912
 
 

به نام حضرت دوست، که هر چه بر سر ما مي رود عنايت اوست

مجله الکترونيکي روزانه :: شماره 912 :: پنجشنبه 23 اسفند 1386

Mobin_s2004@yahoo.com

حسين رضازاده و تبليغ براي رابينسون!

عليک سلام
ديروز در همين قسمت سخن مبين نوشتم که «کمتر روزي هست که در روزانه خبري در مورد دبي نداشته باشيم» اما ديگه فکر نمي کردم هر روز در مورد دبي خبر و مطلب داشته باشيم!
موضوعي که مي خوام امروز مطرح کنم در مورد حسين رضازاده و دبي هست! البته خودم مي خواستم در يکي از همين روزها به اين موضوع بپردازم، اما ايميلي که ديروز از طرف يکي از دوستان گروه دريافت کردم، باعث شد يکي دو روز زودتر مطرح بشه.
ديروز يکي از دوستان گروه به نام آقاي «سعيد بختياري راد» ايميلي ارسال کرده بودند که متن ايميلشان را عينا در زير قرار مي دهم:

سر دبیر محترم مجله مبین
با سلام
چند روزی است آقای حسین رضا زاده قهرمان ملی کشور در شبکه های مختلف ایرانی خارج کشور برای یک آژانس املاک به نام رابینسون در دوبی برای جذب سرمایه ایرانیان به خرید ملک در دوبی تبلیغ می کند
جای تعجب است که هیچ مسئولی نسبت به این موضوع مهم که قهرمان ملی کشور تبدیل به عامل تبلیغ برای خروج سرمایه های ملی از کشور شده است عکس العملی نشان نداده است
چرا این قهرمان ملی به جایی رسیده است که برای کسب درآمد به چنین کار سخیفی دست بزند
با سپاس
سعید بختیاری راد

خب اين از ايميل اقا سعيد. بله قضيه اينه که دور روز پيش که داشتم کانالهاي فارسي زبان را مرور مي کردم، بطور کاملا اتفاقي در تيزرهاي تبليغي کانال PEN ديدم قهرمان ملي ايران، پهلوان رضازاده پشت يک ميزي نشسته و مي فرمايند: «از هموطنان عزيزم دعوت مي کنم براي سرمايه گذاري به دبي بيايند و از طريق املاک رابينسون سرمايه گذاري کنند!». (اين تبليغ اين روزها داره از چند کانال فارسي زبان مثل: pen، مهاجر نت ورک و ... بطور مداوم پخش ميشه)

البته اين فرضيه که پهلوان رضازاده بخاطر فقر مالي روي به انجام کارهاي تبليغاتي کرده از بيخ و بن نادرست است، چون در اين سالهاي گذشته اونقدر، خونه، آپارتمان، زمين، ماشين، سکه و.... به وي داده شده که حتي اگر آقا ابوالفضل (فرزند رضازاده) هم کار نکنه و بخوره، کافي است!
از طرفي بعد از سانحه رانندگي که تابستان امسال براي رضازاده اتفاق افتاد و به نظر برخي ها ساختگي و براي فرار از شرکت در مسابقات جهاني بود (که به گفته برخي کارشناسان ديگر رضازاده اون رضازاده سابق نيست و قادر به تکرار رکوردهاي پيشين نمي باشد) کم کم اين قهرمان ملي روي به کارهاي تبليغي آورد و بعد از تبليغ رب گوجه فرنگي، آب معدني، کاميون و ... حالا نوبت به تبليغ «فرار سرمايه از ايران» رسيده است! آن هم در وضعي که در تمام اين مدت اقتصاددانان به خروج سرمايه از ايران به امارات هشدار مي دهند و مردم را از اين کار برحذر مي دارند.

و اما پنج نکته قد و نيم قد در اين مورد به ذهنم رسيد:

نکته1: پس از مشارکت مهرداد ميناوند در سهام يکي از مشاور املاک هاي امارات، ردپاي اين فوتباليست در تيزرهاي تبليغاتي اين آژانس املاک ديده شد. البته کار به اينجا ختم نشد. بينندگان شبکه هاي فارسي زبان ماهواره به چشم خود ديدند که غير از ميناوند، ناصر حجازي و آتيلا حجازي هم در تيزر نازل تلويزيوني تبليغ اين مشاور املاک را مي کنند؛ تيزري که در آن انگار هيچ فيلمي از بازي آتيلا در استقلال پيدا نکرده اند و مجبور شدند گل آتيلا در زمين چوکاي تالش را که از روي نقطه پنالتي زده شده روي تصاوير استوديوي پدر و پسر تدوين کنند. به هر حال پس از آن تبليغ که باعث سرافکندگي تمام تماشاگران ايراني مي شود، حالا نوبت به يک ورزشکار ديگر رسيده که براي حضور در تيزر سطح پايين ديگر، با چند صد دلار راضي شود. به هر حال اگر مهرداد ميناوند پيش از اين تن به حضور در آگهي هاي تبليغاتي داده بود، کسي به قضيه اشکالي نمي گرفت چرا که ستاره ناکام فوتبال و موسيقي ايران که در حاشيه بازي پرسپوليس-پاس همدان هم روي سکوهاي ورزشگاه آزادي نشسته بود، چندان محبوبيت بالايي بين تماشاگران ايراني ندارد اما داستان حسين رضازاده فرق مي کند...

نکته2: يادتان مياد سال 2002(ميلادي)، رضازاده پيشنهاد هشت ميليون دلاري ترکيه را براي عضويت در تيم ملي اين کشور جهت شرکت مسابقات جهاني را رد کرد؟

نکته3: يکي از دوستان مي گفت مرحوم جهان پهلوان تختي، در زمان حيات خود بارها پيشنهادات مختلف براي تبليغ کالاهاي تجاري را رد کرده بود، که مهمترين آنها تبليغ يک ريش تراش بود که در آن زمان پول خوبي هم به مرحوم تختي پيشنهاد کردند، اما جهان پهلوان تختي دست رد به سينه آنها زد. آن هم در وضعيتي که از طرف دولت نه چند هزار متر زمين در کيش و نه چندين خودرو مدل بالا و نه هيچ گونه آپارتمان و ... به وي داده نشده بود!

نکته4: در پايان بد نيست يک خاطره اي نقل کنم که پاييز امسال يکي از دوستان وبلاگنويس به اردبيل داشت و مي گفت:  در آنجا با پرس و جوي تصادفي از مردم، دريافتم كه تا چه اندازه محبوبيت علي دايي به نسبت حسين رضازاده در اردبيل بيشتر است. چرا كه علي دايي فرد بسيار خيري بوده و كمك‌هاي فراواني به مردم و آموزش و پرورش و ورزشكاران كرده و مي‌كند، اما اغلب مردم از حسين رضازاده كه با زانتياي خودش در شهر جولان مي‌دهد، راضي نيستند و معتقدند كه او دست كمك ندارد و حتي حاضر نشد مبلغ 2 ميليون تومان به تيم بادي‌بيلدينگ اردبيل كمك كند تا آن تيم بتواند سفر ورزشي خود را به انجام رساند (دوستان اردبيلي در اين مورد بهتر مي توانند اظهار نظر کنند).

نکته5: البته لازم به ذکر است افتخار آفرينهاي حسين رضازاده در سالهاي گذشته در مسابقات جهاني و المپيک از ياد و خاطرمان نرفته و به عنوان يک قهرمان ملي به ايشان افتخار مي کنيم، و چون اين قهرمانمان را دوست داريم نسبت به چنين مسائلي حساس هستيم و آن را در شان يک جهان پهلوان نمي دانيم و لاغير!

باقي بقايتان!
مبين
 

عناوين برخي از  مطالب شماره امروز مجله الکترونيکي «روزانه»

 • عکسهایی از Peugeot 908 rc
 • نخستين بهار
 • اقدام وقیحانه یک کاندیدا در تبریز!
 • معرفي و دانلود فيلم : شما زنده ها
 • دانلود انيميشن : Appleseed Ex Machina
 • آلبوم جالب و زیبای تارکان با نام «Metamorfoz»
 • آهنگ زيباي جدائي باصداي عليرضا افتخاري
 • با EarthView 3.8.2 کره زمین را در میز کار خود میزبانی کنید!
 • كتاب الكترونيكي «داستان راستان» استاد مرتضي مطهري براي موبايل
 • لولیتاخوانی در وبلاگ
 • اعدام انقلابي جنايتکاران، هدیه به خانواده شهدای فلسطین و لبنان
 • جديدترين شماره از ماهنامه New York House
 • با موس میز کار خود را جارو کنید
 • علم النفس گيتا‌
 • مواد غذايي مضر براي همه رژيم ها
 • و ...

آرشيو روزانه

براي مشاهده شماره ديروز «روزانه» (911) اينجا را کليک کنيد

 


 

 

Mobin_s2004@yahoo.com


  

 


Mobin_s2004@yahoo.com

عکسهایی از Peugeot 908 rc
نخستين بهار
ویژه نامه الکترونيکي ربیع الاول
عکسهايي از جزيره کيش
سفر به ایران باستان در عکس های Lynn Davis
شما به کدام گروه رأی می دهید؟
با اين سايت به چهره نگاری پلیسی بپردازید
اقدام وقیحانه یک کاندیدا در تبریز!
سالنامه فناوری اطلاعات
قیمت نفت ایران و دیگر کشورهای جهان
از ژانویه 1978 تا فوریه 2008

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

فهرست 30 نفره تيم ملي فوتبال ايران اعلام شد

پس از تساوي سايپا مقابل الكويت، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران اسامي بازيكنان حاضر در اردوي ملي پوشان را اعلام كرد.
به گزارش خبرگزاري فارس، علي دايي پس از پايان ديدار سايپا مقابل الكويت، فهرست 30 نفره تيم ملي را براي حضور در اردوي اين تيم و بازي برابر تيم ملي كويت اعلام كرد.
اين در حالي است كه در تركيب ملي پوشان ايران نام مهره هايي چون مهدوي كيا، كاظميان ، طالب لو و نصرتي ديده نمي شود.
اسامي 30 بازيكن دعوت شده به اردوي تيم ملي فوتبال به اين شرح است.
1- سيد مهدي رحمتي 2- حسن رودباريان 3- ميثاق معمارزاده 4- سيد جلال حسيني 5- هادي عقيلي 6- امير حسين صادقي 7- حنيف عمران‌زاده 8- محسن بنگر 9- حسين كعبي 10- مجيد غلام نژاد 11- پژمان نوري 12- ستار زارع 13- سيد هاشم بيك زاده 14- آندارانيك تيموريان 15- ابراهيم صادقي 16- عباس آقايي 17- ايمان مبعلي 18- ميلاد مي‌داودي 19- رضا خالقي فر 20- وحيد امرايي 21- عليرضا واحدي نيكبخت 22- ميلاد زنيدپور 23- مهرزاد معدنچي 24- علي كريمي 25- مجتبي جباري 26- مسعود شجاعي 27- وحيد هاشميان 28- محسن خليلي 29- عليرضا عباسفرد 30- مازيار زارع
تيم ملي ايران دوم فروردين 87 در ديداري دوستانه مقابل تيم ملي بحرين صف آرايي مي‌كند. ملي‌پوشان ايران در ششمين روز از سال جديد و در چارچوب رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 2010 رو در روي تيم ملي فوتبال كويت قرار مي‌گيرند.

  


 

Mobin_s2004@yahoo.com

معرفي و دانلود فيلم

شما زنده ها
Du levande‎‎

نويسنده و کارگردان: روي اندرسون. موسيقي: بني اندرسون. مدير فيلمبرداري: گوستاو دانيلسون. تدوين: آنا مارتا ‏وائرن. طراح صحنه: ماگنوس رنفروس، الين سگرشتدت. بازيگران: جسيکا لوندبرگ[آنا]، اليزابت هلاندر[ميا]، بيورن ‏انگلوند[نوازنده توبا]، ليف لارسون[فرش فروش]، اوله اولسون[مشاور]، کمال شنر[آرايشگر]، هکان آنگسر[روانکاو]، ‏گونار ايوارسون[تاجر]، اريک بکمان[مايک لارسون]، پاتريک آندرس ادگرن[پروفسور]، لنارت اريکسون[مرد روي ‏بالکن]، پر فردريکسون[خريدار فرش]، جسيکا نيلسون[معلم]، يورگن نوهال[اوفه]، والدمار نوايک[جيب بر]، يان ‏وايکبلاد[طرفدار]، بريگيتا پرسون. 95 و 92 دقيقه. محصول 2007 سوئد، آلمان، فرانسه، دانمارک، نروژ. نام ديگر: ‏You, the Living، ‏Nous, les vivants‏. برنده هوگوي نقره بهترين کارگرداني از جشنواره شيکاگو، نامزد جايزه ‏بهترين کارگرداني از مراسم فيلم اروپايي، نامزد جايزه بزرگ و برنده جايزه ژرژ دلرو براي بهترين موسيقي از ‏جشنواره فلاندر. ‏
‏50 داستانک درباره شخصيت هاي مختلفي که هر کدام درد، رويا يا آرزويي دارند. از معلمي که همسر فرش فروش به ‏او توهين کرده تا کارگري که بساط ميز نهار خانواده اي اشرافي را بر هم مي ريزد و به خاطر شکستن ظرفي دويست ‏ساله به اعدام به صندلي الکتريکي متهم مي شود! يا دختري که عاشق يک خواننده و نوازنده راک است و زني ميان سال ‏که مي پندارد هيچ کس او را درک نمي کند و به الکل پناه برده است. و يک نوازنده توبا که همه اين قطعات را با نواي ‏سحرآميز سازش به هم وصل مي کند....‏

چرا بايد ديد؟
روي اندرسون متولد 1943 يوته بوري[گوتنبرگ] سوئد است. او در 1968 با فيلمبرداري ‏Den Vita sporten‏ و ‏سپس دستياري بو وايدربرگ در فيلم آدالن 31 شروع به کار کرد. در فاصله سال هاي 1967 تا 69 سه فيلم کوتاه ‏ساخت و در 1970 يک سال پس از فارغ التحصيل شده از انستيتوي فيلم سوئد، اولين فيلم بلندش يک داستان عاشقانه ‏سوئدي را کارگرداني کرد. قصه عاشقانه دو نوجوان که اندرسون پوچگرا در پس آن سوال هايي بنيادي درباره حقيقت ‏مطرح مي کرد. فيلم نامزد خرس طلايي برلين شد و 4 جايزه مهم ديگر از جشنواره به چنگ آورد. موفقيت تجاري ‏گسترده فيلم نيز در سوئد و برخي کشورهاي اروپايي اميدهاي فراواني را به وجود آورد. اما 5 سال بعد نمايش ‏گيلياپ[درامي کم و بيش جنايي که در يک رستوران شهرستاني اتفاق مي افتاد]که تامي برگن بازيگر شناخته شده آن ‏سال ها- در ايران با فيلم هاي الويرا مديگان و حماسه جو هيل مشهور شد- نقش اول آن را بازي مي کرد، با شکست ‏عظيمي مواجه شد. اين واقعه سبب شد تا اندرسون ساخت فيلم هاي بلند را رها کرده و وارد دنياي فيلم هاي تبليغاتي شده ‏و در طول سه دهه بعد امضاي خود را پاي بيش از 400 فيل متبليغي بيندازد.‏
اندرسون در 1981 استوديو 24 را در استکهلم تاسيس کرد و 12 سال بعد از گيلياپ، با فيلم کوتاه چيزي اتفاق افتاده به ‏سراغ فيلم داستاني رفت. فيلم که به سفارش سازمان ملي بهداشت و تامين اجتماعي ساخته شد و به مسئله ايدز که در آن ‏دوره بحث روز محسوب مي شد، مي پرداخت. چيزي اتفاق افتاده قرار بود در مدارس نمايش تمام سوئد به نمايش در ‏آيد اما بعد از اتمام سه چهارم آن به دليل سياه بودن و بحث برانگيز بودنش کنار گذاشته شد و بالاخره در 1993 به ‏نمايش عمومي در آمد. ‏
‏4 سال پس از اين فيلم، دومين فيلم کوتاه وي با نام دنياي افتخار به نمايش در آمد که سرآغاز شکل گيري سبک تازه وي ‏بود. فيلم حکايت مردي معمولي بود که در مکان هاي مختلف و در فضايي رنگ پريده دربار احساسات خود و ديگران ‏سخن مي گفت. فيلم جايزه اول جشنواره اودنس را به چنگ آورد و اندرسون را در تکميل سبک تازه خود مصمم تر ‏کرد. تصميمي که 9 سال بعد با نمايش آوازهايي از طبقه دوم نمود عيني پيدا کرد. تکميل آن 4 سال به طول انجاميد و از ‏‏46 تابلوي سورئال يا برداشت بلند تشکيل شده بود. فيلمي شعرگونه که بر اساس شعري از سزار وايه خو که از نياز ‏بشر به عشق، عظمت و حقارت، اعترافات و از همه مهمر تر نقطه ضعف هاي ما سخن مي گفت. داستاني پر از ‏شخصيت هاي مختلف که گوشه چشمي به نسل کشي يهوديان در جنگ جهاني دوم داشت. آوازهايي اط طبقه دوم نامزد ‏نخل طلاي کن شد و جايزه بزرگ هيئت داوران را[در کنار 7 جايزه ديگر از جشنواره معتبر بين المللي ديگر] به دست ‏آورد. با اين فيلم جهان بار ديگر فيلمسازي از اسکانديناوي را کشف کرد، اما بر خلاف تصور منتقدان و تماشاگران بار ‏ديگر وقفه اي طولاني در کارنامه اندرسون رخ داد. سرانجام امسال با نمايش شما، زنده ها در جشنواره کن کاشفان دير ‏هنگام اين شاعر/فيلمساز سوئدي دريافتند که موفقيت فيلم قبلي تصادفي نبوده و او در طول اين غيبت طولاني سرگرم ‏کار روي سبک تازه خود بوده است. ‏
منتقدان آمريکايي او را اينگمار برگمني مي نامند که به سبک بزن بکوب[‏slapstick‏] فيلم مي سازد. کارگرداني که ‏سبک شخصي اش مبتني بر نماهاي ثابت و برداشت بلند، کمدي پوچ گرايانه، ترسيم کاريکاتورگونه زندگي و فرهنگ ‏سوئدي، گروتسک فليني وار، شوخي هاي بصري و تم هاي به شدت ضد سرمايه داري است. آخرين فيلم او شما زنده ها ‏نيز حاوي همه اين ويژگي هاست که مي تواند آينه تمام نمايي از زندگي در سوئد[و اسکانديناوي، اين را کساني که يکي ‏دو کشور اسکانديناوي را ديده باشند به راحتي درک خواهند کرد] و در نهايت اروپا و همه دنياي امروز باشد. يک ‏کمدي سياه و سورئاليستي و نماينده رسمي سوئد در هشتادمين مراسم اسکار که فيلمبرداري آن از 2003 آغاز و دو بار ‏به دليل نبود بودجه متوقف شده. تمامي صحنه هاي فيلم به غير از يکي، همه در استوديو فيلمبرداري شده و توليد آن 5 ‏ميليون يورو هزينه در بر داشته که خود رکوردي در سينماي سوئد محسوب مي شود. موسيقي و طراحي صحنه [به ‏خصوص ايده حرکت خانه همچون واگن قطار و خوش آمدگويي گرم مردم در سکانس روياي ازدواج دخترک و نوازنده ‏راک] از نکات قوت فيلم است. هر چند به نظر مي رسد از راه رسيدن بمب افکن ها در سکانس آخر فيلم پاياني تلخ تر ‏از آن چه مي پنداشتيم، براي اين شاهکار کمدي/تراژيک باشد. ‏
خود اندرسون دوست دارد شما، زنده ها را فيلمي درباره عظمت و شکوه زيستن اعلام کند، خوش دارم من نيز با او هم ‏کلام شوم. اميدوارم فرصتي براي نوشتن نقدي به هنگام نمايش گسترده آن فراهم شود. تا آن روز مي توانيد براي آشنايي ‏بيشتر با اين فيلمساز برجسته اسکانديناوي به مصاحبه اي که در اين شماره منتشر شده مراجعه کنيد.‏
ژانر: درام. ‏


لينکهاي دانلود
(نسخه اورجينال با کيفيت DVD)
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part1.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part2.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part3.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part4.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part5.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part6.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part7.rar 
Du.Levande.2007.DVDRip.XviD-DnB.part8.rar 

 رمز فايل: ندارد


لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد.
براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد


دانلود انيميشن


لينکهاي دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد
.
براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد

 

----------------------------------------------------------------------

قابل توجه شما ایرانیان عزیز خارج از کشور !
با همکاری دوست بسیار عزیزم «benz223@gmail.com» هر هفته، روزهاي جمعه يک فيلم سينمائي ايراني براي مشاهده آنلاین (و یا دانلود) تقدیم می گردد.

 

 


 

Mobin_s2004@yahoo.com

دانلود آلبوم: ترکي

Metamorfoz
باصداي تارکان

01 - Vay Anam Vay [24Kps] [128Kps]

02 - Dilli Duduk [24Kps] [128Kps]

03 - Arada Bir [24Kps] [128Kps]

04 - Istanbul Agliyor [24Kps] [128Kps]

05 - Hop Hop [24Kps] [128Kps]

06 - Dedikodu [24Kps] [128Kps]

07 - Bam Teli [24Kps] [128Kps]

08 - Gun Gibi [24Kps] [128Kps]

09 - Cat Kapi [24Kps] [128Kps]

10 - Pare Pare [24Kps] [128Kps]

آلبوم جالب و زیبای تارکان با نام «Metamorfoz»

براي دانلود مستقيم آهنگها، روي لينکهاي بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.
 

تک موزیک

آهنگ زيباي جدائي
باصداي عليرضا افتخاري

لينک دانلود مستقيم
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

نرم افزار PC

با EarthView 3.8.2 کره زمین را در میز کار خود میزبانی کنید!


EarthView محصول شركت Desksoft نرم افزار جالبی است كه چشم اندازه های زیبای كره زمین را به همراه سایه های طبیعی شب و روز در نقاط مختلف آن, در قالب كاغذ دیواری و محافظ صفحه ویندوز نمایش داده و دسكتاپ پویا و ثابت شما را به محیطی جذاب و داینامیك تبدیل میكند. این نرم افزار از كیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دارای تصاویری با كیفیت فوق العاده، و با رزولیشن (درجه وضوح) 1600x1200 می باشد كه برای پس زمینه Desktop بكار می روند.
علاوه بر آن دارای نقشه كروی قدرتمندی است كه نشانگر شهرهای مختلف دنیا، تصاویری از شب و روز زمین، فضای شهرها ، اتمسفر، ابرها، برآمدگی های کره زمین، وقت محلی مناطق و ... می باشد. EarthView شامل نقشه های مختلف متنوعی میباشد كه قادر است سیاره خودمان، كره زمین را از فضا به گونه های مختلف و به بهترین وجه نمایش دهد.
یاد آور شوم كه بخش تنظیمات این نرم افزار از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و دست كاربران را تا حد بالایی در سفارشی سازی یا Customize برنامه، باز گذاشته است.

