهومی برای بسیاری نداشته باشد و تنها چیزی که از آن دستگیر ما می شود امکان دادن یک عشق مجازی و یا عشق در یک فضای مجازی و تصوراتی از این قبیل باشد.
  Cyberlove واژه ای ابداعی و جدید است. Cyberlove نام ماهیت و سلسله رفتارهایی در فضای سایبر و مرتبط با زندگی روزمره انسان است که مهمترین دستاورد های آن افزایش عشق و روابط عاطفی در هزاره های پیش رو و دنیای تماما دیجیتالی در انتظار بشر خواهد بود.
  در عصر های آینده و یا حتی در عصر حاضر که سایبر تحولات عظیمی را در زندگی معمولی انسان ها ایجاد کرده است و قطعا در آینده زندگی بشر با تفاوتهای بسیار خاصی روبرو می شود که انعطاف پذیری تماس و قابلیت هایی چون حضور لحظه ای در نقطه ای مشخص به بشر امکان برقراری ارتباطات سریعتر و موثرتری را می دهد.
  در این عصر کسی برای همیشه گم نمی شود. پیدا کردن او در عالم مجازی تنها با فشار چند دکمه امکان پذیر خواهد بود و ارتباطات نیز به پیچیدگی فعلی نیستند. ایمیل و ارتباطات تلفنی از حالت کسل کننده فعلی خارج شده اند و برای یک ملاقات حضوری شما مجبور نیستید ساعت ها در هواپیما بنشینید تا از آسیا به آمریکا بروید.
  رابطه عاشقانه یک زن و مرد تشکیل شده است از سه مرحله مهم غریضه اصلی و نیاز جنسی، رفتار رمانتیک و پیوند که هر کدام به ترتیب باعث علاقه به یافتن یک جفت، محدود کردن گزینه ها برای عاشق بودن و متمرکز شدن به روی تنها یک نفر و نهایتا پیوند و ازدواج می گردند. در این سه دوره جسم انسان با تغییرات بیولوژیکی مواجه می شود که نتیجه آن شور و شعف خاصی ست که در سایر تجربیات و طول عمر یک شخص تقریبا غیر قابل تجربه است. ترشح دو هورمون Dopamine و Norepriephrine منشا اصلی این اشتیاق ها ست که روابط عاطفی بین دو زن و مرد را به عشق رمانتیک تبدیل می کند و در برابر مواجه با ناشناخته های عاطفی و شناخت از خصوصیات یک شخص جدید ترشح می گردند.
  ترشح این هورمونها در روابط مجازی و عشق هایی که در فضای مجازی متولد و ادامه می یابند به دلیل فضای دگرگون سایبر و وجود خاصیتهایی چون ناشناخته ها و امکان تجربه هیجانات بسیار بیشتر از حالت عادی خود و در محیط مجازی ست چرا که ذاتا فضای مجازی منبع اصلی پتانسیل هیجانات بشری و تاریخی ست و دلایل دیگری چون دور بودن افراد از یکدیگر که این امر باعث ترشح بیشتر Dopamine و Norepriephrine می گردد عمر دوره هیجانات عشق در فضای مجازی را افزایش می دهد به گونه ای که بسیار دیرتر از عشق در فضای محیطی عاشق و معشوق دچار روزمرگی می شوند.
  البته منظور از Cyberloveتنها عشق های رمانتیک و یا اصطلاحا عشق های اسیدی که بین یک زن و مرد وجود دارد نیست و کلیه روابط عاطفی چون رابطه عاشقانه و عاطفی یک پدر و پسر، یک خواهر و برادر، مادر بزرگ و نوه ها و نیز دوستان و آشنایان در بر می گیرد.
  قطعا در این دوره عشق کاذب و نیز تظاهر به عشق نمود بیشتری نسبت به هر زمان دیگری خواهد داشت که به علل مختلف چون افسردگی ها، مشکلات روحی، عدم تجربه های لازم و نهایتا تلقین عشق یا انگیزه های سودجویی با پیش زمینه های بیماری های روانی و دیگر آزاری ها در حالت تظاهر خود را نشان می دهد و آنرا "کذب در عشق سایبر" می خوانیم.
  "کذب در عشق سایبر" را می توان از پیامدهای انکار ناپذیر زندگی سه بعدی و دیجیتالی دانست که اگر چه در فضای حقیقی و زندگی محیطی نیز شاهد گزارشاتی پیرامون این موضوع هستیم اما در فضای سایبری به مراتب نمود بیشتری خواهد داشت و همانگونه هم که در فضای سایبر امروزی می بینیم عشق های کاذبی که در چت و یا حتی بعضا sms پدید می آیند بسیار بیشتر از عشق های کاذب و غیر واقعی در فضای محیطی ست.
  در فضای سایبر به دلیل عدم حضور فیزیکی اشخاص و در برابر عدم رو در رویی های اجتماعی و با ظاهری کاملا متفاوت که حتی برای صحبت با دیگران نیاز به شنیدن صدا ندارید و می توان از روش هایی چون Text استفاده کرد امکان تشخیص صحیح با مشکلات خاص خود روبرو می شود که این امر بستری مناسب برای پرورش عشق های غیر واقعی خواهد بود.
  تحولات احساسی را تنها بین انسان نمی توان دانست چرا که همانگونه که قبلا هم به سرعت مهار نشدنی تکنولوژی ها اشاره شد اصلا بعید نیست که شریک عاطفی بشر ربات های کاملا موجهی باشند که از تکنولوژی هوش مصنوعی با عواطف و احساسات پدید آمده باشند که لازم است در قدم های بزرگتر عواطف و احساسات بین ربات هایی که خالق آنها خود انسان است مورد بررسی قرار گیرند!
  Cyberlove را می توان یکی از مهمترین زیر مجموعه های سایبر دانست که اگر بر پایه تئوری “n in One” مطرح گردد درک و نیاز آن برای ما آسان تر و پذیرش آن ضروری جلوه می کند.
  عشق و عواطف انسانی غنیمتی بوده است که انسان از زمان اولیه حیات تا به حال آنرا با خود داشته است و در صورتی که پایه های اولیه برای گسترش آن در فضای سایبر که واقعیت زندگی ما ست به صورت صحیح و محکم نهاده نشود نسل انسان با خطرات جدید مواجه شده است.