قابلیت های كلیدی نرم افزار EarthView 3.8.1:
- مشاهده وضعیت و موقعیت مکانی بیش از 3000 شهر در سراسر جهان همراه با وقت محلی آن ها
- امكان مشاهده جزئیات زمین از ارتفاعات
- مشاهده وضعیت شب و روز در نقاط مختلف كره زمین
- دارای افكت های هوایی قدرتمند
- مشاهده شهرها و نواحی پیرامون آن ها
- دارای نقشه و تصاویر مختلف كروی از كره زمین
- دارای چندین نقشه زیبا و متنوع
- دارای zoom قدرتمند جهت مشاهده جزئیات مناطق مختلف
- دارای كاغذ دیواری های با كیفیت برای Desktop و Screensaver كره زمین در فضا
- قابل اجرا بر روی ویندوز های Vista، 95،98، 2000، XP، 2003
و ...
 

لينک دانلود (حجم فايل حدود 3 مگابايت مي باشد)

رمز فايل: ندارد
 

لينک دانلود غيرمستقيم و از سايت رپيدشر مي باشد. براي آشنايي با نحوه دانلود از سايت رپيدشر (Rapidshare) اينجا را کليک کنيد
 

دنياي موبايل

كتاب الكترونيكي «داستان راستان»
استاد مرتضي مطهري براي موبايل

اين كتاب كه با زباني شيرين و روان ، و براي كودكان و نوجوانان توسط استاد شهيد مرتضي مطهري تهيه شده است شامل داستان هايي آموزنده است .
بي شك استفاده از كتاب داستان و راستان در موبايل خالي از لطف نيست و با خواندن داستان هاي آن علاوه بر اينكه يادي از خاطرات گذشته خواهيد كرد مي توانيد داستان هاي كوتاه آن را براي كودكان نيز بخوانيد تا انها نيز لذت ببرند .
از آنجايي كه اين كتاب به صورت جاوا عرضه شده است ، لذا در اكثر تلنهاي همراه قابل نصب و اجراست ، پس از دانلود كافي است ابتدا فايل را از حالت فشرده خارج كرده و سپس كتاب را به موبايل خود انتقال دهيد و مراحل نصب را طي كنيد .
 

لينک دانلود مستقيم (حجم فايل کمتر از يک مگابايت مي باشد)

رمز فايل: ندارد

براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.
 

نکته: فایل مورد نظر بصورت فشرده با پسوند های Zip یا Rar میباشد. لذا بعد از دریافت فایل ، آن را از حالت فشرده خارج و سپس با استفاده از دستگاه بلوتوث یا کابل و یا دستگاه کارت ریدر برروی گوشی موبایل خود Install نمایید.

 

 
 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

بخش اول

مطالب ارسالی نویسندگان ثابت «روزانه»
 

نمکدون
alimerikhi@yahoo.com

 

 

حديث روزانه
arash_new2001@yahoo.com

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم

طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

(اصول کافی ج 1 /باب دوم/ص 35)

 

يک لبخند
toraj_fal@yahoo.com

در یک حفاری جمجمه ای به دست آمد باستان شناسان در مورد جنسیت جمجمه اختلاف عقیده داشتند که مریوط به زن است یا مرد ؟ یکی از آنها با نگاهی به استخوانهای فک جمجمه گفت : من شک ندارم این جمجمه مربوط به زن است چون استخوان فکش در اثر زیاد حرف زدن سائیده شده است . !!!


دو خانم اروپائی که در رقابت دست کمی از هم نداشتند به اتفاق به نمایشگاه تابلوهای مدرن نقاشی رفته بودند . یکی از آن دو جلوی تابلوئی ایستاد و سری تکان داد و گفت : اوه به نظر من که این تابلو را خیلی بد قیافه کشیده اند .
خانم دومی نگاهی به او انداخته و گفت : نه جونم ، قربونت برم اینکه تابلو نیست ، یه آینه است . !!!


خانمی سر چهارراه به چراغ راهنمائی زل زده بود ، وقتی چراغ سبز شد و او حرکت نکرد ، پلیس جلو آمده و گفت : ببخشید خانم ما رنگهای دیگری نداریم ، اگه میشه حرکت کنید .

 

 

آل ياسين
hra62302@yahoo.com

پیامبر(ص) و موقعیت منتظران حضرت مهدی(ع) قبل از ظهور (قسمت اول)

امام صادق(ع) از وجود مبارک رسول اکرم(ص) دربارۀ مقام منتظران ظهور و علاقه مندان به ساحت مقدس حضرت بقیة ا... چنین نقل فرموده اند:
خوشا به حال کسانی که قائم از اهل بیت مرا درک کنند و اقتدای به آن حضرت می کنند(فرمانبرداری) پیش از قیامش، دوستان او را دوست می دارند و با دشمنانش دشمن اند و از آنها تبری می جویند و ائمۀ معصومین قبل از آن حضرت را دوست می دارند. اینان رفقای من و دوستان من و بهترین امت من در نزد من، بلکه بهترین مخلوقات خداوند برای من هستند.(1)
حذیفه می گوید: دیدم رسول معظم اسلام(ص) پردۀ کعبه را گرفته و گریه می کند. عرض کردم: یا رسول ا...! چه چیز شما را به گریه آورده است؟ خداوند چشمهای شما را نگریاند. فرمودند:
ای حذیفه! دنیا از بین رفته یا مثل اینکه تو در این دنیا نبودی. عرض کردم پدر و مادرم به قربانت باد! آیا علائمی هست که دال بر وقوع چنین وضعی در دنیا باشد؟ فرمودند: آری مطالبی که می گویم به قلبت بسپار وباچشمت ببین وبا انگشتانت شماره کن:

1- وقتی که امت من نماز را ضایع کنند.
2- از شهوات پیروی کنند.
3- خیانت در میان مردم زیاد شود.
4- امانت و امانتداری کم شود.
5- مشروبات الکلی بنوشند.
6- فضا تاریک شود(ممکن است به خاطر آلودگی فضا به معصیت یا دود ناشی از بنزین و غیره باشد.)
7- به واسطۀ خشکسالی، آب قناتها و چاهها کم شود
8- آسمان و این فضای لا یتناهی غبارآلود شود( ممکن است کنایه از ظلمهای جهانی باشد )
9- امنیت از راههای زمینی و هوایی برداشته شود.
10- و مردم همدیگر را سعب و لعن کنند.
11- خانواده ها در دامن فساد سقوط کنند.(مانند بی حجابی، رقاصی، قمار و...)
12- مردم در زندگی گرفتار تجملات و مد پرستی شوند و سرانجام قناعت و میانه روی متروک گردد.
13- افراد جامعه نسبت به یکدیگر بدبین شوند و سوء ظن و عدم اعتماد بر جامعه سایه افکند.
14- سالهای دنیا پست و خوار شود.
15- درختکاری زیاد شود و محصولها اندک شود.
16- قیمتها بالا رود( نرخ اجناس مورد لزوم به طور سرسام آوری بالا رود تا جایی که زندگی را تبدیل به جهنم سوزان کند)
17- بادها زیاد شود( طوفانها و تند بادها مرتبا در دنیا زیانهای سنگین جانی و مالی به بار آورد.)
18- پرده از روی باطن مردم برداشته شود( و جنایتکاران و دنیا پرستان و جاه طلبان شناخته شوند، یا بدان آشکار شوند یا علائم ظاهر شوند.)
19- عمل شنیع لواط علنی شود( کما اینکه در انگلستان با گذراندن قانونی از تصویب مجلس لواط بلا مانع شده است.)
20- خلاف پسندیده شود.
21- تجارت و کاسبی دچار سختی و تنگی شود و اشیاء مورد درخواست کم شود.
22- تمام برنامه ها را با کمال گستاخی و خونسردی بر مبنای هوای نفس( دلم می خواهد) پیاده کنند.
23- ناسزا و فحش دادن به پدران و مادران را وسیلۀ سرگرمی و مزاح قرار دهند.
24- آشکارا ربا بخورند و کوچکترین ترسی از خداوند نداشته باشند.
25- بی عصمتی و زنا در میان مردم رواج پیدا کند.(مراکز خود فروشی و زنا در دنیا با ابعاد گسترده ای بالاترین شاهد ماست.)
26- خشنودی و راضی بودن از زندگی و برنامۀ آن بسیار کم شود.
27- افراد سفیه و نادان زمام امور را به دست گیرند.
28- خیانت به انواع و اقسام مختلف در میان همۀ طبقات زاید شود.
29- امانت را بی اهمیت بدانند و به آن بی اعتنا باشند و افراد امین کم شوند.
30- افراد از اخلاق و کار خویش تعریف کنند.
31- نادانها به دلیل نادانی خویش مشهور شوند.
32- مردم خانه های خود را بیارایند و دیوارهای آن را زینت دهند.
33-قصرها و خانه ها بلند ساخته شود(مانند ساختمانهای چندین طبقه ای که آسایش و امنیت را از همسایه ها سلب می کند.)
34- باطل را به لباس حق جلوه دهند.
35- زشتی دروغ از بین برود به حدی که لباس راستی بر آن بپوشانند.
36- اگر کسی در کارش صحت عمل داشته باشد او را ضعیف بدانند.
37- پستی و لئامت و سرزنش یکدیگر را به حساب عقل بگذارند(صاحبش را عاقل بدانند.)
38- گمراه بودن و راه کج رفتن را هدایت بشمارند.
39- بیان را کوری بدانند( اگر به وسیلۀ بیان حقایقی گفته شود که به نظر آنها خوش نیاید.بگویند این شخص کور است و واقعیت دنیا را نمی بیند.)
40- و خموشی را بی خردی بدانند.
41- دانشمند اگر بخواهد از علم خویش به نفع خود و جامعه حرف بزند او را جاهل و عملش را نادانی بدانند.
42- نشانه ها بسیار شود و علامتها یکی پس از دیگری ظاهر گردد.
43- تحقیق نکرده سخنان دور از حقیقت بگویند( مردم را متهم کنند و بدین دلیل آبروی بندگان خدا را بریزند)
44- آسیای مرگ بر سر جامعه بچرخد(جنگهای خانمان سوز به راه بیندازند و افراد بی گناه را قتل عام کنند، مانند بمباران مناطق مسکونی و نظامی و...)

ادامه دارد...

 

 

ترجمه اخبار ترکيه
uzakyol@gmail.com

فرماندار ایالت نیویورک عضو لوکس ترین شبکه فساد دنیا درآمد!

فرماندار کل ایالت نیویورک، الیوت اسپیتز نهمین عضو یکی از لوکس ترین شبکه فساد دنیا از آب درآمد. این در حالیست که اسپیتز یکی از مهمترین وظایف خود را متلاشی کردن شبکه های فساد می دانست!
اسپیتز که پیش از انتخاب به عنوان فرماندارکل به عنوان یک عضو قضاوت انجام وظیفه کرده بود دو شبکه فساد را از بین برده بود.
شبکه فساد Epreror’s VIP Club که هفته قبل در نیویورک توسط پلیس شناسایی شده بود زنان زیبارو را درقبال ساعتی 7 هزار دلار به مشتریان عرضه می کرد.
به گزارش روزنامه وطن ترکیه، اسپیتز متأهل و صاحب سه فرزند است. وی عضو حزب دمکرات می باشد.

 

 

پرسش از اسلام
zahra4066@yahoo.com

آیا می توان بدون دین به معنویت رسید؟
قسمت دوم و پاياني

سوال:

اکنون در جامعۀ ما معنویت بدون دین از طریق برخی کتاب ها ترویج می شود، این افراد (spirituals) با بررسی دین های مختلف بدون پیروی از دین خاصی بر اساس حکم عقل خود تصمیم می گیرند. اولا خوشحال می شوم دلایلی برای رد این روش بیان کنید، ثانیا من فردی را می شناسم که قبلا شیعه بوده و اکنون نیز حتی به اسلام، قرآن و آخرت ایمان دارد ولی بر اساس این روش عمل می کند. اگر ممکن است کتابی را معرفی کنید که مطالعۀ آن احتمالا در هدایت اینگونه افراد تاثیر داشته باشد. (البته فرد مذکور نمی تواند متون فارسی و عربی را مطالعه کند. ترجیحا کتاب انگلیسی یا فرانسوی باشد).


 

پاسخ:

 تعالیم دینی و الهی، مجموعه ای از قوانین است که انسان آفرین آگاه به حقیقت و جایگاه انسان و مصالح و منافع او برای پاسخ گوی به نیازهای اصیل بشر و تأمین حقوق، منافع و مصالح وی تدوین و در مجموعه ای به نام دین ارائه کرده است. یعنی بخش عمدۀ دین که مجموعه ای از بایدها و نبایدهاست، برای تأمین نیازها و حفظ حقوق انسانی است. بایدها طرق تأمین حقوق و نیازهای اصیل و نبایدها نشان دهندۀ موانع و آفات تأمین حقوق هستند[10] و از طریق این بایدها و نبایدهاست که می توان به معنویت واقعی رسید و نیازهای معنوی انسان را پاسخ گفت.
شخصی از امام باقر (ع) سؤال می کند که چرا چیزهایی مانند خمر، مردار، خون و گوشت خوک حرام شده اند ؟
امام می فرماید: حلال و حرام و باید ونباید، براساس رغبت خداوند به حلالها و نفرت او از حرامها نیست، خداوند بشر را آفریده است و می داند چه چیزی مایۀ قوام بدن وی و به مصلحت اوست، لذا آنها را حلال کرده و می داند چه چیزی به زیان اوست، از این رو آنها را حرام کرده است. [11]
پس بایدها و نبایدها (تکالیف) در دین، بار زائدی نیست که بر دوش بشر گذاشته شده باشد، تا شخص ثالثی به منافع و سودی برسد. بلکه برای دستیابی خود انسان به حق و برطرف کردن موانعِ موجودِ در مسیر حق است. [12]
البته این بدان معنا نیست که عقل در فهم قوانین و تکالیف الهی نقشی ندارد، توضیح این که باید ها و نباید ها (که همان تکالیف الهی هستند) در برخورد با عقل به سه دسته تقسیم می شوند:
1- تکالیفی که بدون وجود دین، مقبول عقل بوده و دین آنرا تایید کرده و به آن رنگ و بوی الهی می دهد. مثل ضرورت صداقت و عدالت که عقل بدون حضور دین آنرا می پذیرد.
2- تکالیفی که عقل قدرت تجزیه و تحلیل آنها را دارد مثل ضرورت وجود صانع و خالق یا یا ضرورت عدالت خالق و کلیات فروع دین و... .
باید توجه داشت که آن دسته از تکالیف که در محدودۀ عقل بشری بوده و انسان قدرت فهم را نیز دارد. جهت درک و تجزیه و تحلیل آن، نیاز به تخصص و اطلاعات کافی است و تا اطلاعات کافی و تخصص لازم نباشد، تلاش فرد بی نتیجه می ماند. اما در مسائل فرا عقلی حتی در مرحلۀ درک، عقل نیازمند قدرتی مافوق خود است.
3- تکالیفی که فراعقلی است مثل بعضی از فروع دین (حج یا احکام مختلف نماز).
از آن چه گفته روشن شد که معنویت نوین بر مبنای انسان شناسی واقعی بنا نشده است و روش مناسبی برای پاسخ گویی به نیازهای روحی انسان نیست و این از آن روست که دستگاه عقل، قدرت کافی و در نتیجه طرح و برنامه اي جامع و فراگير براي به سعادت رسيدن انسان ندارد، و محتاج به دستگاهي است، كه محيط به تمام منازل وجودي انسان باشد و راهكارهايي را كه موجب سعادت و شقاوت اوست، مشخص كند و منازل بعد از مرگ را، چه در برزخ و چه در آخرت بتواند مشاهده كند. از این رو خداوند متعال دستگاه وحي و نبوت الهي ( كه همۀ موجودات و آثار آنها چه در عالم ملك و ناسوت را در برمي گيرد) را، به یاری عقل فرستاده است. پس شایسته است که انسان با دقت در احکام دین یا رجوع به متخصصین دین وظیفه خود را بیابد. همانطور که قرآن نیز توصیه به سئوال و پرسش از آگاهان و مطلعین می کند[13].

برای اطلاع بیشتر به کتب زیر مراجعه فرمائید:
1- Heart of Islam، نوشته دکتر حسین نصر
ترجمه فارسی ( قلب اسلام) مترجم شهرآیینی
2- آفتاب و سایه ها - نوشته دکتر محمد تقی فعالی عضو هیئت علمی و مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
3- حق و تکلیف، نویسنده آیت الله جوادی آملی
4- فطرت در قرآن، نویسنده آیت الله جوادی آملی

-----------------------------------
[1] Psychology Today, Sep, 1999 - spirituality Author: David N. Elkins.
[2] نک: سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام، به نقل از از مقالۀ دكتر ديويد. ان . اِلكينز(David N. Elkins)، روانشناس بالينى و استاد دانشگاه، درباره «معنويت» در مجله «روانشناسى امروز» به چاپ رسيده است.
[3] اسراء ، 85.
[4] يس ، 82.
[5] نک: نمايه: پلوراليسم دينى و قرائت‏هاى مختلف از دين، سؤال 118 (سایت: ۱۷۳۸).
[6] نک: خسرو پناه، عبدالحسین، گسترۀ شریعت، صص 74-76.
[7] نک: 1. نمايه: عقل و گسترۀ فعالیت آن، شمارۀ 227 (سایت: ۱۸۶۶)؛ 2. نمايه: اسلام و عقلانيت، سؤال 50 (سایت: ۲۸۶)؛ 3. نمایه: نقش منابع دینی در اخلاق، سؤال 562 (سایت: ۶۱۵).
[8] تفصیل این بحث را در کتاب: خسرو پناه، عبدالحسین، انتظار بشر از دین، صص 120-124، پی گیری نمایید.
[9] نصر، محمد، شيوه‏هاى تبيين انتظار از دين، مجلۀ نقد و نظر، شماره 6.
[10] نک: طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان –،ج 2 ، ص 149.
[11] وسائل الشیعه، ج15،علل الشرایع ، ج2، ص483.
[12] جوادی آملی، حق و تکلیف، ص 38.
[13] نحل ،43ْ، فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ .

 

 

فردوسي طوسي
baran432002@yahoo.no

در داستان‌های عامیانه‌ی شرق ایران كه شاهنامه به شدت تحت تاثیر آن است، برعكس گشتاسب شخصیتی كاملا فرومایه به حساب می‌آید.
او به طمع پادشاهی بر پدر می‌شورد كه این خود بدترین گناه است.
به دشمن ایران - قیصر روم- پناه می‌برد. با حمایت بیگانگان پدر را از سلطنت خلع می‌كند و در جنگ با ارجاسب تورانی با بی كفایتی شكست می‌خورد و تنها به یاری اسفندیار پیروز می‌گردد. در سن كهولت از سر آز و بدگمانی پسر جوان و دلاورش اسفندیار را به جنگ رستم می‌فرستد و او را علیه رستم بی گناه می‌شوراند.
گویی خود از فرجام آنچه با پدر كرده بیمناک است. سرانجام نیز پسرش را به كشتن می‌دهد و خود اندكی بعد می‌میرد. این تناقص چگونه قابل توجیه است؟ آیا این دوگانگی ریشه در دوگانگی عمیق‌تری در تاریخ ایران ندارد؟ آیا دو چهره‌ی متضاد گشتاسب نمایانگر تضاد اساسی بین حكومت و دین مركزی رسمی از یک سو و خرده فرهنگ‌های محلی ایران پیش از اسلام از سوی دیگر نیست؟
واقعیت این است كه در هیچ دوره‌ی تاریخی در نقاط مختلف ایران، به خصوص نواحی دور از شهرهای بزرگ، همه‌ی مردم زرتشتی نبوده‌اند و به زبان رسمی سخن نمی‌گفته‌اند.
این مردم از پادشاهی نظیر گشتاسب كه خواهان غلبه‌ی یک فرهنگ مسلط بر خرده فرهنگ‌های گوناگون محلی بوده‌اند، دل خوشی نداشته‌اند و در حالی كه تمامی منابع رسمی تاریخ‌نویسی و سخن پراكنی در اختیار حاكمان بوده است، نارضایتی خود را در حماسه‌های عامیانه بروز داده‌اند. حماسه‌هایی كه سینه به سینه از نسلی به نسلی دیگر می‌رسیده‌ است. حماسه‌ی رستم نمونه‌ای از این داستان‌های عامیانه است.

ادامه دارد ...

 

 

مصحف
hamed.1360@yahoo.com

هر روز چند آيه قرآن بخوانيم

« براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد »

سوره: سورة الأنبياء آيات: 112 محل نزول: مکه

 
وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاةِ وَإِيتَاء الزَّكَاةِ وَكَانُوا لَنَا عَابِدِينَ 73 وَلُوطًا آتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْقَرْيَةِ الَّتِي كَانَت تَّعْمَلُ الْخَبَائِثَ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمَ سَوْءٍ فَاسِقِينَ 74 وَأَدْخَلْنَاهُ فِي رَحْمَتِنَا إِنَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ 75 وَنُوحًا إِذْ نَادَى مِن قَبْلُ فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَنَجَّيْنَاهُ وَأَهْلَهُ مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ 76 وَنَصَرْنَاهُ مِنَ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمَ سَوْءٍ فَأَغْرَقْنَاهُمْ أَجْمَعِينَ 77 وَدَاوُودَ وَسُلَيْمَانَ إِذْ يَحْكُمَانِ فِي الْحَرْثِ إِذْ نَفَشَتْ فِيهِ غَنَمُ الْقَوْمِ وَكُنَّا لِحُكْمِهِمْ شَاهِدِينَ 78 فَفَهَّمْنَاهَا سُلَيْمَانَ وَكُلًّا آتَيْنَا حُكْمًا وَعِلْمًا وَسَخَّرْنَا مَعَ دَاوُودَ الْجِبَالَ يُسَبِّحْنَ وَالطَّيْرَ وَكُنَّا فَاعِلِينَ 79 وَعَلَّمْنَاهُ صَنْعَةَ لَبُوسٍ لَّكُمْ لِتُحْصِنَكُم مِّن بَأْسِكُمْ فَهَلْ أَنتُمْ شَاكِرُونَ 80 وَلِسُلَيْمَانَ الرِّيحَ عَاصِفَةً تَجْرِي بِأَمْرِهِ إِلَى الْأَرْضِ الَّتِي بَارَكْنَا فِيهَا وَكُنَّا بِكُلِّ شَيْءٍ عَالِمِينَ 81

 

ترجمه فارسي مکارم
و آنان را پيشوايانى قرار داديم كه به فرمان ما، (مردم را) هدايت مى‏كردند; و انجام كارهاى نيك و برپاداشتن نماز و اداى زكات را به آنها وحى كرديم; و تنها ما را عبادت مى‏كردند «73» و لوط را (به ياد آور) كه به او حكومت و علم داديم; و از شهرى كه اعمال زشت و كثيف انجام مى‏دادند، رهايى بخشيديم; چرا كه آنها مردم بد و فاسقى بودند! «74» و او را در رحمت خود داخل كرديم; و او از صالحان بود «75» و نوح را (به ياد آور) هنگامى كه پيش از آن (زمان، پروردگار خود را) خواند! ما دعاى او را مستجاب كرديم; و او و خاندانش را از اندوه بزرگ نجات داديم; «76» و او را در برابر جمعيتى كه آيات ما را تكذيب كرده بودند يارى داديم; چرا كه قوم بدى بودند; از اين رو همه آنها را غرق كرديم! «77» و داوود و سليمان را (به خاطر بياور) هنگامى كه درباره كشتزارى كه گوسفندان بى شبان قوم، شبانگاه در آن چريده (و آن را تباه كرده) بودند، داورى مى‏كردند; و ما بر حكم آنان شاهد بوديم «78» ما (حكم واقعى) آن را به سليمان فهمانديم; و به هر يك از آنان (شايستگى) داورى، و علم فراوانى داديم; و كوه‏ها و پرندگان را با داوود مسخر ساختيم، كه (همراه او) تسبيح (خدا) مى‏گفتند; و ما اين كار را انجام داديم! «79» و ساختن زره را بخاطر شما به او تعليم داديم، تا شما را در جنگهايتان حفظ كند; آيا شكرگزار (اين نعمتهاى خدا) هستيد؟ «80» و تندباد را مسخر سليمان ساختيم، كه بفرمان او بسوى سرزمينى كه آن را پربركت كرده بوديم جريان مى‏يافت; و ما از همه چيز آگاه بوده‏ايم «81»

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید


توضيح:
هر روز مي خواهيم يک صفحه از قرآن را با هم بخوانيم (به همراه معني آن) هر روز چند دقيقه وقت مي ذاريم، بعد از يه مدت مي بينيم کل قرآن را ختم کرده ايم، به همين راحتي.
فرمايش امام صادق (عليه السلام) هم که يادمون هست: «قرآن پیمان خداست بر خلق او و برای شخص مسلمان شایسته است که بر عهد خود نگاه کند و هر روز 50 آیه بخواند.»
بيائيم فعلا حداقل با يک صفحه در روز شروع کنيم!
ياعلي مدد ... التماس دعا

 

 

بخش دوم

ديگر مطالب ارسالی

اعضا محترم گروه مي توانند مطالبشان را به آدرس
 Mobin_s2004@yahoo.com
بفرستند تا با نام خودشان در اين ستون نوشته شود.

 

ye_ashna_2005@yahoo.com

salam
ba tashakor faravan az hame vase emaile nazeshoon ye sahme koochooloo ham dame eydi man dashte basham albate nemidoonam email chejoori vase hame mire faghat besargroohe aziz reply kardam .. bale bale .. shayd manam toonestam peyghami bedam mese baghiye .. ye site didam ke sekke tala midan bedarde kasayi ke geraphice computer mese man kar mikonan mikhore ... axasho baratoon gereftam ba link ferestadam

www.iranseda.ir/greetings  

albate fek nakonid seke migird chon man hastam be shoma nemirese .. :)
pishapish eydetoon mobarak

 

 

shabomahtaab@yahoo.com

بِأيِ ذَنبٍ

روی صحبتم با توست ای که خاموش و بی‌صدا می‌نگری!
اگر خوب گوش فرادهي، صدای «هل من ناصر ينصرنی» حسين است که از زبان تاريخ به گوش می‌رسد.
آيا کسی را که توان ياری داشته باشد، می‌شناسی؟
فرياد «بأی ذنب قتلت» را نيز نه‌تنها می‌شنوي، که می‌بيني.
به راستی به کدامين گناه کشته شدند؟
آيا باور نداری که هر روزِ خدا، تجلی «کل يوم عاشورا»ست؟
کمی دورتر که بنگری، شيون زنان، فرياد کودکان و ناله مردان را می‌بينی.
شمر را، حرمله را، ابن زياد را، يزيد را مي‌بيني.
عطش را، محاصره را، اسارت را، مرگ بي‌صدای کودکان را مي‌بينی.
آری کمی دورتر را می‌گويم؛
                                    غزّه !

 

 

sockoott@yahoo.com

با سلام
روز 19اسفندماه به فروشگاه شهروند رفتم و 2 عدد مرغ يخ زده دولتي خريداري كردم و متاسفانه وقتي به منزل آمدم و آنها را باز كردم متوجه شدم تنها چند روز به تاريخ انقضاي مصرف اين جانوران بيشتر باقي نمانده يعني تا 4/2008 ميلادي
حال جاي سئوال و شك باقي نميماند كه حتما اين مرغ ها در انبار در حال خراب شدن بوده و بايستي سياستي تعبيه ميشده تا با قيمتي مناسب به ملت بد بخت ايران غالب شود و چه بهتر اينكه دم عيد قيمت مرغ گران شود و اين مرغها اين موقع با قيمت مناسب ( براي بازاريها) در اختيار ملت غيور قرار گيرد.
آيا وزارت بهداشت ، جهاد كشاورزي و بازرگاني روي اين كالا نظارت ندارند؟ مرغ تا حدود 3 ماه پيش با قيمتي كمتر از اين آنهم به صورت تازه در اختيار مردم قرار ميگرفت
خدا هم به داد اين ملت نخواهد رسيد.!!!!

 

 

fany1950@yahoo.fr

جریان خلیج فارس و خلیج عربی و مشکلی که اخیرا در مورد این اسامی پیش آمده را همه می‌دانیم...
در حرکتی بسیار خلاقانه و جالب جوان ایرانی ۲۶ ساله‌ای به نام «پندار یوسفی»، برای اعتراض به این موضوع، مشکلی در گوگل ایجاد کرده که موسسه نشنال جیوگرافیک را بیچاره کرده است
برای دیدن این حرکت قابل تقدیر که توسط این دانشجوی ایرانی ساکن در سایت گوگل کانادا انجام شده است کافی است در سایت گوگل عبارت arabian gulf را جستجو کنید و به لینک‌های مربوطه مراجعه کنید تا کمی دل ایرانیتان خنک شود.

 

 

dadashkaico@yahoo.ca

اسلام و ايران !!!

با سلام خدمت دوستان عزيزم در گروه مبين
مدتي است كه بحثي در گروه شكل گرفته بر مبناي اسلام و ايران و انتخاب ميان اين دو . امروز مطلب آقا و يا خانم پورچستا رو ديدم و به نظرم اومد كه من هم نظرم رو بيان كنم .
در ابتدا تشكر كنم از سبك نوشتاري شما كه برام جالب به نظر ميرسه و تشكر از اين بابت كه دوستان رو به بحث منطقي دعوت مي كنيد .
نميدونم چرا احساس مي كنيد دوست عزيزمون سوال به جايي نپرسيده . و يا اين كه قياس اين دو با هم صحيح نيست . ملي گرايي و يا اسلام گرايي ؟ اين به نظر من ميتونه سوال خوبي باشه . شايد در نوع پرسش اشتباهي صورت گرفته باشه ، اما در نفس سوال مشكلي نيست . اين كه مسئولان نظام در تصميمات مهم كشوري به منافع كشور خودشون بيشتر بها بدن يا منافع اسلام و جامعه اسلامي ، جاي سوال و بحث زيادي داره .
مثالي براتون ميزنم كه بهتر متوجه بشيد . در قضيه انرژي هسته اي 15 كشور ( اگه اشتباه نكنم ) بايد در مورد قطعنامه راي مي دادند . هستند كشور هايي كه در دل به حقانيت ايران ايمان دارند اما از اين كه حمايت از ايران به ضررشون تمام بشه مي ترسن – منظور من كشور هاي اسلاميه - مسلما اگر اين قضيه به نفع ما تمام بشه در كل اين قضيه كه اسلام نماد تروريست شده كمرنگ تر ميشه و به بهانه هاي واهي براي تخريب اسلام از بين ميره ( گرچه گويا شما به تخريب اسلام اعتقاد نداريد " نقل قول : اروپا و در راس آن آمریکای جهانخوار میخواهد بیاید و اسلام را از ما بگیرد، که چی بدست آورد؟ " ) اين جا تقريبا ميشه گفت يك انتخاب وجود دارد ميان منافع اسلام و منافع ملي كه به نظر ميرسه كشور هاي اسلامي فعلا منافع ملي خودشون رو بيشتر دوست دارند و از طرفي به نظر ميرسه كشور ايران منافع اسلام رو بيشتر در نظر مي گيره .
روي صحبت هاي من بيشتر فكركنيد . اگر قانع نشديد در آينده توضيحات بيشتري خدمتتون عرض خواهم كرد . در ضمن شما كه به بحث منطقي علاقه داريد ؛ در منطق مبحثي وجود داره كه ميگه در مثل مناقشه نيست پس مهم اينه كه ببينيد حرف طرفتون درسته يا نه ، اين كه مثال احتمال وقوع نداره تاثيري روي ملي گرايي و اسلام گرايي و خوب و بد بودن اين دو نداره .

 

 

hakkakmn@yahoo.com

به نام حامی مستضعفان

دوست عزیزم مبین سلام ضمن اینکه چند روزی است روزانه را در ایمیلم مشاهده نمی کنم و دلم تنگ شده است شعر زیر را تقدیم می نمایم شاید که کار ساز افتد انشاالله
تقدیم به قربانیانی که به دست جلادان صهیونیسم بین المللی تحت حمایت شورای امنیت اسرائیل قتل عام می گرددند
باشد که کاخ نشینان بی ملل از خواب غفلت بیدار گشته و در کنار حمایت از حقوق حیوانات حقوق انسانها را نیز محترم بشمارند و نسبت به وحشی گری های رژیم غاصب صهیونیستی عکس العملی در خور و کارساز نشان دهند

حکاک

ای ملل این سازمانت یارنیست
بهرتواین سازمان غمخوارنیست
جمع گـردید ند از کل جهان
جمعـشان را قدرتی درکارنیست

***************

بسم الله الرحمن الرحیم
ای سـازمان بی ملل راهـت چه ناهـنجار شد
تکـلیف خـودرابـازبین آدم زفعـلت خـوار شد
کاخت براوج آسمان نام گرامت بس گـران
بـر مـردمان چشم و زبـان گـفتار تومعیارشد
تـلخیص اهـل عالمـی منـظور نـوع آدمـی
بـرمـافـزون در خود کـمی ایـن مـایه آزار شد
درتومـلل منکوب شد اهل جهان مغـلوب شد
آدم نه آن محسوب شد کا ین گونه استثمار شد
نـام مـلل را آبرو بـا خود بری هر سمت و سو
بـاظـا لما نت گـفتگو تـأیید هـرکـردار شد
نـام از ضعیفـان می بری بازورمـندان می پری
هیهات زین خوش باوری رنجت به مابسیار شد
نان می خوری با نرخ روزبنگر ملل را سازوسوز
زیـن دشمنان کینه توز چون کاخ عـدل آوارشد
بـر ظالمـانی پشتبـان بهـر ضعیفـان نـاتـوان
گرغافلی این رابـدان محـصول زرعت خـارشد
کشتیم گل روئید خـار محصول تو بس نـاگوار
تعـداد جرمـت بی شمارگـفتارمـا طـومـار شد
کشتـار مردم را بیبن بـا دست قـوم ا لظـالمین
برلـب خموشیت اینچنین راه جفا هموار شد
این قـفل را از لب گشا کن حیله هـا را برملا
احـقاق حق راره گشا کـاین مـرضـی دادار شد
مـهرسکوتت را شـکن حرف خلایـق را بـزن
ازدست وپـا بگشارسن فعـلت به ما دشـوار شد
دسـت خلایق سر بسربـاتوست هنگام خـطر
پس بیم از ظالم مبرحقخواهیت گرکار شد
گرهست ازعدلت نشا ن دست خدایت پشتبا ن
شو خـادم مستضعفـان حکاک راحـق یـار شد

 

.

alirezamajidi@gmail.com

لولیتاخوانی در وبلاگ

اگرچه فکر نمی‌کنم در این دوره و زمانه مخصوصا اگر رمانی فیلم شده باشد، کسی مشتاق خواندنش بشود، ولی باز هم وقتی امروز لینک دانلود کتاب صوتی «لولیتا»ی ولادیمیر ناباکاف را پیدا کردم، فکر کردم شاید این لینک‌ها به کار کسی بیاید! شاید یک تحصیل‌کرده ادبیات به دنبال کتاب می‌گردد و پیدایش نمی‌کند، شاید هم کسی پیدا شود که بخواهد به یک اثر کلاسیک گوش کند، آن هم با صدای واقعا دلنشین جرمی آیرونز.

به هر حال اگر کسی پیدا شد که ادب‌دوست بود و در عین حال اینترنت سرعت بالا داشت و مشکلی هم با رپیدشیر نداشت، می تواند کتاب صوتی را به حجم حدودا 270 مگابایت از این لینک‌ها دانلود کند:

قسمت اول، دوم و سوم

کسانی هم اینترنت سرعت بالا ندارند می‌توانند خود کتاب را با فرمت ورد با رفتن به این صفحه دانلود کنند.

 

 

aiadamha63@yahoo.com

جايزه يک ميليون دلاري براي قصاص سران تروریست ها؛
اعدام انقلابي جنايتکاران، هدیه به خانواده شهدای فلسطین و لبنان

در واکنش به جنايات فاجعه آميز رژيم غاصب صهيونيستي، به همت جنبش عدالتخواه دانشجويي، مراسمي تحت عنوان «قصاص جالوت» در سالن اسوه برگزار شد. در اين مراسم که دانشجويان، طلاب و عده اي از مردم در آن حضور داشتند، دانشجويان ضمن بازخواني آيات جهاد و قتال با مستکبرين و بويژه کفار يهود، با مروري کوتاه بر گفتمان حضرت امام، بر مبارزه با غاصبان قدس و دفاع از مظلومين فلسطين و تشکيل جبهه واحد جهاني مردمي در اين زمينه تاکيد کردند.
دانشجويان حاضر در اين مراسم تاکيد نمودند: "در حالي که بيش از 60 سال از اشغال فلسطين توسط رژيم جعلي صهيونيستي و جنگ نابرابر گلوله و سنگ مي گذرد، اين رژِيم سفاک همچنان به قتل عام و کشتار بي رحمانه کودکان شيرخوار و زنان بي گناه و مظلوم فلسطيني دست مي يازد و اين اتفاقات درانفعال ذلت بار کشورهاي اسلامي و سکوت معنادار سازمانها و مجامع بين المللي مدعي حقوق بشر هر روز بارها و بارها تکرار مي شود. هر روز کودکان شيرخوار و زنان فلسطيني، مبارزان انتفاضه فلسطين، رزمندگان حزب الله، فرماندهاني چون شهيد حاج عماد مغنيه و... قرباني حملات وحشيانه و جوخه هاي ترور اين رژيم که سردمدار ترورسيم دولتي است، مي شوند."
دانشجويان عدالتخواه تصريح کردند "اين حرکت تلاشي است براي قصاص جنايتکاران جنگي رژِيم منحوس و جعلي اشغالگر قدس و اعلام حمايت رسمي از عمليات استشهادي مبارزان و جهادگران عرصه شهادت في سبيل الله. اگرچه پاداش حقيقي همان رضوان الهي و بهشت جاوداني است که وعده حتمي و يقيني خداوند براي مجاهدان في سبيل الله است."
دانشجويان اظهار اميدواري کردند "با تداوم خط سرخ شهادت، شادي قلبي مستضعفان و لبخند کودکان معصوم فلسطيني و دعاي خير و سرور مسلمانان و همه مظلومان و مستضعفان جهان از نابودي اين رژيم اشغالگر را در جهان شاهد خواهيم بود انشاالله."
در اين مراسم اعلام شد: "اين هديه از طرف مردم ايران براي حمايت از خانواده هاي شهداي استشهادي اي که براي اعدام انقلابي اين سه جنايتکار ارتش اين رژيم اقدام به عمليات استشهادي کنند در نظر گرفته شده تا با گسترش عمليات استشهادي سران جنايتکار اين رژيم هر لحظه براي مرگ جهنمي خود لحظه شماري کنند."
همچنين در اين مراسم خانم رجايي فر دبير ستاد پاسداشت شهداي جهان اسلام ضمن حمايت از اين برنامه، خواستار ترويج فرهنگ جهاد و شهادت در ميان جوانان و خصوصاً دانشجويان شد. ايشان با انتقاد از سياست خارجي کشور در تجديد رابطه با کشورهايي چون مصر و ليبي، اين مشي را در تضاد با منافع ايدولوژيک و آرمان هاي انقلاب اسلامي دانست و شخص حسني مبارک و دولت مصر را در کشتار فلسطينيان شريک دانست و خواستار تجديد نظر در ارتباط با کشور مصر شد. ايشان با نقد نظام سلطه سرمايه داري جهان و تشريح اين نکته گفت: جريان سلطه سرمايه داري جهان به دنبال ارتباط با جريان سرمايه داري داخلي است و اين زنگ خطري براي نابودي آرمان هاي انقلابي اسلامي است.
وي ريشه هاي جنبش ضد عدالت جهاني را نظام سلطه سرمايه داري جهاني و در راس آن زرسالاران صهيونيست دانست و خواستار مقابله با جريان بنيان افکن ضد عدالت شد. وي مذاکره ايران با آمريکا براي امنيت در عراق را بدليل آتش افروزي امريکا و ايجاد تفرقه ميان مسلمانان عراق بي تأثير دانست و گفت که اصلي ترين عامل ناامني در عراق حضور اشغالگران است.
جايزه تعيين شده براي اعدام انقلابي ايهود باراک (وزير جنگ اسراييل) 400هزار دلار، آموس يادلين (فرمانده اطلاعات ارتش) 300هزار دلار و مئير داگان (رييس سازمان موساد) 300 هزار دلار، در مجموع 1ميليون دلار به عنوان حداقل جايزه تعيين شد. از آنجايي که ديگر نهادهاي مردمي و NGOهاي حمايت از فلسطين با اعلام و ارسال کمک هاي نقدي براي افزايش جايزه قصاص اين جنايتکاران حمايت خود را ادامه خواهند داد اين جايزه افزايش خواهد يافت. همچنين در اين مراسم سايت www.qesas.ir براي ثبت نام داوطلبان اهداي کليه براي افزايش جايزه قصاص سران اين رژيم راه اندازي شد.
همچنين چند تن از حضار و طلاب و دانشجويان دانشگاه هاي مختلف، به نمايندگي از جمع فرم هاي اعلام آمادگي براي اهداي کليه را پرکردند.
در اين برنامه اعلام شد اين جايزه به هرکس که اقدام به اعدام انقلابي اين سه نفر کند اعم از مسلمانان (شيعه و سني)، مسيحيان مؤمن و يهوديان مؤمن در هر نقطه اي از جهان که اين اعدام انقلابي (قصاص) را به سرانجام برساند، به خود يا خانواده و بازماندگانشان تعلق خواهد گرفت.
اين برنامه به همت جنبش عدالتخواه دانشجويي و با حضور نهادهاي غير دولتي حامي مردم فلسطين و جمعي از دانشجويان دانشگاههاي تهران و طلاب حوزه هاي علميه برگزار شد.