  نویسنده : توماج فریدونی

   

   

   

   

   

   

  Ãستون آزاد

  «بني‌اسرائيل» به روايت قرآن   

  «... مسأله يهود در دنياي امروز، خصوصاً به شكلي كه در آمريكا و اسراييل جلوه‌گر شده،‌مسأله تازه‌اي نيست و سوابق ديرينه‌‌اي دارد. شكي نيست كه اين مسأله در دوران ما ابعاد بسيار وسيعي يافته و به اشكال بي‌سابقه و متنوعي ظاهر شده است، اما ريشه‌ها و علل بروز آن در تصويري كه قرآن كريم از قوم يهود ارائه مي‌دهد قابل جستجوست. بسياري از خصايص و ويژگي‌هايي كه قرآن كريم به قوم يهود نسبت مي‌دهد در جهان امروز به صورت مكاتب گوناگون فكري، فلسفي، سياسي و اقتصادي درآمده و در قالب نظامهاي حكومتي و نهادها و سازمانهاي ملي و بين‌المللي استقرار يافته است. شرايع الهي و تعاليم انبياء عليهم‌السلام در دوران كنوني يا مسخ و تحريف شده و يا به كلي نفي و تكذيب گرديده است و دنياپرستي و ماديگرايي، در اشكال مختلف سيانتيسم، كاپيتاليسم، سوسياليسم، اومانيسم، ليبراليسم و هزاران ايسم ديگر، جايگزين آن شده است. نظام فاسد سرمايه‌داري با استفاده از مؤسسات بانكي و تراستهاي عظيم بين‌المللي، كنترل شريانهاي اقتصادي و به تبع آن نظامهاي سياسي و حكومتي را در كشورهاي مختلف به دست گرفته و جهان را به سوي مقاصد استكباري خود سوق مي‌دهد. جنگ و صلح، شكوفايي اقتصادي و صنعتي، فقر و قحطي و عقب‌ماندگي، تحولات سياسي و اجتماعي و جريانهاي فرهنگي و هنري، رسانه‌هاي ارتباطي و خبري و افكار عمومي ... همه و همه به شكلي با اين شبكه‌ي جهاني مرتبط بوده و از آن تأثير مي‌پذيرد. اسلام، يگانه حقيقت زنده و پوياي جهان، آماج كينه‌ها و خصومتها قرارگرفته و روزي نيسته كه خون پاك مسلمانان به تيغ دشمنان دين خدا، بر خاك جاري نشود. از پس سيماي كنوني جهان، خطوط اصلي چهره‌ي يهود را آن گونه كه قرآن كريم ترسيم نموده مي‌توان ديد، حتي اگر نقاب حقوق بشر و نظم نوين جهاني را بر چهره داشته باشد...» 1
  شايد براي عده‌اي شگفت‌ باشد كه در قرآن به آداب و اوصاف و اعمال و به طور خلاصه سرگذشت «يهود» يا «بني‌اسرائيل» به نسبت بيش از ديگر اقوام و امتها اشاره شده است. 2
  راستي! چرا خداوند متعال در قرآن كريم براي هدايت و عبرت خلق، بيش از همه اقوام و امتها، به اوصاف و شيوه‌هاي رفتاري يهود اشاره فرموده و از آنها مثال آورده است؟
  اوصاف و شيوه‌هاي رفتاري يهود چگونه بود كه اين همه درباره‌ي آن تذكر داده شده است؟ مهمتر از همه علت و منشاء اصلي و باطني اوصاف و اعمال بني‌اسرائيل چيست و چه بوده است؟
  مرحوم علامه طباطبايي درباه‌ي علت كثرت اشاره به يهود و بني‌اسرائيل در قرآن، نوشته است:
  بني‌اسرائيل از تمام امتها لجوج‌تر و كينه‌توزتر بودند و در برابر حق، سركشي بيشتري داشتند؛ چنانكه كفار عرب كه پيغمبر (ص) مبتلا به ‌آنها بود، نيز چنين اوصافي را دارا بودند. 3
  خصايص و ويژگي‌هاي قوم يهود ـ آنچنان كه در قرآن كريم اشاره شده، در رديف بدترين و زشت‌ترين رفتار و صفاتي است كه ممكن است انسان يا قومي در زندگي دنيايي خويش داشته باشد.
  ابراز علاقه و گرايش به بت‌پرستي، به عنوان ويژگي بارز يهود در قرآن بيان شده است:
  به موسي گفتند اي موسي، معبودي مانند معبودهاي اينان (اين بت‌پرستان) براي ما درست كن.4
  عصيان و سرپيچي در مقابل پيامبران و دستورات الهي، رفتار بسيار ناپسند و مذمومي است كه به اعتقاد مفسرين و دانشمندان معارف ديني مختص قوم يهود است. داستان «گاو بني‌اسرائيل»5 در قرآن نمونه‌ي بسيار روشن و آشكاري است كه اين گفته را تائيد مي‌كند.
  نكته حائز اهميت و بسيار حيرت‌انگيز در اين ‌آيات، نه فقط قصه گاو بني‌اسرائيل و معجزه الهي مبني بر زنده كردن مقتول و مشخص كردن قاتل يهودي و نيز سركشي و لجبازي و ناسازگاري بني‌اسرائيل در مقابل اوامر الهي، بلكه بيش از همه سخت‌سري و سنگدلي و قساوت قلبي يهود است كه در قرآن با صريح‌‌ترين بيان و عبارت در آيه 74 سوره بقره آمده است:
  پس [از ديدن اين معجزه‌ي بزرگ نيز] سخت دل شديد كه دلهايتان چون سنگ بلكه سخت‌تر از آن شد. زيرا بسا سنگها مي‌شكافد و آب از آن بيرون مي‌ريزد و بعضي از آنها از ترس خدا فرو مي‌ريزد و خدا از آنچه انجام مي‌دهيد غافل نيست.
  تكذيب رسالت انبياء و حتي كشتن پيغمبران الهي از ديگر افعال و ويژگي‌هاي مذموم يهود است كه در آيات متعددي به آنها اشاره شده است.
  دنياگرايي و دلبستگي مفرط و شديد به د نيا و مطامع دنيوي و عدم اعتقاد و توجه به سراي آخرت و روز قيات، ديگر ويژگيِ اختصاصي و لاينفك «يهود» شمرده شده است؛ به طوري كه در اين زمينه نوشته‌اند: يهود به جهان پس از مرگ معتقد نيست و پاداش و كيفر را منحصر به زندگي دنيا مي‌داند.
  براساس همين عقيده، يهود ثروت و لذائذ جسمي را هدف اساسي در زندگي خود مي‌داند و براي جمع‌آوري ثروت مي‌كوشد. 6
  البته يهوديان نه تنها موضوع دنياپرستي و عدم توجه به آخرت را به عنوان اتهام نسبت به خويش قلمداد كرده، بلكه مدعي شده‌‌اند كه سراي آخرت مختص آنهاست. لذا خداوند متعال در پاسخ به آنها در قرآن كريم فرموده است:
  بگو اگر سراي آخرت نزد خدا مخصوص شماست نه ساير مردم، اگر راستگو هستيد، پس تقاضاي مرگ كنيد و هرگز آرزوي مرگ نخواهند كرد، زيرا به خاطر كردار بد، عذاب سختي براي خود مهيا كرده‌اند و خداوند بر همه ستمكاران آگاه است. 7