 

 

yazynh@yahoo.com

در پاسخ به احمد كوچولو

بنده اصولا در مسايل سياسي دخالت نمي‌كنم، مگر جايي كه آن را با اسلام در تضاد ببينم و به حكم وظيفه دخالت كنم. مانند توهين يك عده منافق خوارج به سيد حسن آقا خميني كه در مقاله‌اي پاسخ دادم، اما متاسفانه در مجله سانسور شد! بنده گلايه‌اي كه از دوستان مذهبي گروه دارم اين است كه بايد خيلي بيشتر از سايرين رعايت مسايل اخلاقي و اسلامي را بكنند كه نمي‌كنند! هنگامي كه برخي نويسندگان بي‌ادب گروه (كه همه مي‌دانند منظورم كيست) مي‌بييند بچه مذهبي‌ها هم توهين مي‌كنند، معلوم است كه به خود اجازه فحش دادن به همه را مي‌دهند. من از ماجراي كوي دانشگاه اطلاعات زيادي ندارم. اما آن‌چه را كه رهبر معظم انقلاب فرمودند به ياد دارم كه اظهار گلايه شديد و ناراحتي داشتند از تندرويان مذهبي كه دانشجويان را با لباس نيروي انتظامي و نام‌هاي مقدس يا حسين (ع) و يا زهرا (ع) از طبقات خوابگاه به پايين مي‌انداختند و يادآور فاجعه مدرسه فيضيه در زمان طاغوت بودند. اين صحبت رهبري است. حال من نمي‌دانم با توجه به مطلب احمدك يعني آقا از ضد انقلابي‌ها و آشوب‌گران ضد نظام، دفاع كردند؟! اين‌جا است كه علي -عليه السلام- مي‌فرمايد:
وَ خَلَّفَ فينا رايَةَ الْحَقِّ، مَنْ تَقَدَّمَها مَرِقَ، وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْها زَهِقَ، وَ مَنْ لَزِمَها لَحِق
و (پيامبر) پرچم حق را در ميان ما برافراشت. هر كس از آن پيشي گيرد، از دين خارج شده و آن كس كه از آن عقب ماند، هلاك شود و هر كس همراهش باشد، رستگار شود.
كه در زمان غيبت در اين فراز خطبه به جاي پيامبر (ص) بايد ولي فقيه را قرار داد و بايد حواسمان باشد كه مبادا از ولي فقيه جلوتر حركت كنيم.
درست است كه عده‌اي فرصت‌طلب و آشوب‌گر از شرايط به وجود آمده در 18 تير سوء استفاده كردند و رهبري از مردم خواستند تا در 23 تيز قضيه را فيصله دهند، اما اين خطاب به آن عده آشوب‌گر بود، نه مربوط به اعتراض اوليه دانشجويان كوي. عكس‌هايي كه ايشان انداختند فكر مي‌كنم همگي مربوط به درگيري‌هاي اوليه دانشجويان با مفسدين به ظاهر حزب‌اللهي است نه مربوط به درگيري‌هاي نيروهاي هميشه حاضر در صحنه بسيج و نيروي انتظامي با آشوب‌گران.
مطلب ديگر اين كه در ابتداي سال رهبري اين سال را سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي قرار دادند. در طول اين يك سال واقعا نفهميديم كدام يك از جناح‌ها اين امر رهبري را انصافا مراعات كردند؟! به جز تخريب يكديگر از هيچ كس اعم از چپ و راست و حزب‌اللهي و غيره هيچ نديديم!! به ياد داشته باشيم كه اميرالمومنين سه جنگ اصلي در زمان خلافت خود انجام داد، هر سه هم با مسلمانان بود! چرا با مسلمانان؟! چون همگي از دين خارج شده بودند و ضربه‌اي كه خوارج به دين مي‌زنند بسيار مهلك‌تر است از ضربه‌اي كه مشركين يا كافرين بر پيكره دين وارد مي‌سازند. مبادا با زير پا گذاشتن امر رهبري از دين خارج شويم! اشكال در اين است كه ما خود را عقل محض، نماينده اسلام بر روي زمين و قيم مردم مي‌دانيم و همين مي‌شود كه كم‌كم خامنه‌اي ولي را نيز رعيت نيستيم. براي يك بار هم كه شده در آخر سال بياييم كلاه خودمان را قاضي كنيم ببينيم انصافا براي تحقق اين امر رهبري در طول اين يك سال چه كرده‌ايم؟! اگر كوتاهي كرده‌ايم، كه قطعا كرده‌ايم، براي سال‌هاي بعد حواسمان جمع باشد!
و نيز به ياد داشته باشيم كه امام حسن عسكري (ع) در صلوات ماثوره بر جدش ابي‌عبدالله (ع) اظهار مي‌دارند:
وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ سَمِعَ واعِيَتَكَ فَلَمْ يُجِبْكَ وَ لَمْ يَنْصُرْكَ
و خدا لعنت كند كسي كه تو را واگذاشت و خدا لعنت كند كسي كه فرياد تو را شنيد و پاسخت نداد و ياريت نكرد.
نبايد همگام با دشمنان ابي عبدالله (ع) فرياد اتحاد ملي و انسجام اسلامي خامنه‌اي نايب عام امام عصر (عج) را بشنويم، اما در عمل نه به فرياد او پاسخي دهيم و نه او را ياري كنيم. الحق كه اهل كوفه‌ايم تا علي تنها بماند!
پي‌نوشت‌ها

 

 

moshaveres@yahoo.com

مشاوره روزانه
قسمت چهارم

در جلسه پيش گفتم كه با در نظر نگرفتن پنجاه درصد منفي براي مغزمان مي توانيم به اهدافمان نزديك تر شويم . يكي از نكاتي كه بايد در اين رابطه هميشه بياد داشته باشيد اين است كه ما همواره روي نكات منفي وجوهي از شخصيت مان تمركز مي كنيم و اين يعني فنا كردن تمام بخش هاي مثبت مان . آهان فكر كنم جرقه اي زده شد ! دقت كرده ايد كه هميشه مي گوييم : من قدم كوتاه است و كاش مي شد ده سانتي بلندتر بودم . كاش چند كيلويي چاق شوم تا لباسهايم به تنم گريه نكند . كاش مي شد چند كيلويي كم كنم تا بتوانم دامني كه اونجا ديدم را بخرم . كاش كمي دهانم تنگ تر بود و يا انتقادات روحي مانند كاش كمي خوش اخلاق تر بودم ، كاش انقدر احساسي نبودم و كاش هاي زيادي كه عملا ذهن را فقط و فقط به سمت منفي گرايي و انتقاد نسبت به خودمان سوق مي دهد و مهم تر اينكه جلوي ديده شدن صدها و هزاران وجه خوب شخصيتي و فيزيكي را از ما مي گيرد . ممكن است شما چند كيلويي چاق يا لاغر باشيد ، اما در درس فيزيك كه پر استعداد هستيد . ممكن است آدم احساساتي باشيد ،‌اما چرا فراموش مي كنيد كه شما بيشتر از ديگران از يك موسيقي لذت مي بريد و رقص تان بهتر از دوست تان هست ؟ ممكن است شما قدري كوتاه باشيد ، اما دقت كرده ايد كه نقاشي تان بسيار عالي است ؟ نمي دانم توانستم جرقه شما را تبديل به آتش كنم يا نه ! ولي كمي خودتان فكر كنيد . اصلا يك كاغذ برداريد و يك طرف آن تمام چيزهايي كه در وجودتان دوست نداريد را بنويسيد و طرف ديگر چيزهايي كه در شما نهفته است و دوست داريد . حتما مي پرسيد چه بايد بنويسيد ؟ اصلا مهم نيست چه خصوصياتي را مي نويسيد و ابدا هم فكر نكنيد كه بايد حتما ليست تان پر از واژه ها و استعدادهاي آن چناني باشد . خجالت هم نكشيد . داشتن يك ناف زيبا ،‌ رقص خوب ،‌ خط خوب ،‌ دندانهاي سفيد ،‌ تك چرخ زدن با موتور ، هميشه جوك هاي دست اول داشتن مي تواند جزو ليست تان باشد . از آنطرف هم خصوصيات بدي را كه داريد و فكرتان را جلوي آينه و موقع خواب گاها مشغول مي كند را بنويسيد . به نظرتان اگر بيني تان كمي كمتر عقابي بود ، شبيه آنجلينا جولي مي شديد !!! اصلا چرا از خودتان خجالت بايد بكشيد ؟ اين حس دروني كه قدرت زيادي هم دارد و مانع مي شود شما خود را بررسي كنيد را از گلو بگيريد و خفه اش كنيد . قرار نيست كسي ليست شما را ببيند و قرار است بعد از يك ارزيابي ساده آنرا مچاله و پاره كنيد . تنبلي و خجالت الكي را كنار بگذاريد و بعد از خواندن اين شماره روزانه و دانلود آهنگش حتما اين كار را بكنيد . بالاخره بايد از يك جايي شروع كرد . اما در اين نوشتن و يا نوشتن ها يك اصل كلي را هيچ وقت فراموش نكنيد . " قرار است شما خصوصيات بد يا خوب خودتان را بنويسيد تا خوب ها را تقويت كنيد و بدها را دور بريزيد . اينكه بهانه بگيريد و مشكلاتي را كه مربوط به ديگران در مورد شما مي شود را بنويسيد فقط شما را از راهي كه بايد برويد دور مي كند . شايد دوست شما به شما گفته است هيكل تان بي ريخت است و يا دماغتان را بايد از نو بكوبند و بنا كنند و يا بگوييد نمي دانم چرا هميشه درس من ضعيف تر از بچه هاي ته كلاس است ، يا چرا خريدارها معمولا از همكاران من خريد مي كنند و ... ببينيد اينها به جاي آنكه تاكيدي بر خصوصيات بد و يا منفي شما باشد كه از ناتواني شما است ، دارد به توانايي هاي ديگران اشاره مي كند . اگر شما بگوييد فروشنده خوبي نيستم يا قدرت ارتباط برقرار كردن با دختري يا پسري را ندارم ، آنگاه شما پي به مساله اي كه داريد مي بريد و مي توانيد ضعف تان را ترميم كنيد " . اما اين بار بر خلاف دفعه هاي پيش نمي خواهم فرمولي به شما بدهم ! آهان مشخص است كه بغض كرده ايد . خب اين در ذات ما ايراني هاست كه هميشه بايد يك حل المسائل هم داشته باشيم . اما اين بار مي خواهم روي جمله آخرم تاكيد كنم كه اگر خوب متوجه اش بشويد مي توانيد به جاي فرمول از آن استفاده كنيد .
" اگر بتوانيد خصوصياتي را كه فكر مي كنيد بد است را درست شناسايي كنيد ، آنگاه مي توانيد راه حلي براي حل كردن آن و رفع اين خصوصيات پيدا كنيد . ظاهر بيني ، شكم بزرگ ، قد كوتاه و اين قبيل مسائل به راحتي با يك عمل زيبايي ، پوشيدن گن و يا رژيم مناسب و يك كفش پاشنه بلند حل مي شود . ذهن خود را به جاي تمركز روي مسائل فيزيكي تان روي خصوصيات منفي روحي تان متمركز كنيد . مطمينا اخلاق بد شما با رژ لب زيبا نمي شود و روي اين بايد كار كنيد " ادامه دارد .

 

 

hamed.1360@yahoo.com

توصیه های رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)
به امیرالمومنین
(علیه السلام)

امام صادق (علیه السلام) بواسطه پدران گرامیشان از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل می‌نمایند که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) خطاب به آن حضرت فرمودند: "یا علی! تو را وصیتی می‌کنم که آن را محافظت کن، پس مادامیکه وصیت مرا مورد عمل قرار دهی، در خیر و سعادت خواهی بود:

· یا علی، هر کس خشم خود را فرو خورد در حالیکه قدرت بر انتقام داشته باشد، خداوند روز قیامت او را در محل امنی قرار خواهد داد و مزه عفو را خواهد چشید.

· یا علی، آنکس که مردم از شر زبانش در امان نباشند، اهل آتش است.

· یا علی، بدترین مردم کسی است که مردم از ترس، او را احترام کنند تا از شرش در امان باشند.

· یا علی، آنکس که برای دین و دنیای تو سودی ندارد، خیری در همنشینی با او نیست.

· یا علی، شایسته است که مومنین دارای هشت خصلت باشند: وقار در هنگام مصیبتهای بزرگ، شکیبایی در هنگام ابتلا و گرفتاری، سپاسگزاری در هنگام وسعت زندگی، قناعت به آنچه که خداوند به او داده است، ظلم نکردن به دشمنان، تحمیل نکردن خود به دوستان، گرفتن ناراحتی بر خویشتن و آسایش مردم از دست او.

· یا علی، خوشا به حال کسی که عمرش به درازا کشد و کردارش نیکو باشد.

· یا علی، چهار عمل است که اگر انسانی مرتکب شد، پاداش آنرا زود درمی‌یابد: مردی که به او نیکی می‌کنی و او در برابر نیکی تو بدی می‌کند؛ کسی که با او دشمنی نداری و او با تو دشمنی می‌کند؛ کسی که با او هم پیمان شده‌ای و به عهد خود وفا کرده‌ای، ولی او به تو خیانت کرده است؛ کسی که با نزدیکانش رفت و آمد داشته باشد، اما آنها با او قطع رحم کنند.

· یا علی، سه چیز از مکارم اخلاق در دنیا و آخرت است: کسی که به تو ستم کرده از وی درگذری، با کسی که با تو قطع ارتباط کرده ارتباط برقرار کنی، در برابر کسی که از روی نادانی موجب ناراحتی تو شده صبور باشی.

· یا علی، از چهار چیز قبل از رسیدن چهار چیز هر چه زودتر استفاده کن: از جوانی قبل از پیری، از تندرستی قبل از بیماری، از توانگری قبل از تنگدستی و از زندگی قبل از مرگ.

· یا علی، چهار خصلت است که هر کس آنها را دارا باشد، خداوند برای او خانه ای در بهشت می‌سازد: کسی که یتیمی را پناه دهد، و به ناتوانی ترحم کند، و به پدر و مادرش نیکی کند، و به زیردستانش با محبت رفتار نماید.

· یا علی، هر کس با سه خصلت خدا را ملاقات کند از بهترین مردم است: کسی که به آنچه خدا امر کرده عمل نماید که او از عابدترین مردم است، کسی که از محرمات الهی دست بکشد که او از پرهیزکارترین مردم است، و کسی که به آنچه خدا به او داده، قانع باشد که او از بی‌نیازترین مردم است.

· یا علی، سه چیز از حقایق ایمان است: انفاق در هنگام تنگدستی، گذشت از خود در برابر مردم و بخشش علم به کسی که طالب آن است.

· یا علی، هر کس دارای سه خصلت نباشد اعمالش کامل نخواهد شد: ترسی که او را از نافرمانیهای خدا بازدارد، اخلاقی که بوسیله آن با مردم مدارا کند و صبری که با آن جهل نادانان را از خود دور سازد.


-----------------------
برگرفته از کتاب من لا یحضره الفقیه، تالیف شیخ صدوق (ره)، جلد 4، صفحه 352

 
 

poorchesta@gmail.com

اسلام بهتر است یا ایران (3)

بادرودی بیکران برهمه خوانندگان ارزشمند روزانه و بادرودی بسیار برمبین بزرگوار برای هر آنچه که در این روزانه مینهد. در پاسخ دادن به دوستانی که نوشته های خودرا بیان میدارند، اگر زیاد پافشاری(اصرار) شود و یکی تو بگو یکی من بگو شود، برای دیگر خوانندگان ارزشمند روزانه جنبه کسل کنندگی خواهد داشت، اما برخی پاسخها ریشه دشمنی و جنگ در آن دیده میشود. لذا پیش از هرچیز میبایست این دشمنی که از یکایک نوشته های دوست شریفمان همچون زبانه های آتش سربرون میزند را ریشه یابی کرد. خوشبختانه در این ستون جای آن هست که کمی از حقایق دور و برمان پرده برداریم و دوستانی که ناآگاهند و کورکورانه پیرو برخی ترفندها و شعبده بازیهای مشتی شیاد قرار گرفته اند را آگاه نماییم. از اینکه اندیشه ها و دیدگاههای خودرا بیان کنیم هیچ مرزی(محدودیتی) نیست، اما همانگونه که عرض کردم میبایست بگونه ای باشد که به حقوق دیگران تجاوز نشود. نخستین باری که در این روزانه مقاله نوشتم سخنان خودرا با پرسش آغاز نمودم و هنوزهم پرسشهایی دارم که امروز چندتایی را بیان میکنم.
کمک به دیگران شایسته و خوب است ولی بد نیست یه کم ریزبینانه به دنیای پیرامون خود بنگریم. دوستی بزرگوار منطق اسراییل و مخالفت با آنرا پیش کشیدند و محور اصلی را یورش اسراییل به خانه و کاشانه ما بیان نمودند. با ادب و احترام باید عرض کنم که، اسراییل امروز سیاستهای پولی آمریکارا میگرداند و با شناخت کشوری مانند آمریکا میتوان فهمید که دیگر چشمداشتی به سرزمین ایران و یا منابع آن نخواهد داشت. در ضمن، ما مانند فلسطین سرزمین خودرا به اسراییل نفروختیم که پس از آن دبه در بیاوریم که پولت را پس میدهیم، سرزمینمان را پس بده! بنابراین اسراییل اگر ما انگشت در مزاجش نکنیم، بما یورشی نخواهد آورد.
دیگر دوستان، ایرانیان را آبروبرنده اسلام و بی غیرت خوانده اند که چرا ساکت نشسته اید! نمیدانم خودشان فقط فریاد میزنند و هنر فراخوانی(دعوت) دارند، اما عملی در کار نیست. فقط تا میتوانند شعارهای رنگ و وارنگ میدهند. هیچ اشکالی ندارد، اما به دیگران کاری نداشته باشید و کسی را برای کمک نکردن به مشتی سنگ پران (انتفاضه) تروریست، بی غیرت نکنید!، وگرنه هرچه میخواهد دل تنگت بگو! ازسوی دیگر برخی دوستان هم وطن پرستی را مادی و دنیوی دانسته و به نوشته دیگران "بابا جمع کن وطن پرستی تو!" پاسخ میدهند که بهرحال نشان از فرهنگ غنی سواد ایشان است، که خوشبختانه دریچه هرگفتگوی منطقی را بستند. اما چکیده این گفتگوها، این است که نزدیک به 80 درصد دیدگاههای دوستان همگی با هم "چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است" را بیان نمودند. ما متاسفانه در مملکت خودمان نه تنها مشکلات بسیار کشنده، خانمانسوز و خطرناکی داریم، بلکه روزبروز اوضاع بدتر و بدتر میشود. آنچه که بسیار واجب مینماید این است که خودمان را پیدا کنیم. در یک پژوهش کوتاه درباره فلسطین حقایق بسیار جالبی برخورد کردم که در پایان مرا به یک پرسش بزرگ هدایت کرد.
گروه اسلامی القاعدة و طالبان افغانستان شیعیان را بزرگترین دشمن خود دانسته و می دانند و آن را در فتاوی اسامة محمد بن لادن می توان جستجو کرد. البته در ایران را نمیدانم که میشود به این اسناد دسترسی پیدا کرد یا نه، چون شنیده ام فیلترینگ بسیار بازار داغی دارد! به این نکته زیبا (والبته دهشتناک!) توجه فرمایید. هنگامی که فتوای سی و چند صفحه ای ابومصعب الزرقاوی رهبر معدوم القاعدة در عراق، در ایران منتشر شد، مقامات خشم گرفتند که چرا این اسرار ناخوشایند افشا می شود. زیرا الزرقاوی به صراحت نوشته بود که شیعیان را از یهودیان نجس تر می داند. حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی با ناخرسندی از آنانی که این سند را در ایران نیز انتشار داده بودند، گفت که چرا باید از چنین اختلاف عمیق بین شیعه و سنی پرده برداشت؟مانند همیشه پرسش این است که آیا هنوزهم باید آقای عماد مغنیه و الرزقاوی و فلسطینیان سنگ پران را پرستش نموده، کسانیکه مارا از یهودیان نجس تر میدانند؟!؟!؟
بزرگواری دیگر که همیشه شمشیر ازروبسته و زندگیش سراسر پرخاش و یورش میباشد متاسفانه از نقطه ضعف کم ظرفیتی برخورداراست. ایشان آنگونه که پیداست بسیار زود خشمگین و زودتر از آن پشیمان میشوند. چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟ از دیدگاه من انسان باید گنجایش (ظرفیت) شنیدن همه چیز را داشته باشد. اگر کسی بخواهد با پرخاش و شمشیر از رو بستن با زور به کسی چیزی بفهماند(بشناسد) جز آنکه خودرا در نگاه دیگران یک شخص عصبی، کم طاقت و بی ظرفیت نمایان کند، سودی دیگر نخواهد داشت. آنقدر نوشته ها خام است که نشان میدهد جوانید و پرشور. پسرجان! انسان همیشه باید پذیرای هرگونه دیدگاه باشد. اگر قرار باشد به هر سخنی آمپر شخص بالا برود و سرخوردگیها و کُـنشهای دریافت شده زندگیش را در چند جمله به دیگران بازتاب نماید، سخنش به هر زیبایی که باشد از سوی دیگران پذیرفته نخواهد شد. شاید یکبار دیگر بیان این سخن بیراهه نباشد و آن اینکه، اگر کسی از ادله و براهین شما با شما هم رای بود و توانست متقاعد شود که هنرمندید، وگرنه 90 درصد اشکال از سوی شماست که نتوانستید کسی را متقاعد کنید. آقای جوان موسیقی و شطرنج در همین مملکت گل و بلبل شما از سالهای 1359 تا 1368 حرام بود. به لطف برادران متعصب تر و خصمانه تر از شما، بنده برای همین دومورد چند شبی را در بازداشتگاه آب خنک میل فرمودم و امروز با آنکه روایت از امامان معصوم مبنی بر حرام بودن آنها داریم،(شما که استاد روایت هستید پژوهشی بفرمایید!) این سخن کمی شگفت انگیز است. پس اگر دوست دارید پذیرای انتقاد باشید دست از خشک اندیشی(تعصب) بردارید، کمی مودب و فرهیخته باشید، تا دیگران از شما استفاده(سودبردن) کنند. نه آنکه به چهره ای پرخاشگر نامی شوید. چگونه است که شما اینهمه روایت و حدیث بلدید، کمی حدیث ادب و احترام، آرامش و صلح و دوستی بیان کنید. متاسفم که اینرا میگویم اما عصبیت و پرخاش، خدای ناکرده شمارا به سکته هدایت خواهد نمود، کمی مراقب باشید و ظرفیت داشته باشید که سخنی را بشنوید. اینجارا با صحرای کربلا اشتباه نگیرید، ما هم ابوسفیان و دارو دسته اش نیستیم، شماهم نماینده خدا روی زمین نیستید. منطق شما حاکی از استدلالهای عرب دوران جاهلیت است. تازی نادانی که دختران را زنده بگور میکرد و بت می پرستید و بیابان نشین بود، کاررا به جنگ و خونریزی میکشاند. آیا امروزهم باید جنگ و خونریزی کنیم؟ نویسنده بزرگوار روزانه که شما از ایشان شخص بی ادب و معلوم الحال یاد میکنید(البته بیان فرهنگ عمیق اسلامی و فرهیختگی شمارا میرساند!)، پرسشی را مطرح کرده که بسیار زیباست. ما باید به فلسطینیان کمک کنیم، اما چرا باید بمب کمک کنیم؟ چرا باید تسلیحات نظامی بدهیم؟ چرا ما باید پاسخ اسراییل را آنهم با پولی که حق ما مردم است، بدهیم؟ شما عدد که نه، رقمی در این دولت نیستید(مانند گذشته خودتان را کاره ای از دولت بشمار نیاورید!) اما آن نامردانی که پول بیت المال مردم را با کدامین اجازه (نمیدانم!) خرج یه مشت سنگ پران تروریست میکنند را مردم نمیپذیرند. نمونه اش همین روزانه هست که چند بارو چند نفر که یکدیگر را نمیشناختند همگی با هم گفتند "چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است!". بازهم پافشاری بورزید که اگر آنها امام حسین مارا هم قبول ندارند ولی ما پشتیبانیشان میکنیم، حتی اگرما را از یهودیان نجس تر بدانند! اینبارهم جناب ادراک جایش خالی شد و نیازش بسیار پدیدار گشت. دوستی میگفت : آدمی اگر در آفتابه نوشابه بخوره، بهتر از این است که خیط و کنفت بشه! ما دلمان نمیخواهد که خدای ناکرده شما خیط شوید. پس از اینهمه که فلسطین فلسطین میکنید، آنها شمارا با نوک پا به گوشه ای پرت خواهند کرد. ناراحت نشوید اما ذات تازی همین است.بهرحال این گفتگوی فلسطین برای من بسیار روشن و هویداست و نیازی نیست در این باره دیگر گفتگویی کنم.
آنگونه که پیداست شما از منطق ما با عنوان منطق آکواریومی نام بردید که برای آگاهی شما باید عرض کنم که آکواریوم و منطق، یکی شیء و دیگری فن سخنوری است و نسبتی باهم ندارند، یکی را میشود لمس کرد و دیگری را نه. اما گفتگوی جالبی را بیان میکنید که آیا اسلام بهتر است یا ایران؟ میدانم که درک منطق برای شما بسیار سخت است، اما هر دانشی(علمی) با چندبار خواندن فهمیده میشود(البته از ترس آنکه برای سوگند خوردن از من وجهی را مطالبه نفرمایید سوگند نمیخورم، اما بدانید که هرچیزی با چندبار خواندن حتما ً فرا خواهید گرفت!). از سوی دیگرعلاقه مندید پاسخ این پرسش شما را بدهم و از آن فرار نکنم! متاسفم که من منطق بلدم و باید پاسخ را بزبان منطق دهم. در منطق "یا" و یا بقول فرنگیها "OR" دوگونه است. یکی یای مانع الجمع و یکی یای منطقی. یای مانع الجمع همانگونه که از نامش پیداست، از جمع آنها جلوگیری میکند. چراغ یا روشن است یا خاموش. در یک لحظه چراغ نمیتواند هم روشن باشد و هم خاموش. همچنین در یک لحظه چراغ نمیتواند نه خاموش باشد و نه روشن. ایندو باهم نمیتوانند باشند و در هر لحظه حتما ً یکی از آنها هست. بوضوح میتوان دو چیز کاملا ً متضاد را نمونه ای از این "یای" مانع الجمع دانست. دانشجویان و سروران بنده که در رشته های کامپیوتر و الکترونیک درس خوانده و میخوانند میدانند که در درس دیجیتال از این "یا" بعنوان EXCLUSIVE OR یاد میگردد.
دیگری "یای" عطف و یای منطقی است. به نمونه زیر توجه فرمایید. در جاده ای کوهستانی و یخ زده تنها ماشینهایی را اداره راهنمایی و رانندگی اجازه میدهد بروند که یا لاستیک یخ شکن داشته و یا زنجیر چرخ داشته باشند. میبینید که ایندوبا هم منافاتی ندارند. تنها ماشینی که نه زنجیرچرخ و نه لاستیک یخ شکن دارد نمیتواند بگذرد. ماشینی که فقط لاستیک یخ شکن دارد، میرود. ماشینی که فقط زنجیر چرخ دارد، میرود، و ماشینی که هم لاستیک یخ شکن و هم زنجیر چرخ دارد نیز میتواند برود! حال به پرسش مبهم(پوشیده) شما و دوست شریف و البته جوانی که شعارشان "جمع کن وطن پرستیتو!" برمیگردیم. اسلام بهتر است یا ایران؟ اگر ایران را در برابر اسلام قرار دهیم و یای مانع الجمع بکار بریم که مرحمت عالی زیاد! بنده شرمنده ام و نه تنها پاسخی ندارم، بلکه گریز از این گفتگوی 100% نادرست، بهترین گزینه برای من است. اما بدانجا میرسیم که یای منطقی را بکاربریم. در اینجا من نظر و دیدگاه خودم را بیان میکنم. خواهشمند است با بیان الفاظی مانند کودکانه اصرار میورزید و امثالهم، خودرا پرخاشگر جلوه ندهید، ادب داشته وپیش از آن کمی ظرفیت داشته باشید تا بتوانید درست پاسخ دهید.
آنچه که من میدانم دین هرکس به خودش مربوط است و مجموعه باورهای اوست. وطن هم جاییست که در آن بدنیا آمده و سعادت هم که شما از آن نام میبرید با آرامش و صلح بدست میآید و خداوند من هیچگاه قاتل و کسی که کشنده نفس است را سعادتمند نمیداند. خدا میداند که کی سعادتمند است و خودش تشخیص میدهدونه بنده او! ایرانم را دوست دارم، برایش جنگیده ام، به مردمانش خدمت کرده ام و در تضاد با دین و باورهای من نیست. باورهای من آن اندازه قوی است که با کشیدن کاریاتور و نوشته های سلمان رشدی به هرز نمیرود و کسی نمیتواند آنرا از من بگیرد. اما شما برای باورهای خود فرمان قتل هم صادر میکنید. نسخه ای از اسلام که در این سی ساله با شعارهای اسلامی بر ایران حاکم شد، بجز جنگ و خونریزی، فحشا و اختلاس (که خود بدان معترفید)، فقر و تنگدستی، عقب ماندگی، نارضایتی و دروغ و دزدی و سانسور و قتل و غارت، ایدز و تباهی جوانان در مواد مخدر و قرص ایکس و غیره، ارمغانی برای ما نداشته است. درظرف این 29 سال نتوانسته اند اسلام نسخه خودرا حتی به یک کشور دیگر منطقه یا جهان صادر کنند. میلیاردها دلار پول هزینه کرده اند و هنوز یک حکومت شبیه نطام آنها در هیچیک از کشورهای منطقه و یا جهان برپا نشده است. برای تبلیغ باورهای مذهبی خود در میان دیگر ملتهای جهان نیز مبالغ بسیار هنگفتی پاشیده اند ولی شمار سنی مذهبان که به آیین تشیییع درآمده اند شاید از صفر بالاتر نرود. ولی در هر حال زیر یک هزارنفر است. چه شد که برای سلمان رشدی حکم قتل صادر کردیم و آنهم برای کسی که به آیات قرآن جسارت نمود، اما برای کسانیکه کاریکاتور میکشند، نه تنها هنوز با آنها در ایران کار میکنیم، تنها شیرینی دانمارکی را به شیرینی گل محمدی تغییر نام دادیم. چرا برای تخریب حرم عسکرین همگی ساکت نشستند و فقط شعار میدادند. اگر کسی واقعا ً اعتقاد(باوری) داشته باشد لباس رزم پوشیده و از بیرون گود لنگش کن سر نمیدهد. چشمان خودرا باز کنید و به آتشی که زبانه میکشد خوب نگاه کنید. این آتش اثرش آنی نیست، اما اگر اثرش خدای ناکرده گریبانگیرتان شود، دامن شمارا خواهد گرفت و اثری بسیار ماندنی و سخت بجا خواهد گذاشت. اینهمه فریاد ترور و خشم و خشونت برای چی؟ آمار میگوید 10 درصد مسلمانان شیعه هستند، اصلا ً به فرمایش شما همان 25 درصد. 120 میلینون هم نه، همان 400 میلیون! این چه آیینی است که هنوز نتوانسته پس از گذشت 1400 سال، بیش از 6 درصد جهان را به سوی خود بکشد؟( 6 درصد از تقسیم 400 میلیون بر شش و نیم میلیارد ضربدر 100 بدست آمده است)؟ پاسخ این پرسش بسیار روشن است. وقتیکه آیین و دین انسانهارا که مجموعه باورهای آنهاست و بجز آرامش و صلح چیز دیگری ندارد، به ورطه کثیف و پلید سیاست (مجموعه ای از پدرسوختگیها و بی شرفیها) میکشید، حرمت دین را از بین برده اید. خیلی پیش از شما کشیشهای اروپا زمین بهشت را خریدوفروش میکردند(خدا پدر آخوندهای مارا بیامرزد که چنین نکردند). امروزهم دین و کلیسا را کنار گزارده و سیاست خودرا بدون دین اعمال میکنند. هنگامیکه اسلام را به حکومت میکشید نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت. بلند شوید و یک سری به کشورهای برون مرزی بزنید تا ببینید که توده مردم جهان(اکثریت) چه برداشتی از ایران دارند؟ مارا به دید یه مشت تروریست عقب مانده که برای اثبات گفته های خود از هیچ جنگ و خونریزی فروگذاری نمیکنند، میبینندو بادیدن سنگسارها و اعدامهای جرثقیلی تف و لعن میکنند. اگر اسلام این است که شما میگویید و این است که 29 سال بجزفقر و تنگدستی و جنگ و عقب ماندگی سوغاتی نداشته، آیا باید آنرا پذیرفت؟
در پایان چند پرسش دارم که بازهم آرزو میکنم گنجایش (ظرفیت) خواندنش را داشته باشید.
آقای سلمان محمدی را نمیشناسم و اصولا ً چرا باید بازدن مثال، آدمی را در (برابر) تقابل با تصاد قرار داد؟ مگر شما مثال(نمونه) جدیدتر از 1400 سال پیش ندارید؟ البته ممکن است سواد امروزی نداشته باشید، اما هر گفتگویی که میشود چرا باید نمونه های 1400 سال پیش که یه مشت سوسمارخور دخترانشان را زنده بگور میکردند و بت میپرستیدند راهگشای گفتگوی شما شود؟ امروز قرن بیست و یکم است.
پرسش دیگر آنکه مگر مملکت ما اسلامی نیست، پس کجای کار میلنگد که اینهمه نارضایتی؟ اینهمه دزدی؟ اینهمه اختلاس و ... (آنقدر زیاد است که بیان تنها نام آنها مثنوی هفتاد من کاغذ است)؟ امیدوارم با دانش آمار STATISTICS آشنایی داشته باشید و برای هزارمین بار که در همین روزانه به شما هان داده اند، سری به جامعه ساخته شده معجزه هزاره سوم بزنید. پس چرا این کشورحکومت اسلامی از همه نظر در مقام نخست آمارهای خطرناک اعم از دزدی و رشوه وتصادفات، قتل، غارت .... قرار گرفته است؟
درباره اسلام و ایران هم این پرسش را دارم که 2500 سال پیش که اسلامی در کار نبود و آدمیان هم نمیتوانستند بردباری(صبر) داشته باشند که اسلام بیاید و بآن بگروند، آیا آنهارا باید به جهنم فرستاد و یا اینکه اگر بهشت روند به درجه عالیه بهشت نمیروند؟ آریو برزن که برای ایران جنگید را خداوند سعادتمند نمیکند؟ آریو برزن نمیگه تقصیر من چیه که زودتر از اسلام از دنیا رفتم؟
آنقدر سخن هست که به همین نوشته باید بسنده کرد.
بامید سربلندی ایران و ایرانیان
پورچستا

 

 

احسان بهرام غفاري

بي غيرت هاي وطن
قسمت سوم

نزديك انتخابات است . ديوارها پر شده از عكس ها با ژست هاي مختلف و شعارهايي كه گويي تا آخر زمان ادامه مي يابد و سه شعاري كه همواره در هر تبليغي ديده مي شود " مبارزه با گراني ، بي كاري جوانان و توسعه ايران " . آنقدر اين شعارها در اين سي ساله تكرار شده است و توسط هر شخصي گفته شده كه گويي به ضد تبليغ بيشتر شباهت دارد تا تبليغ و هر بيينده اي را با ديدن اين كلمات به تهوع وا مي دارد و منزجر مي سازد . اما سخن اينجاست كه نمايندگان محترم اصلي ترين وظيفه خود را نمي دانند و ما جماعت چيز نفهم تر هم بار ديگر آنها را بر زين خانه ملت مي نشانيم تا با سم هاي محترمشان ما را له تر كنند . آقا و خانم نماينده ،‌شما كه حتي نمي داني وظيفه قوه اي كه مي خواهي در آن بخوري و بياشامي و پول بيت المال اش را خرج دنيا و سفر خانواده ات و ماشين آخرين سيستم ات و ... كني ، آيا مي داني وظايفت چيست ؟ مهار گراني ،‌ حذف بي كاري ،‌ازدواج خوب و هزاران و ميليونها شعار ديگر و وعده اي كه مي دهي اصلا كار تو نيست . تو كه هنوز فرق ميان قوه مجريه را با قوه قانونگذاري ( مقننه ) نمي داني ، چطور به خودت اجازه مي دهي كه كرسي آنرا اشغال كني ؟ گويي مجلس شده است جايي براي شلنگ تخته و خاله زنك بازي اصلاح طلبان ،‌مشاركتي ها ،‌دوم خردادي ها ، اعتماد ملي ها و كلا هواداران گفتمان و از طرف ديگر محل باتوم كشي و عربده زني آقايان محترم كارگزار و مبارز و اصول گرا . برگه هاي تبليغاتي هم كه براي خود مضحكه اي است از بي شعوري افرادي كه با ژست هاي احمقانه شان و شعارهاي دهان پر كنشان بر آن نقش بسته اند . فلاني مي گويد سابقه مبارزاتي دارد ( و اندكي كه تحقيق مي كني مي بيني كه مثلا در كنار درب زندان اوين جگركي داشته ) آن يكي مي گويد از ياران وفادار امامم ( گويي يار وفادار امام بودن ربطي به تصويب و رد قوانين دارد ) ، معتقد به انقلاب هستم ( گويي بعد از سي سال قرار است نباشد ) ، ديگري مي گويد سابقه فعاليت هاي سياسي دارم ( و مي بيني كه طرف در دوران دانشگاهش ، روزنامه ديواري درست مي كرده ) ، آن يكي بزرگ نوشته است خدمتگذار ملتم ( و تو مي بيني كه خون در شيشه مي كرده و با قيمت ارث پدر مي فروخته ) و از همه جالت تر اينكه همه نوشته اند عضو فلان اعتلاف و فلان حزب و خاك بر سر اينان كه هنوز بلد نيستند بنويسند ائتلاف و مي نويسند اعتلاف . به مجلس هاي ششم و هفتم نگاه مي كنم . مجلس ششم كه محملي شده بود براي ريش هاي ژيگولي و باند بازي و خاله بازي دوستان دوم خردادي كه گفتمان مي كردند و لبخند مي زدند و مشتي دغل باز و بي خاصيت بودند كه حتي يك قانون را براي رضاي خدا تصويب نكردند كه قدمي برداشته باشند و يا تعطيل بودند و يا روزه سياسي مي گرفتند و يا هر كس بدنبال فلان خوشگل محل شان مي دويد . مجلس هفتم كه از روز اول مشخص بود چه هست . آنقدر نمايندگان اين مجلس اخير از فرط راي آوردن در پوست خود نمي گنجيدند كه تا به همين امروز فقط دارند پز مي دهند و اصلا نمي دانند وظيفه شان چيست . سمت هاي پيشين نمايندگان اين دو مجلس را نگاه كنيد . كشتي گير ،‌بنا ،‌ راهساز ، فلافل فروش ، شغل آزاد ،‌ برادر شهيد ،‌خواهر رييس جمهور ،‌دندانپزشك ،‌ سردبير ، اقتصاد دان ( حداقل اين يكي كمي بكار مي آيد ! ) ، وارد كننده چاي ،‌ مستند ساز شبكه خبر و ارتوپد . من نمي دانم دانشگاه هاي عريض و طويل مديريت سياسي ،‌ دانشگاه هاي قانون ،‌ دانشگاه هاي جامعه شناسي و اقتصاد و رشته هاي اين چنيني پس اينهمه دانشجو را براي چه مي گيرند و پول پدران اينها را تا قران آخر مي كشند ؟؟؟ من نمي دانم مگر در اين مملكت پيدا كردن دويست تا آدمي كه به نحوي با قانون ارتباط داشته باشند آنقدر مشكل شده كه مجبوريم كشتي گير و فوتباليست و كتاب درسي نويس را بر مسند بنشانيم ؟ اصلا اين احزاب كه كار شبانه روزي شان بهم پريدن است ( اعم از اينوري و آنوري ) اصلا كي هستند ؟ كدامين سوابق مديريتي شان بايد به چشم بيايد ؟ مگر جز اين بوده كه هرگاه اينان بر كرسي هاي خانه ملت نشسته اند ،‌ اولين اولويت شان فراموشي وظيفه شان بوده است ؟ ليست مشترك دوم خردادي ها را اگر ببيني از تعجب لپانت گل مي اندازد كه اصلا اينها كي هستند و چه كاري تاكنون كرده اند و شرم زماني سرتان را به پايين هل مي دهد كه ليست مشترك اصول گراها را ببيني . اعتماديون ملي كه مشتي روزنامه نگار اخراجي و دست دوم هستند ، روحانيون مبارز كه تاكنون يك فيلم جنگي نديده اند و نمي دانند ميرزا كوچك خان كيست و رايحه خوش خدمتي ها كه فقط بوي بد متصاعد مي كنند و ديگر احزاب هم كه فقط براي خنده بعد از آبگوشت خوب هستند هم جاي خود را دارند . با چينين شتابي به كجا مي رويم ؟ ادامه دارد

 

 

 

 

 

Mobin_s2004@yahoo.com

 •  براي دريافت مداوم مجله الکترونيکي «روزانه» بصورت ايميل، مي توانيد عضو گروه اختصاصي «مبين» شود. براي عضو شدن اينجا را کليک کنيد.

 •     دوست عزيزم اگر شما هر مطلب، دل نوشته، شعر، خبر، داستان، جوک و... داري و فکر مي کني براي اعضا گروه جالب باشه را مي توني به آدرس من (mobin_s2004@yahoo.com) بفرستي تا با نام خودت در  بخش از «مطالب ارسالي اعضا» نوشته بشه.

 •    از همه دوستان عزيزي که لطف مي کنند و براي «روزانه» مطلب مي فرستند بينهايت متشکرم. همه ايميلهايي که براي من مي فرستيد به دستم مي رسند و حتما با نام خود شما در «روزانه» نوشته خواهند شد. فقط بخاطر اينکه حجم مطالب ارسالي از طرف اعضا بسيار زياد هست، و از طرفي در نوشتن مطالب (از نظر تعداد) محدوديت دارم، لذا مطالب دريافتي در نوبت قرار گرفته و به مرور نوشته خواهند شد. اين را گفتم تا اگر مطلب شما دوست خوبم با چند روز تاخير نوشته شد، علتش را بدانيد.

 •    منتظر پيشنهادات، نظرات و خدايي نکرده انتقادادتان در مورد مجله الکترونيکي «روزانه» هستم!

 •    دوباره تاکيد مي کنم که هر مطلب و حرفي داشتيد، لطفا (!) فقط به آدرس شخصي من ارسال کنيد، مرسي! 

باقي بقايتان!

 

Copyright © 2005-2006  mobin_s2004@yahoo.com
All Right Reserved © www.mobin-group.com

Mobin_s2004@yahoo.com

Mobin_s2004@yahoo.com

 

23 اسفند / 14 مارس / 5 ربيع الاول

Mobin_s2004@yahoo.com
23 اسفند ماه هجري خورشيدي
Mobin_s2004@yahoo.com
مورگان شوستر آمريكايي كه روسيه براي اخراج او به دولت ايران اولتيماتوم داد

مورگان شوستر آمريكايي كه به تصويب مجلس شوراي ملي براي سر و سامان دادن به ماليه ايران و ايجاد يك خزانه نوين استخدام و وارد ايران شده بود در اين روز در اسفندماه 1290 ( مارس 1912 ) از ايران خارج شد. استخدام او بدون جلب موافقت قبلي انگلستان و روسيه بود كه طبق موافقتنامه دو جانبه سال 1907 سن پترزبورگ وطن ما را ميان خود به مناطق نفوذ قسمت كرده بودند. از سوي ديگر ، شوستر پس از تاسيس خزانه داري كل ، يك واحد پليس ماليات و حافظ خزانه داري مركب از عده اي ژاندارم تشكيل داده بود كه روسها با اين كار موافق نبودند.
    دولت روسيه در هشتم آذر ماه 1290 خورشيدي به ايران يك اولتيماتوم سه ماده اي تسليم كرده بود كه ماده اول آن اخراج شوستر و ماده ديگرش خودداري از استخدام خارجي بدون جلب موافقت قبلي روسيه و انگلستان بود .
    مجلس شوراي ملي اين اولتيماتوم را رد كرد كه 24 آذر دولت روسيه به ايران اخطار كرد كه اگر ظرف 48 ساعت مفاد اولتيماتوم را اجرا نكند نيروهاي آن كشور كه به حركت در آمده اند وارد تهران خواهند شد.
    در اين ميان يپرم خان ( ازمجاهدان سابق ) رئيس پليس تهران به مجلس اخطار كرد كه به مصلحت است اولتيماتوم روسيه را بپذيرد كه مجلس پذيرفت و چهار روز بعد مراتب به شوستر ابلاغ شد كه ديگر سمتي ندارد و پليس او نيز منحل شده است. شوستر درخواست غرامت كرد و در بهمن ماه غرامت او پرداخت شد.
    شوستر پس از باز گشت به آمريكا خاطرات خود از اقامت در ايران شامل مشاهدات و ضعفهايي را كه ديده بود در كتابي منتشر ساخت كه تا كنون چندين بار تجديد چاپ شده است . اين كتاب وخامت اوضاع ايران و مداخلات خارجي در آن زمان را منعكس كرده است.
    در سال 1321 دولت ايران براي تمشيت امور ماليه خود يك آمريكايي ديگر به نام دكتر ميلسپو را استخدام كرد. وي كه در اسفند ماه اين سال كار خود را در تهران آغاز كرده بود بعدا با مخالفت مديروقت بانك ملي رو به رو شد و در اسفند ماه 1322 ( درست يك سال بعد ) از ايران خارج گرديد.

 

درگذشت آيت الله حاج سيد ابوالقاسم كاشاني

23 اسفند 1340 - آيت الله حاج سيد ابوالقاسم كاشاني روحاني مبارز و شخصيت معروف سياسي تاريخ معاصرايران درگذشت. وي دردوران جواني يارو همراه آيت الله ميرزا محمد تقي شيرازي بود. پس ازفراررضاخان ازايران مبارزات پيگيرخود را با استعمارآغازكرد كه درنتيجه اين مبارزات دستگيرو زنداني شد. اما پس ازآزادي درمقام نماينده مردم تهران به مجلس شوراي ملي راه يافت. با حمايت ايشان ازدكترمصدق و تشويق مردم دركمك به دولت، صنعت نفت درسراسركشورملي اعلام شد. بعد ازروي كارآمدن قوام درپي آيت الله كاشاني مردم بارديگرروي كارآمد.اما پس ازكودتاي اِمريكايي زاهدي و بازگشت شاه، آيت الله كاشاني دلت را مورد انتقاد قرارداد و به مبارزه پرداخت؛ پس ازكودتا عمال رژيم نيزايشان را تحت مراقبت قراردادند تااينكه سرانجام بعد ازعمري مبارزه با استعمارو عوامل داخلي آن در80 سالگي بدرود حيات گفت.

Mobin_s2004@yahoo.com
14 مارس ميلادي
Mobin_s2004@yahoo.com
خودكشي جورج ايستمن مخترع فيلم عكاسي و بنياد گذار كارخانه كداك

14 مارس 1932 جورج ايستمن مخترع فيلم عكاسي ژلاتيني نواري و ساير ابزارهاي عكاسي و صاحب و بنيادگذار كارخانه كداك در 77 سالگي خودكشي كرد. ايستمن به علت سخت شدن بافتهاي ستون فقرات زمين گير شده بود و نمي خواست بقيه عمر را به آن صورت بگذراند و متكي به كمك ديگران باشد و به همين جهت به عمر خود پايان داد. وي پس از ساختن فرمول تهيه فيلم ژلاتيني ، كارخانه كداك را در سال 1888 در شمال ايالت نيويورك تاسيس كرد.