  در قرآن كريم همچنين در اين باره آمده است:
  يهوديان را از همه مردم، حتي مشركان [كه ايمان به قيامت ندارند] حريص‌تر بر زندگي مادي مي‌يابي، هر يك از آنها دوست دارند هزار سال عمر كنند، در حالي كه طول عمر نمي‌تواند آنان را از عذاب دور سازد و خدا نسبت به آنچه مي‌كنند بيناست. 8

  علامه طباطبايي در تفسير اين آيه نوشته است:
  دليل روشن بر اين مطلب اين است كه آنها [بني‌اسرائيل] را از همه مردم حريص‌تر بر زندگي دنيا مي‌بيني، با اينكه يگانه حاجب و مانع از توجه به آخرت همين حرص بر دنيا و دلبستگي آن است [...] يعني آنها را از مشركين هم حريص‌تر به دنيا مي‌يابي... آنها هرگز تمناي مرگ نخواهند كرد و سوگند ياد مي‌كنم كه آنها را از تمام مردم حريص‌تر بر اين زندگي پست و دور كننده از آن زندگي پاك و پاكيزه‌ي عالم آخرت مي‌يابي، بلكه مي‌بيني از مشركين هم كه عقيده به قيامت ندارند حريص‌ترند،‌به طوري كه هر كدام دوست مي‌دارند طولاني‌ترين عمر را داشته باشند، با اينكه چنين عمري نمي‌تواند آنها را از عذاب دور سازد، چه اينكه عمر هر چه باشد، بالاخره محدود است و پايان خواهد پذيرفت. 9
  در ارتباط با دنياگرايي افراطي يهود، همچنين در تفسير شريف‌الميزان در شرح ‌آيات 211 و 212 سوره بقره آمده است:
  مي‌گويد: هان! اين قوم بني اسرائيل در جلو چشم شمايند؛ اينان همان مردمي هستند كه خدا به ايشان كتاب و آئين و پيامبري و سلطنت عطا فرموده و از ارزاق خوب و پاكيزه به آن‌ها روزي داده و بر عالميان برتري بخشيد. از ايشان بپرس كه خدا چه آيات روشني به ايشان داد؟ و در كارشان دقت كن كه آغاز از كجا بود و به كجا انجاميد؟ كلمات را تحريف كردند و از جاي خودش تغيير دادند و در قبال خدا و كتابش اموري را از پيش خود وضع كردند و با اينكه وظايفشان را مي‌دانستند از حدود خودشان تجاوز نمودند، خدا هم به سخت‌‌ترين عقوبتها گرفتارشان كرد. جمعيتشان پراكنده شد؛ آقايي‌شان زوال پذيرفت، خوشبختي و سعادتشان به باد فنا رفت؛ در دنيا به خواري و گدايي افتادند و رسوايي و عذاب آخرتشان بسي‌بالاتر است. 10
  امروز نيز يهوديان، دنياگرايي و مطامع دنيوي خود را تحت پوشش به اصطلاح دين (آئين يهود) تفسير، توجيه و تبليغ مي‌كنند، در حالي كه به اعتقاد عالمان و مفسران علوم قرآني، يهود نه تنها به ماوراءالطبيعه و ماوراء حس و اصول وحي و معاد بي‌اعتقاد است، بلكه علت اساسي و منشاء ضلالت و انحراف «يهود»، «ماده‌پرستي» و «حس‌گرايي» بوده است.