 

روزي كه 76 هزارسرباز آمريكايي و فيليپيني اسير ژاپني ها شدند

14 مارس 1942 ، پس از خروج ژنرال مك آرتور از فيليپين 76 هزار تن نيروهاي آمريكايي و فيليپيني تحت فرمان او در منطقه بتان فيليپين به اسارت ارتش امپرانوري ژاين در آمدند . ژاپني ها تصور مي كردند كه بيش از 25 هزار اسير نخواهند داشت و خود را براي سه برابر اين عده آماده نكرده بودند. بنابراين نزديك به ده هزار تن از اسيران از گرسنگي و سختي شرايط و پياده روي طولاني تا محل اردوگاه جان سپردند. ژاپني ها سپس همه جزاير فيليپين را تصرف كردند. فيليپين از آغاز قرن 20 از مستعمرات آمريكا بود . قبلا فيليپين متعلق به اسپانيا بود كه در جنگ از آمريكا شكست خورد و فيليپين و گوام را در شرق وكوبا و پورتوريكو را در غرب از دست داد.
    مك آرتور پس از عقب نشيني از فيليپين به استراليا رفت.

برخي ديگر از رويدادهاي 14 مارس

 • 1794:   الي ويتني اختراعش ، دستگاه پنبه پاك كني (جين) را به نام خود به ثبت داد.

 • 1914:   عثماني و صربستان با امضاي يك معاهده صلح به اختلافات طولاني خود پايان دادند.

 • 1923:   ديوان عالي آلمان فعاليت حزب ناسيونال سوسياليست (نازي) را در آن كشور ممنوع كرد ، ولي ده سال بعد اين حزب انتخابات آلمان را برد و قدرت را در اين كشور به دست گرفت.

 • 1939:   جمهوري چك اسلواكي منحل شد.

 • 1962:   دكتر علي اميني نخست وزير وقت در پايان ديدار طولاني خود از چند كشور اروپايي اعلام كرد كه دولت ايران از نظر مالي ورشكسته است . با انتشار اين مطلب بهاي زمين و خانه در تهران شديدا پايين آمد و ظرف چند روز به نصف سابق رسيد.

 • Mobin_s2004@yahoo.com
  5 ربيع الاول هجري قمري
  Mobin_s2004@yahoo.com

   رحلت حضرت سكينه(س) فرزند امام حسين(ع) سالارشهيدان

  5 ربيع الاول 117 - حضرت سكينه(س) فرزند امام حسين(ع) سالارشهيدان درشهرمدينه رحلت كردند. مادرآن بزرگوارحضرت ربابه درواقعه خونين كربلا به اسارت دشمن درآمد و طبق روايت مورخان يك سال بعد ازآن واقعه رحلت كرد. حضرت سكينه(س) درسفرامام حسين(ع) به كربلا همراه ايشان بودند و به اتفاق اهل بيت آن حضرت به اسارت دشمن درآمدند. اين بزرگواربانويي فاضل و اديب بود و منزلش مركزتجمع علما و اهل ادب آن روزگاربشمارمي رفت. همچنين برخي ازمورخان اشعاري زيبا به حضرت سكينه (س) نسبت داده اند.

   

   تاسيس دارالفنون نخستين مدرسه ايراني

  5 ربيع الاول 1268 - دارالفنون نخستين مدرسه ايراني به شيوه جديد تأسيس شد. اين مدرسه درآغازعهد ناصرالدين شاه قاجار، و به همت و ابتكارميرزا محمد تقي خان اميركبير صدراعظم با تدبيرآن دوره دايرشد. هدف اصلي اميراشاعه علوم و فنون جديدي بود كه دراروپا گسترش يافته بودند؛ به عبارت ديگرقصد اين انسان دانشمند و خردمند دستيابي به صنايع و علوم جديد، و جبران عقب ماندگي كشوردراين زمينه ها بود. فعاليت دارالفنون با هيئتي مركب ازمعلماني دررشته هاي پياده نظام ، سواره نظام، توپخانه، مهندسي، طب، جراحي، معدن شناسي و داروشناسي آغازشد. گفتني است كه تأسيس دارالفنون نقطه عطفي درتاريخ آموزشي - فرهنگي و اجتماعي ايران بشمارمي رود و اگرچه با همت والاي اميركبيرتأسيس شد خود اميردرزمان افتتاح اين مركزدركاشان و درتبعيد بسرمي برد.

   

   

   

   

   Ãاطلاعات روزانه

   

  آب و هوا

  تهران

  11
  21

  اهواز

  18
  30

  تبريز

  4
  12

  شيراز

  10
  23

  مشهد

  8
  25

  بندرعباس

  16
  30

  کرمان

  7
  26

  اصفهان

  5
  21

  يزد

  12
  26

  کرمانشاه

  3
  16

  اراک

  4
  18

  رشت

  7
  11

  دبی

  19
  28


   

  نرخ  ارز، سکه و طلا در بازار آزاد

  1408 تومان
  921 تومان
  1850 تومان
  890 تومان
  248 تومان
  253 تومان

  يورو اروپا:
  دلار آمريکا:
  پوند انگليس:
  يکصد ين ژاپن:
  ريال عربستان:
  درهم امارات:

  270000 تومان
  114000 تومان
  63000 تومان
  226000 تومان

  يک بهار آزادی:
  نيم بهار آزادی:
  ربع بهار آزادی:
  طرح جديد:


   

  اوقات شرعی (به افق تهران)

  اذان ظهر : 12.14

  اذان مغرب : 18.28

  اذان صبح فردا : 4.55

  طلوع آفتاب فردا : 6.18
   

   

   

   

   

   

  Ãهديه روزانه

  دانلود مجلات و کتب خارجي

  New York House Magazine
  ماه فوريه

  جديدترين شماره از ماهنامه
  New York House

  تاریخ انتشار: مارس 2008
  تعداد صفحات مجله: 104
  حجم فایل: 32 مگابايت
  رمز فايل: www.mobin-group.com

  برای دانلود مستقيم مجله، اینجا کلیک کنید   

   

   

   

   

   

   Ãتکنولوژي روزانه

  با موس میز کار خود را جارو کنید
   

  من نمی دانم که چرا اینقدر این شرکت های ژاپنی علاقمند به ترکیب کردن وسایل مختلف هستند؟ به نظر شما چه ارتباطی می تواند بین یک mouse کامپیوتر و یک جارو برقی کوچک باشد؟! اخیرا یک شرکت سازنده موس در ژاپن اقدام به ساخت یک عدد موس کرده که می توان از آن به عنوان یک جارو برقی کوچک جهت پاک کردن خورده های غدا, کاغذ,... از روی میز کار نیز استفاده کرد.همیشه توصیه می شود که موس کامپیوتر خود را در تمیز ترین جای ممکن بر روی میز کار خود قرار دهید تا بتوانید از حداکثر طول عمر مفید آن بهره بگیرید ولی با وجود این محصول برایمان ثابت شد که اگر جای تمیزی بر روی میز کارمان هم پیدا نکردیم اشکالی ندارد! شما می توانید با قیمت 19$ این هدیه بهداشتی را برای دوستتان که عادت به خوردن چیپس در ضمن کار کردن دارد خریداری کرده و او را خوشحال و با نظافت کنید!
  منبع

  خودکار دیجیتالی
  سفارش غذای شما را میگیرد


  زمانیکه به رستوران می روید بعد از انتخاب غذای مورد علاقه تان باید کمی صبر کنید تا خدمتکار سر میز شما بیاید و سفارش غذای انتخابی شما را بگیرد. شاید هم در برخی از موارد شما مجبور به حرکت کردن بر روی صندلی , سرفه زدن و ...می شوید تا بتوانید کمی جلب توجه کرده و خدمتکار را حاضر کنید. اما اکنون دیگر نیاز نیست تا برای صدا زدن خدمتکار از حرکات آکرو باتیک استفاده کنید . به کمک این خودکار دیجیتالی که ساخت یک شرکت ژاپنی است غذای مورد غذاقه تان را از منو اسکن کرده و آن را به صورت wireless به یک سیستم مرکزی که مسئول دریافت سفارش غدا است بفرستید. این محصول که Deli-Touch نام دارد اکنون با قیمت 418$ قابل اجاره کردن است. هر ست شامل 30 عدد خودکار دیجیتال است و می تواند رستوران شما را مجهز به تکنولوژی روز کرده و از نیروی انسانی نیز بکاهد.

  منبع
   

   

   

   

   

   

   Ãکتاب روزانه


  علم النفس گيتا‌

  نويسنده: فروزان راسخي
  ‌‌

  معرفی کتاب:
  بَگوَد گيتا، نغمه الهي، جزئي از مجموعه عظيم مَهابهاراتا است که جنگ فرزندان بهاراتاي بزرگ، يعني کوُروان و پاندوان، را به تصوير مي کشد. منبع اصلي الهام گيتا، اوُپه نيشَدهاست. اين کتاب هنر تعمّق مکتب يوگا، ثنويت مکتب سانکيه، خداپرستي آيين بَگوَته و آموزه مطلق اوُپه نيشَد را جمع آوري کرده است.
  نوشتار حاضر در صدد است تا موضوع علم النفس را از منظر کتاب گیتا بررسی نماید.
  علم النفس را علمِ به نفس، مراتب، اطوار و حالات آن دانسته اند. خود نفس ساحتِ غيرجسماني انسان است که مراتبي دارد. مثلاً عرفاي مسلمان، روح، سرّ قلب، خفي و احقي را مراتب نفس مي دانند. علاوه بر اين نفس اطواري هم دارد. يک طور وجوديِ نفس، قبل از تعلّق به بدن و طور ديگر آن، بعد از تعلق به بدن در دنيا و طور سوم، بعد از قطع علاقه از بدن است که مربوط به عوالم برزخ و آخرت مي شود. حالات نفس هم افعال و انفعالات و قواي نفس است. امروزه علم النفس را علمي مي دانند که به نفس، کارکردها، ساختار و آثار رفتاري نفس مي پردازد. براي شناختن اين امور در باره نفس راه هاي مختلفي وجود دارد، از جمله:
  1. علم النفس تجربي؛ امروزه به آن روانشناسي يا روانشناسي آزمايشگاهي مي گويند و از راه تجربه و آزمايش به مطالعه نفس مي پردازد.
  2. علم النفس عرفاني؛ از راه مراقبه و رجوع به خود و کشف و شهود حاصل مي آيد.
  3. علم النفس تعبّدي يا ديني؛ فقط در پي آن است تا ببيند متون مقّس ديني درباره نفس چه گفته اند.
  4. علم النفس فلسفي؛ بر اساس اصول عقلي به بحث هايي درباره نفس مي پردازد، از جمله اين که آيا نفس بسيط است يا مرکّب؟ نحوه تجرّد آن چگونه است؟ در قلمرو نفس، جبر حاکم است يا اختيار؟ رابط نفس به عنوان يک جوهر مجرّد با بدن به عنوان يک جوهر مادّي چگونه است؟
  اين نوشتار، در صدد است تا ببيند گيتا به عنوان يک متن مقدس ديني، درباره حالات و اطوار و افعال نفس چه مي گويد و چه واقعيت هايي را درباره آن اظهار مي کند و به طور کلي انسان را چگونه موجودي معرفي مي کند.
  گيتا کتاب عجيبي است. در عين حال که انجام کامل منطقي و مباحث سازگار فلسفي در آن ديده نمي شود ـ به عنوان نمونه، در باب علم النفس، نه تنها از هيچ يک از تقسيم بندي هاي رايج پيروي نمي کند، بلکه حداقل يازده مقوله جدا از هم را در اين باب طرح مي کند ـ اما سخت تأثيرگذار و نافذ است و در ابقاي پيام خود توفيق چشمگيري دارد. گيتا داراي همان ويژگي است که همه کتب مقدس دارند، يعني «آشفتگي و تکرار مطالب.» اين دو ويژگي، از آنجا که در تربيت انسان کارآيي بسيار دارد، حسن اين کتب محسوب مي شود نه عيب آن ها. در عين حال که هيچ نظم و ترتيب منطقي در مباحث مطروحه در گيتا به چشم نمي خورد. اما يک تداعي معاني جالب و دل انگيز که از لحاظ دروني پيوستگي کافي با هم دارد، در آن احساس مي شود. اين امر باعث رفع ملال خواننده و جلب توجه او مي گردد. هر مطلبي فقط در يک جانيامده، بلکه در مواضع مختلف و با بيانات متنوع تکرار شده است، تا تأثير بيشتري در روح انسان بگذارد. به نظر مي آيد پرداختن به هر بحثي در گيتا مستلزم پرداختن به کل آن است. گيتا مي خواهد «راه رستگاري» را نشان دهد. از اين رو هر بحثي کم يا بيش با اين مقصد اصلي ارتباط دارد و خواننده را قدم به قدم به قلب کتاب نزديک مي کند.
  فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:

  فصل اول: معرفي کتاب بگود گيتا
  مندرجات گيتا
  مزيّت گيتا
  تفسير گيتا
  ترجمه گيتا

  فصل دوم: علم النّفس گيتا
  1. جان
  2. خرد (Buddhi)
  3. دل (manas)
  4. تن (جسم) منشأ نيروها و دگرگوني هاي آن
  5. احساسات و عواطف
  6. علم و موانع آن
  7. ايمان و انواع آن در ارتباط با گوُنه ها
  8. عمل
  9. طبقه بندي خصال
  10. طبقه بندي انسان ها
  11. مرگ و پس از مرگ‌


  دانلود کتاب:


  لينک دانلود  (نسخه الکترونيکي با حجم کمتر از يک مگابايت)

  براي دانلود، روي لينکهاي بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد.
   

   

   

   

   

   

   

  Ãطنز روزانه

  بدون هيچگونه شرح!
  براي مشاهده تصوير در ابعاد بزرگتر روي تصوير کليک کنيد

  اولین خدمتم به ملتم نقد سهمیه‌بندی بنزین می‌باشد!

  اولین خدمت به مردم هست نقد سهمیه
  از کجا تأمین کند بنزین، رضا یا مرضیه!!
  ...
  سهمیه‌بندی بنزین ما نمی‌گوییم بد است
  کارهای زیربنایی قبل از آن چون ابجد است!
  ...
  سهمیه بندی بنزین را کند شورابی نقد
  گر به مجلس او رود باشد شجاع، یا رب مدد!
   


   


  براي مشاهده تصوير در ابعاد بزرگتر روي تصوير کليک کنيد

  مجلس و مردم
  یا گل و بلبل!


  مجلس و دولت دو بال بلبلند
  هست مردم بلبل و این دو گلند!
  مجلس جای مفت‌خواران نیست
  جای تیز کردن سی دندان نیست!
  ...
  تا شود راضی خدا و خلق او
  خنده آید بر لب بر حلق او!
  رأی می‌خواهد شورابی چون شیر
  از جوان زنها، جوانمردها و پیر
  ...
  شاد شود شورابی با این گفته‌ها
  خلق را خندان کند با نکته‌ها

  یا اما هشتم
  در مجلس هشتم
  کمکم کن!


  کاندیدای مستقل ِ منتقد ِ تهران؛ حسین‌علی شورابی

   

   

   

   

   

   

   

  Ãزندگي روزانه

  کار، مُد، سلامتی، خانواده، رموز موفقیت و ... (مردمان)

  مواد غذايي مضر براي همه رژيم ها

  این روزها آنقدر تعداد رژیم های غذایی که در کتاب ها و یا بر روی سایت های اینترنتی وجود دارند، زیاد شده اند که به سختی می توان از میان آنها یکی را انتخاب کرد. ما نمی خواهیم بگوییم که در هنگام رژیم باید از چه غذاهایی استفاده کنید؛ بلکه قصد داریم تا شما را با غذاهایی آشنا کنیم که باید حتی الامکان در هر نوع رژیمی از آنها پرهیز کنید.
  برای انتخاب بهترین رژیم غذایی ابتدا باید ببینید که کدامیک از برنامه های غذایی با نحوه زندگی و سلایق شخصیتان هم خوانی دارند. همچنین استفاده از مواد "طبیعی" ( باز هم تاکید می کنم: طبیعی نه مصنوعی) از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.
  همه ما از چیزهایی خوشمان می آید و برخی چیزها را دوست نمی داریم.... و بسیاری از این خوش آمد ها و نیامد ها از زمان کودکی به همراه ما هستند.
  امروزه دنیای تبلیغات و تجارت غذا و نوشیدنی مشکل اساسی به نام "چاقی" را به وجود آورده اند، درست همانطور که کارخانه های تولید توتون و تنباکو دلیل اصلی ایجاد سرطان ریه هستند! زمانی که در رژیم هستید و قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، باید از انتخاب های همیشگی زیر خودداری نمایید.

  هر نوع فراورده مصنوعی. هر غذایی که طی فرایند های شیمیای و صنعتی درست شده باشد. این محصولات شامل افزودنی ها و مواد شیمیایی هستند که روند طبیعی گوترش را با اختلال مواجه می سازند. برای مثال می توان به تما کنسروها و غذاهایی که برای مدت زمانی بیشتر از یک ماه در سوپر مارکتها سالم می مانند، اشاره کرد.

  هر نوع غذای چربی دار. این نوع غذاها شدید ترین آسیب ها را به بدن وارد می آورند. زمانیکه گرسنه هستید آنها را با اشتهای زیاد و به سرعت می خورید. متاسفانه این نوع غذاها دارای ترکیباتی هستند که بدن شما هیچ نیازی به آنها ندارد. از این نوع مواد می توان به چربی های ترانس بالا که در نوشابه های گازدار دیده می شوند اشاره کرد. این نوع نوشابه ها شامل مقادیر زیادی پروتئین و کربوهیدرات نیز می باشند، در ضمن سرشار از کالری نیز هستند. یک وعده معمولی "فست فود" در حدود 1000 کالری بیش از سایر وعده های غذایی در بردارد و پس از گذشت 2 ساعت نیز مجددا احساس گرسنگی در شما ایجاد می کند.

  هر غذای سرخ شده. این موارد شامل سیب زمینی سرخ کرده معروف و گوشت و مرغ سرخ کرده می شود. برخی از شیرینی ها نیز شامل این گروه می شوند به ویژه شیرینی های شرقی. این مواد رژیم غذایی را از بین میبرند، باعث ترشح بیش از اندازه انسولین می شوند، و هیچ راهی برای کاهش وزن باقی نمی گذارند.

  انواع چربی های چند اشباعی و روغن های حیوانی. ما نمی گوییم که چربی را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، بلکه فقط باید انتخاب صحیحی از آنها داشته باشید. می توانید انواع مناسب آنها را در ماهی، برخی از سبزیجات، و برخی فراورده های لبنی ( که دارای امگا 3 می باشد) دریافت کنید.
  آرد سفید. هیچ خاصیت خوبی در این ماده وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که آرد گندم و غلات با آرد سفید تفاوت های اساسی دارند. می توانید هر چقدر که می خواهید از این دو مورد مصرف نمایید، اما نباید از آرد سفید استفاده کنید. آرد سفید از جمله مواد غذایی است كه باعث ایجاد ناهماهنگی در سیستم گوارشی شما می شود. کارخانه های آردسازی به این دلیل دست به تولید یک چنین آردی زدند که هیچ گاه خراب و یا فاسد نمی شود؛ اما حشره ها هم می دانند که کدامیک بهتر است، آنها هیچ گاه وارد آرد سفید نمی شوند و ترجیح می دهند همیشه به آرد غلات حمله کنند.

  شکر سفید. این ماده برادر زاده همان کربوهیدراتی است که در بالا به آن اشاره شد و دارای هیچ گونه ارزش غذایی خاصی نمی باشد. جایگزین های بسیار زیادی برای آن وجود دارد که از جمله آن می توان به شکرهای طبیعی اشاره کرد که مانند خودتان طبیعی هستند.

  مایونز و مشتقات آن. هر چند خیلی خوشمزه هستند و غذاها را نیز بسیار خوشمزه می کنند، اما تحت تاثیر فرآیند های شیمیایی بسیار زیادی قرار می گیرند و با ارزانترین و بی کیفیت ترین روغن ها تهیه شده و حاوی مقادیر زیادی نگهدارنده می باشد. مایونز دارای تخم مرغ هم هست، و به این دلیل که برای مدت زیادی در قفسه های سوپر مارکت باقی می ماند، دارای هیچ گونه خواصی نبوده و برای هیچ گونه رژیم غذایی مناسب نمی باشد. البته میتوانید هر چند وقت یکبار میزان بسیار کمی از آنرا استفاده نمایید.

  نوشیدنی های کافئین دار. این نوشیدنی ها شامل قهوه، چای سیاه، نوشابه های گازدارد، شکلات و نوشیدنی های انرژی زای جدید که در سوپر مارکت ها و باشگاههای وزشی به چشم می خورند، می باشد. کافئین (و مواد شیمیایی مشابهی که در چای و شکلات دیده می شوند) متابولیسم بدن را با اختلال مواجه کرده و فرایند هر گونه رژیم غذایی و کاهش وزن را با مشکل و اختلال مواجه می سازد.

  غذاهای بسیار زیادی هستند که باید از آنها اجتناب کرد و از سوی دیگر موادی هستند که باید از آنها استفاده کرد، اما لیست بالا معمولاً مورد توافق بیشتر متخصصان است.
  اگر رژیم نداشته باشید، می توانید از غذاهای ذکر شده استفاده کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که یک زمانی رژیم گرفته اید و با مصرف این غذا ها دو مرتبه اضافه وزن پیدا می کنید و ممکن است تمام زحمت هایتان به فنا رود .
   

   

   

   

   

   

   Ãستون آزاد

  سرنوشت قاتلان و دشمنان سید الشهدا علیه السلام
  سرنوشت ستم‌پيشگان

  قسمت سيزدهم

  83- عمر بن سعد
  وقتى ابن زياد لشكر خود را براى حرب با امام حسين عليه السّلام جمع كرد تعداد آنان هفتاد هزار نفر سوار بود. ابن زياد گفت: «هر كس متصدى قتل حسين (علیه السلام) شود رياست هر شهرى را كه بخواهد به او داده مى‏شود.»
  كسى جواب او را نداد. ابن زياد عمر بن سعد را خواست و به آن ملعون گفت: «اى عمر، من در نظر دارم كه تو شخصا متصدى جنگ با حسين (علیه السلام) شوى.» عمر گفت: «مرا از اين مأموريت معاف بدار.» ابن زياد گفت: «تو را معاف نمودم، ولى آن رياستنامه شهر رى را كه به تو داده‏ايم پس بده!» عمر گفت: «پس امشب را به من مهلت بده تا در اين امر فكر كنم.» ابن زياد گفت: «مانعى ندارد.»
  عمر سعد به منزل خود رفت و در باره اين مأموريت ننگ‏آور با قوم و برادرانش و افرادى كه مورد وثوق او بودند مشورت كرد. احدى از آنان این عمل را تأیید نكرد و به او اجازه انجام آن را نداد. شخصى نزد عمر بن سعد بود كه قبلا از دوستان پدرش و مردى خير خواه بود که او را كامل مي گفتند.
  او همان طور كه از نامش هم معلوم مى‏شود مردى عاقل و كامل و متدين و صاحب رأى بود به عمر گفت: «چه شده كه تو را اين طور در حال فعاليت و حركت مى‏بينم، مگر چه تصميمى دارى!؟»
  عمر بن سعد گفت: «من رياست و سر لشكرى اين لشكر را عهده‏دار شده‏ام كه به جنگ حسين (علیه السلام) بروم. جز اين نيست كه قتل حسين (علیه السلام) و اهل بيت او براى من مثل يك لقمه‏اى است كه آن را بخورم. يا نظير شربت آبى است كه آن را بياشامم هنگامى كه حسين (علیه السلام) را بکشم(شهيد نمايم) متوجه ملك رى خواهم شد. كامل به عمر بن سعد گفت: «اف بر تو، در نظر دارى حسين علیه السلام را كه پسر دختر پيامبر خدا صلی الله علیه و آله است شهيد كنى؟ اف بر تو و دين تو! اى عمر، آيا سفيه و از راه هدايت گمراه ‏شده‏اى. آيا نمي دانى كه به جنگ چه كسى ميروى و با چه كسى مي جنگى؟إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ!! به خدا قسم اگر دنيا و هر آنچه در آن است به من داده شود كه يك نفر از امت حضرت‏ محمّد صلّى اللَّه عليه و آله را به قتل برسانم قبول نخواهم كرد، تو چگونه جرأت مي كنى حسين علیه السلام را كه پسر دختر پيغمبر اعظم خدا صلی الله علیه و آله است شهيد نمایى؟ فرداى قيامت كه بر پيامبر خدا صلی الله علیه و آله وارد شوى جواب آن حضرت را چه خواهى گفت! در صورتى كه، فرزند و نور چشم و ميوه دل آن حضرت را شهيد نموده ای؟ همان حسينى كه پسر بزرگترين زنان عالم، پسر سيد الوصيين و بزرگ جميع جوانان اهل بهشت است و حسین علیه السلام در اين زمان براى ما نظير جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله است براى مردم آن زمان. اطاعت حسين علیه السلام مثل اطاعت جدش پيغمبر خدا صلی الله علیه و آله بر ما واجب است.
  حسين علیه السلام صاحب اختيار بهشت و دوزخ است. اكنون هر تصميمى كه دارى بگير. من خدا را شاهد مي گيرم كه اگر تو با حسين علیه السلام بجنگى، يا او را شهيد نمایى، يا عليه وى و برای قتل او قيام كنى جز اندك زمانى در اين دنيا باقى نخواهى بود.»
  عمر بن سعد در جواب كامل گفت: «آيا تو مرا با مرگ مي ترسانى؟ آن هم در حالی كه من پس از كشتن حسين علیه السلام رئيس هفتاد هزار سوار خواهم بود و استاندار ملك رى خواهم شد.»
  كامل در جواب عمر گفت: «من حديث صحيحى را براى تو نقل مي كنم كه اميدوارم موفق به قبول آن شوى؛ بدان كه من با پدرت به سوى شام مسافرت كردم! اسبم خسته شد و من از دوستانم عقب ماندم و سرگردان و عطشان شدم.
  ناگاه دير راهبى نظر مرا به خود جلب كرد. من متوجه آن دير شدم، وقتى به در آن دير رسيدم از اسب خود فرود آمدم كه شايد شربت آبى بياشامم. ناگاه ديدم راهبى از بالا متوجه من شد و گفت: «چه ميخواهى؟» گفتم: «من تشنه‏ام.» گفت: «تو از امت اين پيغمبر هستى كه با يك ديگر جدال مي كنند و يك ديگر را براى مال دنيا مي كشند و در اين دنيا به زخرف هاى آن دل مى‏بندند!؟» گفتم: «من از امت مرحومه و بخشیده شده يعنى امت حضرت محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم هستم.»
  در جوابم گفت: « در روز قيامت شما بدترين امت هستيد. واى بر شما.» زيرا شمایيد كه عترت پيامبر خود را مي كشيد، زنان او را اسير مي كنيد و اموال وى را به يغما مي بريد.»
  گفتم: «اى راهب آيا ما چنين عملى را انجام مي دهيم!؟»
  گفت: «آرى، هنگامى كه اين جنايت را كرديد آسمان‏ها، زمين‏ها، درياها، كوه‏ها، بيابان هاى بى‏آب و علف، وحوش و پرندگان دچار ناله و خروش خواهند شد و قاتل حسين علیه السلام را لعنت خواهند كرد. سپس قاتل حسين علیه السلام جز اندك زمانى در اين دنيا زنده نخواهد بود. سپس مردى براى خون خواهى حسين علیه السلام ظهور مي نمايد و هر كسى را كه در قتل حسين علیه السلام شركت كرده باشد به قتل مي رساند. خدا نیز روح او را به سرعت به دوزخ مي فرستد.»
  در ادامه آن راهب به من گفت: «تو با قاتل پسر پيغمبر قرابت و خويشاوندى دارى. به خدا قسم، اگر من روز حسين علیه السلام را درك مى‏كردم جان خود را در مقابل شمشيرها براى او فدا مى‏نمودم.»
  گفتم: «اى راهب! من به خدا پناه مي برم از آن افرادى باشم كه با پسر دختر پيامبر خدا صلّى اللَّه عليه و آله قتال نمايم.»
  گفت: «حتی اگر تو اين عمل را انجام ندهى شخصى از خويشاوندان تو انجام خواهد داد و به قدر نصف عذاب اهل جهنم دچار قاتل حسين علیه السلام خواهد شد. عذاب قاتل حسين علیه السلام از عذاب فرعون و هامان شديدتر خواهد بود.»
  آن راهب پس از اين سخنان در را به روى من بست و سيرابم ننمود و مشغول عبادت گرديد.
  وقتى من بر اسب خود سوار شدم و به رفقاى خويش پيوستم. پدرت سعد به من گفت: «براى چه از ما عقب ماندى؟ من داستان راهب را برايش شرح دادم.» او به من گفت: «راست مي گویى؟!»
  سپس پدرت سعد براى من تعریف کرد که يك مرتبه هم او قبل از من نزد دير آن راهب رفته و آن راهب به وى گفته بوده : «تو همان شخصى هستى كه قاتل پسر پيغمبر خدايى.»
  پدر تو از اين موضوع هراسناک شد و ترسيد كه مبادا تو كشنده امام حسين علیه السلام باشى؛ زیرا اين جنايت را از تو دور مي دانست. اى عمر! بر حذر باش كه بر امام حسين علیه السلام خروج كنى و عذاب نیمی از اهل جهنم دچار تو شود.»
  هنگامى كه اين خبر به ابن زياد رسيد كامل را احضار نمود و زبانش را بريد. كامل يك روز يا يك نیمه روز زنده بود و به رحمت خدا واصل شد(منتخب طریحی، ص275؛ مدینه المعاجز، ج4، ص64؛ بحارالانوار، ج44، ص306).
  عبد اللَّه بن شريك نقل می کند بارها در سال های پیش از شهادت امام حسین علیه السلام دیدم که اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله هرگاه چشمشان به عمر سعد لعين می افتاد مي گفتند: «اين قاتل حسين بن على (علیهماالسلام) خواهد بود.»
  نقل شده عمر سعد به سیدالشهداارواحنا فداه گفت:«يا أبا عبد اللَّه، همانا نزد ما مردمان سفيهی هستند كه گمان می کنند من شما را خواهم كشت.» امام حسين علیه السلام فرمود:
  ايشان سفيهان نيستند که حليمان‏اند. مي دانم كه تو پس از من گندم عراق را مگر اندكى‏ نخواهى خورد( کشف الغمه،ج2،ص9؛ المناقب، ج4، ص55؛ الارشاد، ج2، ص132؛ فخری منتخب طریحی، ص326).»
  هنگامى كه ابن سعد اصحاب خود را براى كارزار با سیدالشهدا ارواحنا فداه آماده، مرتب و منظم كرد، پرچم‏ها را در موضع خود جایگزين نمود و گروه ميمنه و ميسره لشكر را برقرار كرد به افرادى كه در قلب لشكر بودند گفت: «شما در جاى خود ثابت باشيد.»
  سپس آن مردم از خدا بى‏خبر از هر طرفى سیدالشهدا ارواحنا فداه را احاطه كردند و نظير حلقه در اطراف آن حضرت گرد آمدند. سیدالشهدا ارواحنا فداه خارج شد و نزد آن گروه خون خوار آمد و از آنان خواست تا ساكت شوند، ولى ساكت نشدند كار به جایى رسيد كه سیدالشهدا ارواحنا فداه به آنان فرمود:
  واى بر شما! چه مانعى دارد كه ساكت شويد و سخن مرا گوش كنيد؟جز اين نيست كه من شما را براه هدايت دعوت ميكنم، كسى كه از من اطاعت كند هدايت مى‏شود و كسى كه نافرمانى نمايد هلاك و كافر خواهد شد. اکثر شما امر مرا اطاعت نمى‏كنيد، به سخن من گوش نمي دهيد؛ زيرا شكم‏هاى شما از حرام پر شده و به قلب‏هاى شما مُهر قساوت زده شده است. واى بر شما! آيا ساكت نمى‏شويد!؟ آيا نمى‏شنويد؟
  لشكر ابن سعد يك ديگر را ملامت كردند و گفتند به سخن حسين (علیه السلام)توجه كنيد.
  سپس سیدالشهدا ارواحنا فداه برخاست، و فرمود:
  اى گروه ستم كيشان، هلاك و نابود شويد! شما در حالى كه متحير و سرگردان بوديد ما را به فريادرسى خود دعوت كردید و ما مستعد و آماده شديم؛ آیا جا دارد اكنون شمشير براى گردن هاى ما بكشيد و آتش فتنه‏اى را كه دشمنان ما و دشمنان شما بر افروختند به رخ ما بيفروزيد؟
  همه شما یکپارچه دشمن دوستان خود شديد و دستى عليه ايشان و به نفع دشمنان از آستين در آورديد، بدون عدالتى كه آنان بين شما رواج دهند و بدون آرزویى كه به دست آنان براى شما برآورده شود مگر آن مال‏ حرام دنيایی كه به شما رساندند و زندگى پستى كه شما در آن طمع كرده‏ايد، بدون اينكه از ما بدعتى سر زده باشد، يا سستى رأى از ما ديده شده باشد.
  چرا ویل و وای بر شما نباشد كه ما را نپسنديديد و ما را تنها نهاديد، و براى هلاكتمان مجهز شديد.آخر كسى که به خاطر ما بر شما شمشير نكشيده است. شما که در جهاد با دشمنان خائف نشده بوديد و هنوز امر خلافت دشمنان مستحكم نشده بود.شما نظير مگس‏هاى پرنده بر ما سرعت و هجوم آورديد و نظير پشه‏ها يك باره بر ما ريختيد.
  روى شما زشت باد. جز اين نيست كه شما از سركشان و قلدران اين امت، احزابى نانجيب، آب دهان شيطان، گروهى گنه‏كار، تغيير دهنده قرآن، تعطيل‏كننده سنت‏هاى پيامبر، قاتلان فرزندان پيامبران، نابودكننده عترت اوصيا، ملحق‏كننده زنازادگان به حسب و نسب، اذيت‏كننده مؤمنان، تبليغ‏كننده پيشوايان مسخره كننده، همان افرادى كه قرآن را سحر و جادو معرفى كردند، فرزندان و تابعان عمدى جنگ و فتنه و رهاكننده ما (فرزندان پيامبر خدا) هستيد.
  آرى به خدا، بى‏وفایى در ميان شما معروف است. رگ و ريشه شما به بى‏وفایى سرشته شده است، اصل و فرع (پدران و فرزندان) شما بى‏وفایى را به ارث نهاده و به ارث برده‏اند، قلب‏هاى شما بر آن راسخ و ثابت شده است، سينه و قلب شما پوشيده شده، شما از لحاظ داغ بودن نظير خبيث‏ترين آشاميدنى هستيد براى شخص مسافر و خبيث‏ترين لقمه‏اى هستيد براى كسى كه آن را غصب كرده باشد!
  آگاه باشيد كه لعنت خدا بر آن افرادى است كه پيمان شكن باشند. همان اشخاصى كه قسم‏هاى خود را بعد از تأكيد شكستند، شما خدا را براى خود وكيل و كفيل قرار داديد. به خدا قسم كه شما همان افراد هستيد.
  آگاه باشيد كه ابن زياد زنا زاده كه پسر شخص زنا زاده هم هست، ما را بين قلت عدد و نفرات و پذيرفتن ذلت مخير كرده است، هيهات كه من اين دنياى دنى را انتخاب نمايم؛ زيرا خدا و رسول دنيا را انتخاب نكرده‏اند. آباء و اجدادى كه طيب و طاهر باشند، خاندانى كه پاكيزه باشند و بينى‏هایى كه حميت داشته باشند و نفوسى كه زير بار ذلت نمي روند هرگز كشته شدن در راه افراد لئيم و ناكس را بر شهيد شدن در راه بزرگواران انتخاب نخواهند كرد.
  آگاه باشيد كه من عذر خود را شرح دادم و شما را هم از عذاب خدا بيم دادم. آگاه باشيد من با اين کمی ياران و با اينكه اصحاب مرا تنها نهادند دارم به دشمنان دين هجوم مي نمايم.
  سپس سیدالشهدا ارواحنا فداه اشعاری با مضمون ذیل خواند:
  اگر ما شما را شكست دهيم از قديم الايام اين طور بوده‏ايم و اگر شكست بخوريم فرار نخواهيم كرد؛هيچ وقت ترس و بيم عادت ما نبوده ولى مرگ ما باعث دولت ديگران گرديده است.
  و ادامه دادند:
  آگاه باشيد! شما بعد از شهادت ما چندان مكثى نخواهيد كرد مگر به قدر يك سوار شدن بر یک اسب. سپس اين سنگ آسيا خلاف جهت مطلوب شما دور خواهد زد. اين موضوع را پدرم از جدم به من خبر داده است. اكنون شما با شریكان خود آماده شويد و همگی درباره من توطئه بچينيد و مراعاتم را نكنيد؛ زيرا من به پروردگار خود و پروردگار شما توكل كرده‏ام. هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه خدا بر او مسلط است. خداى من بر صراط مستقيم است.
  سیدالشهدا ارواحنا فداه پس از اين اتمام حجت بر آنان نفرين كرد و فرمود:
  پروردگارا، باران آسمان را به روى اين مردم ببند! قحطى مانند زمان حضرت يوسف دچار ايشان بفرما! غلام ثقيف (کنایه از حجاج بن يوسف ثقفى ملعون) را بر اين مردم به نحوى مسلط كن كه جام مرگ را كه از صبر (گياهى است فوق العاده تلخ) تلخ تر است به ايشان بچشاند و احدى از اينان را باقى نگذارد، در ازای هر كشتنى یک كشتن و در برابر هر ضربه‏اى یک ضربه.او انتقام من و دوستانم و اهل بيت و پیروان مرا بگيرد؛ زيرا اينان ما را فريب دادند و به ما دروغ گفتند و ما را تنها نهادند. تو پروردگار مایى. ما به تو توكل كرده‏ايم و به سوى تو بازگشته‏ايم و بازگشت همه به سوى تو خواهد بود.
  سپس سیدالشهدا ارواحنا فداه فرمود:
  ابن سعد كجا است؟ او را نزد من بخوانيد.
  عمر را خواستند. او دوست نداشت نزد امام عليه السلام بيايد. امام حسين به عمر بن سعد فرمود:
  آيا تو مرا مى‏كشى؟ تو گمان مي كنى ابن زياد زنا زاده پسر زناده تو را والى شهر رى و گرگان خواهد كرد؟! به خدا قسم تو بدين وسيله زندگى مباركى نخواهى نمود؛ زيرا اين مطلب عهد و پيمانى بسته شده است. هر عملى كه مي خواهى انجام بده؛ زيرا تو بعد از كشتن من در دنيا و آخرت خوشى نخواهى ديد! گويا مى‏بينم سرت در كوفه بر فراز نى نصب شده است و كودكان آن را هدف تير اندازى خود قرار داده اند(مقتل الحسین علیه السلام خوارزمی،ج2،ص8؛ بحارالانوار، ج44، ص388-389 وج45، ص8 و 10؛ مدینه المعاجز، ج3، ص481-482؛ فخری منتخب طریحی، ص233).
  عمر از سخن سیدالشهدا ارواحنا فداه خشمگین شد و برگشت. سپس به اصحاب خود گفت: «چرا ایستاده اید؟ به حسين (علیه السلام)حمله كنيد! زيرا بيشتر از يك لقمه شما نخواهد بود.»
  سیدالشهدا ارواحنا فداه هم اسب پيغمبر خدا را كه نامش «مرتجز» بود خواست و بر آن سوار شد و ياران خود را براى جهاد در راه خدا آماده كرد(مقتل الحسین علیه السلام خوارزمی، ج2، ص8؛ بحارالانوار، ج45، ص10).
  ابن سعد مردى از ياران خود را كه نامش ازرق بود خواست و تعداد چهار صد سوار را با او روانه قبيله بنى اسد نمود. همان زمان كه آن گروه بنى اسد مي خواستند شبانه به سوى لشكر سیدالشهدا ارواحنا فداه حركت نمايند ناگاه لشكر ابن سعد در كنار فرات راه را بر آنان گرفتند. مختصر راهى بين ايشان و لشكريان امام بيش باقی نمانده نبود.
  جمعی از آن گروه به دفاع پرداختند و جنگ شدیدى بين آنان رخ داد. حبيب بن مظاهر بر سر ازرق فرياد زد و گفت: «واى بر تو! برای ما چه خواب دیده اى؟ از ما صرف نظر كن. ما را بگذار تا ديگرى غير از تو با جفا به ما شقى و بدبخت شود.»
  ازرق از بازگشتن خوددارى نمود. وقتی بنى اسد دريافتند كه تاب مقاومت با آن گروه تبه‏كار را ندارند شكست خورده به سوى قبيله خود بازگشتند و بی درنگ شبانه از آن مكان كوچ كردند؛ مبادا ابن سعد به آنان شبيخون بزند. هنگامى كه حبيب بن مظاهر به سوى سیدالشهدا ارواحنا فداه برگشت و جريان را شرح داد حضرت فرمود:
  لا حول و لا قوه الا باللَّه‏.
  سواران ابن سعد برگشتند و در كنار فرات پياده شدند و بين سیدالشهدا ارواحنا فداه و يارانش و آب فرات حايل گرديدند. وقتى عطش سیدالشهدا ارواحنا فداه و اصحاب او را تهديد كرد آن بزرگوار يك كلنگ به دست گرفت و پشت خيمه زنان از طرف قبله بهذ فاصله نوزده قدم آمدند. سپس آنجا را حفر نمود و آب خوشگوارى براى آن بزرگوار جارى شد. سیدالشهدا ارواحنا فداه و بقیه از آن آشاميدند و مشك هاى خود را پر از آب كردند. پس از آن به ناگاه چشمه ناپديد گرديد و اثرى از آن ديده نشد.
  خبر اين موضوع که به گوش ابن زياد رسيد نزد ابن سعد فرستاد و گفت:«به من خبر رسيده كه حسين (علیه السلام) و يارانش چاه مي كنند و آب به دست مي آورند. او با يارانش آب مى‏آشامد. هوشيار باش! هنگامى كه نامه من به تو رسيد به قدرى كه مي توانى از كندن چاه آنان جلوگيرى كن و كار را بر ايشان سخت بگير. مبادا بگذارى آب بياشامند. همان عملى را با ايشان انجام بده كه با عثمان انجام دادند! پس از اين نامه بود كه ابن سعد منتها درجه سخت‏گيرى را بر سیدالشهدا ارواحنا فداه و همراهانش كرد.
  هنگامى كه كار تشنگى به نهايت شدت رسيد سیدالشهدا ارواحنا فداه برادرش حضرت عباس علیه افضل سلام الله را خواست و تعداد سى نفر سوار و بيست نفر پياده و بيست عدد مشك آب در اختيار آن بزرگمرد جهان نهاد آنان نيمه شب متوجه فرات شدند تا نزديك فرات رسيدند.
  عمرو بن حجاج كه موكل آب فرات بود گفت: «که هستید؟»
  يكى از اصحاب سیدالشهدا ارواحنا فداه كه او را هلال بن نافع بجلى مي گفتند گفت: «من پسر عموى تو هستم، آمدم از اين آب فرات بياشامم.»
  عمرو گفت: «بياشام نوش جان.» هلال گفت: «واى بر تو! به من دستور مي دهى كه آب بياشامم، ولى حسين بن على علیهما السلام و افرادى كه همراه او مي باشند از عطش بميرند؟»
  عمرو گفت: «راست مي گویى؛ ولى به اين امر مأموريم، بايد آن را اجرا نمایيم.»
  هلال بن نافع ياران خود را صدا زد و همه داخل فرات شدند. عمرو بن حجاج هم اصحاب خود را صدا زد و جنگ شديدى بين آنان درگرفت. گروهى كارزار مي كردند و گروهى كليه مشك‏هاى آب را از آب پر كردند. احدى از اصحاب سیدالشهدا ارواحنا فداه كشته نشد و همه به سوى لشكرگاه خود مراجعت نمودند سیدالشهدا ارواحنا فداه و همراهانشان آب آشاميدند. بدين جهت بود كه حضرت عباس عليه السّلام سقا ناميده شد.
  پس از اين جريان سیدالشهدا ارواحنا فداه نزد ابن سعد لعنه اللَّه فرستاد و پيغام داد:
  در نظر دارم با تو گفت و گو كنم، امشب بين لشكر من و لشكر تو با من ملاقات كن.
  ابن سعد با تعداد بيست نفر آمد و سیدالشهدا ارواحنا فداه نيز با همين تعداد آمد. هنگامى كه به نزديك يكديگر رسيدند امام عليه السّلام به ياران خود فرمود و آنان عقب رفتند. فقط برادرشان حضرت عباس و فرزندشان على اكبر علیهما السلام نزد آن حضرت ماندند. ابن سعد نيز دستور داد: يارانش عقب رفتند، فقط پسرش حفص و غلامش نزد او ماندند.