  مرحوم علامه طباطبايي در اين باره نوشته است:
  بني‌اسرائيل معتقد به اصالت ماده بودند. احكام ماده را در مورد خدا نيز اجرا مي‌كردند و گمان مي‌كردند كه خداوند نيز يك موجود مادي است، منتها با اين تفاوت كه او يك موجود قوي است كه بر ماده حكومت مي‌كند، عيناً مانند علل مادي كه برمعلولات مادي حكومت دارند. 11
  چنانچه در داستانهايي كه از بني‌اسرائيل در قرآن نقل شده دقت كنيم و اسرار اخلاقي آنهارا كه در آنها منعكس شده است مورد بررسي قرار دهيم، خواهيم ديد كه آنها مردمي غرق در ماديات و دلباخته‌ي لذائذ حسي اين زندگي صوري بوده‌اند، لذا در مقابل حقايق ماوراء حس خضوع نمي‌كردند و جز در برابر لذات و كمالات مادي تسليم نمي‌شدند، امروز هم عيناً همان طورند،؛ همين روحيه است كه عقل و اراده‌ي آنها را تحت انقياد حس و ماده قرار داده، به طوري كه جز آنچه اين دو اجازه مي‌دهند درك نمي‌كنند و اراده نمي‌نمايند. 12
  با توجه به ‌آنچه ذكر شد، اين نتيجه به دست مي‌آيد كه: اعتقاد به «اصالت ماده و حس» و تسليم و انقياد عقلي، فكري و اخلاقي در برابر اين دو و بالعكس عدم اعتقاد به باور قلبي نسبت به حقايق ماوراءالطبيعه و ماوراءحس، «عصاره‌ي اصول و فروع يهود است»؛ كه برخي آن را «سيره و سنت يهودي» نامگذاري كرده‌اند.
  بنابراين اگر بتوان اين موارد و مجموعه را به عنوان «فرهنگ يهود» يا «فرهنگ بني‌اسرائيلي» خلاصه و تعريف نمود؛ آنگاه ناگزير بايد نظار و شاهد تشييع تابوت فرهنگ و تمدن حاكم بر سرزمين غرب بود. زيرا آنچه امروزه به عنوان معيار، ارزش، اخلاق، فرهنگ و ... بر جوامع غربي حكمراني مي‌كند، دقيقاً منطبق با «سنت و سيره‌ي» مذكور، يعني «فرهنگ يهودي ـ اسرائيلي» است.
  امروز عواطف، احساسات و افكار عمومي در غرب تحت سيطره‌ي اين فرهنگ است. تذكر اين موضوع اگر چه بسيار تلخ و ناگوار مي‌نمايد،‌ اما واقعيتي است كه نمود عيني پيدا كرده و بر عرصه‌ي جهاني سايه‌ي شوم خود را گسترده است و خطر آن، جغرافياي فرهنگ و اجتماع در جهان را تهديد مي‌كند.