  سیدالشهدا ارواحنا فداه به ابن سعد فرمود:
  ای پسر سعد، واى بر تو! آيا از آن خدایى كه به سوى او باز خواهى گشت نمي ترسى؟ آيا با من می جنگی، در صورتى كه مي دانى من پسر چه كسى هستم؟ دست از اين گروه تبه‏كار بردار و با من باش، زيرا اين عمل تو را بيشتر به خداى تعالى نزديك خواهد كرد.
  ابن سعد گفت: «مي ترسم خانه‏ام خراب شود.»
  سیدالشهدا ارواحنا فداه فرمود:
  من خانه تو را مي سازم.
  ابن سعد گفت:«بیم دارم که آب و املاكم گرفته شوند.»
  سیدالشهدا ارواحنا فداه فرمود:
  من از مالى كه در حجاز دارم بهتر از آنها را به تو خواهم داد.
  ابن سعد گفت:«من اهل و عيالى دارم كه براى ايشان هراسناکم.»
  سیدالشهدا ارواحنا فداه پس از اين مكالمات ساكت شد و جوابى به ابن سعد نداد. سپس از نزد ابن سعد در حالى برگشت كه به عمر مي فرمود:
  تو را چه شده؟! خدا تو را به زودى در ميان رختخوابت ذبح نمايد و روز محشر تو را نيامرزد. به خدا قسم من اميدوارم تو از گندم عراق نخورى مگر مختصرى.
  ابن سعد با تمسخر گفت: «اگر از گندم آن نخورم جو در عوض گندم كافى خواهد بود.»
  بعد از آن نامه اول، نامه ديگرى از ابن زياد براى ابن سعد آمد كه بين حسين علیه السلام و يارانش و بين آب فرات حائل شود مبادا يك قطره از آب فرات بياشامند، همان طور كه اين عمل را با عثمان بن عفان انجام دادند.
  عمر سعد فوراً عمرو بن حجاج را با پانصد نفر سوار بر سر شريعه فرستاد آنان بين سیدالشهدا ارواحنا فداه و يارانش و بين آب فرات حائل شدند و مانع شدند كه ايشان يك قطره آب بياشامند. اين موضوع سه روز قبل از شهيد شدن سیدالشهدا ارواحنا فداه واقع شد.
  بریر بن خضیر همدانی زاهد عابد از سیدالشهدا ارواحنا فداه اجازه خواست سراغ ابن سعد برود شاید بتواند او را متنبه کند. امام علیه السلام اجازه دادند. او به خیمه ابن سعد رفت و بدون سلام نشست.
  ابن سعد خشمگین شد و پرسید:«چه چیز مانع شده به من سلام کنی؟ آیا مسلمان نیستم و خدا و پیامبرش را نمی شناسم؟»
  بریر گفت:«اگر مسلمان بودی و خدا و رسولش را می شناختی بر عترت و خاندان پیامبرت صلی الله علیه و آله برای کشتن و اسارت ایشان خروج نمی کردی. اما بعد، این آب زلال فرات است که سگان و خوکان مجازند از آن بنوشند اما حسینِ زادة فاطمه زهرا سلام الله علیهما و زنان و خانواده و کودکانش از تشنگی دارند شهید می شوند.تو میان آب فرات و ایشان حائل شده ای که نتوانند آن را بنوشند. گمان می کنی تو خدا و رسولش را می شناسی؟»
  ابن سعد پس از مدتی که چشم به زمین دوخته بود سرش را بالا آورد و گفت:«بریر، قسم بخدا من کاملاً یقین دارم تمام قاتلان و غاصبان حق ایشان بی تردید به جهنم خواهند رفت اما تو به من بگو چطور از حکومت ری دل بکنم و آن را از آن دیگری ببینم؟ اصلا دلم رضایت نمی دهد.»
  بریر متحیرانه بازگشت و گزارش مذاکره را به سیدالشهدا ارواحنا فداه داد. ایشان فرمودند از گندم آن جز اندکی نخواهد خورد و در رختخوابش ترور خواهد شد.» و چنین شد(فخری منتخب طریحی، ص233).
  ابن سعد اولین تیر جنگ را برای آغاز او شلیک کرد و از یارانش خواست به امر در نزد ابن زیاد شهادت دهند (اعلام الوری،ج1، ص461؛ او در حمله پایانی به پیکر مطهر سیدالشهدا ارواحنا فداه زره كوتاه آن بزرگوار را عمر بن سعد برد(لهوف،ص179). همچنین وی پس از آن دستور پامال کردن پیکر مطهر سیدالشهدا ارواحنا فداه را زیر سم ستوران داد (لهوف، ص182). علاوه بر آن در عصر عاشورا پس از حمله به خیام حرم دستور داد حجاب اهل حرم را برداشته و خیمه ها را با ساکنانشان بسوزانند(مقتل الحسین علیه السلام و مصرع اهل بیته...، ص154).
  روز عاشورا على اکبر عليه السلام جلو آمد.سیدالشهدا ارواحنا فداه انگشت سبابه و بنا بر قولى محاسن شريف خود را به طرف آسمان بلند كرد و فرمود:
  بار خدايا! بر اين گروه شاهد باش؛ زيرا جوانى براى مبارزه ايشان قيام كرد كه از لحاظ خلقت و اخلاق شبيه‏ترين مردم است به رسول تو.هر گاه ما مشتاق ديدار پيامبر تو مي شديم به جمال او نظر مى‏كرديم.
  پروردگارا، ايشان را از بركات زمين محروم كن و آنان را به نحو مخصوصى پراكنده نما و پرده اسرار ايشان را پاره كن. آنان را دچار اختلاف و راه‏هاى آشفته بنما. واليان امر را از ايشان راضى مفرما؛ زيرا اينان ما را دعوت كردند كه يار و ناصر ما باشند ولى به عكس با ما قتال مي نمايند.
  پس از اين جريان سیدالشهدا ارواحنا فداه به ابن سعد فرياد زد و فرمود:
  تو را چه شده؟ خدا رحِم تو را قطع كند و امر تو را مبارك ننمايد و شخصى را بر تو مسلط نمايد كه تو را بعد از من در ميان رختخوابت ذبح كند همچنان كه تو رحم مرا قطع كردى و قرابتى را كه با پيغمبر خدا دارم مراعات نكردى.
  سپس امام عليه السلام اين آيه را با صداى بلند تلاوت كرد:
  إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ. ذُرِّيَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ وَ اللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ ( سوره آل عمران(3)، آیه 33).
  همانا كه خدا حضرت آدم و نوح و آل ابراهيم و آل عمران را بر مردم عالم برگزيد. ذريه‏اى هستند كه بعضى از آنان از بعض ديگرند و خدا شنونده و دانا است.
  سپس حضرت على بن الحسين علیهما السلام به آن گروه حمله كرد(مقتل الحسین علیه السلام خوارزمی، ج2، ص30؛ لهوف، ص166؛ بحارالانوار، ج45، ص42-43).
  هنگامى كه بعد از شهادت سیدالشهدا ارواحنا فداه عمر بن سعد و ابن زياد با يكديگر ملاقات كردند ابن زياد به ابن سعد گفت: «آن نامه‏اى را كه من در باره قتل حسين (علیه السلام) و مبارزه با او براى تو نوشتم به من بازگردان.»
  ابن سعد گفت: «آن نامه مفقود شده است.»
  ابن زياد گفت: «بايد حتماً آن را به من بازگردانى. آيا در نظر دارى كه آن نامه را در مقابل پير زنان قريش براى خود عذر و بهانه‏اى قرار دهى (و بگویى من به موجب اين نامه امام حسين علیه السلام را كشته‏ام؟)»
  ابن سعد گفت: «به خدا قسم، من تو را در باره حسين (علیه السلام) نصيحتى كردم كه اگر پدرم راجع به آن با من مشورت مي كرد حق مشورت را ادا كرده بودم.»
  عثمان بن زياد كه برادر عبيد اللَّه بود گفت: «به خدا قسم راست مي گويد. من دوست داشتم از فرزندان زياد احدى نباشد مگر اينكه دماغش تا روز قيامت بسوزد و حسين علیه السلام شهيد نشده بود.» ابن سعد گفت: «به خدا قسم، احدى بدتر از من مراجعت نكرده است؛ زيرا من عبيد اللَّه را اطاعت و خدا را معصيت و قطع رحم نمودم(فخری منتخب طریحی، ص323-324؛ مقتل الحسین علیه السلام لوط بن یحیی، ص228-229؛ حاشیه وقعه الطف، ص275؛ مثیرالاحزان، ص109-110؛ بحارالانوار، ج45، ص118).
  از سليمان بن مهران نقل شده در آن هنگامى كه من در ماه ذى حجه مشغول طواف بودم متوجه شدم كه مردى دعا مى‏كند و مي گويد:«پروردگارا! مرا بيامرز، گر چه ميدانم كه نخواهى آمرزيد.» بدن‏ من دچار لرزه شد و نزديك او رفته گفتم: «اى فلان، تو در ميان حرم خدا و رسولى. و اين ايام محترم و اين ماه بزرگ است، پس چگونه از مغفرت خدا مأيوسى؟!»
  در جوابم گفت: «گناه من خيلى بزرگ است.»
  گفتم: «يعنى از كوه تهامه هم بزرگتر است؟»
  گفت: «آرى. اگر بخواهى برايت بگويم؟»
  گفتم:بگو.
  گفت: «بيا تا از حرم خارج شويم.»
  وقتى از حرم خارج شديم گفت: «من يكى از آن افرادى هستم كه در موقع قتل امام حسين علیه السلام در لشكر شوم ابن سعد بودم. من يكى از آن چهل نفرى بودم كه سر حسين علیه السلام را از كوفه براى يزيد حمل مى‏كرديم. موقعى كه متوجه شام شديم در دير نصارا پياده گرديديم.
  سر حسين علیه السلام با ما و بر فراز نيزه بود. پاسبانان مواظب آن سر بودند. ما غذا آورديم و نشستيم كه غذا بخوريم. ناگاه ديديم يك دست خارج شد و به ديوار آن دير اين شعر را نوشت:«آيا جا دارد امتى كه حسين را كشتند در روز قيامت به شفاعت جد او اميدوار باشند؟» ما به شدت دچار جزع و فزع شديم. بعضى از همسفران ما رفت كه آن دست را بگيرد ولى دست غائب شد. سپس وقتى ياران من آمدند كه غذا بخورند ناگاه آن دست آمد و اين شعر را نوشت:«به خدا قسم، شفيعى براى آنان نخواهد بود و ايشان در روز قيامت معذب خواهند بود.» وقتى ياران ما براى گرفتن آن دست قيام كردند این هم غائب شد. برای سومین بار که به سفره غذا برگشتند باز آن دست ظاهر شد و اين شعر را نوشت:«امام حسين علیه السلام را به حكم جور كشتند و حكم آنان با حكم قرآن مخالف‏ است.»
  من از خوردن غذا دست کشیدم؛زیرا خوردن آن برايم گوارا نبود. سپس راهبى از آن دير متوجه ما شد و نورى را ديد كه از بالاى آن سر مبارك ساطع است. باز توجهى نمود و لشكرى را ديد و به پاسبانان گفت: «شما از كجا مي آیيد؟» گفتند: «از عراق، ما با حسين (علیه السلام) محاربه كرديم.»
  راهب گفت: «آن حسينى كه پسر فاطمه دختر پيغمبر شما و پسر پسر عموى پيامبر شما بود؟» گفتند: آرى. راهب گفت: «نابود شويد، به خدا قسم اگر عيسى بن مريم پسرى مى‏داشت ما او را در ميان چشمان خود جاى مي داديم؛ ولى من به شما حاجتى دارم.»
  گفتند: «چه حاجتى؟»
  گفت: «به رئيس خود بگوئيد من مبلغ ده هزار درهم دارم كه از پدرانم به ارث به من رسيده است. وى اين مبلغ را از من بگيرد و اين سر مقدس را تا هنگام كوچ كردن نزد من بگذارد وقتى خواستید حركت كنید من اين سر را باز خواهم گرداند.» موقعى كه آنان اين موضوع را به ابن سعد گفتند گفت: «مانعى ندارد، پول‏ها را از او بگيريد و سر حسين (علیه السلام) را تا وقت حركت نزد او بگذاريد.»
  آنان نزد راهب آمدند و به وى گفتند: «آن پول را بياور تا ما سر حسين (علیه السلام) را به تو تحويل دهيم.» آن راهب دو عدد انبان آورد كه هر كدام حاوى پنج هزار درهم بود. ابن سعد تحويلدار خود را خواست تا آن پول‏ها را شماره كرد و تحويل گرفت، سپس آنها را به صندوقدار خود سپرد و دستور داد تا سر مقدس حسين (علیه السلام) را به آن راهب دادند.
  راهب آن سر مبارك را گرفت. آن را شستشو داد و تنظيف كرد. سپس آن سر را با مشك و كافورى كه نزد خود داشت معطر نمود و در ميان حرير جاى داد و در كنار خود نهاد. راهب همچنان مشغول نوحه و گريه بود تا اينكه آن سر را از او مطالبه كردند. راهب گفت: «اى سر مقدس، به خدا قسم من مالك بيشتر از خودم نيستم. وقتى فرداى قيامت شود نزد جدت حضرت محمّد شهادت بده كه من به دست تو مسلمان شدم، من غلام تو هستم.» سپس به آن لشكر گفت: «من در نظر دارم يك كلمه با رئيس شما صحبت كنم و اين سر را به او تحويل دهم.»
  وى نزد ابن سعد آمد و گفت: تو را به حق خدا و حضرت محمّد صلی الله علیه و آله قسم ميدهم كه آن رفتارهاى قبل را با اين سر انجام ندهى و اين سر را از صندوق خارج ننمایى.» راهب آن سر مبارك را به ابن سعد داد و پس از آن از دير فرود آمد و در بعضى از كوه‏های اطراف مشغول عبادت خدا شد. ولى عمر بن سعد پس از اينكه حركت كرد همان اعمال قبل را با آن سر مقدس انجام داد.
  هنگامى كه ابن سعد نزديك دمشق رسيد به ياران خود گفت: پياده شويد. پس از پياده شدن آن دو انبان پول را از صندوقدار خود خواست. وقتى آنها را حاضر كرد و ابن سعد نظر به مهر آنها نمود دستور داد تا در آنها را باز كردند.
  ناگاه ديدند آن پول‏ها به سفال يعنى گل پخته مبدل شده‏اند. موقعى كه به سكه آنها نظر كردند ديدند در يك طرف آنها نوشته شده:
  لا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ .
  در يكطرف ديگر آنها نوشته شده بود:
  وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ
  ابن سعد گفت:
  إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ
  من در دنيا و آخرت دچار خسران و زيان گرديدم.
  سپس به غلامان خود گفت: «اين پول‏ها را در ميان نهر بريزيد.»
  آنها سفال ها را در ميان نهر ريختند و عمر فرداى آن روز متوجه دمشق‏ گرديد و سر مقدس سیدالشهدا ارواحنا فداه را نزد يزيد برد.....پس از یکسری جنایات يزيد دستور داد سر مقدس امام حسين عليه السلام را وارد آن قبه‏اى كردند كه مقابل قبه ميگسارى يزيد بود.
  راوى ميگويد: ما موكل و نگهبان آن سر مبارك شديم. كليه اين جنايات در قلب من اثر نهاده بود. لذا در آن قبه خوابم نمی برد. وقتى شب فرا رسيد ما نيز نگهبان آن سر بوديم. هنگامى كه مختصرى از شب گذشت من صدایى از آسمان شنيدم.
  ناگاه شنيدم منادى ندا مي كند: «آدم فرود بيا.»
  آدم أبو البشر در حالى فرود آمد كه گروه فراوانى از ملائكه با او بودند. باز شنيدم منادى مي گفت: «ابراهيم هبوط كن.» حضرت ابراهيم نیز با گروه كثيرى از ملائكه نازل شد. پس از آن شنيدم منادى مي گفت: «موسى نازل شو.» حضرت موسى هم با گروه فراوانى از ملائكه فرود آمد. سپس شنيدم منادى ندا در داد: «عيسى! هبوط كن.» حضرت عيسى نيز با گروهى از ملائكه هبوط نمود. همچنین صداى بلند منادى را شنيدم كه ندا كرد:«يا محمّد! فرود بيا.» حضرت محمّد صلّى اللَّه عليه و آله هم با گروه كثيرى از ملائكه فرود آمدند و ملائكه در اطراف آن قبه حلقه زدند.سپس حضرت محمّد داخل آن قبه شد و سر مبارك سیدالشهدا ارواحنا فداه را برگرفت.
  در روايت ديگرى نقل شده حضرت محمّد صلی الله علیه و آله پاى نيزه نشست و آن نيزه به قدرى خم شد كه سر مبارك سیدالشهدا ارواحنا فداه در كنار پيامبر خدا صلی الله علیه و آله قرار گرفت. پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله سر را در برگرفت و نزد حضرت آدم آورد و فرمود: «ببين امت من بعد از من با فرزندم چه کرده‏اند؟!» بدن من از اين منظره دچار لرزه شد.
  سپس جبرئيل برخاست و گفت: «يا محمّد من صاحب زلزله‏ها هستم. به من اجازه بده تا زمين را دچار زلزله نمايم و يك صيحه بزنم كه همه هلاك شوند.»
  پيغمبر اعظم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: نه.
  جبرئيل گفت: «يا محمّد! اين چهل نفر را كه موكل سر سیدالشهدا ارواحنا فداه هستند به من واگذار.»
  فرمود: «مانعى ندارد.»
  جبرئيل به هر يك از آنان دميد تا نوبت به من رسيد جبرئيل نزديك من آمد و گفت: «مي شنوى و مى‏بينى؟»
  پيغمبر خدا صلی الله علیه فرمود: «او را رها كنيد، خدا او را نيامرزد.» مرا واگذار نمودند و سر را گرفتند و رفتند. از آن شب به بعد آن سر مقدس ناپديد شد و خبرى از آن به دست نيامد.
  عمر سعد متوجه شهر رى شد ولی به آرزوی خود نرسید. خدا بركت را از عمر او گرفت و در راه كافرانه هلاك شد.»
  سليمان اعمش مي گويد: «به آن مرد گفتم: از من دور شو، مرا به آتش خود مسوزان. من از آن مرد فاصله گرفتم و بعد از اين جريان خبرى از او ندارم(الخرائج و الجرائح، ج2، ص184-186؛ بحارالانوار، ج45، ص184-186؛ مدینه المعاجز، ج4، ص139-140).»‏
  پیش از این دیدیم مختار به عمر سعد بنا به درخواست عبدالله بن جعد(فخری منتخب طریحی، ج2،ص324) تا وقتی که در کوفه بماند امان داده بود. بنا بر روایتی از امام محمد باقر علیه السلام متن امان نامه مختار به نحوی بوده که عمر سعد هرنوع حرکتی(حتی در حد یک دستشویی رفتن) نقض می شده است(بحارالانوار،ج45،ص378).
  شخصى نزد عمر سعد آمد و گفت: «من شنيدم مختار قسم مي خورد كه مردى را خواهد كشت.گمان مي كنم كه تو باشى.»
  عمر بن سعد از كوفه خارج و وارد حمام شد (موضعى بود خارج از كوفه) به عمر گفته شد: «گمان مي كنى اينجا از نظر مختار مخفى خواهد بود؟» به همین سبب عمر شبانه وارد خانه خود گرديد.
  راوى مي گويد وقتى صبح شد من نزد مختار رفتم. هشيم بن اسود هم آمد و نشست. پس از او حفص كه پسر عمر سعد بود آمد و به مختار گفت: «پدرم مي گويد:پس آن عهد و پيمانى كه بين من و تو بود چه شد؟»
  مختار به وى گفت:«بنشين.»
  سپس مختار ابو عمره را خواست. ناگاه ديدند مردى كوتاه قامت كه غرق سلاح بود آمد. مختار در گوش ابوعمره سخنى گفت و دو مرد ديگر را خواست و به آنان گفت: «با ابو عمره برويد.»
  ابوعمره و بقیه رفتند. به خدا قسم من گمان نمي كردم ابو عمره به خانه عمر بن سعد رسيده باشد كه ناگاه ديدم وى با سر بريده ابن سعد مراجعت نمود. مختار به حفص كه پسر عمر بود گفت: «اين سر را مي شناسى؟»
  حفص گفت:«إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ.»
  مختار به ابو عمره گفت: «حفص را به پدرش ملحق كن.»
  وقتى حفص كشته شد مختار گفت: «عمر در عوض امام حسين علیه السلام و حفص در عوض على بن الحسين علیهما السلام.ولى نه اينكه خون اينان با خون حسين و على بن الحسين علیهم السلام برابرى كند.»
  پس از كشته شدن ابن سعد كار مختار به قدرى بالا گرفت كه مردان نامدار را دچار خوف نمود. مختار مي گفت: «خوراكى و آشاميدنى بر من گوارا نخواهد بود تا اينكه قاتلان حسين بن على و اهل بيت آن حضرت علیهم السلام انتقام بگیرم (امالی شیخ طوسی،ص243؛ مقتل الحسین علیه السلام خوارزمی، ج2،ص222؛تجارب الامم،ج2،ص151-153؛ حاشیه وقعه الطف، ص253؛ بحارالانوار، ج45، ص378).» بنا بر برخی نقل های دیگر یکی از حاضران این جمله را گفته که با اعتراض جدی مختار مواجه می شود که اگر سه چهارم مردم زمین در ازای یک بند انگشت امام حسین علیه السلام کشته شوند کم است(فخری منتخب طریحی، ج2،ص325؛ بحارالانوار، ج45، صص379).
  مختار زره کوتاه سیدالشهدا ارواحنا فداه را که ابن سعد در حمله پایانی به یغما برده بود به قاتل او ابوعمره داد(لهوف،ص179). وی پس از ارسال سرهای آن دو به نزد محمد بن حنفیه، پیکر و خانه های آنان را سوزاند(مقتل الحسین علیه السلام خوارزمی، ج2، ص223).
  هنگامى كه مأموران مختار نامه او را با سر دیگر كفار نزد محمّد بن حنفيه آوردند او سر ابن زياد را نزد حضرت امام زين العابدين عليه السلام فرستاد. سر ابن زياد و ابن سعد هنگامى نزد امام سجاد علیه السلام وارد شد كه آن حضرت مشغول ناشتا بود. حضرت سجاد عليه السلام سجده کرده و فرمود:«موقعى نزد ابن زياد وارد شدم كه او ناشتا مي كرد و سر پدر بزرگوارم در مقابل او بود. در همان وقت دعا كردم و گفتم: پروردگارا! مرا از دنيا مبر تا سر ابن زياد را هنگامی كه من ناشتا مي كنم ببينم. سپاس مخصوص آن خدایيست كه دعاى مرا مستجاب كرد.» سپس دستور دادند تا آن سرهای نحس را بيرون بردند(المناقب،ج4، ص144) .

  ادامه دارد ...

  سید هاشم ناجی موسوی جزایری
  بازنويسي: محمود مطهری نیا

   

   

   

   گروه اینترنتی مشکان