  ---------------------------------
  پي‌نوشت‌ها:
  1. آويني، سيد‌محمد، از مقدمه ترجمه كتاب «يهود بين‌الملل».
  2. به طوري كه نوشته‌اند: در قرآن كريم 420 آيه درباره‌ي حضرت موسي و 480 آيه درباره‌ي انبياء بني‌اسراييل و برخورد و رفتار اين قوم با پيامبران خود آمده است و 157 آيه و به قولي ديگر 153 آيه اشاره مستقيم به يهود دارد. [رجوع شود به: شمس‌الدين رحماني، جنايت جهاني، به نقل از مرآت‌الآيات يا راهنماي مطالب قرآن: سيدابوالفضل برقعي، و همچنين به: دكتر محمد‌باقر محقق؛ نمونه بينات در شأن نزول آيات، صص 1013 ـ 1011.]
  همچنين «نام حضرت موسي بيش از ديگر انبياء الهي در 166 جاي قرآن ذكر شده كه در 36 سوره‌ي قرآن به گوشه‌هايي از داستانهاي آن حضرت به طور اجمال يا تفصيل اشاره شده است.»
  [رجوع شود به: علامه سيد‌محمد‌حسين طباطبايي، الميزان، ج 16، ترجمه سيد‌محمد‌باقر موسوي همداني، ناشر، بنياد علمي و فكري طباطبايي با همكاري مركز نشر فرهنگي رجاء، چاپ دوم، تابستان 66، ص 61.]
  3. الميزان، ج 1، صص 280 ـ 279.
  4. قرآن كريم، سوره اعراف، آيه 138.
  5. به آيات 67 تا 72 سوره بقره مراجعه شود.
  6. عفيف عبدالفتاح طباره، چهره يهود در قرآن، ص 84.
  7. قرآن كريم، سوره بقره،‌آيات 94 و 95.
  8. قرآن كريم، سوره بقره،‌آيه 96.
  9. الميزان، ج 1، صص 309 ـ 308.
  10. الميزان، ج 2، صص 152 ـ 151.
  11. الميزان، ج 1، ص 278.
  12. همان، ص 280، مصداق بارز اين روحيه و اعقتاد، تقليد و پيروي يهوديان، از سامري و پرستش گوساله‌ي طلايي در زمان حضرت موسي (ع) است.

  منبع: «پژوهه صهيونيت» مؤسسه فرهنگي پژوهشي ضياءانديشه

   

   

   

   

   

   

   

  Ãتبريک روزانه

  faranegah@gmail.com 


  روز تولدتان مبارک!

  نامو نام خانوادگي

  ايميل

  محل سکونت

  روز

  ماه

  سال

  پرستو جاودان

  roseyellow00

   

  14

  7

  1348

  Setareh

  naznagmeh

  yazd

  14

  7

  1360

  سعید پیری

  aghaee2005fatemeh

  تهران

  15

  7

  1356

  بابا بابایی

  shad_vatan

  مشهد

  16

  7

  1355

  امید ملکیان

  shad_vatan

  مشهد

  16

  7

  1355

   

  maryam_f_v_k

   

  16

  7

  1358

   

  blueifra

   

  16

  7

   

  dn الهام

  dn_e65

  مشهد

  17

  7

  1365

  رویا فدائی

  Nika_roya

  تهران

  17

  7

  1352

  Saeed

  wave2004_dba

   

  17

  7

  1355

  آمنه سادات عاملي كلخوران

  toufan151

  تهران

  17

  7

  1367

  آمنه سادات عاملي كلخوران

  toufan151

  تهران

  17

  7

  1367

  مليحه مرشدي

  mehreganm23

  كرج- شاهين ويلا

  17

  7

  1361

  mohammad tabarzady

  immortal_m_t_a

  tehran

  18

  7

  1363

   

  پيوندتان مبارک!

  نام و نام خانوادگي

  ايميل

  محل سکونت

  روز

  ماه

  سال

  سعید تیرآور

  s_tiravar

  اصفهان

  19

  7

  1377

  مصطفي گل محمدي

  mostafa_mgsoft

  مشهد

  19

  7

  1383  با سلام
  يک قسمت در روزانه به عنوان تبريک روز تولد افراد و سالروز ازدواج متاهلین گرامی اضافه شده.
  بدين صورت که هم در روزانه تبريک گفته شود و هم يک پيام تبريک به ايميل افراد فرستاده شود.
  ضمنا افراد می توانند مشخصات دوستانشان را هم ارسال نمایند. لازم به ذکر است این اطلاعات اختیاری می باشد
   

  نام :

  نام خانوادگی :

  جنسیت :

  محل سکونت :

  هجری شمسی

  روز تولد :

  ماه تولد :

  سال تولد :

  میلادی

  روز تولد :

  ماه تولد :

  سال تولد :

  وضعیت تاهل :

  ID yahoo :

  Email :

  نوع فعالیت :

  عکس دوران کودکی :

   

  سالروز ازدواج

  روز :

  ماه :

  سال :

  لطفا اطلاعات را به آدرس faranegah@gmail.com ایمیل نمایید.
  با تشکر
   

   

   

   گروه اینترنتی مشکان